1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што најмногу ви боде очи кај некои членки/ови во одредени теми?

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од Daleron, 3 ноември 2014.

  1. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Од кого беше игнорирана?
    Баш твојот проблем привлече многу внимание, доби доста совети од членови кои се обидоа да ти помогнат.

    Сите овде што имаат некакви замерки треба да сфатат дека џабе е насочувањето на нервозата и агресијата кон членовите од форумот (посебно кон оние кои ќе погодат во с'ржта на вашиот проблем и ќе ви го кажат тоа што самите не сте сакале да си го признаете).
    Ќе ги игнорирате овде, можеби и ќе го напуштите форумот, ама вистинските ваши проблеми и фрустрирања не можете да ги игнорирате, тие се секојдневно со вас и околу вас.
     
    На cresa-jagoda, Nausicaa, Sky-butterfly и 5 други им се допаѓа ова.
  2. AL.MA.EL

    AL.MA.EL Активен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2015
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    13
    da sesilija ..tie osobi gi ignorirav neznam mozebi i gresam no so tekot na vremeto i so mnogu soveti ili problemi na dr.osobi se nadevam deka ke mi gi otvori ocite.Ne sme ovde da se vregjame kako sto rece edna feminka deka poenite ja digaat i sto vrednos so toa da ne mi dade femina diplma za vo sovetuvaliste da se vrabotam ostanuvame isti samo sto eve malku relaksacija da izleze od tebe da spodelis mislenje gi prifakam i negiranjata i opomenite no ne ironicnite vregjanja se custvuva na komentarot demek ona e kitka so fam.i demek ona opravduva zarabotenata maka da i ja dava na svekrvata ili etrvata (MA AJDE MOLIM TE ) znaes sto velat starite na tugiot grb i 100 stapa se malku.Taka e i ovde na sajtot ako mozes da pises nesto pametno pisi ako ne citaj i gledaj mu sair koga veke si takva licnos.
     
    На Auditor му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Oxymoron

    Oxymoron Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.391
    Допаѓања:
    12.244
    Прво и основно, нешто што отсекогаш ми сметало, се мислења напишани ради-реда. Порано беа за цветчето, сега веројатно единствено за билдање мислења, но ми пречат затоа што се бесцелни и само ја оптоваруваат темата, правејќи потешко за квалитетните мислења да излезат на површина. „Не знам, не сум го користела; Да, преубав е; Се сложувам, во право си“ се само дел од мислењата што најчесто ги сретнувам во Убавина и мода и се трудам да ги игнорирам. Мало потсетување - повеќе мислења не секогаш значи и поквалитетен член. Јас се водам според ова - ако немаш нешто паметно да кажеш, подобро не кажувај ништо :)

    Второ, ми смета што луѓево си мислат дека на форумов има коалиции, конспирации и слични странски зборови :D Еве јас честопати се фаќам како лајкам неколку исти членки и што значи тоа, дека сум во коалиција со нив? Не бе, само има луѓе кои се повеќе слични на мене па се сложуваме во повеќе аспекти, и луѓе со кои, ете, не се пронаоѓаме на иста бранова должина. И тоа е океј.

    И трето, ми смета кога еден член не се сложува со одредено мислење на друг член, и тој член му станува вечен непријател врз основа на тоа едно мислење. Ако со некој не се сложувам на една тема, можеби апсолутно ќе се сложувам на друга. Луѓето премногу лично си ги сфаќаат работите.
     
    На ivi1987, Doozy, papillonP и 17 други им се допаѓа ова.
  4. Azriel1

    Azriel1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2012
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    406
    Темава можеби на прв поглед делува непотребна, ама кога веќе функционира, служи за некој ако му пречи нешто слободно да се изјасни. Нема потреба да се оградувате ако некаде сте се препознале. За крај, ако вие толку не се замарате како што тврдите, не би доаѓале да бистрите памет. Едноставно ќе оставевте, кој што сака и каде сака нека пишува.
     
    На zalosna, AL.MA.EL, Auditor и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Bufi

    Bufi Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    647
    Me nervira koga nekoj neinformiran, nenacitan, neobrazovan mi soli pamet a nema dve cisti u glava!!!
     
