Што мислите за нашите модни дизајнери?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од lolitaa, 28 февруари 2010.

 1. zverka

  zverka Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2010
  Пораки:
  274
  Допаѓања:
  29
  Број еден што можам да го издвојам од сите наши модни дизајнери Ненад Секирарски :y: стварно ми седопага неговиот стил и сите негови креации. Само напред
   

  Прикачени фајлови:

  На Trendafilka му/ѝ се допаѓа ова.
 2. zverka

  zverka Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2010
  Пораки:
  274
  Допаѓања:
  29
  Дали е до Цаци или до нашето Каролинче, важно изгледа секогаш совршено чиста десетка и за двете :rock:
   
 3. Iki.Olsen

  Iki.Olsen Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2010
  Пораки:
  434
  Допаѓања:
  114
  Има мноогу дизајнери само ни фали Фешн Вик во Скопје , Охрид, Битола.. Било каде .. ни фали маркетинг да ги истакне нашите Дизајнери и Стилисти... Ви ги прочитав сите постови и заклучив дека освен 3 ца што ги гледате секој ден незнаете за други... значи ке кажам уште еднаш, Фалат модни ревии, фали некоја емисија која ќе труби за Македонските млади надежи.. има доста талентирани
   
 4. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.212
  Цаци Паковска? Грозно! Леле тоа фустанчето на Каролина што и го правеше за Евровизија, просто! Ми се допаѓа само Ношпал! А за емисијата на Тони побарајте на јутуб, смешки е! Како се имам смеено за тоа! И вика: Јас сум бил ОЏАЧАР според Цаци, епа драга кажи кога сакаш да дојдам да ти го исчистам оџачето! и т.н. Има уште! :lol: :lol:
   
 5. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.352
  Нашиве модни дизајнери, се далеку од познати. Познати се Цаци и останатите од нејзина категорија, се мисли на старите модни дизајнери, а младите се нашто понепознати, што не мора да значи дека не се талентирани, баш напротив тие се талентирани, нивната слава, не зависи од нив, едноставно таква ни е државата, малку внимание се обрнува кон модниот дизајн и слично, нашите модни креатори најчесто се барани за време на настани како ‘‘евровизија‘‘, матурски вечери, полуматурски вечери, спотови...и слично. Баш би било добро да има модна недела и тука, исто како во Милано. :inlove: Иако ќе биде далеку од ревиите во Милано, баш би било супер бидејќи кај нас модни ревии има ретко, да не речам воопшто нема. Кога сме кај младите македонски дизајнери, мене ми се допаѓаат креациите на:
  Маја Кикириткова:
  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
  Потоа Росица Мршиќ која што Гоу ја спомна погоре, посебно ми се допадна нејзината колекција, ‘‘Светот во женска форма(димензија)‘‘
  [​IMG][​IMG]
  - Елена Спасовска
  [​IMG][​IMG][​IMG]
  -Јован Петровски. е исто така дел од помладите добри модни креатори во Македонија.
  [​IMG]
  -Џули Алексовска млада македонска модна креаторка која што најчесто креира облека во младешки рок- панк стил.
  [​IMG][​IMG][​IMG]

  Можеби се далеку од Армани, Диор, Шанел и останатите, но се талентирани. :)
   
  На B.juste му/ѝ се допаѓа ова.
 6. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  15.268
  Млади македонски модни дизајнери

  Во Македонија имаме неколку одлични млади модни дизајнери кои се прилично непознати за јавноста. А тие се оние кои се стварно талентирани, со дипломи од познати странски универзитети, со работно искуство во некои познати модни куќи и кои можеби ќе ја раздвижат заспаната македонска модна сцена.

  Баш кога би имала потреба од креатор пред се би побарала некој од овие модни дизајнери, него од постарите наши “познати” креатори. Овие млади луѓе имаат одлични креации и колекции и многу идеи за остварување.
  Сигурно и од корист ќе им е на некои други лица темава, да знаат ако имаат потреба кај кој млад дизајнер да се обратат за помош.


  Маја Кикириткова
  Маја Кикириткова е 23годишна млада македонска дизајнерка која што има дипломирано на Академијата за дизајн во Белград, а моментално е на постдипломски студии на Европскиот универзитет во Скопје. Таа овој месец го отвори своето атеље ,,ОК дизајн” во Штип. Досега има направено неколку колекции од кои последна е Black&White промовирана на модната недела во Битола, а наскоро ќе презентира нова колекција. Работи за фирмата Е&Л Креатив и се јавува како сценарист на неколку претстави и филмови.

