1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што побргу би одбрале?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од dumbal, 3 декември 2010.

  1. pink4ever

    pink4ever Популарен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2010
    Пораки:
    1.042
    Допаѓања:
    1.012
    6.здравје
    7.вашите сакани
    2.среќа
    3.добро тело
    4.работа која ја посакувате
    1.пари
    5.младост

    На прво место Здравјето
    Ако не си здрав физички и психички џабе ке ти се сите останати работи. Тоа е нешто кое неможе да се купи, добие, подарува, и е потребно да те служи секојдневно.

    Саканите се тие кои секогаш те подржуваат, помагаат, жртвуваат, заштитуваат и искрено ти се доверуваат. Само тие не ти наплаќаат за целата пожртвуваност и љубов што ја пружат.

    Младост на последно затоа што вечна младост ке здосади. И некои работи се научуваат после неа
     
  2. Speechless

    Speechless Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    4.212
    Допаѓања:
    5.613
    Пол:
    Женски
    Кој не го става здравјето на прво место? Секако дека здравје ќе изберам..
    2.Моите сакани..
    3.Среќа
    4.Младост
    5.Работа што ја посакувам :)
    6.Добро тело..
     
  3. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.110
    Допаѓања:
    2.701
    Пол:
    Женски
    Среќа!! Тие на Титаник имале здравје ама немале среќа.Ако имаш среќе се подразбира дека ќе бидеш со добро здравје.
     
  4. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.402
    Допаѓања:
    22.585
    Пол:
    Женски
    Еве го мојот редослед на приоритети:
    :)
    1. Здравје
    2. Моите сакани
    3. Добро тело
    4. Работата која ја посакувам
    5. Среќа
    6. Пари
    7. Младост
     
  5. bona

    bona Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.592
    Допаѓања:
    276
    се разбира здравјето на прво место, потоа моите сакани и среќа, ако имаш среќа и твоите сакани до тебе, ќе постигнеш се друго, и работата која ја посакуваш, со тоа и парите, а доброто тело и младоста мислам дека не се толку важни (барем за нас кои сме млади) :lol:
     
  6. lolitaa

    lolitaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    463
    Допаѓања:
    81
    1.Здравје
    2.моите сакани
    3.среќа
    4.работа која ја посакувам
    5.младост
    6.добро тело
    7.пари
     
  7. Anjichka

    Anjichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    76
    1.здравје
    2.Среќа
    3.моите сакани
    4.работа која ја посакувам
    5.пари
    6.добро тело
    7.младост

    Здравје, затоа што сметам дека се губи смислата на животот после загубеното здравје. Џабе ни се пари, добро тело, работа која ја посакуваме итн итн кога го немаме здравјето за да ги уживаме истите...
    А за среќата само би ја додала веќе добро познатата поговорка " Роди ме мајко со среќа и фрли ме на буниште " ;) кратко и јасно :)
     
  8. Danilela

    Danilela Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    2.256
    Допаѓања:
    1.807
    Среќата би ја исфрлила од тука бидејќи ако ги имаш останатите 6 работи секако дека ке си среќен. :)
    1.Здравје.Нема ни да објаснувам зошто,јасно е тоа...
    2.Саканите...Особено семејството и фамилијата.Другарки и дечко/девојка можат да се сменат,но родителите се едни и крфта не е вода.Сакам секогаш да се покрај мене моите сакани,да ми пружаат подршка за што и да направам,да ми делат совети,да ме скараат кога треба :lol: да се сакаме. :inlove: Тоа го исполнува човекот.
    3.Младост.Ееее лудост-младост :D најубавиот период од животот. :)
    4.Работа која ја посакувам!Убаво е да се излежуваш по цел ден,но убаво е и да знаеш дека си корисен,дека си стекнал некоја работна навика и едноставно го работиш со љубов она што го сакаш.Многу ми е важно во животот сама да заработувам свои пари,затоа и ја ставив работата пред парите.Значи колку пари имам толку-мои се! :D Не е убаво секогаш да чекаш од друг,бидејќи тешко е да се заработи,а лесно е да се потроши.
    5.Пари.Важни ми се,но не и пресудни.Тоа е нешто што се менува.Денес имаш-утре немаш-па пак имаш....и се така.Но дефинитивно,среќата не е во парите.
    6.Добро тело.И ова би го исфрлила но ајде...Ако некој си се одржува и на 50 години убаво тело може да има,тоа си е до човекот...
    -И како што кажав,ако сето ова го имам,секако дека ке бидам многу среќна. :D
    Позз
     
  9. mysterious

    mysterious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    1.491
    Допаѓања:
    2.661
    ЗДРАВЈЕ!
    Затоа што само кога сме болни гледаме дека ништо не бидува без здравје,и се што посакуваме тогаш е само да оздравеме.И додека не го изгубиме,не учиме да го негуваме.
    Другите работи се минливи и потрошни.
     
