1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што научивте од изминатата година?

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од Bitter-Sweet, 6 јануари 2016.

  1. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.048
    Допаѓања:
    76.039
    Пол:
    Женски
    Знам дека има тема по што ќе ја паметите годината и слично, но не сретнав тема за тоа што сте научиле од годината што изминала. Ако сепак има, се извинувам.
    Годината сигурно ви донела многу лекции и поуки односно ви приредила ситуации од кои нешто корисно сте извлекле. Што е тоа?
    На пример јас во изминатата година научив дека не е добро да се лаже но некогаш ете е неизбежно. Научив дека не треба да се избрзува за ништо, подобро да се движиш полека но сигурно отколку да брзаш. Научив дека еден момент може да го промени животот. Научив дека никогаш не можеме да бидеме сигурни за ништо. Научив дека треба да се соочуваме а не да бегаме. Научив дека насмевката има огромна моќ. Научив дека ако сакаш нешто треба да се потрудиш за тоа да го оствариш. Научив дека кармата сепак си ја врши својата работа и дека правдата си доаѓа на виделина. Научив дека треба да го следиме срцето. И многу други нешта. Што вие можете да извлечете од изминатата година?
     
    На Tanjamm, LiberianGirl_ и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  2. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.534
    Пол:
    Женски
    -Научив да бидам похрабра;
    -научив дека не можеме да ја смениме судбината колку и да сакаме и да се трудиме;
    -научив дека секој еден ден ќе го стигне Божјата казна, па макар и со задоцнување, дека секој ќе плати за своите грешки;
    -научив да живеам најскромен живот, со премалку финансиски средства на располагање;
    -научив дека колку и да е тежок животот, треба да ја гледаме секогаш позитивната и посветлата страна.
     
    На Dashing:), teteks, crazylady и 5 други им се допаѓа ова.
  3. LanaSGirl

    LanaSGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    научив дека треба да се сакам најповеќе самата себе
    да не се грижам 3а без потребни работи
    дека не треба да му се верува на никој
    да бидам своја
    дека подобро е да бидеш лоша него добра
    научив дека ич не ми е гајле шо мислат другите
     
    На crazylady, Jovanovski94, Tanjamm и 3 други им се допаѓа ова.
  4. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    Научив дека секоја бременост не е прекрасна. Научив дека секоја трудница не блеска. Научив дека имаме многу глупи гинеколози.
     
    На Antebellum, Sky-butterfly, Tanjamm и 3 други им се допаѓа ова.
  5. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.306
    Пол:
    Женски
    Ако некој веќе решил свесно да замине од твојот живот, не треба да му дозволиш да се врати.
     
    На papillonP, crazylady и blueberry93 им се допаѓа ова.
  6. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Научив дека не секој пријател е спремен да се радува на твојата среќа, и да сочуствува со твојата несреќа. И со тоа нешто мораш да се помириш доколку не сакаш да ги изгубиш пријателите, бидејќи оние другите се од редок вид.
     
    На Targaryen, Dennings, Wahnsinn и 3 други им се допаѓа ова.
  7. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.067
    Допаѓања:
    44.029
    Пол:
    Женски
    Научив многу работи преку едноставни случки и примери од секојдневието. Иако многумина ни ги кажале и ги сметаме за досадни и клише,сепак ќе сфатиш дека се вистинити тогаш кога самиот ќе се најдеш во таква ситуација која ќе ти покаже дека не е само празен исказ.
    -Со паничење во момент кога треба да си смирен не решаваш ништо и само си одземаш од времето кое можеш да го потрошиш на конструктивно размислување за наоѓање на решение за проблемот.
    -Ништо не се добива без труд и волја.
    -Човек мора да научи да си ги препознае сопствените маани и доблести,да има реална слика за себе и да се цени себеси,но тоа да не премине во нарцисоидност или мислење дека самиот тој во се' е над другите. Вистина било она кажаното дека ако не знаеш сам да се цениш,нема да знае ни друг.
    Исто така,човек континуирано треба да работи на себеси,да се надоградува како личност трудејќи се да се подобрува се' повеќе и повеќе од ден на ден.
    "The only person you should try to better than is the person you were yesterday."
    -Треба човек похрабро да чекори кон иднината и да се обиде да го совлада стравот од непознатото,бидејќи тоа само го отежнува животот и те држи назад без да ти дозволи слободно да живееш и да го почувствуваш тоа слатко мало задоволство од едноставните нешта во животот.
    -Онаа чистата,безрезервна љубов од блиските е најмоќна емоција што постои. Во моменти кога сите се нервозни,се повредуваат едни со други во моменти кога чувствуваат слабост и немоќ да контролираат одредени стресни ситуации,таа чиста емоција ги држи барем малку посмирени,ги тера да простуваат и секогаш ги поттикнува да се вратат назад и да се извинат за стореното. Без неа (некои од)кавгите не би имале крај.
    Има уште многу, ама овие ми беа едни од најважните.
     
    Последна измена: 7 јануари 2016
    На IamSexyAndIKnowIt, crazylady, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. PiaMia

    PiaMia Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2015
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    626
    Пол:
    Женски
    Во изминатава година научив да не си земам се при срце што ќе кажат другите, научив да превземам повеќе ризици, да не се плашам од нови работи. А најважна лекција, да поминувам повеќе време со семејството бидејќи денес се тука, утре ги нема. :)
     
    На Bitter-Sweet, Sky-butterfly, IamSexyAndIKnowIt и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.313
    Помогни му на некого сто пати и секундарно ќе заборави дека си му се нашол во некоја ситуација, одби го еднаш и ќе те памети за цел живот како нечовек!
    Доброто се заборава, лошото се памети!
     
