Што мислите за емо стилот?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од snowflake1818, 16 април 2010.

 1. PoisonGirl-Valo

  PoisonGirl-Valo Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2011
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  34
  ЕМО стил,прво интересен стил кој е од 80-те, како стил се карактеризира со носење на црна облека,слушање на емо музика,и сечење на вени .... Морам да кажам дека како стил од него излегле многу други стилови :како Scene...SCENETO е многу подразлично од емо стилот до максимум се одвојува од него и затоа не го мешајте.
  Во Македонија нема многу емовци зборам за вистински повеќето се позери ....Иначе тапираната коса особено црната е нешто што ми се допаѓа многу ..Иначе секој човек е емоционален,ама емовците да кажам дека го искористиле тоа во градењето на нивниот стил.Како стил е прекрасен,како начин на живеење мислам со сечењето вени е нешто што не е многу убаво...
   
 2. CharmedGirl

  CharmedGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2011
  Пораки:
  1.414
  Допаѓања:
  1.639
  Пол:
  Женски
  Емо стилот не ми се свиѓа.Прво, не сакам многу да ја носам црната боја, а ни да слушам емо музика...А сечењето вени веќе ми е претерано...Сето тоа не е за мене, ама секако не ги осудувам луѓето со емо стил :wasntme:
   
  На PoisonGirl-Valo му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Miss.Waldorf

  Miss.Waldorf Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2011
  Пораки:
  207
  Допаѓања:
  16
  Го мразам очаен е.
   
 4. MilanoGirl

  MilanoGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  417
  Допаѓања:
  152
  Многу ми се антипатични и нападни вклучувајки го и нивниот стил. Да не збориме за начинот на кој гледаат на работите -- типичен пример : Oh my Gog my boyfriend dumped me/this dog peed on me/i gained weight etc. etc.. what am I gonna do?!?!? (тука паѓаат во очај за набргу потоа да си најдат решение за проблемот) -- Oh, I know! I'm gonna cut my veins 8)
  Патетично.
   
 5. specificone

  specificone Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  830
  I wish my grass was emo..so it could cut itself :D :D :D

  Не ми се допаѓа стилот, машките како глуварчиња ми се во косите а и некои како виножито ја прават косата :rofl: :rofl:
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  3.901
  Допаѓања:
  12.687
  Пол:
  Женски
  Мене искрено не ми се свиѓа. :emo: Претеризам ми е.. ама ете.. неможам ја на некого да му речам: Не биди емо.
   
 7. Lepaaa

  Lepaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2011
  Пораки:
  2.064
  Допаѓања:
  8.068
  Пол:
  Женски
  Ќе кажам само Big Dislike! :lol: (со сета почит кон емо девојките и момците) ;)
   
 8. fashionista

  fashionista Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  151
  приметив дека многу девојки го мешаат емо со scene. Немам ништо против емо стилот и некогаш дури ми е интересен, но повеќе ми се допаѓа scene(повеќе бои, пожив е). А што се однесува до музиката многу ќе се изненадат колку познати бендови се класифицирани како емо бендови, не мора да значи дека ако слушаш емо музика дека си емо :)
  http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_emo_artists - линков чисто информативно ако некој го интересира за емо музиката
   
 9. Emma.Sun

  Emma.Sun Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  61
  Тоа е веке стил и избор.. за стилови не се праи муабет секој шо сака нека си праи ..
  Но ете мое мислење за емовците.. е големо НЕ! Не би му замреила на никого и не би му кажала зашо се облакаш така зашо вака зашо онака сигурно и на нив не им се допага мојот стил.. пошо сме различни
  Но стварно бе да ништо не личат воопшто не ми се допагаат во косите како подвожни грмушки се.. очине црнила.. облеката исто со тие кловновски конуди ногата им изгледа многу многу голема :?:
  Незнам искрено никогш не би се облекла така макар и за 1ви април да е тоа... :|
   
 10. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.164
  Допаѓања:
  26.882
  Еве некои Емо варијанти од мене :D Пред некои 3 години сигурно... Не ми се смејте :$
  :tmi:

  А да си направам пак Емо шишка :wasntme: :lol: Се шалам :lol:
   

  Прикачени фајлови:

  • 08-09-08_143938.jpg
   Големина на фајлот:
   38,4 KB
   Прегледи:
   189
  • Image0196.jpg
   Image0196.jpg
   Големина на фајлот:
   81,6 KB
   Прегледи:
   193
  • Image0208.jpg
   Image0208.jpg
   Големина на фајлот:
   229,8 KB
   Прегледи:
   191
  • Image0190.jpg
   Image0190.jpg
   Големина на фајлот:
   201 KB
   Прегледи:
   193
  На pamelche, All-that, MarchelineAmaru и 3 други им се допаѓа ова.
 11. AlicaInWonderland