  10. Tenkai

    Tenkai Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    2.316
    Допаѓања:
    1.904
    Здравје
    Моите сакани
    Среќа
    Младост
    Пари
    Работа која ја посакувам
    Добро тело

    Тоа е мојот редослед. Сепак здравјето е најбитно од се, доколку немаме здравје немаме ништо и ништо друго не ни е битно. Среќата е исто така битна, а во последно време и парите вршат важна улога во нашиот живот, бидејќи без пари не можеш да направиш речиси ништо, па и кога си болен ти требаат пари за да се излечиш.
     
  11. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    6.306
    Здравје
    Среќа
    Моите сакани
    Младост
    Пари
    Добро тело
    Работа која ја посакувам ( па и не посакувам нешто конкретно, а и уште рано ми е. )

    Двете најбитни работи : здравје и среќа. Мене некако тесно ми се поврзани. Имаш здравје, значи имаш и среќа иако не си баш свесен за тоа. Замислете да сте болен, во постела и да ги имате сите горе наведени работи, сепак нема да бидете СРЕЌНИ во вистинска смисла на зборот - зашто штом немате здравје неможете да уживате во сите нив. Ама исто и овие другиве работи се поврзуваат со среќата ( настрана здравјето, тоа е на прво место - како што реков ако си здрав, среќен си. ) После моите сакани, една од најважните работи да бидам среќна. Па младост и пари, најголемите лудости се прават во младоста и најдоброто време е тогаш ;) , парите исто се важни, ако имаш пари можеш да платиш лекар, можеш да си дозволиш разни работи кои ти се потребни и кои ги посакуваш. Добро тело, па што знам.. Нормално дека секој сака да го има, вклучувајќи ме и мене која сум далеку од совршена, и посакувам да направам некакви корекции ама сепак не е пресудно и не е толку важно во животот. Работа, како што напомнав, немам нешто одредено на ум а и сеуште ми е рано да размислувам за тоа.. ;)
     
  12. Rozich

    Rozich Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    1.194
    Допаѓања:
    1.092
    1.Здравје
    2.Моите сакани
    3.Пари
    4.Работа која ја посакувам
    5.Добро тело
    6.Младост

    Среќата нема да ја ставам во оваа табела,бидејки според мене среќа е се ова да го имаш.
    Како што спомнаа погоре без здравје,ништо.Џабе и пари и младост ако си болен.
    :)
     
  13. Elizabethh

    Elizabethh Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2010
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    10
    1.Среќа
    2.Здравје (со здравјето иде и добро тело :) )
    4.Без работа која ја посакувам нема да имам толку голем успех, секако..
    5.Младост и да одберам, нема да бидам секако вечно млада :)
    6.Моите сакани
    7. Парите

    Малку и не ми иде во контекст тоа бирањето поради тоа што едно од друго зависе. :)
     
  14. TennisBabe

    TennisBabe Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    591
    Допаѓања:
    364
    1.Моите сакани
    2.Здравје
    3.Пари
    3.Среќа
    4.Работа која ја посакувам
    5.Добро тело
    6.Младост
    :!:
     
  15. beautiful1

    beautiful1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2010
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    33
    Најпрво би избрала здравје бидејки ако немам здравје се друго ми е џабе.Потоа би го избрала мојот сакан бидејки ако е он со мене ке имам и среќа. Добро тело веке имам па затоа работата ми е битна а ако ја имам работата што ја посакувам значи ке работам вредно и ке имам пари а младоста ке си ја искористам сега бидејки ја имам за подоцна ко ке остареам да не си викам ех колку сакам да сум на млади години сега туку да си викам ех колку ми беше убаво во младоста :)
     
  16. velesanka

    velesanka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    2.522
    Допаѓања:
    2.425
    1. здравје
    2. моите сакани
    3. срека
    4. работа која ја посакувате
    5. пари
    6. добро тело
    7. младост
     
  17. Ashling

    Ashling Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    2.577
    1. моите сакани (пред се' роднини,па пријатели)
    2. здравје(на второ место, бидејќи и да сум најздрава на светот, без љубов од моите сакани,не би била целосна)
    3. младост(брзо поминува,а толку многу работи сме пропуштиле)
    4. среќа
    5. работа која ја посакувам и пари во едно (ако имам среќа ќе ја имам и работата,а ако имам среќа и сум добро платена ќе имам пари)
    6. добро тело(само можеме да си го моделираме како што сакаме, за разлика од горнонаведените работи)
     
  18. praski4e

    praski4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    280
    Пол:
    Женски
    Здравјето е најбитно ако си здрав(воедно и блиските луѓе бе бидат среќни или ти ќе бидеш среќен ако тие се живи и здрави) се ќе можеш да направиш и да работиш а со тоа си доаѓаат и парите да бидеш среќен и ќе можеш да се грижиш за своето тело ке вежбаш и тоа ке ти дава помладешки изглед ке бидеш едноставно исполнет.
     
  19. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    1.здравје
    2.среќа
    3.работа која ја посакувате
    4.вашите сакани
    5.добро тело
    6.пари
    7.младост
     
  20. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    482
    1.Здравје
    2.Работа која ја посакувате
    3.Вашите сакани
    4.Младост
    5.Пари
    6.Среќа
    7.Добро тело