1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што мислите за емо стилот?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од snowflake1818, 16 април 2010.

  1. gothchick

    gothchick Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.499
    Допаѓања:
    1.580
    Друго е само емо СТИЛ, а друго е да си ЕМО во права смисла. Ако некој носи шишки и се облака во црно тоа не значи дека е емо. Тоа ми смета. Не го оценувај човекот по облеката. Можеш да си емо и без да го имаш стилот, не е емо само темна облека, шишки, жилети и све што е ЕМОВСКО. За сметање ниту еден стил не ми смета. Ако збориме за СТИЛОВИ(за музиката би кажала секој си има свој вкус, но јас сум другше настроена :lol: ). А во вистински збор емо ми смета, не ги разбирам личностите (поготово машки) да бидат толку емотивни. Ако они толку потпаѓаат што да правиме ние женските што сме нели по ''нежни''. Океј ми е стилот посебно на машки (ама ако го носат само стилот). Али да бидат поголеми пи*ки од женските тоа е срам(без навреда сепак). |(
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  2. calliope

    calliope Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    15.989
    Пол:
    Женски
    Треба да имам мислење за ова?
    Ок.
    Here it is...

    Fake and gay.

    Депресивно-скиснати фејк папагали во пубертет кои сечат вени и мислат дека светот е против нив ако прамен од шишката им е искривен за 0.01 степен.
    Бонус кај Македонското емо:
    фала к**цу сега се поретки
    Рове на Аца Лукас и изгубената љубов и коса на Џеј. :emo:

    Единствено капа симнувам за тоа како им успева толку перфектно да ги одржуваат косите.
    И среќа што срањево е пролазна пубертетска фаза. :tmi:
     
  3. Towelie

    Towelie Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    517
    Допаѓања:
    688
    Eмото е фаза што ги зафати тенеќарите пред околу 3 години,зазема голем замав во Припор,Драчево и останатите населби каде што до пред тоа се рокаше шабанарија на велико од отворени југовци. Драчево дури и има своја одредена модификација на емо стилот,карактеристична по гумените папучи со По од Телетабиси,бела чорапа,капачиња и делчиња од пенкалца наместо пирсови и розеви маички со циркончиња. Најчесто го пишуваат името на саканата личност со пенкалце од кладилница на својата рука,која е најчесто со изедени нокти,гледаат што поголем дел од суратот да биде покриен со таа лепршава коса,кОмЕнТаРчИњАтА иМ сЕ уГлАвНо ВаКвИ рАзИгРаНи,и обавезно наместо в се користи ф,се кажуе као се они разочарани од животот,посебно у последната година пошо не им се погодила годинашната реколта на кромид,морков или некоја друга земјоделска култура,слушаат свашта,кинат чорапи од сестрите и ги ставаат на раце. И коментарите од нивните верни другарки се Бате леле најубаф си,те сакаааам <3. Што бре виде толку убаво коа ни една третина од лицето не му се глеа? Оние емовци понавлезени у сета таа идеологија дома го трошат кечапот и ги крадат кујнските ножеви за мачкање маргарин за да глумат лудило. Освен тоа,они се најчесто несфатени и никој не ги разбира зашто се толку депресивни. Музиката шо ја слушаат тие понавлезените е микс на рандом гитар рифови,нинтендо,запек,прва менструација и последниот ден на свињата Кејтлин. Изгледаа ко ракуни у тоа очине со толку креон,на крај краева боље маркер да земеле. Тоа е тоа х)
     
    На Gunshine и tinkerbelll им се допаѓа ова.
  4. GoldenValery

    GoldenValery Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2011
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    13
    Па ..јас лично немам ништоо против ЕМОВЦИТЕ ! Тоа е нивни начин на живеење..но мислаам декаа тоа со сечењето на вениите е претеризам ... грозно -.- .. И шишкиите ми се допаѓаат но :!: само акоо и се гледа барем малку тоа окото ..а нее едното им се глееда другоото не .. (како што вика мама ќорав(слеп) коњ :D ) .. и тоа .. јас личноо не би се осмелила да си го фурам овај стил ..затоа што повеќе сакам свежи боии :D
     
