1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што му готвите на саканиот?

Дискусија во 'Рецепти' започната од viki85, 20 ноември 2010.

 1. viki85

  viki85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  21
  Мојот е ептен гурман, исто како и мене, и обожавам да готвам за нас двајца :inlove: . Правам ледени срца и му ги ставам врз матено нескафе, и сакам да ги декорирам јадењата за да бидат убави и за нашите очи :) Луд е по благо, и секогаш му правам торти, колачи, кремови и слично. Кога јас готвам не сакам тој да ми се „меша во штипки“, а додека тој готви секогаш прави некоја беља, па јас морам да улетам за да спречам пожар :D
  Што готвите вие? Кажете некој добар рецепт или афродизијак ;)
   
 2. alisa222

  alisa222 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  217
  Допаѓања:
  46
  A денес му напраив руска салата и салата со туна и макарони :D ,а како десерт ресана торта ,благодарение на ФЕМИНА :*
   
 3. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.269
  Најчесто храна која одговара со вино, и тоа црвено :) како на пример лазањи, селско месо, макарони со болоњезе сос и сл.

  А десерти не подготвувам, се сконцетрирам на главното јадење.
  Десертот му го давам јас- во кревет :emo:
   
  На Sudika и GeorGinnA им се допаѓа ова.
 4. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  5.667
  Допаѓања:
  78.119
  Пол:
  Женски
  Саканиот ми мој не јаде ништо. За моја несреќа бидејќи јас јадам се. Па поради тоа кога сме заедно му правам пица, месо било какво со компири и тоа. Благо не јаде, а салата му правам со павлака затоа што и мајонез не јаде :( Друго готвено не јаде. Ќе си имам маки јас со него или тој со мене :lol:
   
  На crazylady и MalataViki им се допаѓа ова.
 5. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.551
  Најмногу правам мали сендвичиња, со лебот на Жито Лукс во парчиња.
  Сендвичиња со кулен или шунка, кашкавал, сирење, павлака или мајонез и многу свеж зеленчук.

  Пилешки прсти со тартар сос.
  Шпагети со сосови во илјада варијанти - сос со мелено месо, сос со пилешко и еден мој измислен со модар патлиџан и маслинки или кисели краставички и пармезан. (сакам да експериментирам многу :) )

  Свински ражничи со зеленчук на скара.

  Полнета риба со морков, магдонос, исто печена на скара во фолија, со маслиново масло.

  Мали амерички крофни со џем или чоколаден прелив.

  А ги сака моите пржени јајца, јас не сум видела човек со толку мерак за омлет. :D

  Сакам да готвам и готвам со трпение и Љубов :inlove:
   
  На glosipgirl му/ѝ се допаѓа ова.
 6. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  5.881
  Допаѓања:
  55.716
  Пол:
  Женски
  Пилешки стек со печурки му е омилено.
  Гиро, со домашни лепињи.
  Кифлички со шунка и кашкавал.
  ... Јас најмногу сакам кога се подготвувам себеси за него ;)
   
 7. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.840
  Пол:
  Женски
  Што? Хм, пребирлив е малку отповеќе, ама за пица, вешалица, сендвичиња со сувомеснато и многу кашкавал и мајонез душа дава. Па и најчесто тоа правам, еве баш вечерва јадевме пица, ја подготвив лично јас :D И сака салати разни, било свежи, кисели, руска, обилна зелка и морков,па тоа е неизбежно :) Благо не јаде многу, па си кркам јас, ама за него не правам :!: :lol:
  Аууу, да, како можев да го заборавам омиленото му-пиперки полнети со месо. Иииј, едвај научив да правам ]:)
   
 8. Fearless

  Fearless Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  1.343
  Скоро ништо :$
  Многу ретко, пилешки прсти со некој интересн сос обожава, но кој малер сум се непто нема да ми излезе. :( Баксуз во готвење сум невиден, цела се побркувам, и не сакам да готвам. Прегорени црни ќумур, или недопржени, или маслени премногу, се така ми излегувало тие пати што се пробав. Ке морам да се увежбам, да го изненадам.
   