  Email: kikiritkova@yahoo.com

  [​IMG] [​IMG]
  [​IMG] [​IMG]

  Јован Петровски
  http://www.jovanpetrovski.com/
  Еден од најдобрите млади македонски дизајнери. Има работено неколку колекции меѓу кои Фиа Фиа, потоа колекција за деца Магнолија, постдипломски студии заврши во Италија на Академија Италијана, работел во Милано во Галиери венери асочати кое е познато студио за модни консултации, има неколку колекции во Италија и Македонија заедно со други млади дизајнери.
  Моментално со Росица Мршиќ и Горан Иан се дел од концептуалната продавница ЛУДУС (на улица Рузвелтова). Овие тројца млади дизајнери тука ги презентираат уникатните модели и колекции.

  [​IMG]
  [​IMG]

  Билјана Каран
  http://biljanakaran.com.mk
  biljanakaran@biljanakaran.com.mk

  Билјана е 26 годишна дизајнерка, која има завршено студии во Италија и има неколку свои колекции. На нејзината веб страна има се подетално за неа и нејзината работа. Таа успешно работи и во Македонија и Италија-Венеција.
  [​IMG] [​IMG]
  [​IMG] [​IMG]
  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
  [​IMG] [​IMG]
  [​IMG] [​IMG]
  [​IMG] [​IMG]

  Росица Мршиќ
  http://www.rosica-mrsik.com
  Е млада дизајнерка која има дипломирано во Школата за визуелна уметност и дизајн во Холандија. Таа има свои парчиња во продавницата Лудус заедно со своите млади колеги од Македонија, но пред неполн месец го отвори и своето самостојно модно студио. Таа има работено како асистент во модни куќи во Парис и Амстердам.
  contact@rosica-mrsik.com

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG][​IMG]
  [​IMG]

  Емили Пишева - Emili Exclusive Design
  http://www.emili.com.mk
  Е млада струмичка дизајнерка, која има неколку свои колекции и креира гардароба за наши познати личности. Има свое студио во Струмица Emili Exclusive Design на ул. Димитар Влахов бр.69 и број за контакт. 034-328-330
  Емили пред се изработува свечени фустани, акцесорис и ексклузивни уникатни венчаници. Има свои колекции на венчаници.
  [​IMG][​IMG]
  [​IMG][​IMG][​IMG]
   
  На Chocoholic.girl и FBI им се допаѓа ова.
 7. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  15.268
  Млади македонски модни дизајнери

  Ивана Кнез
  http://www.ivanaknez.com/
  mail: drama@ivanaknez.com
  ИВАНА КНЕЗ, РОДЕНА ВО СКОПЈЕ 1985 Е ДИПЛОМИРАН КОСТИМОГРАФ НА „AKADEMIJA LEPIH UMETNOSTI“ ВО БЕЛГРАД, 2007. ЧАСОВИТЕ ПО ГЛУМА КАЈ ГОСПОДИНОТ ДИМЧЕ МЕШКОВСКИ БЕА ПРЕСУДЕН МОМЕНТ КОЈ ЈА ДЕФИНИРАШЕ НЕЈЗИНАТА ПРОФЕСИЈА, ОВОЗМОЖУВАЈЌИ ДА ГИ СПОИ ВО ЕДНО НЕЈЗИНИТЕ ДВЕ ГОЛЕМИ ПАСИИ – МОДАТА И ТЕАТАРОТ.
  [​IMG]
  [​IMG]

  Џули Алексовска со колекцијата God Save The Fashion Queen
  [​IMG] [​IMG]
  [​IMG] [​IMG]
  [​IMG] [​IMG]

  Елена и Емилија Давиткови од Штип со колекцијата Дума
  [​IMG] [​IMG]
  [​IMG] [​IMG]
  [​IMG] [​IMG]

  Елена Спасовка со колекцијата Романтична потреба од жена-херој
  [​IMG] [​IMG]
  [​IMG] [​IMG][/QUOTE]

  Фросина Ангеловска - дизајнер на The real G-Lection ..уникатно изработени хип хоп парчиња.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Елена Лука
  http://www.el.com.mk
  tel: 02/3245-107
  mail: el@el.com.mk
  [​IMG]
  [​IMG]

  За крај ќе го спомнам Toni Maticevski. Македонче што живее во Австралија. Еве негови модели 8)
  http://www.tonimaticevski.com/
  [​IMG]
  [​IMG] [​IMG]
  [​IMG] [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Eве го нашето дете :D
  [​IMG]
  Секоја чест!!! :clap:


  Ако познавате некој талентиран млад дизајнер слободно напишете за него. И за нивните нови колекции.
   
 8. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  4.421
  Допаѓања:
  45.896
  Пол:
  Женски
  Млади македонски модни дизајнери

  Браво за темата, и браво за младата надежна генерација :clap:
  Најмногу ми се допаѓаат креациите на Елена Лука.
  Кикириткова не ми се допаѓа многу.
  Билјана Каран е супер, само мислам дека претерува со цените.
  И јас би одбрала фустан од помладата генерација, наспроти старата.
   