  5. tinkerbelll

    tinkerbelll Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    2.096
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Нема против?Ма одвратни ми се,искомплексирани дечишта па и слики што видеов едни,имаше една феминка постирано,со крвови што е тоа?Стил?Болно створење што пати за внимание,да и ја лупнеш една и да ја заклучиш во психијатриска болница да се опраи малку,свашта.Јас сум многу голем противник за тоа дека музиката треба да ти го определува стилот на облекување,почнувајки од металци до вакви гревови.Тоа што ги имам видено како папагали во главите ајде пак ќе си речеш пубертетски бубачки ама ова со сечењево е ненормално ова не е стил за лечење е.Не дај боже,на родител вакво дете да му се погоди.
     
  6. CIA

    CIA Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2011
    Пораки:
    1.525
    Допаѓања:
    3.029
    Мене не ми се допаѓа стилов...многу ми е темен и глупости се тоа со жилети сечење...за жалење ми се тие така што прават како што кажа тинкербел како болни за внимание ми се...има една девојка кај нас во школо и кога ќе ја видат со тоа шишката каква ми ее :puke:
     
  7. flowerdust

    flowerdust Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2011
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    19
    Немам ништо против, иако јас никогаш не би била ЕМО. Секој си прави што сака со неговиот живот и сите знаеме што е најдобро за нас. И да бидеш ЕМО не значи само да се облекуваш така и да имаш таква фризура, тоа е многу повеќе, а постојат многу неинформирани личности кои мислат дека се ЕМО а колку само не се!
     
  8. The.Girl.Next.Door

    The.Girl.Next.Door Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2011
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    18
    Стилот е јак..морам да признаам! ама немора да значи дека ако имаш шишки..подигната коса..очите црни..ии црн кармин..дека си емо! некој може само така сака да си се носи..! аа исто и облеката!!!! Кај нас во маало имаше еден емовец..стварно убаво дете.. се викаше Горазд! сега има околу 25 год..и не е више таков..што е нормално! ама мн беше јак! косата му беше како бил од токио хотел..ланци на него..црни пантолони..лакирани нокти!! шминка!!! мн јако тело имаше!! прав емовец..НЕ си сечеше вени..беше мн пријател за разговор и добро дете.!!! Само си обожаваше таков стил на музика и облакање!!.. И ден денес кога ќе го видам ми намигнува како порано! :D .. и сега има некој посебен стил..како од реклама да е излезен! Единствено што се сменило на него е стилот! друго ништо!! :rofl:
     
  9. chocolate.chick

    chocolate.chick Популарен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2011
    Пораки:
    922
    Допаѓања:
    644
    Потполно се согласувам со тебе.

    Има и многу луѓе кои го сметаат емо стилот за гнасен, дека емовците се луди, ненормални и што уште не, но всушност се ретки луѓето кои го разбираат нивниот начин на живот. Тие се сечат за да почувствуваат физичка болка, наместо психичка. Сепак не би навлегувала многу во тоа, кого го интересира може да си прочита по интернет. Но според мене тие луѓе се сосем нормални, како и сите други без разлика што имаат специфичен стил :)
     
  10. Justice.Girl

    Justice.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    212
    Пол:
    Женски
    Фуј!!!! Воопшто не ми се допаѓа емо стилот :puke: ни емовците не ми се допаѓаат!! :emo: :emo: :emo:
     
  11. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    Па баш ништо.. :?:
    Не ми се по кејф,тоа да,сигурно :D
    Едноставно не се ни замарав кога беа поактивни,не се задржував на нив..

