1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што му готвите на саканиот?

Дискусија во 'Рецепти' започната од viki85, 20 ноември 2010.

  1. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.778
    Допаѓања:
    131.216
    Овој мојов многу сака зелка со свинско и кока кола. Јас па ич не сакам зелка, и на крај памет не ми паѓа да зготвам, и прв пат му зготвив после 5-6 години заеднички живот. Се стопи од среќа, а јас се унезгодив што до тогаш му немав зготвено нешто што толку го сака, а многу е лесно за правење :D
     
  2. Peperutka90

    Peperutka90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2010
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.082
    Кога сме сами некаде, најчесто му правам пица, полнети печурки со кашкавал, ориз со салатка, пржени компирчиња со салатка, и обавезно цеден сок, без тоа не може.
    Многу не знам да готвам, но тоа што го знам го правам со мерак, посебно зошто знам дека ќе му се израдува. Инаку искрено по готвењето повеќе е он, а слаб е како соленка. Јас да си готвам толку многу, и толку вкусно како него, ќе треба вратата со маргарин да ја мачкаат за да ме протнат низ неа.
    Обожава да ги зачинува јадењата со кари или копар. Превкусно. Неговите шпагети се најубави, салатите кои ги прави мх мх мх, не јадев месо, со него пројадов малце :lol: . Така да ние си ја имаме наредено, он ќе готви јас ќе чистам :)
     
  3. Sweety-Tweety

    Sweety-Tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    500
    Не бев нешто по готвењето, па си знаевме да си седнеме негде на ручек, вечера или да си нарачаме за дома.
    Е сега кога почнав да експериментирам во кујна, него го нема. Ама му држам онлајн часови и сам си готви. Срце тоа, само поставува прашања :D
    Омлет со кашкавал му е нешто најомилено. А бе да може секој ден ќе јаде. Пилешко и тестенини со некој сос, летна манџичка со зеленчук и јајца, компирчиња печени, варен ориз. Пица, пица-лепчиња и тост (без сувомеснато).
    Мераклија си е и на благо, редовно го изненадував со колачиња од слаткарница или направени од мама, а најомилени му се моите палачинки со бел, ванила фил и слатко од јагоди.
    Нареден пат кога ќе дојде, здравје Боже, ќе го пречекам со богата трпеза. :inlove:
     
  4. Mrs.Cuper

    Mrs.Cuper Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    2.553
    Пол:
    Женски
    Па бидејќи знам повеќе работи да готвам му готвам тоа што сака. Знам повеќе пати кога сум била кај него дома и кога не е неговата мајка таму, а треба нешто да се направи за ручек тогаш јас ја преземам улогата на домаќинка и искрено правам и за нас но и за нив :)
     
  5. Sudika

    Sudika Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2012
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    40
    Најчесто кога сме заедно правам потпечени макарони во рерна со црвено винце м м м м, инаку овожава тиквички пржени и увек ме тера да му ги направам, за благо палачинки, тутифрути, мини крофнички, медено срце... има уште многу работи, но за сега ова ми дојде на памет :*
     
  6. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Додека бевме студенти кога ќе ми дојдеше на гости обавезно му правев мусака :lol:
     
  7. PinkGir123

    PinkGir123 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.125
    Допаѓања:
    759
    Што би му зготвила нз печени макарони :D Инаку нема уште имано прилика за да му зготвам нешто.
     
  8. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    јас најчесто му правам десерти кој ги преобожавува...или cheese cake, чоколаден мус, ресана торта, и други слатки задоволства :inlove:
    инаку освен стандардните јадења знам да го изненадам со лазања, кинеско пилешко со соја, гибаница
     
  9. homealone

    homealone Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    1.286
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    се што ќе посака но најомилена му е мојата чоколадна торта
     
  10. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    Мојот ужива да му правам пици,но ужива да јаде динствувани кременадли и копани динствувани,баш утре на репертоар ќе бидат динствувани копани и варен ориз кој ке биде варен,а потоа пржен во сосот од динствуваните копани фантастично е јадењево
     
  11. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Само да е помфрит, мусака, ориз и голема чинија салата, без разлика каква е :D :D
     
  12. ilipili

    ilipili Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    4.991
    Обожава шпагети со сос и кашкавал потпечени,тоа му го правам често,пилешко со компирчиња,турлитава исто така обожава и мусака,а најголем љубител е на слатките задоволства така да секој пат кога ќе дојде му правам по нешто благичко за да му биде благо на душичката :inlove: :D
     
  13. Lola-M

    Lola-M Популарен член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2011
    Пораки:
    416
    Допаѓања:
    536
    Генерално, не пребира.Јаде се што ќе му зготвам,единствено сака да му е убаво сервирано - така го научила мама :tmi:
    Не сака само босилек или рукола во салатата, тоа за него е трева.
    А, јас не можам да замислам салата без овие додатоци
     
  14. Elenche87

    Elenche87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    1.722
    на љубави моја пааа се што сака :)
    најмногу ми го сака бифтекот со моркови и пире
    шпагетите со болоњезе сос
    пилешкото со ориз ааа и да не заборавам неговото омилено благо чупава деса :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
     
  15. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Дечко ми си е гурман преголем :lol: :inlove:
    Ама благото месото и сосевите му се No.1
    Секогаш го прашувам што сака. Но кога не сум во можност финансиски готвам што има.
     
  16. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.646
    Допаѓања:
    95.708
    Пол:
    Женски
    Денес ќе му правам полнети модри патлиџани, или по на баба ми муабетот ИмамБајалди, малку ќе ги изменам, нешто ќе додадам, нешто ќе одземам, ама сигурно ќе бидат со афтентични зачини, турски, време е да ги отпакувам :P Кога дечко ти го одбира твојот ручек пред оној во Ориент Експрес, значи ептен те бива :rofl:
     
    На Anja98, thinkerbell и Trendafilka им се допаѓа ова.
  17. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.594
    Од оние брзите работички - клуб сендвичиња, со секакви можни комбинации, потпечени лепчиња и кршам по едно цело јајце на секое, па кога ќе изеде 3 е како бумбар во фацката и стомакот, :D
    сака шпагети со сос од мелено месо, или сос од модри патлиџани или еден мој измислен - со пилешко месо и кисели краставички.

    Многу е љубител на сарма, полнети пиперки и модри патлиџани, ама јас тоа поретко го правам, се нервирам некако со овие манџурии. Чекаме на мама за овој дел. :D

    Јајца на 101 начин - кајгана, омлет, на око, на уво.

    Пица, банички, милиброд, мафини, кифлички, се` тестесто...

    Туна салата и пилешка салата правам одлично, за мимоза веќе се знае, не е некоја голема филозофија... единствено на боранија се мршти и не му се допаѓа грашокот, јас го сакам потечен како манџичка, а он се чепати и го сака посув...

    Љубов сме со храната.
    :)
     
    На Yipman2 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Најмногу ги обожава моите потпржени печурчиња со малку вегета,па тоа најчесто му го приготвувам.
    Ги сака сите видови на пици што умеам да ги направам - од тешки ,мрсни ,со месишита и сирења до лесни вегетеријански , ниедна не му штети по здравјето.

    Еднаш ,на почетокот од врската ,кога сеуште не му ги познавав доволно прехранбените навики му направив фрапе со јагоди ,а типацот бил интолерантен на лактоза.За три стотинки откако го испи отрча во вц и душата ја остави в шолја :rofl:
     
  19. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Саканиот ми мој за среќа јаде се и не прави баш проблем околу храната ,ама најчесто му приготвувам пилешко со кари ,тестенини со разни сосови ,од благичко (пошто е голем љубител на благото ) топло ладно ,мафини ,киндер торта :)
     
  20. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    Што мене ми се јаде тоа готвам, и после му велам -Повели, ова го направив специјално за тебе :D
     
    На Doozy, teddygirl, mimiiiii и 5 други им се допаѓа ова.