1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што мислите за нашите модни дизајнери?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од lolitaa, 28 февруари 2010.

  1. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Bi ja izdvoila ELENA LUKA kako nesto katastrofalno cirkuzantsko sto s epojavilo kaj nas :D,jas stvarno ne znam koj i kupuva na nejze zenata nastapi vo skopje so jak marketing i kic do plafon,a fustanite se sta da ti pricam kad sve znas :D:D
    A za nesto pozitivno bi ja spomnala Kikiritkova no i biljana karan
     
  2. NightAir

    NightAir Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    394
    Допаѓања:
    491
    Не сум нешто импресионирана од нашиве дизајнери но би ги издвоила Дума
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На Youlen, JuLleE, Mayyya и 2 други им се допаѓа ова.
  3. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Кај нас се проблем финансиите.
    Ретко кој ги има и си дозволува да си направи колекција каде ќе си ја употреби сета креативност.
    Мене ме нервира ужасно кога ќе видам ревии на Секирарски, Ношпал и останати слични дизајнери кои се цели со фустани свечени, фустани какви слично прават со години, а потоа истите фустани ги продаваат за матури и свадби. И они печалат пари.
    Епа искрено и мојата маалска шијачка истото го може.
    Кај нас прават колекции кои ќе знаат дека апсолутно ќе им се продадат.
    Не ризикуваат да направат модерна колекција со свој потпис, бидејки се плашат тоа дека ќе им е само фрлање на пари. А младиве денес верувам кога би имале средства би купувале и модери парчиња од нашите дизајнери.
    Имаат идеи, ама се плашат да не изгубат многу пари и затоа одат на сигурна добивка.
    Досадни долги хаљини, сатени, чипка, гледаат Оскари и Златни глобуси и оп ете им колекција, која веднаш се продава.

    Затоа ја сакам Кикириткова која е одлична, Дума се супер, Росица Мршиќ и Јован ми се исто добри. Ивана Кнез исто пофални зборови. Сите овие се млади и не се плашат да ризикуваат. Истите овие си имаат свои интересни колекции, а за време на матури и свадби си шијат за клиентелата. Но тие парчиња не ги прикажуваат на модни ревии.
    Затоа си ги ценам нив. Не се плашат да ризикуваат.
    И вложуваат во себе!

    Каран ми е ок, она ми е некоја средина од младиве до оние Секирарски генерација. Каран исто оди на посигурна варијанта, да продаде што побрзо, оди на поширока потрошувачка.

    А Лука... досадно досадно најдосадно човече на нашава сцена!

    А Тони Матичевски и Ристо Бимбилоски кои работат и живеат во странство се наши момци за гордост!
    http://www.tonimaticevski.com/
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    Колекцијата негова на страната на Вог
    http://www.vogue.com.au/fashion+shows/r ... 9+10,s3315
    Уште една колекција
    http://www.fashionologie.com/New-York-F ... 10-4952216

    Бијонсе носи негови чевли
    [​IMG]
    Ким Кардашиан негов фустан
    [​IMG]
    Abbie Cornish носи на Кан негов фустан
    [​IMG]

    Дел од последната негова ревија
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    http://www.ristobimbiloski.com/
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На bubic.k, Youlen, She и 4 други им се допаѓа ова.
  4. maagii

    maagii Активен член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Ima mnogu likovi koi se deklariraat kako modni dizajneri ama tnko deka se, mislam Caci Pakovska e ziva prevara, kako moze nekoj da se izjasnuva kako dizajner i stilist a prodava vo nejzinata prodavnica modeli od burda sosieni SRAMOTA. Elana Luka e katastrofa, ima isto taka i dobri dizajneri no kaj na kako sto procitav i vo drug komentar svesta na lugeto za modata e na mnogu nisko nivo, za zal. Naj pateticni mi se plagijatorite, mislat deka nema luge vo drzavava sto se razbiraat vo moda :D, kako da ne postoi internet, mislam bedno e da kopiras od drugi poznati dizajneri, ali toa e, imame mnogu za ucenje kako nacija, ke bide nekogas nesto od nas, se nadevam :*
     
  5. MissDior

    MissDior Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    1.184
    Допаѓања:
    10.085
    Доколку сака да се одржи на пазарот под итно да го смени фотографот и моделите, дизајнот на облеката е дискутабилен, но фотографиите се очајни баш како името на модната линија- нула!
     
