1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што мислите за Philips Lumea? Споделете го вашето искуство, коментирајте, прашувајте...

Дискусија во 'Тело' започната од Philips, 10 ноември 2017.

  1. MarijaMi90

    MarijaMi90 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2020
    Пораки:
    1.546
    Допаѓања:
    19.445
    Пол:
    Женски
    Јас сум презадоволна од Лумеата. Некој пишал дека другарка се упропастила со пинцета на лице, а откако ја депилирале со восок и се средиле. Да, пинцета е најлошо, ама јас со восок се упропастив. Едноставно не е истиот ефект со восокот на лице и на тело. Нормално влакно на лице ако го издепилираш ќе се направи како црно, машко, освен на мустаќите, кај тие што иначе немаат мака со влакненост. Тие што не сте зафркнале работа уште на лице, купете еден крем за побелување влакна, го има во ДМ. Ама не Балеа, еден на А, изумив како се вика, мислам словенски е. Околу 400 ден ама гарантирам дека е одличен. Останатите, коишто со депилација, пинцета или што и да е, сте ги зафркнале влакната, Филипс Лумеа. И јас одев на ласерска депилација, не ми помогна многу. Можеби зошто не одев редовно. Имаше ефект, ама кратко траеше. Лумеата нема да ги отстрани сите влакна, но ќе отстрани најголем процент и ја имате секогаш дома за пак да се поминете кога ќе почнат да растат. Кожата на местото кадешто ќе се направите е мазна и нема црни точки. Супер е за дебели, темни влакна на посветол тен. За тенки, непроблематични, не знам.
     
    На Doozy и WildMk им се допаѓа ова.
  2. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.593
    Допаѓања:
    170.199
    Пол:
    Женски
    Најдобро инвестирани пари, ако не добијам рак на кожа :D Кожата на нозете е премека, нежна, под пазуви, надусници и подбрадок исто така. Заприметив дека имам подобри резултати после бричење. Да, и на лице ставив брич :tmi: Јас со пената како Дедо Мраз, бричот во рака, таман да почнам, маж ми влегува во купатило. Тој ме гледа мене, јас го гледам него. Се гледаме и ќутиме така едно 30 незгодни секунди :| И така, мислам дека нема веќе тајни меѓу нас (facepalm)
     
    На Dikinzi, Doozy, MarijaMi90 и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Rosonerka

    Rosonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2012
    Пораки:
    250
    Допаѓања:
    4.192
    Според мене вреди за парите, ја имам со два додатоци за тело и лице.:):)
    После тешка борба со поткожни, црвенила и иритациии, мојот спас е деф Лумеата, можам да кажам дека имам ефект најмногу на нозе, веќе немам поткожни, немам црвенило, а кожата е мазна иако употребувам брич. Имам светла кожа и темни влакна... Кога ја земав немав преголеми очекувања сепак мислам дека што и да се направи влакна ќе ни растат ама со Лумеата деф растат мнооогу поспоро, потенки, а и имам места каде што не растат.:clap::clap:
    Мислам дека е битно да се користи на време, да не се скокаат третмани.
     
    На MarijaMi90, NarCis@, little.doll и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. little.doll

    little.doll Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2014
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    23
    Дали за време на бременост може да се користи Philips Lumea?
     
  5. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.593
    Допаѓања:
    170.199
    Пол:
    Женски
    Не.
     
    На little.doll му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Simsot

    Simsot Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2018
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Не! Работи на база на инфрацрвени зраци кои се штетни, не би требало да ризикуваш во бременост. И јас сум бремена одлучив да не го користам.
     
    На little.doll му/ѝ се допаѓа ова.
  7. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.218
    И јас го избричив лицето откако прочитав дека подобар ефект имало :D По awkward момент мислам не сум имала во животов :D
    Претходно се мачев со лентички со восок ама го немаше посакуваниот ефект. Сега конечно дочекав скроз мазна кожа на лице, мераци :inlove:
     
    На Dikinzi, WildMk и NarCis@ им се допаѓа ова.
  8. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.593
    Допаѓања:
    170.199
    Пол:
    Женски
    Да, многу подобар е ефектот. Само сега имам друг проблем, влакненцата не ми ги фаќа бричот, па морам со лента. Купив од оние жилетите од ДМ што се за лице, па ќе пробам со нив.
     
  9. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.218
    Едно прашање:

    По првата фаза (4-5 третмани), што правите во фазите на одржување, пак се поминувате со брич или директно светкате?
    На повеќето места веќе немам потреба од бричење, но сепак да си прашам :)
     
  10. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.593
    Допаѓања:
    170.199
    Пол:
    Женски
    Нозе уште бричам, 1-2 пати месечно. Уствари вториот пат е оној кога треба да се поминам со лумеата. Али штом стопли планирам тоа малку што го има, да го издепилирам. Од фустани и кратки панталончиња нема да излезам :D
     
    На prominent му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Да пукнете, ме убедивте и мене да земам. :bug:

    И мене ми е за лице највеќе, дефинитивно се зезнав со чупалицата. Прво беа 3, па 5, па 7, па 10, таман до менопауза има време да станат 50. ]:)

    Во принцип се депилирам, ама ме нервира многу во периодот на подраснување кога буцкаат, многу сум селф-коншс.

