Што мислите за оваа диета?

Дискусија во 'Диети' започната од gorde2812995, 28 јануари 2014.

 1. gorde2812995

  gorde2812995 Активен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2014
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Пред појадок

  Почнете го денот со чаша млака вода во која ќе исцедите еден лимон. Ваквата лимонада ќе го прочисти телото и ќе помогне во разградувањето на мастите.

  Во наредниот час и половина испијте уште три чаши вода за да го исчистите телото од токсини. Препорачливо е во текот на денот да се напиете барем 2 литри вода, но не по секоја цена.


  Појадок

  Запомнете дека никогаш не треба да го прескокнувате појадокот. Постојат неколку опции за овој оброк.

  Варено јајце или кајгана
  Овес или житарки со млеко
  Овошје (доколку јадете банана, ограничете се на една)
  Здрава и брза диета за слабеење без напор

  Ручек

  За ручекот подгответе си оброк кој содржи многу протеини и искомбинирајте ги со свежа салата. Еве неколку предлози:

  Печено или варено пилешко, мисиркино или телешко месо
  Печена риба или исцедена туна
  Супа од спанаќ и интегрални тортиљи

  Вечера

  Вечерата треба да биде најлесниот оброк. Можете да подготвите супа со зеленчук, салата или мала порција тестенини. Исто така можете да подготвите и печен зеленчук со минимална количина маслиново масло или да направите пуканки.


  Помеѓу оброците

  Доколку огладнете помеѓу оброците, можете да исцедите сок од свежо овошје или да изедете мала количина интегрални грицки.Здрава и брза диета за слабеење без напор

  Строго забрането

  Шеќер
  Сокови во амбалажа кои содржат адитиви
  Чипсови и закуски
  Чоколади и слатки од секаков вид
  Леб

  Препорачливо

  Покрај ваквиот вид исхрана, препорачливо е и да спортувате. Каква било активност 3 пати неделно може да ви помогне да се чувствувате уште поудобно во сопственото тело. :*
   
 2. coralin-e

  coralin-e Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2013
  Пораки:
  144
  Допаѓања:
  97
  Не ми изгледа лошо. Ручекот е добар, и мислам дека нема изгладнување. Но сепак крајната цел на ваквите режими на исхрана е да се стекне навика за здраво и правилно комбинирање на храната со цел таа правилно да се складира во нашиот организам. Доколку тоа не го постигнеме, тогаш ниту една диета нема да ни помогне. :)
   
 3. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  5.183
  Пол:
  Женски
  Изгубив надеж за диетиве ако некој има ефект нека пише :)
   
 4. Tanja03

  Tanja03 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  35
  Пол:
  Женски
  и јас :(