  6. Marapopara

    Marapopara Активен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    makedonski "dizajnerki" :)))

    nasite "dizajnerki" glavno se inspirirani od copy-paste t.e od gotov dizajn izmislen od vistinski dizajneri, umetnici ... najzalno od se e toa sto se ponosni na svoite "remek dela" uste po zalno koga gi postiraat tie nivni t.n kreacii lugeto tolku mn im se divat i se vooduseveni...zalno e sto masata voopsto ne e informirana i
    nikoj ne se osmeluva da napravi kritika ...ni novinari ni modni kriticari (ako voopsto postojat takvi ili taka si se klasificiraat) ...a se slucuva pred nas .....zalno e sto im davame sansa i gi vozdigame i gi pravime uspesni ...zatoa nema da imame kvalitetna modna scena ....ovaa slika se si kazuva samo sto ne e samo ova site kolekcii nanazad od ovaa t.n nasa "dizajnerka" ... razlikata e vo uzasno eftiniot materjal i obarabota sto od kilometar mozes da gi zabelezis i celosnata kracija napravena da izgleda mnogu eftino ..samo go grdat originalot
     

    Прикачени фајлови:

    На MissDior му/ѝ се допаѓа ова.
  7. antonelala

    antonelala Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2011
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    4.620
    Јас би ја истакнала талентираната каран која нема ништо оригинално, ништо квалитетно, ама затоа има скапо. И многу ми се допаѓа како се фали насекаде со туѓу невестински фустаби, тие од проновиас, сигурно не е овластена она да ги шие тука со различни (ефтини) материјали. Гарант собрала каталог од некоја продавница и сеа се тупка по гради...смешки
     
  8. laryla

    laryla Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2012
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    229
    Секоја чест на Ристо Бимбилов и Тони Матичевски.За Ристо читав и дека креира за Лејди Гага и Шанел.Браво!Толкав успех е неверојатно да се постигне со оглед на условите кои ние ги нудиме,и со оглед на тоа колку се развиени модните случувања во Македонија.Катастрофа сме од таа гледна точка,затоа и живеат во странство,да останеле тука ништо од ова немало да постигнат.
     
  9. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Еве уште една македонка која станува доста популарна дизајнерка во Австралија.
    Годинава е една од најзборуваните дизајнерки на Melbourne Fashion Week.
    Магдалена Велевска
    [​IMG]

    Considering her high regard amongst the Australian fashion community, you may be forgiven for believing Magdalena Velevska has been in the industry much longer than her reputation would indicate. Since the brand’s launch, Magdalena Velevska has walked a skilled line between directional, beautiful garments and a functionality that surpasses any other Australian brand. Magdalena Velevska has developed repute for precisely tailored monochromatic pieces with an intelligent edge, almost always cut from silks, linens and natural fibres. The brand’s tailored structural blazers, simple urban dresses and androgynous trousers are of a cult like level.

    Macedonian-born, Sydney-raised Magdalena studied Fashion and Textiles at the esteemed University of Technology Sydney in 1998, undertaking classes in textile, industrial, visual and interior design, which all contributed to the functional, clean and structural aesthetic she has become synonymous for today. Prior to the establishment of her eponymous label in 2009, Magdalena worked in the shadows for Australian brands such as Akira Isogawa, Pablo Nevada, Nicola Finetti and Lisa Ho, where she was senior head designer. This varied experience shaped Magdalena’s approach to fashion and based on the strength of her knowledge she made the decision to independently show her aesthetic to the world.