 9. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.764
  Млади македонски модни дизајнери

  Јас го знам уште и Марјан Пејоски, живее во Англија и воглавно е познат по ова чудо од мода :)

  [​IMG]

  На сајтот му ги гледам колекциите, па и не се толку лоши, којзнае под чие и какво влијание го правел фустанов на Бјорк :)
  http://www.marjanpejoski.com/
   
  На Shelea, la.parisienne, absent и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  15.268
  Млади македонски модни дизајнери

  Цаци ја заборавив бе :D

  Новиот моден бренд Stilissimo
  http://www.stilissimo.com.mk
  http://www.facebook.com/pages/Stilissimo/162492393767936?ref=ts
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]


  +
  Во Лодус е промовиран брендот Ludus Loves Fashion
  Зад етикетата стојат основачите на „Лудус“: Драган Христов, Елена Апостоловска и креаторот Александар Стефановски. Дизајнот е заеднички, а моделите се подготвуваат во нивното ателје.
  [​IMG] [​IMG]
  [​IMG] [​IMG]
  [​IMG][​IMG]
  [​IMG][​IMG]


  Колекцијата "Шик андеркавер" за есен зима 2010/11 на дизајнерката Елена Спасовска која може да се најде во концептуалната продавница "Лудус" во Скопје.
  [​IMG][​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Младата креаторка од Скопје, Аида Сарачини, која се школувала на престижна концептуална и современа академија во Холандија, го објаснува својот пристап во креирањето. Мината недела во рамките на манифестацијата „Звуците на Чаршијата“ во Скопје ја промовира својата нова колекција „Будење“.
  http://www.aidasaracini.com/
  email: mail@aidasaracini.com
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 11. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.474
  Млади македонски модни дизајнери

  Едни од моите најомилени:

  Ненад Секирарски
  http://www.sekirarski.com

  Обично ја облекува Маја Вукичевиќ и секогаш изгледа совршено.
  Има многу префинет вкус и дизајните му се прекрасни, иако немал одамна нова колекција.

  Лидија Георгиева
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 12. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.811
  Допаѓања:
  2.093
  Млади македонски модни дизајнери

  Неможев да најдам слики но еве видео.. Има доста парчиља кои би ги носела, само би извадила некои машнички што според месе се вишок :lol:

  <object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/j4VKjGWUW0w?fs=1&amp;hl=en_US"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/j4VKjGWUW0w?fs=1&amp;hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>
   
 13. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  15.268
  Млади македонски модни дизајнери

  Роберт Ивановски
  [​IMG] [​IMG]
  [​IMG] [​IMG]

  Александра Митковска
  дизајнерката и костимографка Александра Митковска, која има дипломирано на престижниот институт за мода "Марангони" во Милано. Таа деновиве ја претстави својата колекција есен-зима 2010/11 во концептуалната продавница "Лудус" во Скопје. Моделите се направени под брендот на Митковска, "Вибразиони", наменет за македонскиот и за италијанскиот пазар. Има работено и во престижната светска модна куќа "Кавали".
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG] [​IMG]

  И еве контакт за сестрите од Штип Елена и Емилија Давиткови, млади дизајнерки кои излегоа од школата на "Академија Италијана". (повеќе слики во вториот коментар на темава има)
  [​IMG] [​IMG]
  email: d.um.a@hotmail.com

  Искра Џокиќ ја дизајнира својата нова колекција, која вчера беше претставена во концептуалната продавница „Лудус“ во Скопје. Линијата претставува дипломски труд на тема „Музика и дизајн“.
  [​IMG] [​IMG]
  [​IMG] [​IMG]
   
 14. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  15.268
  Млади македонски модни дизајнери

  И последно за денес :lol:

  Познатиот македонски дизајнер Ристо Бимбилоски ја претстави својата нова колекција на Мерцедес Бенз модната недела во Њујорк, која се одржува од 10 до 16 септември. Креаторот, кој живее и работи на релација Париз-Њујорк-Охрид, имаше ревија на отворањето на престижната модна недела, во „Егзит арт“, со колекција за сезоната пролет-лето 2011, која била инспирирана од Месечината.

  http://www.ristobimbiloski.com/
  http://blog.ristobimbiloski.com/

  [​IMG] [​IMG]
  [​IMG] [​IMG]
  [​IMG] [​IMG]
  [​IMG][​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  уффф и после сме немале дизајнери... проблем е што не ги знаеме :P
   
 15. butterfly.mimi

  butterfly.mimi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  455
  Допаѓања:
  101
  Млади македонски модни дизајнери

  Ми се допаѓаат моделите на Росица Мршиќ, Маја Кикириткова и Ивана Кнез :) Секоја чест за Тони Матичевски и Ристо Бимбилоски :clap: преубави се моделите! :up:
   
