1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што најпрво направивте кога дознавте дека сте бремена?

Дискусија во 'Бременост' започната од Delevska, 16 март 2010.

 1. Delevska

  Delevska Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2010
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  6
  Самиот наслов кажува се. Што напјпрво направивте, кому му кажавте, како го прифативте тоа, на колко години беше, како вашиот сопруг/дечко реагираше? Тел ми евритинг :mrgreen:
   
 2. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  Можеби не одговарам конкретно на темата, но морам да кажам дека кога сестра ми ми кажа дека е бремена (онака ко ништо да не е ми напиша на ливче: Здравје Боже околу 16ти септември ќе бидеш тетка!) јас буквално умрев од плачење! толку јака емоција не сум почувствувала (а - исто и ко се породи), плачев и ја гушкав, се тресев од возбуда, од радост, од среќа... :D Многу добра вест!
   
 3. Tweety-Girl

  Tweety-Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  2
  Delevska ednas i jas pomisliv deka sum bremena pa mu kazav samo na deckomi se razbira deka ne mu bese seedno,bidejki sme relativno mladi.Ali sea fala bogu nema nisto uste a koga ke se sluci ke ti kazam :D .Ti sto cekas ajde vo skoro vreme i ti da se pofalis kako mu kaza na deckoti :D :D :D reakcija itn :P
   
 4. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.877
  Допаѓања:
  102.887
  Пол:
  Женски
  jas pravev test i go ostaviv na masa da pokaze dali e pozitiven ili negativen..maz mi setase vamu - tamu nestrplivo i za 2 minuti koga vide 2 crtki pocna da vika od radost , mene me krena vo race , pocna da vika `pozitiven eeeeeee` :D :D :D i potoa trgnavme doma kaj negovite da im kazeme , a jas se javiv na majka mi po telefon :)
   
 5. d.Darla

  d.Darla Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  661
  Допаѓања:
  160
  Тестот нормално го направив во бањата и кога го видов позитивен не ми се веруваше (подолго време се обидував да забременам). Го зедов и кај сопругот директно. Целата треперев... :)
   
  На Lov4e-lov4e му/ѝ се допаѓа ова.
 6. happywithmylive

  happywithmylive Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2010
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  3
  се убив од пачење :D и сега кога ке се сетам незнам зошто...највероватно дека бев бремена :)
  и сабајлето се разбудив се надеж дека не е вистина
   
  На WhiteSwan му/ѝ се допаѓа ова.
 7. nesa

  nesa Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2010
  Пораки:
  841
  Допаѓања:
  1.223
  Пол:
  Женски
  Можда ќе бидам малку офф топик, ама извинете :) Мојава приказна е ваква. Со тогашниот сопруг веќе бевме во брак, но бевме договорени дека прво кариера, парички па после деца. Е сега, јас мислев дека ден после менструација е неплоден, а и во сите календари така стои, и завршив работа-останав трудна. А договорот? Не го испочитував ;( . Никогаш нема да му ја заборавам фацата :puke: кога му кажав, а јас бев толку среќна. Запалив колата и право кај мама да си се радуваме :D
   
  На WhiteSwan му/ѝ се допаѓа ова.
 8. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.717
  Плачев од среќа 10 мин во ВЦ, а потоа се јавив на идниот татко :)
   
  На WhiteSwan му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Nine25

  Nine25 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  1.726
  Пол:
  Женски
  Зошто по обичај секогаш ми каснит менструацијата и ај рековме заедно со мојот тогашен дечко сегашен сопруг ќе пробаме ќе земеме еден тест случајно дан сум останата бремена а и не ни беше во план ииии гледам две јасно видливи цртички Јас нормално плачев мојот сопруг се радуваше И одма седнавме и почнавме да планираме свршувачка свадба.Најинтересно ми е тоа што до ден денешен го чувам позитивниот тест за бременост и кога и да го видам си велам ЕЕЕЕ ЕВЕГО АНДРЕЈ :rofl: :rofl:
   
  На Cinderfakinrella, SV1911 и mal.ecka им се допаѓа ова.
 10. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.717
  хахахаххахаха ме изнасмеа со ова
   
  На Cinderfakinrella, yawn и Nine25 им се допаѓа ова.
 11. Kika30

  Kika30 Нов член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  31
  Бев пресреќнааа... :) Јас и мојот сопруг веќе 4 години се обидувавме да имаме дете. Сега сум во четврти месец бремена.Нормална ми е бременоста и немам зборови со кои можам да го опишам ова чувство. Се надевам до крајот на бременоста ќе немам проблеми и во рака ќе држиме едно мало ангелче,кое ќе ни го разубави животот.
   
