1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што мислите за креатинот?

Дискусија во 'Фитнес' започната од Angel4eeee, 12 септември 2014.

  1. Indiegurl

    Indiegurl Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    1.817
    Допаѓања:
    6.300
    Пол:
    Женски
    Набилдај се поише хехенце
     
    На blablabla1234 и Ajronmen им се допаѓа ова.
  2. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    8.267
    Пол:
    Машки
    Како му се залепиле?
    Прв пат слушам вакво нешто.

    Креатинот е најистражуваниот и најсигурниот суплемент.

    Не треба да го користат луѓе со хронични болести на бубрезите и луѓе што земаат нефротоксични лекови/терапија.
     
    На kikkki му/ѝ се допаѓа ова.
  3. blablabla1234

    blablabla1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2021
    Пораки:
    156
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Машки
    Idk bro, можеби милион работи се искомбинирале. Сепак тнх (fingers)
     
  4. blablabla1234

    blablabla1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2021
    Пораки:
    156
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Машки
    I will
     
  5. Indiegurl

    Indiegurl Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    1.817
    Допаѓања:
    6.300
    Пол:
    Женски
    Не требаше да го кажеш ова, ќе те демнеам сеа да знајш:angel:
     
    На Ajronmen и blablabla1234 им се допаѓа ова.
  6. blablabla1234

    blablabla1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2021
    Пораки:
    156
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Машки
    :whew::whew:
     
    На Indiegurl му/ѝ се допаѓа ова.
  7. cocobomb

    cocobomb Активен член

    Се зачлени на:
    15 април 2022
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    47
    Препорака за некој добар креатин за женско што нема земано досега вакви работи, но по пристапна цена? :D
     
  8. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    8.267
    Пол:
    Машки
    Било кој Креатин Монохидрат.
    Слободно земи го најевтиниот. Нема везе фирма.
    Би требало да се движи од 600-800 денари пакување од 250 грама.
    Нема врска машко/женско, прв пат/втор пат.
     
    На cocobomb му/ѝ се допаѓа ова.
  9. AAKG

    AAKG Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    1.265
    Земај монохидрат само гледај да е микронизиран монохидрат, да е во чист прав да не е крупен како сол.
     
    На cocobomb му/ѝ се допаѓа ова.
  10. калин95

    калин95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2017
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    87
    Пол:
    Машки
    Можно е да се залепи ало не пиеш доболно вода и пиеш повеќе од препорачана доза. Така може да направи оштетување на бубрезите
     
  11. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.089
    Пол:
    Женски
    Не може да се залепи, не постои такво нешто.
     
    На Ajronmen и калин95 им се допаѓа ова.
  12. калин95

    калин95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2017
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    87
    Пол:
    Машки
    Добро секој со свое мислење.
    Само прво и основно одма што може да направи е да створи камења, еве и јас го пијам сма со поголема доза на вода
     
  13. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.089
    Пол:
    Женски
    Можно е за камења, не викам не зашто не сум сигурна, ама дека може физички да се "лепи" не е возможно.
     
  14. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    8.267
    Пол:
    Машки
    Како се лепи?
    Вода се пие колку што се пие и без креатин, помалку или повеќе од тоа ќе ја намали функционалноста или пак ќе ги оптерети бубрезите.
     
  15. AAKG

    AAKG Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    1.265
    Креатинот нема врска со бубрези.
    Креатинот се складира во црниот дроб и се транспортира во мускулите интра мускуларно и НЕ завлеква вода туку Задржува вода и таја вода е интрамускуларна. Тоа што штети на бубрези се вика креатинин. Ако слези на бубрези, тогаш прави песок. Значи протеинот без добра количина на вода прави зголемување на креатинин во крвта. Едукација прво пред да му даваш погрешен совет некому. Ова е докажано научно, не е мое мислење. Истото можиш да го прочиташ на страната херкулес.мк или на мускулатура на инстаграм.
     
    На marlonbrando69 и Ajronmen им се допаѓа ова.
  16. DarkStormm

    DarkStormm Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    4.815
    Пол:
    Женски
    Го користам со години. Но последните две години редовно. Без прескокнување доза. И кога тренирам и кога одмарам. Сега почнав со гејнер после тренинг, а протеин еднаш во ден со оброк или пред спиење.
     