    На Dennings, Sky-butterfly, IamSexyAndIKnowIt и 3 други им се допаѓа ова.
  10. endlesslove

    endlesslove Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2014
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    izvinete shto ne koristam mk podrzhka nemam..
    nauchiv deka tugoto mislenje ne e voopshto bitno,deka sekoj mozhe da misli shto saka i deka treba da se skoncentriram na sonihstata i celite,a ne shto misli ili zbori nekoj koj eden den ke go nema vo mojot zhivot ili ke go zaboravam ..poz do site :*
     
    На IamSexyAndIKnowIt и Tanjamm им се допаѓа ова.
  11. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    7.998
    Допаѓања:
    11.119
    Не е важно кој што мисли за мене затоа што тоа нема ништо да смени. Не е важно што за мене мисли некој што едвај ме познава. Научив дека луѓето многу лажат и се фалат, а многу малку вредат. Сите се понесени од некои идеи дека лесно ќе дојдат до пари, дека ќе бидат среќни на туѓа несреќа. На прсти се бројат луѓето кои ми посакуваат добро и среќа.
     
    На 1slavjanka, IamSexyAndIKnowIt и Kitten им се допаѓа ова.
  12. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    Претходната, веќе старата 2015 година ми беше ужасна. Како и зошто се изјаснив во друга тема.

    Научив дека некои „пријатели“ не биле искрени со мене, затоа и си останаа во старата година таму каде што им е местото.
    Научив дека луѓето се дволични, со маски на лицата.
    Научив дека во оваа држава за дури и најбанална работа ти требаат врски, ама касно ми текна.
    Научив дека секој си гледа за себе и дека на крајот на денот на никој не му е гајле за никого.
    Научив дека некои семејства пред другите се прават среќни и сложни, а помеѓу четирите ѕида душата си ја вадат.
    Научив и дека повеќето луѓе премногу се фалат, а штом отворат уста само лаги извираат од неа.
    Научив дека низ градот се шетаат луѓе со насмевка од шестка до шеста, а тоа е само фасада на нивните лица.
    Научив дека секој е со тебе од корист, ако нема корист од тебе - не вредиш.
    Научив дека речиси сите луѓе се преправаат дека се среќни и дека не знаат за тага, болка и солза. И ова е само обична фасада.
     
    На 1slavjanka, Nausicaa, IamSexyAndIKnowIt и 3 други им се допаѓа ова.
  13. VivienLeigh

    VivienLeigh Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2016
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    10.091
    Пол:
    Женски
    Дека треба да си трпелив, (трпение - спасение нели :lol: ), дека треба многу повеќе да си посветуваш себеси внимание, а тука подразбирам денови само за себе, уз музика и филм, да не се нервираш и тормозиш за разноразни глупости (али ај здобиј се со таква моќ :^) ), дека "Храни се здраво и пиј многу вода" не кажуваат ради реда, дека времето поминато со семејството и пријателите е најквалитетно. :)
    Да резумирам, уживај со пријатели, поминувај време со семејство и не се нервирај.
     
    На Tanjamm и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  14. LUCERKA

    LUCERKA Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    5.370
    Пол:
    Женски
    Научив да живеам без некои луѓе(поблиски),кои се тука само да се ситат.
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Lady Phoenix

    Lady Phoenix Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 мај 2015
    Пораки:
    2.033
    Допаѓања:
    58.306
    Пол:
    Женски
    Во изминатата година научив дека од многу лошо може да има и полошо. Тоа беше најстрашната лекција во мојот живот.
     
    На okcenzi, IamSexyAndIKnowIt и LUCERKA им се допаѓа ова.
  16. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    Nauciv deka ako si dobar stradas i ne cines,ako si gubre za site cines i site te cenat
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  17. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.547
    Допаѓања:
    2.775
    Пол:
    Женски
    Научив дека довербата најскапо се плаќа, дека не треба никому да веруваш. Научив дека пред да направиш било што треба не 3пати туку 10пати да размислиш. Научив дека луѓето не се онакви какви што се претставуваат секогаш, барем се додека немаат корист.
    Најглавното: Научив дека лицемерните личности одма треба да се бришат од листата на пријатели.
    Оваа година малку по ладнокрвно, нема попуштање. Амбиции, амбиции...
     
    На Bitter-Sweet и LiberianGirl_ им се допаѓа ова.
  18. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.588
    Допаѓања:
    23.028
    Пол:
    Женски
    Научив да се ставам себе и своите потреби на прво место...
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Catherayn

    Catherayn Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2014
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    185
    Пол:
    Женски
    Апсолутно,"да не ја оценувам книгата по корицата".
     
    На Dashing:) му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    Не само од претходнава туку и од годибите пред тоа научив дека секоја година се повеќе осознавам колку всушност не знам. Некој паметен човек рекол: Дури сега знам колку не знам. Ете тоа е она што јас го сфаќам секоја наредна година. Жал ми е што искуството и младоста не одат заедно и што не поатое паметен и млад туку мудар и стар.
     
    На Dashing:) и IamSexyAndIKnowIt им се допаѓа ова.