    Magdalena Velevska was launched in Spring/Summer 09/10 at Rosemount Fashion Week. The collection of directional, bold and functional pieces was inspired by Australian artist Jeffery Smart’s modernist depictions of urban landscapes. The media’s response to its wearability and pared-back aesthetic could only be described as a deep sigh of relief, and was summed up in well in the words of respected journalist Georgina Safe when she wrote for The Australian: “Magdalena Velevska succeeds where many other designers fail”. With her collections, Magdalena creates a coloured urban universe in which Melissa George, Jess Hart and Alyssa Southerland have been drawn to.

    2011 sees the brand reach new heights, with her Spring Summer 11/12 collection featuring intricate detailing and a brilliant colour palette, all balanced with Magdalena Velevska’s signature clean, precise and skilled hand. Adding to her portfolio of existing engagements, Magdalena has developed a modest range of shoes, accessories and knitwear to visually complete her pertinent interpretations, and heighten her customer’s daily ritual.

    Неколку нејзини дизајни со кои се представи на годинашниот LMFW.

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  10. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Потпис на ова

    А и да ги има, тие можат на една рака да се набројат, за жал
     
  11. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    Не знам дали некој ја спомна Маја Кикириткова, ништо посебно не е, ама ја забележав откако на фејсбук се испосра дека и направиле копи - пејст на креацијата. Некоја матурантка направила сличен фустан ко нејзиниот од модната недела во 2011, и оваа со цел памет ставање слика од матурантката, без фаца да и скрие, без ништо.

    Девојко, симни се на земја. Ако ништо друго, биди поласкана што искористиле твој модел наместо да се пуваш. Не си Версаче мајку му.
     
    На Hipster, Rose96, crimson и 5 други им се допаѓа ова.
  12. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    ^ Голема работа ако некоја девојка си направила сличен или ист фустан ко нејзиниот дизајн, токму како што рече Саја - место да и' ласка, она се лути... :^)
    А што со мисли, каде се наоѓа, па стави нормални цени за македонскиот стандард, па ќе се најдат луѓе што ќе ти го ценат трудот и се подготвени да платат, а не - шлапнале сум од 8000 ден. за памучен бапски фустан и оп - никој не ме цени...
    Уживајте, само спијте на тоа уво.
    |(

    Што ли да кажат врвни светски дизајнери и модни куќи од кои секојдневно се земаат идеи за облекување?
    А еве гледам, ја облекла Тамара за концертот на Тони Зен, ми се допаѓа навистина, ама нека се спушти на земја.
    [​IMG]
    Офф топик: Боже како оваа Тамара ослабе толку, а цицките не и' мрднаа од големина?
    :^)
    :D
     
    На LilBaby и Saya им се допаѓа ова.
  13. ElfLuna

    ElfLuna Активен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    9
    Не сум хејтер, напротив сметам дека модниот дизајн е уметност. Ги почитувам сите, и малку е глупаво да направам споредба, но морам за да ја доловам суштината на моето мислење. Баш прегеска гледав модна недела во Битола на 24 вести (можно е да беше снимка и од лани) и повторно ќе споменам сето тоа е уметност, но реално колку од вас би се одлучиле да облечите некое од тие парчиња, а и воопшто да платите за нив? За друг пример да ги земиме познатите модни дизајнери, колку од вас би се одлучиле да облечите некое парче од.... да речеме од колекцијата на Chanel, Giorgio Armani, Versace, Alexander Mcqueen, Valentino, Marc Jacobs, итн. Сметам дека нашите дизајнери треба да се погрижат да искреираат нешто убаво и носливо. Некако нема споредба помеѓу високата мода и нашата... :|
     
  14. Fashion.n.a.d.e.44

    Fashion.n.a.d.e.44 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2011
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    31
    https://www.youtube.com/watch?v=pmwoEQR4H_0
    ете го видеото со тони мислам дека е тоа :rofl: :rofl:

