Што научивте од изминатата година?

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од Bitter-Sweet, 6 јануари 2016.

 1. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.605
  Допаѓања:
  48.881
  Пол:
  Женски
  Знам дека има тема по што ќе ја паметите годината и слично, но не сретнав тема за тоа што сте научиле од годината што изминала. Ако сепак има, се извинувам.
  Годината сигурно ви донела многу лекции и поуки односно ви приредила ситуации од кои нешто корисно сте извлекле. Што е тоа?
  На пример јас во изминатата година научив дека не е добро да се лаже но некогаш ете е неизбежно. Научив дека не треба да се избрзува за ништо, подобро да се движиш полека но сигурно отколку да брзаш. Научив дека еден момент може да го промени животот. Научив дека никогаш не можеме да бидеме сигурни за ништо. Научив дека треба да се соочуваме а не да бегаме. Научив дека насмевката има огромна моќ. Научив дека ако сакаш нешто треба да се потрудиш за тоа да го оствариш. Научив дека кармата сепак си ја врши својата работа и дека правдата си доаѓа на виделина. Научив дека треба да го следиме срцето. И многу други нешта. Што вие можете да извлечете од изминатата година?
   
  На Tanjamm, LiberianGirl_ и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 2. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  4.994
  Допаѓања:
  24.819
  Пол:
  Женски
  -Научив да бидам похрабра;
  -научив дека не можеме да ја смениме судбината колку и да сакаме и да се трудиме;
  -научив дека секој еден ден ќе го стигне Божјата казна, па макар и со задоцнување, дека секој ќе плати за своите грешки;
  -научив да живеам најскромен живот, со премалку финансиски средства на располагање;
  -научив дека колку и да е тежок животот, треба да ја гледаме секогаш позитивната и посветлата страна.
   
  На teteks, crazylady, Tanjamm и 4 други им се допаѓа ова.
 3. LanaSGirl

  LanaSGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2016
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  1.072
  Пол:
  Женски
  научив дека треба да се сакам најповеќе самата себе
  да не се грижам 3а без потребни работи
  дека не треба да му се верува на никој
  да бидам своја
  дека подобро е да бидеш лоша него добра
  научив дека ич не ми е гајле шо мислат другите
   
  На crazylady, Jovanovski94, Tanjamm и 3 други им се допаѓа ова.
 4. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.511
  Научив дека секоја бременост не е прекрасна. Научив дека секоја трудница не блеска. Научив дека имаме многу глупи гинеколози.
   
  На Antebellum, Sky-butterfly, Tanjamm и 3 други им се допаѓа ова.
 5. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.409
  Допаѓања:
  48.812
  Пол:
  Женски
  Ако некој веќе решил свесно да замине од твојот живот, не треба да му дозволиш да се врати.
   
  На papillonP, crazylady и blueberry93 им се допаѓа ова.
 6. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  8.308
  Допаѓања:
  38.495
  Пол:
  Женски
  Научив дека не секој пријател е спремен да се радува на твојата среќа, и да сочуствува со твојата несреќа. И со тоа нешто мораш да се помириш доколку не сакаш да ги изгубиш пријателите, бидејќи оние другите се од редок вид.
   
  На Targaryen, Dennings, Wahnsinn и 3 други им се допаѓа ова.
 7. Anabelle.Amorette