 16. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.764
  Млади македонски модни дизајнери

  Секирарски е одличен, многу ми се допаѓаат неговите модели. На другарка ми и ја правеше венчаницата, ќе паднев во несвест кога ја видов, преубава и неконвенционална истовремено!
  Млади невести со префинет вкус - ви го препорачувам! ;)
  И Ристо има убави модели.... Вистина е! Доста талентирани дизајнери имаме, браво! :clap:
   
 17. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  620
  Млади македонски модни дизајнери

  Имаме добри модни дизајнери,се надевам дека ќе ги следи успех бидејки некои од нив навистина се оригинални во својата работа! Најдобрата според мене е Емилији Пишевава Гоџирова (модно студио Emili Exclusive Design) Веќе подолго време креира облека за Елена Ристеска!
   
  На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
 18. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  15.268
  Млади македонски модни дизајнери

  Дизајнерката и архитект Александра Шекутковска изработи колекција накит во рамките на новата модна куќа „Стилисимо“

  - Поканата за создавање накит за брендот ја прифатив со задоволство. Колекцијата е продолжение на идејата за накит со двојно дестилирана елеганција на женската икона, што го почнав како истражување со накитот во летниот период. Зимската колекција прерасна во „сториборд“ на убавина и архитектура - вели Александра.
  Секое парче претставува архитектонски дијаграм, кој понатаму е надополнет со лента, панделки, цветови од свила и врвца, што се извиткуваат и ја остваруваат врската со женското тело. Материјалите „играат“ околу знаците, изработени од винил, дрво и плексиглас. застапени се неколку дизајни со разни теми, како на пример: структура на саќе, континент, град, разиграна линија на животот и друго. Моделите се истовремено и индивидуални, сами по себе, меѓутоа и компатибилни со креациите на „Стилисмо“. Шекутковска е задоволна од досегашниот прием на нејзиниот накит во рамките на брендот.

  [​IMG]
  [​IMG][​IMG][​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
   
 19. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  15.268
  Млади македонски модни дизајнери

  Младата македонска креаторка Теа Пупкова минатата недела со перформанс се претстави во Културниот центар ЦК во Скопје. Дизајнерката што живее и работи во Прага, за проектот „Шепотот на невидливиот војник“ била инспирирана од генералот Михаил Иларионович - Кутузов и неговата војска, од делото „Војна и мир“ на Лев Толстој.
  - Воениот стил се поклопува со трендовите, но колекцијата има поинтимна конотација бидејќи станува збор за проширена верзија на мојата дипломска работа, поврзана со мојот омилен лик од делото на Толстој. Кутузов ме фасцинира. Тој е инспирација сам по себе, првенствено поради својот нестереотипен, несреден, запуштен имиџ - вели Пупкова.Креациите се наменети за сите модерни и ексцентрични девојки и жени, на возраст од 20 до 35 години, кои се храбри и сакаат да експериментираат со изгледот. Нејзиниот дизајн е специфичен и авангарден.
  - Себеси не се доживувам како едноставна личност, па оттука се' што правам гледам да биде необично. Нормално, секогаш црпам инспирација од одреден стил, историски период, личности или предмети. Но се трудам тоа што го работам да е само по себе уметност - вели таа.
  Пупкова во Скопје има завршено средно уметничко училиште, отсек керамика, а дипломирала моден дизајн на Европскиот универзитет. Школувањето го продолжила во Прага на магистерски студии по графички дизајн и по бизнис-маркетинг менаџмент на Универзитетот „Тифин“. Ова е нејзина прва самостојна ревија во Македонија. Досега била дел од повеќе групни изложби во рамките на студиите, а се претставила и во Прага, Брно, Милано и во Фиренца.Сега живее во Чешка, каде што е ангажирана како моден и графички дизајнер. Има своја фирма, наречена Defected Green, и работи на ревии и на изложби.
  [​IMG] [​IMG]
  [​IMG] [​IMG]
  [​IMG]
   
 20. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  15.268
  Млади македонски модни дизајнери

  Инспирирана од машката мода, младата креаторка Марија Мисајлевска ја создала својата прва самостојна колекција есен-зима 2010. Дваесет и тригодишната кичевка тргнала од фактот дека машките кроеви, кои претрпеле помали промени низ историјата, стануваат сe поинтересни за жените. S почесто припадничките на понежниот пол носат машки парчиња облека, но модифицирана, адаптирана на нивното тело.
  Колекцијата се состои од 12 вида модели, со фустани, панталони, здолништа, кошули, корсет-кошули, блузи, блуза-кошула и комбинезон. Застапени се црната и белата боја, нијанса на темносива, комбинирани со две пастелни бои на сина и портокалова.

  [​IMG] [​IMG]
  [​IMG] [​IMG]
  [​IMG] [​IMG]
   
  На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.