Што мислите за новиот закон за боледувања?

Дискусија во 'На работното место' започната од Kalina1, 3 ноември 2011.

 1. kravce

  kravce Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.721
  Допаѓања:
  42.499
  Епа ако она отишла на породилно во 7ми месец, нејзе и исплатиле после 7 месеци и тоа износ само за првите 3 месеци, не за сите заостанати месеци. Башка што ќе те маткаат за документација уште 3месеци. А сега уште подолго ќе се чека за исплата на парите, затоа што државата ни е во криза и скратија од буџетот на сите сектори. Директорката на фондот за здравство изјави пред една недела дека поради намалување на средствата ќе се доцни со исплата и дека ако многу се буниме, може да се делува со друга мерка, редовно да се исплатуваат боледувањата, но во помал износ (значи да се иде на политика зголемување цени на лекови, цени на прегледи и испитувања, намалување на плати во здравствениот сектор и тако даље).
  убаво ни е бе, битно иаме врби во Вардар