  Anabelle.Amorette Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2013
  Пораки:
  2.228
  Допаѓања:
  31.724
  Пол:
  Женски
  Научив многу работи преку едноставни случки и примери од секојдневието. Иако многумина ни ги кажале и ги сметаме за досадни и клише,сепак ќе сфатиш дека се вистинити тогаш кога самиот ќе се најдеш во таква ситуација која ќе ти покаже дека не е само празен исказ.
  -Со паничење во момент кога треба да си смирен не решаваш ништо и само си одземаш од времето кое можеш да го потрошиш на конструктивно размислување за наоѓање на решение за проблемот.
  -Ништо не се добива без труд и волја.
  -Човек мора да научи да си ги препознае сопствените маани и доблести,да има реална слика за себе и да се цени себеси,но тоа да не премине во нарцисоидност или мислење дека самиот тој во се' е над другите. Вистина било она кажаното дека ако не знаеш сам да се цениш,нема да знае ни друг.
  Исто така,човек континуирано треба да работи на себеси,да се надоградува како личност трудејќи се да се подобрува се' повеќе и повеќе од ден на ден.
  "The only person you should try to better than is the person you were yesterday."
  -Треба човек похрабро да чекори кон иднината и да се обиде да го совлада стравот од непознатото,бидејќи тоа само го отежнува животот и те држи назад без да ти дозволи слободно да живееш и да го почувствуваш тоа слатко мало задоволство од едноставните нешта во животот.
  -Онаа чистата,безрезервна љубов од блиските е најмоќна емоција што постои. Во моменти кога сите се нервозни,се повредуваат едни со други во моменти кога чувствуваат слабост и немоќ да контролираат одредени стресни ситуации,таа чиста емоција ги држи барем малку посмирени,ги тера да простуваат и секогаш ги поттикнува да се вратат назад и да се извинат за стореното. Без неа (некои од)кавгите не би имале крај.
  Има уште многу, ама овие ми беа едни од најважните.
   
  Последна измена: 7 јануари 2016
  На IamSexyAndIKnowIt, crazylady, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. PiaMia

  PiaMia Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2015
  Пораки:
  183
  Допаѓања:
  626
  Пол:
  Женски
  Во изминатава година научив да не си земам се при срце што ќе кажат другите, научив да превземам повеќе ризици, да не се плашам од нови работи. А најважна лекција, да поминувам повеќе време со семејството бидејќи денес се тука, утре ги нема. :)
   
  На Bitter-Sweet, Sky-butterfly, IamSexyAndIKnowIt и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. snegulkata

  snegulkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.657
  Допаѓања:
  24.407
  Помогни му на некого сто пати и секундарно ќе заборави дека си му се нашол во некоја ситуација, одби го еднаш и ќе те памети за цел живот како нечовек!
  Доброто се заборава, лошото се памети!
   
  На Dennings, Sky-butterfly, IamSexyAndIKnowIt и 3 други им се допаѓа ова.
 10. endlesslove

  endlesslove Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2014
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  74
  Пол:
  Женски
  izvinete shto ne koristam mk podrzhka nemam..
  nauchiv deka tugoto mislenje ne e voopshto bitno,deka sekoj mozhe da misli shto saka i deka treba da se skoncentriram na sonihstata i celite,a ne shto misli ili zbori nekoj koj eden den ke go nema vo mojot zhivot ili ke go zaboravam ..poz do site :*
   
  На IamSexyAndIKnowIt и Tanjamm им се допаѓа ова.
 11. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  3.906
  Допаѓања:
  5.335
  Не е важно кој што мисли за мене затоа што тоа нема ништо да смени. Не е важно што за мене мисли некој што едвај ме познава. Научив дека луѓето многу лажат и се фалат, а многу малку вредат. Сите се понесени од некои идеи дека лесно ќе дојдат до пари, дека ќе бидат среќни на туѓа несреќа. На прсти се бројат луѓето кои ми посакуваат добро и среќа.
   
  На 1slavjanka, IamSexyAndIKnowIt и Kitten им се допаѓа ова.
 12. Mr. Right

  Mr. Right Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  2.038
  Допаѓања:
  71.243
  Пол:
  Машки
  Претходната, веќе старата 2015 година ми беше ужасна. Како и зошто се изјаснив во друга тема.