  AlicaInWonderland Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  3.374
  Допаѓања:
  8.722
  Офи да ти кажам не ти стои лошо. Мене си ми многу поубава вака со шишки отколку без :) нарави си пак, ама блага верзија, не вака емо

  Мене не ми сметаат, не ми се ни свиѓаат емовците ама гајле ми е, што сакат нека прават. Машките пак со ваков стил ич не ми се маженствени, не би се загледала во некој. Ама ова и не е баш некој стил, повеќе ми е ко преодна тинејџерска бунтовничка фаза.
  А она нивниот стил на живот како се им смета, никој не ги сака, депресивни се бла бла, и незнаш што, не сум баш запозната...ми е само една глупост. Ко еј само нив им е тешко, на сите други рози им цветаат. Слабаци

  п.с колку и да се трудам да бидам либерална, има некои емо фаци и комбинации на кои неможам да останам рамнодушна а да не се прескрстам или изнасмеам
   
 12. cool-girl

  cool-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  160
  супер ти се шишките офи вака направи си ги :)
   
 13. MissSpark

  MissSpark Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2011
  Пораки:
  669
  Допаѓања:
  1.271
  Пол:
  Женски
  Jaс лично сметам дека музиката која ја слушаш не треба да те ограничува во однос на тоа како да се облекуваш. Од каде тој пропис дека они што слушаат метал мора да се во црно, запуштени, со милион алки на рацете од црна кожа и метални нитни?
  А еве имам видено многу емовци низ град, и најчесто тоа се тинејџери. Навистина немам видено некој моја генерација или пак постар со таква шишка, дречлива боја на коса и слично. За девојчиња ми е симпатично, шишката ја имам носено и јас, само не ми се допаѓаат оние безвезни принтови, кои се карактеристични и за панк или ска музиката. Значи слушам разни типови на музика, па си го терам својот стил.
  Инаку страшно ме иритираат машките емовци, тие нивни фризури ми се одвратни. Иако не знам што значи и емо музика, таа емо шишка за мушка глава е ужас. Младиве мислат дека тоа е убаво, како што јас мислев дека е топ косата да ми паѓа на очи и ништо да не гледам :)
   
 14. fierce

  fierce Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2010
  Пораки:
  239
  Допаѓања:
  178
  Мене лично не ми се допаѓа, но немам ништо против личности кои се пронаоѓаат во тој стил.
   
 15. Afrodita-M

  Afrodita-M Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  11
  Ни мене не ми се допаѓа, но ете секој си има право на свој стил :)
   
  На HappyOne му/ѝ се допаѓа ова.
 16. mona.s

  mona.s Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2011
  Пораки:
  579
  Допаѓања:
  144
  епа вака да се изјаснам за емо стилот,многу е греотенстварно е страмота за опшеството.Една личност треба да биде нормална карактеристична за самата себеси,а додека емо стилот нема никаква врска со тоа,тоа е некоја пролазна фаза на тинејџерите кои не можат да се пронајдат во овај изгубен свет ;)
   
  На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
 17. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.637
  Не ми се допаѓа стилот, ни тој начин на облекување, ни облеката, а најмалку шишките. :emo: :puke:
   
 18. belieber

  belieber Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.082
  Допаѓања:
  640
  Никад не би се облекла така, срамота е да излезеш од дома, според мене! :puke: :puke: :puke:
   
 19. anuskaNESTLE

  anuskaNESTLE Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.979
  Допаѓања:
  7.097
  Тотално се сложувам, емо стилот треба со закон да се забрани!
   
  На mona.s му/ѝ се допаѓа ова.
 20. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.239
  Допаѓања:
  1.313
  За поделбатана вистински и фејк емовци - Мислиш дека оние вистинските емовци ,што сечат вени секои две секунди и што си ги касапат и унакажуваат телата изгледаат исто толку привлечно како фејк емовците ?
  И искрено ,дали имаат време да јадат бре тие ,а не пак да се шминкаат и фризури да средуваат по минимум два саати на ден?
  Јас не мислам,логика ми нема . :?:

  Ич не ми сметаат ,интересни ми се ,а тоа фејк или не - мој проблем не е ,кој каков сака нека си биди ,ако нас ни изгледаат како имитатори не можеме со сигурност да знаеме како се чувствуваат тие во себе.

  Ги има ете насекаде околу нас ,претежно се некои дечурлии максимум 17 години ,убаво им е ,и мене ми е убаво кога ќе ги видам такви шаренки папагалести ,мили ми се !

  А тие црните бои се типични за нашиве македонски емовци ( секоја чест на поорогиналните и поразнобојни ,имам сретнато и такви ,тенкс Гад! ) ,настрана се шарени .