1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што најпрво направивте кога дознавте дека сте бремена?

Дискусија во 'Бременост' започната од Delevska, 16 март 2010.

  1. Delevska

    Delevska Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2010
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    6
    Самиот наслов кажува се. Што напјпрво направивте, кому му кажавте, како го прифативте тоа, на колко години беше, како вашиот сопруг/дечко реагираше? Тел ми евритинг :mrgreen:
     
  2. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Можеби не одговарам конкретно на темата, но морам да кажам дека кога сестра ми ми кажа дека е бремена (онака ко ништо да не е ми напиша на ливче: Здравје Боже околу 16ти септември ќе бидеш тетка!) јас буквално умрев од плачење! толку јака емоција не сум почувствувала (а - исто и ко се породи), плачев и ја гушкав, се тресев од возбуда, од радост, од среќа... :D Многу добра вест!
     
  3. Tweety-Girl

    Tweety-Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    2
    Delevska ednas i jas pomisliv deka sum bremena pa mu kazav samo na deckomi se razbira deka ne mu bese seedno,bidejki sme relativno mladi.Ali sea fala bogu nema nisto uste a koga ke se sluci ke ti kazam :D .Ti sto cekas ajde vo skoro vreme i ti da se pofalis kako mu kaza na deckoti :D :D :D reakcija itn :P
     
  4. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.882
    Допаѓања:
    102.912
    Пол:
    Женски
    jas pravev test i go ostaviv na masa da pokaze dali e pozitiven ili negativen..maz mi setase vamu - tamu nestrplivo i za 2 minuti koga vide 2 crtki pocna da vika od radost , mene me krena vo race , pocna da vika `pozitiven eeeeeee` :D :D :D i potoa trgnavme doma kaj negovite da im kazeme , a jas se javiv na majka mi po telefon :)
     
  5. d.Darla

    d.Darla Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    160
    Тестот нормално го направив во бањата и кога го видов позитивен не ми се веруваше (подолго време се обидував да забременам). Го зедов и кај сопругот директно. Целата треперев... :)
     
    На Lov4e-lov4e му/ѝ се допаѓа ова.
  6. happywithmylive

    happywithmylive Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    3
    се убив од пачење :D и сега кога ке се сетам незнам зошто...највероватно дека бев бремена :)
    и сабајлето се разбудив се надеж дека не е вистина
     
    На WhiteSwan му/ѝ се допаѓа ова.
  7. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    841
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Можда ќе бидам малку офф топик, ама извинете :) Мојава приказна е ваква. Со тогашниот сопруг веќе бевме во брак, но бевме договорени дека прво кариера, парички па после деца. Е сега, јас мислев дека ден после менструација е неплоден, а и во сите календари така стои, и завршив работа-останав трудна. А договорот? Не го испочитував ;( . Никогаш нема да му ја заборавам фацата :puke: кога му кажав, а јас бев толку среќна. Запалив колата и право кај мама да си се радуваме :D
     
    На WhiteSwan му/ѝ се допаѓа ова.
  8. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Плачев од среќа 10 мин во ВЦ, а потоа се јавив на идниот татко :)
     
    На WhiteSwan му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Nine25

    Nine25 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    1.726
    Пол:
    Женски
    Зошто по обичај секогаш ми каснит менструацијата и ај рековме заедно со мојот тогашен дечко сегашен сопруг ќе пробаме ќе земеме еден тест случајно дан сум останата бремена а и не ни беше во план ииии гледам две јасно видливи цртички Јас нормално плачев мојот сопруг се радуваше И одма седнавме и почнавме да планираме свршувачка свадба.Најинтересно ми е тоа што до ден денешен го чувам позитивниот тест за бременост и кога и да го видам си велам ЕЕЕЕ ЕВЕГО АНДРЕЈ :rofl: :rofl:
     
    На Cinderfakinrella, SV1911 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  10. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    хахахаххахаха ме изнасмеа со ова
     
    На Cinderfakinrella, yawn и Nine25 им се допаѓа ова.
  11. Kika30

    Kika30 Нов член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    31
    Бев пресреќнааа... :) Јас и мојот сопруг веќе 4 години се обидувавме да имаме дете. Сега сум во четврти месец бремена.Нормална ми е бременоста и немам зборови со кои можам да го опишам ова чувство. Се надевам до крајот на бременоста ќе немам проблеми и во рака ќе држиме едно мало ангелче,кое ќе ни го разубави животот.
     
