Што најмногу давате за подарок?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од jelena.rozga, 13 октомври 2014.

 1. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.649
  Допаѓања:
  31.396
  Пол:
  Женски
  Најчесто знам што им е потребно на оние што треба да им подарам, па тоа ми ја олеснува можноста да го купам посакуваниот подарок. Нема поубаво чувство од моментот кога ќе забележиме насмевка на нечие лице што потсвесно рзмислува за тоа што сме го избрале.
   
 2. peperutka87

  peperutka87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  759
  Допаѓања:
  527
  Пол:
  Женски
  Накит,бизутерија сребро ,книга,козметика ... и чоколадо секако :)
   
 3. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  9.647
  Допаѓања:
  53.505
  Пол:
  Женски
  Зависи од личноста. Проценувам што сака и тоа го подарувам наместо нешто без врска што прво ќе ми падне напамет, демек да не е без ништо. А што се однесува до дечко ми, нему често му купувам и ситници додека спремам нешто поголемо и уникатно :)
   
  На Vitaly му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Маријана10

  Маријана10 Активен член

  Се зачлени на:
  20 август 2015
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  16
  Пол:
  Женски
  Имам сестра 12 год. и сега на една нејзина другарка и е роденден па сакаат да ја изненадат со нешто, ама нешто што стварно ќе ја израдува... Јас и предложив покрај подарокот што ќе и го дадат плус и да купат одприлика 13 балони (бидејки девојчето ќе полни 13 год) и 50 бонбончиња и откако ќе ги надујат балоните внатре на ги стават балоните... Но сестрами рече дека не било ништо посебно... Ве молам дадете ми совет, но да не биде нешто скапо, они се 4 девојчиња и да речеме да дадат по 50 ден. таман докај 200 денари...
   
 5. fallenangel

  fallenangel Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  2.143
  Допаѓања:
  16.139
  Најчесто подарувам паричник, колекција, марама, брош, чанта, накит понекогаш и книга ако знам дека навистина е љубител на книги.:)
   
 6. peperutche21

  peperutche21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2015
  Пораки:
  313
  Допаѓања:
  938
  Пол:
  Женски
  Зависи ако се работи за женско шминки,марама, ташна,книга а ако е за машко скап и убав парфем, новчаник и сет од каиш машна и други работи што ги има внатре
   
 7. Beautiful_girl..

  Beautiful_girl.. Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2015
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  311
  Пол:
  Женски
  Најчесто на женско: блузичка,пиџами,марама,парфем,нешто накит,шминки,колекција...
  На машко:Парфем,блуза,колекција,некое кошулче можда...
   
 8. VladeMila

  VladeMila Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2015
  Пораки:
  429
  Допаѓања:
  8.511
  Пол:
  Женски
  najcesto obleka..
   
 9. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.678
  Допаѓања:
  2.924
  Кога одам на роденден секогаш гледам (доколку човекот кај што одам ми е близок или мил) да му земам најубав подарок и не штедам пари. Се разбира, нема да му зимам кола, но сакам да е нешто што ќе го памети цел живот или што ќе може да го користи.
  Секогаш кога одам на роденен или слава или било што гледам да отидам со убав подарок. И секако, со подарокот секогаш ставам чоколадо.
   
 10. muchacha_a

  muchacha_a Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2015
  Пораки:
  1.236
  Допаѓања:
  14.574
  Пол:
  Женски
  Најчесто некој убав украс,или пак пари ако е за помлади да си купат што сакаат.
   