  17. GymGirl❤

    GymGirl❤ Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2021
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    650
    Пол:
    Женски
    Јас сеуште се мислам за креатинче бидејќи никад не сум земала бидејќи сум со крупна градба но ми е мерак и мислам дека нема врска тоа толку напротив за одржавање на мускулите е убаво ќе ми бидат поистакнати а и ќе можам да трчам повеќе на лента без грижа на совест дека можам да ослабам многу, бидејќи несакам, и повеќе сум на тежински тренинг.
    Јас вежбам со години од тинејџерка да, и со долги паузи ради обврски преселувања итн..но нема везе битно не сум престанала со вежбање сега пак активно вежбам после неколку месеци пауза и ми се обновиа мускулите шо се вика ги освежив и пак си сум крупна со big booty и мускули и малку целулит и на нозе и височка сум. Протеин сум пробала за прв пат пред неколку месеци и веќе го користам ми стана рутина и мн рецепти има со него. Е сега за да трчам почесто на лента без да намалам на облини мислам дека креатинот ќе ме држи за да остане само тоа убавото на мене и може поистакнати мускулчиња и на стомак сакам( јас само горниот дел од стомакот имам стомачни мускули но не на цел стомак) . Мислам дека нема да сум грешка ако земам креатин. И да не зимам пак изгледам затегнато и мускулесто тоа што го имам малку од целулит не се ни познава но си викам секад може подобро. Ма да и да не се одлучам да зимам исто ми се фаќа не сум ситна па да се замарам со креатин да мора вода да пијам премногу. Освен ако не ме поттикне желбата као што кажав за да сум малце повеќе too much! :lol: Ако зимам ќе биде сега од септември
    А да не случајно може да те зафркне креатинот да го изгубиш и тоа претходно што си го имал доколку паузираш или пак би се вратила онака како што сум била претхпдно? Да не опаднам послем тоа скроз па да бидам слаба исусшена :x Се ми паѓа на ум ради тоа се мислам....кој знае повеќе нека пише.
    Имам градба како Elora gummerson и она исто крупничка си почнала да вежба као мене и пак си е крупничка исто само подефинирана од креатинот е, јас без креатин сум на средина нормално не сум као сега да сум почнала фала богу :lol: приближно кон Елора сум малку ми треба, мислам дека креатин. :) Само последици да нема инаку од септември стартувам со креатин бидејќи ми е желба. Може сум збесната незнам но ми е желба одамна за креатин
     
  18. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    8.267
    Пол:
    Машки
    Креатинот е супер!
    НО...
    Дефинитивно нема да ти помогне на начин на кој што конкретно ти очекуваш.

    Прво, креатинот нема повеќе да ти ги истакне или дефинира мускулите ако врз нив има значителен процент на масти.

    Второ, креатинот нема никаква улога за зачувување или одржување на веќе постоечката мускулна маса. Во тоа до некаде можат да помогнат само протеините.

    Пак ќе речам, креатинот е супер!
    Ама неговата улога е само да ти даде повеќе сила при дигањето тежини, и да помогне при опоравокот на мускулите по тренинг. Бидејќи помага во распоредувањето на вода во мускулните клетки, додека се конзумира може да допринесе визуелно некои мускулни групи да изгледаат поголеми. Овој ефект се губи многу брзо, односно денови откако ќе се прекине конзумацијата.

    Тоа е неговата функција...
     
    На Scott Weiland, GymGirl❤ и AAKG им се допаѓа ова.
  19. GymGirl❤

    GymGirl❤ Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2021
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    650
    Пол:
    Женски
    Да имам приметено дека протеините помагаат во тоа :l: Што се однесува до креатинот ми било страв да не во случај ме расипе доколку престанам да го консумирам. Мислам на тоа што сум сега пред да почнам да го консумирам да си бидам пак иста доколку и го прекинам а неговата функција нека се губи не ми е грижа посекако не сум за жалење имам маса јас само да не ме расипе па да не личам на ништо да го изгубам и тоа што си го имам по природен пат..Бидејќи гледам по јутуб тоа поправа и е мн видливо кај слаби луѓе но кај нив е океј пример не губат ништо напротив само додека го консумираат изгледаат подобро а јас си имам убава маса и изградена по природен пат само вежбање и тоа од дете од мои 17год а сега сум 25.
     
  20. AAKG

    AAKG Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    1.265
    Kreatinot nema dopirna tocka nitu so muskulna masa nitu so telesna tezina. Si piela ne si piela to ti e isto. So kreatinot dobivas samo pobrz oporavak i intra muskularna voda,drugo nisto. A to deka na youtube so se kazvat deka kreatino gi poprajl to e samo marketing. So kreatin ne se pokacuva telesna masa nitu se namalva.
     
    На GymGirl❤ му/ѝ се допаѓа ова.