1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што мислите за Philips Lumea? Споделете го вашето искуство, коментирајте, прашувајте...

Дискусија во 'Тело' започната од Philips, 10 ноември 2017.

  1. Sanniii

    Sanniii Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.291
    Допаѓања:
    3.113
    Пол:
    Женски
    Моето искуство до сега покажува дека дефинитивно клучен фактор за ефектот е светол аристократски тен и густи темни влакна. Јас лично ќе се задоволам со тоа што барем немам поткожни и црвени точки, а останува се уште тоа дека на месечно ниво морам да се поминувам по еднаш за да го имам константно резултатот мазна кожа без влакна.
     
  2. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.622
    Допаѓања:
    170.619
    Пол:
    Женски
    Колку време го користиш? Јас го имам втора година и сега многу поретко го користам, отколку на почетокот.
     
  3. Sanniii

    Sanniii Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.291
    Допаѓања:
    3.113
    Пол:
    Женски
    Година и 8 месеци. Додека регуларно се проаѓам на месец за одржување, се е океј. Штом престанам скроз да се поминувам после месец ипол почнуваат да ми растат. Поретки се и не на секој предел, ама сепак ги има.
     
    На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
  4. $ofi

    $ofi Активен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2021
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Дали продава некој Lumea? 1
     
    На Robbie M му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Barbara_barbs

    Barbara_barbs Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2023
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    1.186
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, имам многу не пријатно чувство додека го користам апаратот Лумеа. Особено под пазувите, како појако пецкање се осеќа, не пријатно ми е за да го издржам третманот дур да поминам секаде. На најголема јачина подесувам бидејќи самото ми покажа така на тестот. Ве молам за помош:sweat:
     
    На Karina113 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Hisha

    Hisha Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2021
    Пораки:
    1.293
    Допаѓања:
    4.670
    Пол:
    Женски
    Girl намали сетинг, никој не почнал со 5 ка . Секако треба време кожата да се прилагоди!
     
  7. Barbara_barbs

    Barbara_barbs Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2023
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    1.186
    Пол:
    Женски
    Со која јачина е исправно да се почне? И после колку време треба да се зголеми?
     
  8. Hisha

    Hisha Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2021
    Пораки:
    1.293
    Допаѓања:
    4.670
    Пол:
    Женски
    За тоа немам пдговор, на кој сетинг не осеќаш болка со тој, после постепено зголемувај. Јас почнав со 2/3 први два третмани после некое време 4 и 5.
    Пошо болка не треба да осекаш сегде е потенцирано тоа ..
     
    На Barbara_barbs му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.701
    Допаѓања:
    14.243
    Пол:
    Женски
    Како што ти пишала и @Hisha без разлика на тестот колку ти покажува намали ја јачината на онолку колку што ти е пријатно.
    Исто така, кај мене забележувам разлика во сензитивноста, на пример ако сум пред циклус попријатно ми е на пониска јачина. Некогаш пазувите ги поминувам на 5-ка, ама некогаш не можам над 3-ка.
     
    На Barbara_barbs му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ELLLLLL

    ELLLLLL Активен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2022
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки
    Дали некоја го користи ipl laser hair removal handset и дали е задоволна со оглед на тоа што има доста ниска цена (6800ден)?
     
  11. pomada

    pomada Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    10
    здраво...
    Сакам да ве прашам знам дека не треба да се користи ласерот на сунчана кожа но колку време не треба една , две недели.....
     
  12. Hisha

    Hisha Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2021
    Пораки:
    1.293
    Допаѓања:
    4.670
    Пол:
    Женски
    Поента е што кожата ќе ти е темна влакното темно го нема контрастот, принципот е бела кожа темно влакно така ласерот се концентрира на црното влакно односно корен. Летно време не се блицка нема поента. Можеби пазуви или интима, но ако де изложуваат на сонце не.
     
  13. pomada

    pomada Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    10
    Фала ти
     
  14. afrodita94

    afrodita94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    531
    Здраво на сите.
    Имам проблематична кожа, од депилирање ми се прават како брумчиња, поткожни па на крај флеки. Дали смее воопшто на ваква кожа да се користи ласер, да не се направи поголем проблем?
     
  15. stsmua05

    stsmua05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2021
    Пораки:
    2.388
    Допаѓања:
    13.097
    Пол:
    Женски
    Дали барем точките ти ги снема? Јас имам таков проблем на нозе и тоа премногу и на препон.
     
  16. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.143
    Допаѓања:
    76.540
    Пол:
    Женски
    Женски, дали има некоја НЕзадоволна од Филипс Лумеа? Во тешка дилема сум. :D
     
  17. xplady

    xplady Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2020
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    77
    Пол:
    Женски
    Јас лично немам користено, но имам другар што го има епилаторот и баш се уверив колку е ефикасен. Човекот мака мачеше со влакна на гради, грб.. буквално секаде.

    Сега е помазен од девојка :rofl:. Дури и јас се размислувам дали да го земам.
     
  18. Bonanza

    Bonanza Нов член

    Се зачлени на:
    25 јули 2023
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво, неодамна ја купив лумеата, и сакав да прашам за искуство од оние што ја имаат. Дали правите паузи во текот на третманот? Мене во последно време многу ми загрева. 1/3 само поминувам од горниот дел на ногата, и сите ламбички почнуваат да трепкаат, па морам да ја оставам барем 15 мин да одмори, па да продолжам. Дали е тоа нормално, и дали треба така да се прават паузи во текот на третманот?
     
  19. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.622
    Допаѓања:
    170.619
    Пол:
    Женски
    Да, во лето особено брзо загрева. Гледај да е климатизирана собата кај што го правиш третманот. Јас исто така не ги третирам сите делови наеднаш. Еден ден ми е само нозе, друг препони и стомак, четврт пазуви и лице.
     
  20. Bonanza

    Bonanza Нов член

    Се зачлени на:
    25 јули 2023
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам на брзиот одговор NarCis@, да, така и јас правам. Дури и нозе третирам 2 дена. :) Само не ми беше јасно дали е тоа нормално за апаратот, или да барам сервис :D
     
    На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.