    Кој каква има од вас, мора ли таа најскапата да ја земам за лице? |-)
     
    На MarijaMi90 и NarCis@ им се допаѓа ова.
  12. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.593
    Допаѓања:
    170.199
    Пол:
    Женски
    Јас ја имам поевтината верзија advanced само со додаток за лице. Додатокот за тело го користам на нозе, препони, пазуви и стомак. Си врши работа. Ич не му ја мисли, земај :nod:
     
    На Dikinzi и Doozy им се допаѓа ова.
  13. deskarada

    deskarada Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    1.921
    Допаѓања:
    31.187
    Да земиш и ич да не се мислиш.
    Јас го имам три месеци презадоволна сум.
    Спас е, цело време скоро мазна :D Јас мака мачев со подкожни на нозе, ептен. Сега со Лумеата се спасив :D Лице, стомак, нозе, секаде има ефект, а и кога ти растат се помеки после, ако со брич.
    ЈАс го зедов 24.000ден.
     
    На Traveler91, MarijaMi90 и Doozy им се допаѓа ова.
  14. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.067
    Допаѓања:
    44.033
    Пол:
    Женски
    По долго време читање коментари и мислење, се решив да одврзам ќесе за чудово штом толку го бива. :D
    Споредував цени, разгледував модели, имам 2 прашања:
    1. Овој што е само со еден додаток за тело смее секаде освен на лице да се користи или ако сакам да депилирам и надусници морам да го земам поскапиот што има втор додаток?
    2. Дали чувството е исто како кога се депилираш со обичен депилатор или само се чувствува топлина од одблесоците?
    Имав таков, исто од Филипс мислам дека беше, еднаш пробав и го оставив оти не се издржуваше колку корнеше, неколку пати ме зафати со пинцетите квалитетно на кожа иако воопшто не стегав, па шетав со по некое модринче или изгребана кожа. А и не ме фаќаше насекаде, пак остануваа влакна. Истрауматизирана сум многу, не трпам многу голема болка, а не е евтино ова па да знам на што сум пред да купам.
     
  15. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.593
    Допаѓања:
    170.199
    Пол:
    Женски
    Одговор на првото прашање
    За второто прашање- не боли, не е како депилација. Со Лумеата треба прво да се издепилираш, а за подобри резултати да се избричиш, па после ја правиш епилацијата. Нема болка, само блага топлина осеќаш.
     
    На Anabelle.Amorette му/ѝ се допаѓа ова.
  16. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.218
    Јас ја имам само таа со додаток за лице, мислам беше околу 18.000. Најдобра инвестиција во животов. Земај и не мисли :)

    @Anabelle.Amorette разликата е во тоа што додатокот за лице е помал и е подобар за да ги фати сите форми на лицето. Инаку светлината е таа како што знам... можно е додатокот за лице да има и некоја дополнителна заштита ама не сум сигурна баш за тоа.
    Јас не чувствувам никаква болка, само топлина кога светкам.
     
    На Doozy и Anabelle.Amorette им се допаѓа ова.
  17. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.067
    Допаѓања:
    44.033
    Пол:
    Женски
    Ја купив таа со додаток за лице веќе, еден третман направив, овој викенд треба вториот. На некои места чувствував поголема топлина за разлика од други, но добро поминав, за брзо време цело тело го светнав.
     
  18. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    Здраво , видов дека имаш искуство со лумеата, па сакам да те замолам да ми објасниш ако можеш, ја купив пред некој ден, и уште не дошол редот да ја искористам, не ми е јасно како оди целосно постапката. Прво оди бричење, а потоа се чека 10 саати за да се користи? И еве, одкога ќе се поминам со неа, после колку време ќе треба пак да ја користам ? Кога ќе почнат да си растат влакната пак оди истата постапка бричење па минење со неа, или тррба да чекам некоја недела за да ја користам? Си ја купивме со сестра ми по пола, па ќе правиме планови за на ти го-дај ми го :D
     
    На prominent му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.067
    Допаѓања:
    44.033
    Пол:
    Женски
    Извини што се умешувам, и јас скоро ја купив, првите 4 пати на 2 недели е третманот, потоа се користи на 4 недели за одржување. Симни си ја апликацијата од плејстор, си има календарче тука. Бричење можеш ноќ пред третманот, јас така правев. Потоа измеѓу третмани комотно користи си брич како и вообичаено.
     
    На Dikinzi му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    Значи, растат влакна меѓу третмани така ? :D Јас мислев дека не растат (facepalm) Не можам јас навечер, дека со две деца, па подобро ми е кај 11 сабајле се бањам, па навечер кај 10 и нешто кога спијат да се поминам. Фала за инфо, апликацијата сега ќе ја најдам :* :*
     
    На Anabelle.Amorette му/ѝ се допаѓа ова.