  На awl, Victorya и marijana..maca им се допаѓа ова.
 12. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.877
  Допаѓања:
  102.887
  Пол:
  Женски
  Cestitki Kika :)) Inaku citam 4 mesec si , i jas sum isto, tocno 16 nedeli i 3 dena , koga ti e termin? Mene mi e 12 april :)
   
 13. Kika30

  Kika30 Нов член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  31
  На петти април ми е терминот :) Исти хороскопски знак ќе ни бидат бебенцата :lol: Ај само со лесно да ни е.. Туку јас да си го родам здраво и живо, а за после... Му ја обезбедивме иднината јас и маж ми(ќе му ги зачуваме матичните клетки,веќе потпишавме договор...) Мир и спокој за душата(20 години)
   
 14. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  651
  Пол:
  Женски
  Плачев од среќа, а бев сама дома, едвај чекав тој да си дојде за да ја споделиме среќата :)
   
  На blond му/ѝ се допаѓа ова.
 15. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.333
  Уште таа вечер си знаев дека затруднив, тој филинг нема никогаш да го заборавам. И си купив 5-6 теста во надеж дека еден, два или три нема да се точни (зедов од сите марки што ги имаше во аптеката) и ооооопс 2 црти. И си велам - не се точни ова нема везе и си отидов на гинеколог и оооооооопс бебе и се убив од плачење. Татица се радуваше како блесав и сите од потесното семејство само јас си плачев.
  Абе тоа хормоните ме убиваа, чудна работа мислам дека сите 9 месеци си ги преплакав :lol:
   
  На ive.ive му/ѝ се допаѓа ова.
 16. sweetrose

  sweetrose Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  5
  ако може да објасниш како знаеше дека забремени сто чувствуваше
   
 17. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.777
  Допаѓања:
  131.179
  Плански останав бремена, но сепак не бев сигурна дали сум или не. Земав еден тест за бременост, и ми излезе негативен. Тоа беше ден-два пред да треба да добијам, а на тестот пишуваше дека 7 дена по зачнување може да се прави. Тие денови сакав да знам, затоа што требаше да закажеме свадба, па да знам дали побрзо или понатака. Ми доцнеше неколку дена, па решив да направам тест, иако на првиов му верував, а и менструациите не ми се баш како швајцарски саат, ама така нешто ми дојде да направам тест - и оп, 2 цртки!
  Излегувам од тоалет целата збунета, му кажувам на саканиот кој во моментот гледаше фудбал, а он мртов ладен ме гушка ме бакнува и ми вика е добро де,нели сакаше да бидеш. И продолжува да си гледа фудбал, ко да сум му кажала дека сум си купила нова блузичка. А јас во тешка паника! :D

  И да, свадбата моравме да ја презакажеме порано :D
   
  На Sylvanas му/ѝ се допаѓа ова.
 18. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.333

  Појма немам инстиктивно некако знаев. Ретко кога инстиктот ме прелажал :) Таа вечер бевме премногу опуштени а не ни планиравме да правиме бебе иако потајно посакувавме и дваицата
   
 19. ana-banana

  ana-banana Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  751
  Пол:
  Женски
  знам дека е офф топик ама кажи ми нешто околу матичните клетки зашто незнам ама баш ништо :(
   
 20. sweet.woman

  sweet.woman Популарен член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  1.225
  Допаѓања:
  744
  еми матичните клетки од папочната врвца мислам ако сакаш да си ги чуваш во банка на матични клетки секако ке треба да си платиш а недај боже понатаму може да се употребат за некоја болест и за детето па и за негови брат сестра а и за неговите родители
   
  На ana-banana му/ѝ се допаѓа ова.