 9. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.846
  Допаѓања:
  2.146
  Ретко правам нешто за јадење кога доаѓа на гости, а обично тоа е салата со макарони, павалка, салама и сирење, плус кифлички (купени), или пак клуб сендвичи, баш како што Трендафилка ги опиша. Ама ќе мора да го проширам менито :), Инаку на одмори му готвам тестенини на неколку начини, правам супи, виршли, омлети... И до сега не ми се пожалило златото ... :) Следен пат кога ќе дојде ќе правам поховани работи - пилешки прсти или поховани лигњи, крокети, похован карфиол.... сетоа тоа со тартар сос - готов, зашо дома никако не ми успева да го погодам :(
   
 10. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  20.442
  Допаѓања:
  58.542
  Пол:
  Женски
  Не знам да готвам и не сакам да готвам. Т.е мразам да готвам. Се што е поврзано со готвење ме нервира. Ако чека на мене да му зготвам нешто ќе остане гладен. За среќа он е по готвењето и обожава да готви, па тука сме се нашле негде :) Во поделбата на домашните обврски, готвењето е негово задолжение.
   
  На crazylady и femina90 им се допаѓа ова.
 11. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  6.883
  Допаѓања:
  64.065
  Пол:
  Женски
  па не му готвам ама некогаш кога се погодило знам да направам од обично јадење некој специјалитет, знам да декорирам, и уживам во тоа. изгледа ко којзнае колку внимание да сум посветила и така, се радува он.... а он е повеќе по готвењето општо земено, ама мене ми дава да го разубавам на изглед :)
   
 12. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  9.916
  Допаѓања:
  130.201
  Сакам да готвам и сакам кога ме фалат за нешто вкусно! :D

  Тестенини на 100000 начини со различни сосови,пилешко по желба,најчесто со кари,со топени сирења,полнето пилешко,свечено (не знам друго име,така го знам) пилешко,пици,палачинки со триста тракатанци според расположение,а знам и да смучкам нешто штомидое и да рече,еј сакам од тоа тогаш...е од тоа тогаш,не знам ни јас како го направив,ама вкусно беше! :D
  А знам и да го изненадам со посебна вечера,ај на лесковачка во Вили! :lol: Тоа е задоволство,ретко допуштам да го шири мевот со вакви работи,па на радоста и нема крај...до душа и на мојата,малце да се пушти душа!
  Во секој случај,освоен е ако е тоа патот до срцето! :D

  Многу сакам и мажи што знаат и уживаат да готват.Со страст и енергија...мојот не е таков,ама ич! :( Јајце да свари,стомак ќе ме фати,нешто ќе направи ко што не треба.
   
  На teddybear му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.165
  Допаѓања:
  26.943
  Му зготивив еднаш, макарони со поминат рок :wasntme: Од тогаш несака веќе да му готвам :wasntme:
   
  На crazylady, Anja98, blond и 3 други им се допаѓа ова.
 14. BoaVista

  BoaVista Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  3.902
  Допаѓања:
  31.198
  Пол:
  Женски
  Ако чека јас да му зготвам, гладен ќе си остане :lol:
  Шала на страна, еднаш му приредив романтична вечера, нарачав пици :lol: , и за малку ќе ја запалев цела куќа со свеќите. После тоа не ми текна веќе да се чудотворам по дома ;)
   
 15. budala.sum-pa.sto

  budala.sum-pa.sto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  565
  Допаѓања:
  195
  Обожавам да му готвам, ама стално ми се меша у ''штипки'' кога готвам :worried: Најчесто тестенини на 300 начини или морски плодови. Наредно сакам да му напраам од тие полнетите тестенини канелони се викаат. Другарка ми му праела на дечко и, и ми рече по вкусно нешто не јадела, а и дечко и пун ќефои бил ;) . Рецептот е следен:
  3-4 парчиња сланина се пржат во путер и и кари. Откако ќе се испржи сланината се става зденка во тавата ама цело пакетче и сирење окилу 3 парчиња поголеми така. Со таа смеса се полнат канелоните. Се редат во тавче и од озгора им се ренда кашкавал што е можно повеќе и така се печат.
  Ми се пријаде сега :(
  Ќе го напраам ова викендов па ќе пишам што како излегло :)
   
  На DeMelo му/ѝ се допаѓа ова.
 16. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.826
  Допаѓања:
  10.124
  Пол:
  Женски
  Кога готвам јас, тој ми седи со глава над тенџере и само мрмори нешто, зошто не може да дочека да седне да јаде. И уште се прави фин, како демек ќе помогнам, а уствари скришно бута во уста што има на масата. Затоа морам да го ангажирам да сецка нешто(колку да не мисли на храната што ја чека) :D