  Научив дека некои „пријатели“ не биле искрени со мене, затоа и си останаа во старата година таму каде што им е местото.
  Научив дека луѓето се дволични, со маски на лицата.
  Научив дека во оваа држава за дури и најбанална работа ти требаат врски, ама касно ми текна.
  Научив дека секој си гледа за себе и дека на крајот на денот на никој не му е гајле за никого.
  Научив дека некои семејства пред другите се прават среќни и сложни, а помеѓу четирите ѕида душата си ја вадат.
  Научив и дека повеќето луѓе премногу се фалат, а штом отворат уста само лаги извираат од неа.
  Научив дека низ градот се шетаат луѓе со насмевка од шестка до шеста, а тоа е само фасада на нивните лица.
  Научив дека секој е со тебе од корист, ако нема корист од тебе - не вредиш.
  Научив дека речиси сите луѓе се преправаат дека се среќни и дека не знаат за тага, болка и солза. И ова е само обична фасада.
   
  На 1slavjanka, Nausicaa, IamSexyAndIKnowIt и 3 други им се допаѓа ова.
 13. VivienLeigh

  VivienLeigh Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2016
  Пораки:
  368
  Допаѓања:
  10.080
  Пол:
  Женски
  Дека треба да си трпелив, (трпение - спасение нели :lol: ), дека треба многу повеќе да си посветуваш себеси внимание, а тука подразбирам денови само за себе, уз музика и филм, да не се нервираш и тормозиш за разноразни глупости (али ај здобиј се со таква моќ :^) ), дека "Храни се здраво и пиј многу вода" не кажуваат ради реда, дека времето поминато со семејството и пријателите е најквалитетно. :)
  Да резумирам, уживај со пријатели, поминувај време со семејство и не се нервирај.
   
  На Tanjamm и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 14. LUCERKA

  LUCERKA Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2015
  Пораки:
  761
  Допаѓања:
  5.352
  Пол:
  Женски
  Научив да живеам без некои луѓе(поблиски),кои се тука само да се ситат.
   
  На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Lady Phoenix

  Lady Phoenix Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 мај 2015
  Пораки:
  1.966
  Допаѓања:
  58.311
  Пол:
  Женски
  Во изминатата година научив дека од многу лошо може да има и полошо. Тоа беше најстрашната лекција во мојот живот.
   
  На okcenzi, IamSexyAndIKnowIt и LUCERKA им се допаѓа ова.
 16. butterfly*

  butterfly* Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2015
  Пораки:
  1.562
  Допаѓања:
  1.901
  Пол:
  Женски
  Nauciv deka ako si dobar stradas i ne cines,ako si gubre za site cines i site te cenat
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 17. IamSexyAndIKnowIt

  IamSexyAndIKnowIt Популарен член

  Се зачлени на:
  18 април 2012
  Пораки:
  990
  Допаѓања:
  1.851
  Пол:
  Женски
  Научив дека довербата најскапо се плаќа, дека не треба никому да веруваш. Научив дека пред да направиш било што треба не 3пати туку 10пати да размислиш. Научив дека луѓето не се онакви какви што се претставуваат секогаш, барем се додека немаат корист.
  Најглавното: Научив дека лицемерните личности одма треба да се бришат од листата на пријатели.
  Оваа година малку по ладнокрвно, нема попуштање. Амбиции, амбиции...
   
  На Bitter-Sweet и LiberianGirl_ им се допаѓа ова.
 18. MandyLane

  MandyLane Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2011
  Пораки:
  2.596
  Допаѓања:
  10.772
  Пол:
  Женски
  Научив да се ставам себе и своите потреби на прво место...
   
  На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Catherayn

  Catherayn Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2014
  Пораки:
  196
  Допаѓања:
  180
  Пол:
  Женски
  Апсолутно,"да не ја оценувам книгата по корицата".
   
 20. Strumka22

  Strumka22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2013
  Пораки:
  831
  Допаѓања:
  2.417
  Пол:
  Женски
  Не само од претходнава туку и од годибите пред тоа научив дека секоја година се повеќе осознавам колку всушност не знам. Некој паметен човек рекол: Дури сега знам колку не знам. Ете тоа е она што јас го сфаќам секоја наредна година. Жал ми е што искуството и младоста не одат заедно и што не поатое паметен и млад туку мудар и стар.
   
  На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.