1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што најмногу давате за подарок?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од jelena.rozga, 13 октомври 2014.

  1. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Најчесто знам што им е потребно на оние што треба да им подарам, па тоа ми ја олеснува можноста да го купам посакуваниот подарок. Нема поубаво чувство од моментот кога ќе забележиме насмевка на нечие лице што потсвесно рзмислува за тоа што сме го избрале.
     
  2. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Накит,бизутерија сребро ,книга,козметика ... и чоколадо секако :)
     
  3. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.048
    Допаѓања:
    76.039
    Пол:
    Женски
    Зависи од личноста. Проценувам што сака и тоа го подарувам наместо нешто без врска што прво ќе ми падне напамет, демек да не е без ништо. А што се однесува до дечко ми, нему често му купувам и ситници додека спремам нешто поголемо и уникатно :)
     
    На Vitaly му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Маријана10

    Маријана10 Активен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Имам сестра 12 год. и сега на една нејзина другарка и е роденден па сакаат да ја изненадат со нешто, ама нешто што стварно ќе ја израдува... Јас и предложив покрај подарокот што ќе и го дадат плус и да купат одприлика 13 балони (бидејки девојчето ќе полни 13 год) и 50 бонбончиња и откако ќе ги надујат балоните внатре на ги стават балоните... Но сестрами рече дека не било ништо посебно... Ве молам дадете ми совет, но да не биде нешто скапо, они се 4 девојчиња и да речеме да дадат по 50 ден. таман докај 200 денари...
     
  5. fallenangel

    fallenangel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    16.149
    Најчесто подарувам паричник, колекција, марама, брош, чанта, накит понекогаш и книга ако знам дека навистина е љубител на книги.:)
     
  6. peperutche21

    peperutche21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2015
    Пораки:
    326
    Допаѓања:
    986
    Пол:
    Женски
    Зависи ако се работи за женско шминки,марама, ташна,книга а ако е за машко скап и убав парфем, новчаник и сет од каиш машна и други работи што ги има внатре
     
  7. Beautiful_girl..

    Beautiful_girl.. Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2015
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    315
    Пол:
    Женски
    Најчесто на женско: блузичка,пиџами,марама,парфем,нешто накит,шминки,колекција...
    На машко:Парфем,блуза,колекција,некое кошулче можда...
     
  8. VladeMila

    VladeMila Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    8.515
    Пол:
    Женски
    najcesto obleka..
     
  9. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Кога одам на роденден секогаш гледам (доколку човекот кај што одам ми е близок или мил) да му земам најубав подарок и не штедам пари. Се разбира, нема да му зимам кола, но сакам да е нешто што ќе го памети цел живот или што ќе може да го користи.
    Секогаш кога одам на роденен или слава или било што гледам да отидам со убав подарок. И секако, со подарокот секогаш ставам чоколадо.
     
  10. muchacha_a

    muchacha_a Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    1.236
    Допаѓања:
    14.580
    Пол:
    Женски
    Најчесто некој убав украс,или пак пари ако е за помлади да си купат што сакаат.
     
  11. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    Зависи до личноста. Ако ми е блиска тогаш многу не штедам на пари, затоа што сакам да подарам нешто што ќе го памети и што ќе го употребува подолго време, најчесто накит. Ако личноста не ми е блиска тогаш не избирам многу и гледам тоа да не е скапо, но сепак да биде убаво и корисно. :!:
     
  12. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    Zavisi dali se raboti za blizok ili dalecen.Ako e blizok i ako znam deka mu treba nesto togas toa go kupuvam,a ako e dalecen obleka ili nes dr,no da vi kazam nema poubav podarok od iskrena ljubov i prijatelstvo :) pozz
     
  13. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.424
    Пол:
    Женски
    Кога бев мала подарував или чадорчиња или рамки (класика ахахах :lol: :angel: ), а сега кога купвам нешто за кај брат ми ко ќе оди на роденден - енциклопедии. Сега зависи, за женски ми е многу полесно да купвам зошто обично се или блиски пријатели или дел од фамилијата, и од јас како женско можам да одберам нешто шо знам дека ќе и се допадни, безразлика дали е некое парче облека, накит, козметика. Претежно тоа. Или пак ако некој не го познавам добро некој украс како мече или било што друго. За машки претежно дезодоранси, некои колекции, некои јаки лосиончиња за после бричење (зборам за формата, многу си се радват на формата како пивце :beer: :lol: ) и тука се кочам. Неможам да најдам нешто поуникатно за машко :x
    Кога се работи за татко ми гледам некои попрактични работи како книги, отворачи за било- што, лосион, дезодоранс (обично од тие што ги користи зошто не преферира да менва), некоја шолја и сл. На мајка ми обично му купвам исто така попрактични работи ама промашив работата последниот пат :tmi: Купив калапи за печење, а она да ти сакала онакви за благо. Ги гледам тие за благо си прам, ах мама има вакви две, вакви нема. И ко му кажав низ шо се думав ми прај „ех да знаев шо планираш ќе ти спомнев некако(facepalm) (пс она не ги користи овие калапчиња, јас ги користам :$ ), а во поглед за бате најубајте подароци секогаш му се од мене од прости причини шо го гледам како расти, знам многу добро шо сака и секогаш сакам да му го дам то шо го сака. Сега денојве му е роденден и знам дека ќе го усреќам :party: :party: :party:
    Иии во врска со дечковци, е тука тапа сум ама ај има време ќе барам помош од вас ко ќе дојди време :wasntme: :wasntme:
     
  14. sugarlips

    sugarlips Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    672
    Допаѓања:
    761
    Пол:
    Женски
    Парфем или дездоранс
     
  15. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Парфем, накит, шминки, чанти.
     
  16. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Аууууу..како ме погоди ова прашање директно во совест.....се повеќе гледам да избегнам купување подарок, почнав и да селектирам кај кого ке одам а кого ке елиминирам со куртоазно лажно оправдување дека сум спречена да дојдам на прославата, свадбата или било кој повод....се повеќе џебот ми е празан на жалост и се повеќе подарокот ми е поевтин.....:(
     
  17. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.575
    Допаѓања:
    48.895
    Пол:
    Женски
    Пари давам на поблиските ако знам дека е направен план нешто да се купи.
    Инаку парфем/колекција, шолја, марама.
     
  18. s&s

    s&s Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2015
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    1.066
    Пол:
    Женски
    Секогаш сакам да е нешто оригинално, што знам дека само од мене ќе го добијат тоа за подарок :) и најчесто нешто што останува...
    на пример, портрет карикатура, печатени чаши, печатени сложувалки и сл.
    Освен, ако некој си сака пари, па ќе добие пари по договор :)
     
    На joy1 и R.o.s.e им се допаѓа ова.
  19. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.121
    Пол:
    Женски
    Чаши, чинии... миризливи сапуни, купки..билети за настани.
     
  20. MissAlena

    MissAlena Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2015
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    1.352
    Пол:
    Женски
    Некоја добра книга, парфем, марама(шал), накит.