1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што мислите за Philips Lumea? Споделете го вашето искуство, коментирајте, прашувајте...

Дискусија во 'Тело' започната од Philips, 10 ноември 2017.

  1. Femiforumka

    Femiforumka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2016
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    @black-angel претпоставувам дека немаш проблем со влакна на лице , конкретно ме интересира како делува на нив ако ги третираше ? Прекрасно од @Philips што ти даде можност да го тестираш овој апарат посакуван од секоја од нас . Читајки позитивни , но и негативни искуства на нет за ипл апаратите , мислам дека нема некоја од нас што не се колеба "што ако вложам толку пари , а не сум соодветен тип на кој би делувала лумеата". За тебе барем оваа дилема е решена :)
     
    Последна измена: 24 април 2018
  2. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    Najprvo se izvinuvam za latinicata pisuvam od mobilen. Imam problemi so vlaknenca sekade konkretno na lice najcesto gi vadam so lenti laden vosok ili cupalica na bekilku dena obavezno sto na lice e dodaten problem sto se sozdavaat iritacii I crvenila. Mestoto go tretiram so vosok den pred da go tretiram so Lumeata za da se smiri kozata. Vo samoto upatstvo na lumeata e navedeno za kakov tip na koza kako I kakov tip na vlaknenca moze da se tretiraat , I ogromna pomos e toa sto samoto aparatce ima senzor za detekcija na jacinata na impulsite koi se potrebni da se postigne optimalen rezultat. Ogromen napredok gledam vo brzinata na rastot na samite vlaknenca , dosega gi tretirav na dva tri dena , a sega posle dva tretmani na 7 dena
     
  3. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    Феминки задоволство ми е да ве поканам на настанот организиран од страна на @Philips кадешто девојките кои го тестираат ќе бидат таму и ќе имате можност да прашате било што, да ви го пренесат своето искуство и лично да си ја видите и пробате лумеа ! Јас за жал нема да присуствувам поради работни обврски но останатите девојки со задоволство ќе разговараат со вас за било која дилема поврзана со Лумеата.

    Настанот ќе биде во сабота од 16 до 20 часот на прв кат во City Mall! Се надевам дека ќе има одлична дружба !
     
    На x.Daisy.x му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Kiki12345

    Kiki12345 Нов член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2018
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво, со дечко ми сакаме да го купиме чудово, но не мачат некои прашања. Дали може да се користи на цело тело (буквално, освен на глава) ?
    Дали може на интима? Женска и машка? И дали е штетно?
    (Планираме да го земеме тој најнапреднипт модел, за него и прашувам :)
     
  5. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    72.661
    Пол:
    Женски
    После колку време од поминување со Лумеата може да се намачка крема? Еве на пример на нозе...
     
  6. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.075
    Ја имаш?
    Може да споделиш искуство :)
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    72.661
    Пол:
    Женски
    Ја земав скоро да, ама само еден третман до сега имам направено. Највеќе поради нозете ја земав, од колена надоле имам јаки влакна и бев внатрешно до внатрешно, рани правев од чешање. И чудно пред 10 дена се поминав (прво се избричив), и еве пркнати ми се и немам внатрешни, абе ни едно и се чудам :?: Некои влакна со прст ги фаќам и си паѓаат сами, ако ме среди Лумеава има реклами да им правам :rofl: Се поминав на раце (таму се издепилирав прво), под пазуви и на надусници. Имам две пријателки презадоволни и поради нив се убедив. Едната ми покажа раце, нозе, месец два недепилирани, три влакна само :D И 70%, 80% па дури и 50% да ми ги среди ке сум среќна, зашто хаос бев со внатрешните, нозете точки точки ми изгледаа како тазе депилирани 24/7 од тие внатрешни :worried:
     
    На didisi и eli25 им се допаѓа ова.
  8. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.075
    Интима?
     