    Баш го сметав стилов за период,па така и испадна,сега веќе се помалце има емовци,барем ја како што гледам ретко кој е емо сеа,или пак никој нема веќе :lol:

    Не ги мразам и не им мислам ништо лошо,лично не ми се допаѓа стилот,и начинот нивни во врска со се.. :)
     
  12. Shpagetta

    Shpagetta Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2011
    Пораки:
    730
    Допаѓања:
    2.390
    Искрено, не ми се допаѓа стилот. Се разбира во прашање е вкус, ама мене лично не ми се допаѓа. А и овие денес што се мислат вистински „емовци“ сепак не се. Демек ако имаш црна коса, шатирана со зелено или розовво или некоја џишка боја, истапирана, шишки настрана, и на тебе да има нешто црно и еве емо си. |( После еден ден ко ништо да не било :lol: А тие што си се вистински емовци не ми пречат и немам ништо против нив :)
     
  13. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Далеку од тоа дека ми пречат, и не мислам ништо лошо за нив, но стилот воопшто не ми се допаѓа. Знам дека никогаш не би се носела така, едноставно шминката е премногу нападна за мој вкус, и облеката за никаде... Што е претерано, претерано е. За сечењето па да не зборувам, грозно е. Се поврзано со нив ми изгледа некако исфорсирано, како да се желни за внимание и ништо друго. Добро што веќе не се толку актуелни...
     
  14. daddys.princess

    daddys.princess Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2011
    Пораки:
    988
    Допаѓања:
    318
    во тој стил не гледам никаков стил sorry за оние кои си го сакаат тој стил ама мене некако ми е како не среден стил како не средени дас елугево,не сум против тие лугее ама мислам дека мн губат во оците на другите облечени така,показуваат не сериозност расеаност и не среденост едно големо нее
     
  15. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Мислев дека emo е од emotional, ама после не знам кој ми кажа дека сум била во заблуда, прогуглав и стварно сегде различно пишува така да не навлагам во тоа дали си ја покажуваат емотивноста вака.

    Мене ми е помината мода ова некако. На почеток бев фасцинирана, ау нешто ново, сега ми е одвратно.
    Е сега нешто не разбирам повторно, некои велат дека емовците се облечени сосем во црно, додека scene се овие лампиониве накитени..a другите пак велат како што прочитав низ темава дека се едно исто, ама едните биле не знам познатине, како онаа Одри или како и да се викаше.
     
  16. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.598
    Допаѓања:
    23.108
    Пол:
    Женски
    И јас нешто вака. Кога беше уште тазе, не бев баш фасцинирана, ама ми се допаѓаше,имаше некоја оригиналност. Но сега од овој аспект ми е ептен грд стил, дури и кич, пренападен,а и сите тие кои го негуваат ко клонирани се, веќе нема ни о од оригиналност.
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  17. SarahTayMomsen

    SarahTayMomsen Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    959
    Допаѓања:
    650
    ГО МРАЗАМ ТОЈ СТИЛ!! :emo:
     
  18. Sramezlivoto

    Sramezlivoto Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    100
    Нашиве немаат ниту Е од Емо. Колку само се разликуваат нашиве од овие на сликите на MandyLane..
    Се нервирам кога ке видам убави девојчиња со максимално изгорени коси и едно кило креон на нив, а за машките се најлошо ич не ми се привлечни :)
     
  19. Ammy.Lee

    Ammy.Lee Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2011
    Пораки:
    1.995
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Кога се скарав со бифшиот станав многу емотивна...Некако се пронајдов самата себе си во Емо стилот,се повеќе и повеќе го сакав,едноставно збеснував,се губев на моменти,почнав да слушам Емо песни...Омилен бенд ми беше Blessthefall..Помина месец/два и готово се исчезна ко ништо и да не било,си фатив друг дечко сфатив дека не треба да си го запустувам животот со еден одвратен стил и поради еден идиот...Ми помина се за брзо :) Сфатив дека треба да се биде нормален човек :)
    Женската која сега ја има бифшиот точно се прави вака ко некоја Емовка,и смешно ми изгледа ко некој ѓаол е :lol: И јас така сум изгледала :lol:
     
  20. cvekje13

    cvekje13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    34
    ич не ми се допаѓа..прво, грдо е, второ музиката им е сосема неоргинална, трето, тие се ефтина имитација на готиците.. стилов би требало да се забрани :)