    A во врска со нашиве дизајнери незнам многу ретко ми се допаѓа работата на некој,од секојпат сум сакала да успеам јас во македонија да бидам многу познат дизајнер..уфф колку идеи ми идат во глава, ама требаат многу пари и сила за тоа така да.. :lol: :$
     
  15. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.559
    Елена Лука е само еден доказ што се можат да направат парите.
    Скапо хоби со многу занесување.
    Жената нема основен вкус за себе, секогаш изгледа како некоја баба со неускладени парчиња и кич, па не може ни нејзините модели да се поразлични. Груби, безлични и кичести, материјалите да не зборувам. Кинеско и лито... Вложува пари за ништо, јас не знам дали воопшто продава нешто или само подарува колку да и опстојува името за да ја задоволи својата ексцентричност.
    Што можат пари, ништо не може. Ја црпи Жикол за нејзните хирови. А и воопшто жената е со дискутабилно ментално здравје. Менува вработени на една година, кој како излегува од кај неа, како потресен е. Воопшто лош работодавец е кој самиот си копа гроб, си ги оговара сите вработени, секој со секого и ги манипулира.
    За други работи да не зборувам... само нека се теши дека поповите ќе и помогнат да си го пронајде мирот.
     
    На mims-89, Hipster, senza.parole и 3 други им се допаѓа ова.
  16. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Кога веќе се спомна Елена Лука, вчера отворила продавница и во родната Струмица. Сега го гледам албумот https://www.facebook.com/media/set/?set=a.442752825882224.1073742070.127935720697271&type=1, од тоа што го изгледав некако сите ми се никакви, извештачени- а како што забележувам и Лајла Грејс ја има меѓу гостите[​IMG]
    Ја немам видено во живо Лајла, ама Елена Лука вака на слики ми делува ниска (т.е, речиси сите се повисоки од неа) , а Лајла како што гледам е на 12+ штикла, па не можам, а да не се запрашам колку е висока Лајла? Колку Ноне?
    Стајлингот на Елена и е катастрофа, а фустанот не знам дали се дрзнала да каже дека е нејзин “дизајн“, ако да, тогаш можеби од неа го набавила Викторија Бекам?
     
  17. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.559
    Па мене токму продавницава да ти кажам ме инспирираше да пишам збор или два за женава.
    Има преголеми гради и ги крие неумесно во бабски модели. На женава узор и е Зара, па сега видете каков моден дизајнер е таа. Кога ќе се сетам кога се ишиша кратко, па уште и сива, па уште и наочари... па уште и хохејски дрес. Тој стајлинг ќе и го памтам до крајот на нејзинава кариера и ќе ми биде потсетник зошто женава е една обична кичеста исфорсирана фарса.
    Околу себе има многу луѓе само заради парите и ништо повеќе.
    Како што кажав, се однесува брутално со своите вработени, па потоа си заминуваат гневни кажувајќи ја сета вистина за неа. Од паранои, до вриштења, опседнатост со бактерии, издерување и срамење на вработени пред сите, дури и зошто јаделе нешто, а таа била алергична на тоа...

    Лајла ...е црвец. Глава сигурно е пониска од мене, околу 150 е висока сигурно.

    Морам да ја запазам оваа фешн внесеност... на првата лиле,лиле,испонасмеани, на другата, модел лук, строгоќа...у филм.

    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На mims-89, MissDior, senza.parole и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Абе сите се во некој опасен филм, ама и ние сме криви што ги следиме. Еве прееска си викам добро дали сум нормална, изгледав албум со 350 слики од Елена Лука.:headbang:
     
    На senza.parole му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Dragana96

    Dragana96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    23
    Како одат цените во Елена Луна
    и дали има некој искуство кај нив како шијат
     
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.535
    Пол:
    Женски
    Елена Лука.
    Од 150 евра па нагоре за фустани.