  9. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    72.661
    Пол:
    Женски
    Треба да одам на депилација, па ке се поминам. Ама таму со години брич не поминал, па исто како Лумеа да сум користела, немам баш, дупки. Ама ке се поминам на препоните малку само, само таму и смее.
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Anastasija59

    Anastasija59 Нов член

    Се зачлени на:
    2 мај 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, би сакала да ми кажите подетални информации околу фотоепилаторот и дали има штетно дејство врз акни?
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  11. little.doll

    little.doll Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2014
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    23
    Ќе може ли да ми кажеш кој апарат го купи зашто има повеќе видови, поскапи, поевтини. Prestige или Advanced ?
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  12. little.doll

    little.doll Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2014
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    23
    Дечки кој Philips Lumea го користите поточно? Мене конкретно најмногу ми треба за лицето па не знам кој да го купам. Prestige се поскапи Advanced поевтини па не знам дали поевтиниве би имале ефект.
     
    На Darlingzz му/ѝ се допаѓа ова.
  13. beauty.princess

    beauty.princess Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2015
    Пораки:
    287
    Допаѓања:
    176
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки. Имам претерано чуствителна кожа, тоа е значи ненормално.. на нози и на раци не толку ама лицето неможам да опишам. акни после секоја депилација и тоа сама се депилирам дома чист восок вит го користам за лице и на козметичар сум била професионален ништо акни насекаде околу лицето и вратот и не минат 15 дена. Тоа е затоа што влакната се јаки а кожата ми е многу нежна. Сакам да се решам на цело да ги изгорам и веке да ги нема бидејќи чисто лице нема издепилири се влакна немаш а кожата цела за никаде таман ке се повлечат ете ти ги влакната и само се нервирам и сакам да го купам ама незнам дали има контраиндикации рак на кожа после третмани итн.. сакам да знам бидејќи никогаш ласер не сум пробала ако некој имал искуство или го има дома обавезно нека ме информире.. и колку третмани треба за на цело да се изгубат влакната и после колку време пак може да се појават.. кисс и гушкии
     
  14. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    72.661
    Пол:
    Женски
    Advanced со додаток за лице што има, има исто одблесоци како и најскапиот, најскапиот има некои плус функции (да бира сам јачина според кожата) и има додатоци повеќе. Но овој е доволен што го имам, со обичниот додаток може и под пазуви и на бикини зона, а за лице си има додаток. Другарка работи во продавница за бела техника и она ми рече да не го зимам најскапиот, дека има баш ист ефект и овој поефтиниот. До сега 3 третмани на нозе имам направено (вчера третиот), и има огромна разлика, не ми ни стигнуваат да ми пораснат за да видам колку се изретчени. Внатрешни куп имав, внатрешно до внатрешно бев, рани од чешање... а сега дали 10 имам раштркани, но и тие за брзо ке ги снема. Се сликав пред, па да направам уште некој третман ке се сликам и потоа. Јас доста си имав зашто сум си црна... Фаќам влакненца ситни и со рака се вадат, ваљда тие се тие што успешно ги фатила лумеата. На лице само на надусници се имам поминато два пати, па и таму приметувам дека се раштркани и поретки.
     
    На simoncelicius и little.doll им се допаѓа ова.
  15. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
     
    На little.doll му/ѝ се допаѓа ова.
  16. magic.girl

    magic.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2014
    Пораки:
    539
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, го земав производов е сега имам прашање дали можам во меѓувреме да се бричам додека ги правам третманите?
     
  17. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.785
    Допаѓања:
    8.798
    Пол:
    Женски
    Колку го земате во Македонија ? Мислам дека беше околу 30 000 или сум грешка. Знам дека во странство се наоѓа многу поефтини, има различни таму ама овде па само еден имам сретнато, поефтини од 30 000 не сум сретнала :?:
     
  18. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.498
    Допаѓања:
    35.241
    Пол:
    Женски
    Јас за 24 000 ја зедов, но тогаш на некој попуст беше. Имаше и поевтин модел за 15 000 без додатоци, но не знам дали уште има таков модел.
     
  19. one_girl

    one_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2015
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, направив една глупост и сакав да се консултирам со вас, можеби некој ќе знае да ме советува. Го заборавив да го сменам додатокот за лице и го поминав лицето со тој додаток што е за тело (раце, нозе) :( знам дека е многу глупаво што заборавив, само ме интересира дали има простор за загриженост
     
  20. staymotivated

    staymotivated Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2014
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    34
    Женски, братучедка ми продава Lumea BRI953 неупотребен, ако сте заинтересирани пишете ми :)