 11. Mr. Right

  Mr. Right Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  2.509
  Допаѓања:
  71.235
  Пол:
  Машки
  Зависи до личноста. Ако ми е блиска тогаш многу не штедам на пари, затоа што сакам да подарам нешто што ќе го памети и што ќе го употребува подолго време, најчесто накит. Ако личноста не ми е блиска тогаш не избирам многу и гледам тоа да не е скапо, но сепак да биде убаво и корисно. :!:
   
 12. butterfly*

  butterfly* Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2015
  Пораки:
  1.562
  Допаѓања:
  1.902
  Пол:
  Женски
  Zavisi dali se raboti za blizok ili dalecen.Ako e blizok i ako znam deka mu treba nesto togas toa go kupuvam,a ako e dalecen obleka ili nes dr,no da vi kazam nema poubav podarok od iskrena ljubov i prijatelstvo :) pozz
   
 13. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  9.854
  Допаѓања:
  125.275
  Пол:
  Женски
  Кога бев мала подарував или чадорчиња или рамки (класика ахахах :lol: :angel: ), а сега кога купвам нешто за кај брат ми ко ќе оди на роденден - енциклопедии. Сега зависи, за женски ми е многу полесно да купвам зошто обично се или блиски пријатели или дел од фамилијата, и од јас како женско можам да одберам нешто шо знам дека ќе и се допадни, безразлика дали е некое парче облека, накит, козметика. Претежно тоа. Или пак ако некој не го познавам добро некој украс како мече или било што друго. За машки претежно дезодоранси, некои колекции, некои јаки лосиончиња за после бричење (зборам за формата, многу си се радват на формата како пивце :beer: :lol: ) и тука се кочам. Неможам да најдам нешто поуникатно за машко :x
  Кога се работи за татко ми гледам некои попрактични работи како книги, отворачи за било- што, лосион, дезодоранс (обично од тие што ги користи зошто не преферира да менва), некоја шолја и сл. На мајка ми обично му купвам исто така попрактични работи ама промашив работата последниот пат :tmi: Купив калапи за печење, а она да ти сакала онакви за благо. Ги гледам тие за благо си прам, ах мама има вакви две, вакви нема. И ко му кажав низ шо се думав ми прај „ех да знаев шо планираш ќе ти спомнев некако(facepalm) (пс она не ги користи овие калапчиња, јас ги користам :$ ), а во поглед за бате најубајте подароци секогаш му се од мене од прости причини шо го гледам како расти, знам многу добро шо сака и секогаш сакам да му го дам то шо го сака. Сега денојве му е роденден и знам дека ќе го усреќам :party: :party: :party:
  Иии во врска со дечковци, е тука тапа сум ама ај има време ќе барам помош од вас ко ќе дојди време :wasntme: :wasntme:
   
 14. sugarlips

  sugarlips Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2014
  Пораки:
  682
  Допаѓања:
  789
  Пол:
  Женски
  Парфем или дездоранс
   
 15. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.678
  Допаѓања:
  2.924
  Парфем, накит, шминки, чанти.
   
 16. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.489
  Пол:
  Женски
  Аууууу..како ме погоди ова прашање директно во совест.....се повеќе гледам да избегнам купување подарок, почнав и да селектирам кај кого ке одам а кого ке елиминирам со куртоазно лажно оправдување дека сум спречена да дојдам на прославата, свадбата или било кој повод....се повеќе џебот ми е празан на жалост и се повеќе подарокот ми е поевтин.....:(
   
 17. Eli23

  Eli23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.939
  Допаѓања:
  23.596
  Пол:
  Женски
  Пари давам на поблиските ако знам дека е направен план нешто да се купи.
  Инаку парфем/колекција, шолја, марама.
   
 18. s&s

  s&s Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2015
  Пораки:
  470
  Допаѓања:
  1.066
  Пол:
  Женски
  Секогаш сакам да е нешто оригинално, што знам дека само од мене ќе го добијат тоа за подарок :) и најчесто нешто што останува...
  на пример, портрет карикатура, печатени чаши, печатени сложувалки и сл.
  Освен, ако некој си сака пари, па ќе добие пари по договор :)
   
  На joy1 и R.o.s.e им се допаѓа ова.
 19. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  6.843
  Допаѓања:
  103.449
  Пол:
  Женски
  Чаши, чинии... миризливи сапуни, купки..билети за настани.
   
 20. MissAlena

  MissAlena Популарен член

  Се зачлени на:
  19 август 2015
  Пораки:
  161
  Допаѓања:
  1.252
  Пол:
  Женски
  Некоја добра книга, парфем, марама(шал), накит.