  Инаку готвам, не често, зошто и не сум некоја куварица.
  Пица, пилешки прсти со сос, тостови, тестенини со различни сосови, а имам правено и крокети еднаш и месо во грил тава.
  А благо правам почесто, зошто тоа ми е слабост.
  Крофни на пр.се лесни за правење, а вкусни се. Два пати во месецот правам и некој вид на колачиња. Најчесто некои печени, прелиени со чоколадо, шеќер во прав. Така мерак ми е :)
   
  На GeorGinnA му/ѝ се допаѓа ова.
 17. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.697
  Најмногу си сака пржени компирчиња, среќа моја со малку се задоволува. Специјално за него често готвам(ама само за него :lol:) но не минувам премногу време во кујна, инаку свекрвата прави ручек и не и се мешам во работата. Само вечерата така си е оставена да си бираме ние што си сакаме да си јадеме. Не обожава тестенини,иако јас ги многу сакам. Знам да го воодушевам со некоја тортичка, куглав, еве деновиве сакам да го изненадам со едно топло-ладно бидејќи тоа му обожуван десерт :)

  И морам да признаам и јас дека си го терам ова непишано правило
  проверено ми е и докажано дека тоа е најуспешната комбинација!
   
 18. GeorGinnA

  GeorGinnA Популарен член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2010
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  2.003
  Кога би го имале мојон во куќа,ке сфатите дека и за тие што не им е по кејф да дремат над рингла,тоа ќе им стане задоволство :D Сака да ручка човекот,гурман е....и тоа го прави со посебна сласт,ми се чини дека и кога Роко(кутрето мое) не би го јадел,он ќе излиже прсти и ќе ми каже браво :lol: е сеа не дека и мене не ме бива :$

  Пошто нели темава е што му готвите еве ајде ќе напоменам некои од неговите фејворит јадења,значи мусака со модри патлиџани и печурки,полнето пилешко со кашкавал и димена сланина, ориз со зеленчук и јајца , риба(спремена на било кој начин),селско месо и тавче гравче со суви пиперки.Тестенини не сака да јаде па и со златен сос да се :)


  А што се тиче благо не знам многу многу да правам торти,слатки и сл.,ама затоа па како ги јадам...ммм... :geek:
   
 19. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.831
  Пол:
  Женски
  Дечко ми ептен сака да му готвам, и ептен со сласт го јаде зготвеното од мене.
  Инаку му готвам се'. Ќофтињата ептен ми ги обожава (оти ги правам со кило бибер, па онака налутнуваат :lol: ). Исто така му правам мусака (последниот пат му ја направив со малку живи компири, ама кутриот џвакаше и голташе, за да ја погоди работата :lol: ). Исто така ми ги обожава пржените лепчиња, печените лепчиња (со состојки за пица), омлет (кашкавал + шунка), шпагети со некој сос, летно манџуле кое страшно го обожава, исечкан стек онака испржен и заедно со мешан зеленчук, палачинки...
  Сакам да му готвам и прекраснос е чувствувам тогаш, ептен со љубов го спремам, макар и да не се погодило, тој прсти ќе си излиже и ќе каже дека му е слатко и вкусно и ќе ме бакне :$
  И морам да го пофалам дека и тој ми готви, поретко, ама онака баш му е понекогаш ќеиф да се засука вокујна и да ме изненади со нешто (пица, омлет, печени лепчиња, шпагети... не е важно) само да ме изненади, па макар и маргаринче ми намачкал :$ :*
   
  На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Srekicka

  Srekicka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  2.843
  Дечко ми ги обожава романтичните вечери што му ги приредувам, затоа што знае дека се грижам за секој детал. По ручек ги бркам моите од дома и почнувам со спремање. Сакам да правам пилешко со разни сосови, лазањи, шпагети болоњезе, макарони потпчени или морска храна. Љубител е на благото и обавезно правам и десерт, некогаш еклери или торта Шарлота. И он е доста креативен кога еднаш годишно ќе се реши да ми зготви нешто :lol: па најчесто ми прави тестенини или најразноразни салати, па дури еднаш (со помош на мајка му) и селско месо ми зготви :mm: