Што му готвите на саканиот?

Дискусија во 'Рецепти' започната од viki85, 20 ноември 2010.

 1. ancetupance

  ancetupance Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2011
  Пораки:
  239
  Допаѓања:
  164
  баш во моментов за него готвам треба да си дојде од работа- пилешки крокети со пире, грчка салата и супа.
   
 2. Edie.S

  Edie.S Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2012
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  391
  Пол:
  Женски
  Пилешко во кари, начос, клуб сендвичи, тостови, цезар и тестенини со разни сосови :lol:
   
 3. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.685
  Допаѓања:
  47.862
  Пол:
  Женски
  Секаде се пофалив па ајде и овде, денес ептен го нагостив мој Буци, Багелс Пецива и Браунис колачиња. Капучинца со многу пена и срце од чоколадо беа до неодамна најчест напиток во кревет. Оној ручек од минатиот пат беше многу добро прифатен од мојата посилна половина :D
   
 4. Vetruska

  Vetruska Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  789
  Допаѓања:
  482
  Пол:
  Женски
  Пита со праз, шницли, пилешко со кари, компир манџа, подварок со кременадли, обожава пржени компирчиња со јогурт и лук (ретко му правам заради лукот) :D , а без разлика што и да има за ручек, мора да јаде плус брокули и прокељ (ме умре со тоа више) :))) .
   
 5. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.271
  Допаѓања:
  5.121
  Да е сакан, ЈЕ сакан ама денес ништо не му готвам, нека ме носи тој мене на ручек ^_^ а утре ќе добие спанаќ :P за ручек :angel:
   
  На Serafima и rici.aaaaa им се допаѓа ова.
 6. joelle

  joelle Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2010
  Пораки:
  1.117
  Допаѓања:
  2.348
  најчесто леќа :lol:
   
 7. homealone

  homealone Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2012
  Пораки:
  1.286
  Допаѓања:
  358
  Пол:
  Женски
  Најчесто нешто благо обожава благо сеедно што е он ќе го јаде само да е благо
   
 8. nonenceee

  nonenceee Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2012
  Пораки:
  335
  Допаѓања:
  1.014
  ХАха ... му имам правено тостови , палачинки , салати .....ајвар ..... обожава коа му готвам . :inlove: :inlove: :inlove:
   
 9. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  14.881
  Допаѓања:
  73.468
  Пол:
  Женски
  Што да му готвам, кога не ми ги сака бучкурушите. :|
  Не дека не готвам убаво, ама многу е пребилрив и не јаде сè и со тоа ми го отежнува изборот при готвење.
  Обожава благо, па затоа палачинките и мафините се на прво место. Неретко се случува да ми се јави и да рече: „Слободна си?“ „Ај смучкај од тие модерните слатки.“ :wasntme:
  Исто на менито се и тестенините - потпечени, запечени, варени, пропржени со некој сос - за нив немаме проблем.
  Јас обожавам сува храна и мислам дека сум главниот виновник кој го навлече на клуб-сендвичиња и потпечени лепчиња. :D
  Приготвувам најразноразни варијанти на сендивичиња - што има во фрижидер тоа, правам комбинации и ги снемува во рекордно време. :lol:
  Пилешко и телешко на разни начини, Цезар салата и ... и тоа.

  Не јадеше ниту печурки, ама му направив полнети потпечени во рерна и многу му се допаднаа.
  Му реков јас, со моето готвење ќе прејаде и суви сливи, ама прашање на време е кога. :D
   
  На Lovely93 и Serafima им се допаѓа ова.
 10. Waka-waka

  Waka-waka Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  2.053
  Допаѓања:
  8.615
  Вака викендов планирам да му зготвам нешто на либето,ама врска немам што. Он се си јаде,ама јас имам две леви раце,така што ми треба предлог за нешто лесно,брзо и вкусно,што оди во комбинација со розе вино. :)
   
 11. cheetah.girl

  cheetah.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2012
  Пораки:
  1.620
  Допаѓања:
  1.415
  Тој ми готви мене :$ ...најчесто макарони. Најдобрите што некогаш сум ги јадела :inlove:
   
 12. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  2.632
  Допаѓања:
  6.127
  Пол:
  Женски
  Се што ќе посака... :)
  Месо и компир на сите можни начини. Најмногу сака печено, ама ретко имам толку време да му спремам. Он мене најчесто ми прави кајгана за доручек, по негов рецепт. ;)
   
 13. Feodora

  Feodora Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2013
  Пораки:
  780
  Допаѓања:
  3.156
  Што му готвам? Па, тоа што знам. Пилешки прсти, свинско месо направено како селско со црвени суви пиперки, ќофтиња и пржени компири, спанаќ, мекици, копани со ориз, супа.
  Манџи не сака да јаде. За тестенини и кајгана е задолжен тој, и за стекот исто така.

  Од страна на благо ништо не правам, ама баш ништо, а треба да се научам барем палачинки да правам, ги сака многу, ама ете некако ми се досадни и не сум изјавила желба, а да пробам можеби ќе ги направам. :?:
   
 14. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  14.881
  Допаѓања:
  73.468
  Пол:
  Женски
  Се надевам дека не е премногу касно за предлогот.
  Рецептот е премногу лесен и нема шанси да утнеш или да не ти излезе нешто како што треба.
  Тестенини со бел сос - јас преферирам шпагети. :)

  *Мерките ми се од око, за двајца излегуваат дури и порции за репете.

  3-4 моркови средни по големина сечкаш на коцкички и ги ставаш да се пропржат, сечкаш 2 чеснички лукче на ситно или пак пола главица кромид и ставаш заедно со морковот.
  Претходно потпечено пилешко месо сечкаш на коцки и го додаваш да се пржи со зеленчукот или пак можеш да експериментираш - печеница, врат, сланина, чадена пилешка салама - сечкаш и ставаш да се пржи.
  Откако ќе се запржат, додаваш солена павлака за готвење - нема врска дали е течна или пенаста (сум среќавала од онаа за готвење во пенаста форма исто како обичната павлака), таа си се разводенува и станува сос кога ќе се измеша со смесата. :)
  Мислам дека пакувањето беше од 400 мл, но не е проблем и доколку е 500мл.
  Постојано ја мешаш павлаката за да добие одредена густина и по некое време, обично 5-7 минути, тргаш од оган и готово е за сервирање.
  Мене розето повеќе ми годи кога се служи со благце, но мислам дека она аперитивното Стоби баш би одговарало и со тестениниве. :)
   
 15. sadgirl21

  sadgirl21 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јануари 2013
  Пораки:
  7.315
  Допаѓања:
  8.358
  Најчесто пудинг :D
   
 16. gelkaa

  gelkaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2013
  Пораки:
  397
  Допаѓања:
  1.488
  Хм што му готвам... па гревота е да речам дека САМА му готвам,кога си готвиме заедно двајцата :inlove:
  повеќе сака тој да ми готви мене отколку јас него ..ЉУБОВ МОЈА ЕЕ :inlove:
   
 17. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.637
  Допаѓања:
  19.327
  Пол:
  Женски
  денес кифли ми побара милото мое :) па направив :D :D
   
 18. Viktorijaaa5

  Viktorijaaa5 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 октомври 2013
  Пораки:
  4.097
  Допаѓања:
  64.965
  Пол:
  Женски
  Се што ќе посака :lol: т.е не е некој прибирлив така да знам дека што и да зготвам ќе ме испофали дека е најубаво :lol: Најчесто компири на секаков начин и салати :D
  Од благо палачинки, брза торта со пудинг :D
   
 19. the.child

  the.child Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  179
  Допаѓања:
  34
  Па најчесто пудинг и пуканки , тоа ми е најбрзо :)
  А инаку, пилешки прсти, соја/похована соја со некој сос со тоа што ќе најдам во фрижидерот, похован кашкавал, компирчиња пржени, ресана торта, јо јо торта, салата од зелка , печен сендвич, па што знам,најчесто ова, па сигурно има уште нешто али не ми текнува сеа баш :)
  заборавив да напоменам, мм е доста пребирлив, и голема мака имам :|
   
 20. an4ii

  an4ii Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2013
  Пораки:
  568
  Допаѓања:
  383
  Пол:
  Женски
  Некна му направив пица и му ја однесов дома кај него он беше сам дома само што си дојде од работа и бидејќи знаев дека нема што да јаде јас ја направи и му ја однесов готова.
  Инаку он многу почесто ми готви мене посебно макарони и еден негов специјалитет што ми го направи мх мх мх :)