    На AL.MA.EL и Auditor им се допаѓа ова.
  6. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.300
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    А ти на пример каде го виде тоа дека ние сме имале таков став, односно дека форумот е место за литературно изразување и докажување на писменоста?
    Едноставно ни пречи тоа што израснати луѓе тука пишуваат како прво одделенче и тоа не е во ред. Ако ти не знаеш основни правописни правила, како јас тебе за нешто друго да ти верувам? :^)
     
    На Аliсe, cresa-jagoda, Someonespecial и 3 други им се допаѓа ова.
  7. Auditor

    Auditor Активен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2015
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    212
    А кој сте тоа вие, дали ти Лелла си представник на некоја подгрупа на форумов тука, или пак пишуваш во име на сите членови на форумов?

    Нема ти што на никого да му веруваш на форумов, затоа што како прво овие разговори не се водат во 4 очи тука, лугето се со скриен идентитет и латинични никови и плус врие машки со женски никови(латентни педери).

    На такво место мој совет ти е да не веруваш никому а да го оставиш секој да си напише што му смета на форумот без притоа да го цитираш и да предизвикуваш непотребни конфликти.
     
    На okcenzi, AL.MA.EL и elisabeta им се допаѓа ова.
  8. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Ми боде очи што некои членови заработуваат пари пишувајќи постови на форумов.
     
  9. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.300
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Ние, оние кои не’ нарекуваш „граматичка полиција“, и не сум представник на никаква подргупа или како и да ја нарекуваш.

    Тоа што не можеш да бидеш сигурен дека е вистина што било од форумов, не можеш. Тоа е друга приказна.
    Поентата мене друга ми беше. Ама и онака насекаде се расправам на оваа тема, па не би овде.

    Не ми требаат мене никакви совети, си ги знам границите кому да верувам, кому не.
    Патем, и јас си реков што ми пречи во моето мислење, ако не си видел/а убаво.
    Не се тие (ај да не речам вие) што не пишуваат правописно точно некакви гревчиња или душичиња па да не им замеруваме, сите сме оделе на училиште и сите треба да знаеме да пишуваме, како да ти кажам.
    И факинг не знам зошто ми го лајкна мислењето, ама ај. :D

    Нов/а членка си, сите правиме глупости додека сме нови, подоцна ќе се смееме за ова, ако останеш.
    И да, се пронајдов, златна, имаш некаков проблем или што...?
     
    На Auditor му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Auditor

    Auditor Активен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2015
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    212
    Не се работи за тоа кој е нов или не...се работи за тоа дека некои брзо учат некои поспоро а некои никогаш(ако се стари).:D

    Инаку мене не ми сметаат новите форумџии, ми сметаат само поединци со своите заблуди дека искуството на форумот е доблест.:P
     
    На angelche16, elisabeta, okcenzi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. anel

    anel Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    583
    Допаѓања:
    19.937
    Пол:
    Женски
    И да си се доискажам.

    Едно не, не и не на форумов си го доживеав како бум, бум, бум, па паднав уште пред да дигнам раце.
    Не сум толку грешна, само си фантазирам, а на умот никој неможе да му забрани да лета.:)
     
    На AL.MA.EL му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Oсвен оние класични иритантни појави од типот осудување, неприфаќање различни мислења и навреди при дискусија (за кои воглавно можам од страна само да зборам, пошто искрено баш и не можам да се пофалам дека сум се вклучувала многу во некои озбилни дебати :angel:)... ми пречи кога ќе прочитам такви тензични препукувања во онака поопуштени теми што најчесто ги разгледувам. Стварно се упропастува шармот на такви теми за релаксација и плакнење очи чат - пат со кавги и навреди поради фаќање за ситници. :)

    Друга работа што ме иритира и морам да ја спомнам штом постои ваква тема, се постови (на некои стари членки кои после подолго време пишуваат) од типот форумот не е како што беше порано, фемина отишла во неповрат... коишто оставаат впечаток како сите понови членови што не се тука од девеес друга да немаат ништо квалитетно да кажат и го запоседнале форумот. Мислам, се радувам кога се враќаат стари членки (макар и да сум ги приметила само во читање на првите страници од некои теми) и не сакам да бидам сфатена погрешно ако некој се пронајде, ама навистина ми делуваат невкусно и генерализирачки ваквите постови.