    На awl, Victorya и marijana..maca им се допаѓа ова.
  12. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.882
    Допаѓања:
    102.912
    Пол:
    Женски
    Cestitki Kika :)) Inaku citam 4 mesec si , i jas sum isto, tocno 16 nedeli i 3 dena , koga ti e termin? Mene mi e 12 april :)
     
  13. Kika30

    Kika30 Нов член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    31
    На петти април ми е терминот :) Исти хороскопски знак ќе ни бидат бебенцата :lol: Ај само со лесно да ни е.. Туку јас да си го родам здраво и живо, а за после... Му ја обезбедивме иднината јас и маж ми(ќе му ги зачуваме матичните клетки,веќе потпишавме договор...) Мир и спокој за душата(20 години)
     
  14. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Плачев од среќа, а бев сама дома, едвај чекав тој да си дојде за да ја споделиме среќата :)
     
    На blond му/ѝ се допаѓа ова.
  15. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Уште таа вечер си знаев дека затруднив, тој филинг нема никогаш да го заборавам. И си купив 5-6 теста во надеж дека еден, два или три нема да се точни (зедов од сите марки што ги имаше во аптеката) и ооооопс 2 црти. И си велам - не се точни ова нема везе и си отидов на гинеколог и оооооооопс бебе и се убив од плачење. Татица се радуваше како блесав и сите од потесното семејство само јас си плачев.
    Абе тоа хормоните ме убиваа, чудна работа мислам дека сите 9 месеци си ги преплакав :lol:
     
    На ive.ive му/ѝ се допаѓа ова.
  16. sweetrose

    sweetrose Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    5
    ако може да објасниш како знаеше дека забремени сто чувствуваше
     
  17. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.778
    Допаѓања:
    131.216
    Плански останав бремена, но сепак не бев сигурна дали сум или не. Земав еден тест за бременост, и ми излезе негативен. Тоа беше ден-два пред да треба да добијам, а на тестот пишуваше дека 7 дена по зачнување може да се прави. Тие денови сакав да знам, затоа што требаше да закажеме свадба, па да знам дали побрзо или понатака. Ми доцнеше неколку дена, па решив да направам тест, иако на првиов му верував, а и менструациите не ми се баш како швајцарски саат, ама така нешто ми дојде да направам тест - и оп, 2 цртки!
    Излегувам од тоалет целата збунета, му кажувам на саканиот кој во моментот гледаше фудбал, а он мртов ладен ме гушка ме бакнува и ми вика е добро де,нели сакаше да бидеш. И продолжува да си гледа фудбал, ко да сум му кажала дека сум си купила нова блузичка. А јас во тешка паника! :D

    И да, свадбата моравме да ја презакажеме порано :D
     
    На Sylvanas му/ѝ се допаѓа ова.
  18. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Појма немам инстиктивно некако знаев. Ретко кога инстиктот ме прелажал :) Таа вечер бевме премногу опуштени а не ни планиравме да правиме бебе иако потајно посакувавме и дваицата
     
  19. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    знам дека е офф топик ама кажи ми нешто околу матичните клетки зашто незнам ама баш ништо :(
     
  20. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    еми матичните клетки од папочната врвца мислам ако сакаш да си ги чуваш во банка на матични клетки секако ке треба да си платиш а недај боже понатаму може да се употребат за некоја болест и за детето па и за негови брат сестра а и за неговите родители
     
    На ana-banana му/ѝ се допаѓа ова.