    За коалициите, клановите и сите такви политички изрази што ги сретнав на темава, си читав онака подзачудена и само ќе кажам дека потполно се согласувам со Оксиморон. :)
     
    На Ketchup, Cuci81, Sunshine.Sunshine и 9 други им се допаѓа ова.
  13. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Jas ne komentiram sekade no ima temi koj gi citam ali toa sega ne bitno, ima edna clenka koja misli deka uste postoi toa koj kolku poveke ima mislenja pa kaj i da otvoram mora nesto da ima pa barem i edno smajli staveno. Ja barav temava i ja najdov samo za toa da go pisam.
     
  14. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.534
    Пол:
    Женски
    Незнам дали зборуваме за истата ,но јас на игнор ја ставив :D
    Бааги активна беше во кулинарските теми.
     
    На AL.MA.EL и bokace им се допаѓа ова.
  15. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Mislam deka za istata zborime, zatoa sto i tamu ja ima. Uste vo tema bremenost ja nemam videno :rofl:
    Ama i toa ke bide :)
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.332
    Ме нервираат некои ченови на форумов.
    На пример:
    - во темата околу и преку 40 години има далеку помлади (па и 16 годишни девојки) кои дискутираат рамноправно.Се си има свое место па и тие.
    -одередни форумџики делат совети за убав брак, добар живот а тие имаат само едвај 20 години
    - си земаат за право да даваат совети, мислиш искусни 50 годишни жени пишуват..што тие знаат од искуство и живот, кога не вкусиле ништо од тоа, на млеко мирисаат а тука солат памет.Прво ке си поиграат на форумските игри, па кога ке им здодее да бидат деца , тогаш се префрлаат на озбилни теми од животот
    -некултурни се (негираат и опонираат на веке стари членови овде кои се докажале и покажале со своите постови)
    -тресат глупости на форумот (се претставуваат повозрасни, а по пишуваното можеш да видиш дека имаат едвај 14 години..па на 14 години играјте си бе деца, не седете по форуми)
    -во недостиг на соодветна занимација тролаат на форумиве и измислуваат непостоечки ситуации

    Нека ми простат ченовите кои ке се најдат во ова, не примам критики, ова си е мое мислење.
     
    На ton4ica му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Кога некои членови само оти не размислуваш како нив за секунда после твојот пост ќе те направат од се подолу, без предходно некој да ги прозвал, спомнал или помислил дека постојат.
    Фала пријатно.
     
    На Rama, Gordana10, toogood и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. split96

    split96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2011
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    125
    Пол:
    Женски
    Мене ми смета непочитување на туѓо мислење. Секој човек има право на свое мислење и никој не може да му забрани да го има. Ако не се согласуваш со мислењето, ок твое право. Немора одма вреѓање и солење памет.
    Вакво непочитување имам забележано и на форумот и на сајтот. Пред некој ден една феминка буквално ќе ме истепаше поради едно мислење со зборовите дека не требало да бидам донесена на овој свет, премногу сум била млада и неискусна и сл, а немаше поим всушност колку години имам и што имам преживеано па да ме суди.
    Затоа почит за секого затоа што не знаеш кој е на другата страна на тастатурата.
     
    На sugarlips, Miss666, Gordana10 и 3 други им се допаѓа ова.
  19. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Мене ми пречат членови што не користат интерпункциски знаци, голема буква, кирилица или пишуваат како да имаат 7 години и да не знаат да склопат реченица.
     
    На molikaMk, atala, papillonP и 5 други им се допаѓа ова.
  20. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Ми пречи постојаната генерализација која многу често ја среќавам низ дискусиите.
    Што е малку чудно, бидејќи токму форумот е место каде не треба да ја има. Баш тука ќе сретнете најразлични ликови кои не можете да ги сместите во ист кош заради истиот пол, возраст, образование, професија, животни околности, навики, интереси и слично.
     
    На Purelove92, eloves, Petar80 и 4 други им се допаѓа ова.