1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што подразбирате под мување?

Дискусија во 'Сингл' започната од kate16, 14 април 2010.

 1. kate16

  kate16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2010
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  0
  во ова денешно време уште што нема да се измисли :) така да ве молам со ваши мислења кажете што подразбирате под поимот "мување" дали може да претставува понижување... ??? :?:
   
 2. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Под „мување" како еден модерен поим подразбираме (барем јас) кога се бакнувате со еден партнер со кој не сте во врска. Којзнае? Можеби некој друг има поинаква дефиниција. Ама со сигурност не е понижување. Тоа во никој случај.
   
  На Twinkles, Jenniffer, Zalubenoto и 2 други им се допаѓа ова.
 3. SpoiledBaby

  SpoiledBaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  890
  Допаѓања:
  302
  За мување дефиниција мислам како врска без никаква обврска онака само бакнување со партнер...
   
  На Twinkles, Dora-S, Maarija и 5 други им се допаѓа ова.
 4. kate16

  kate16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2010
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  0
  дада :) но почесто го практикуват машките, за разонода пошто не се они за "долги врски" :D
   
 5. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  15.889
  Допаѓања:
  32.437
  Пол:
  Женски
  Под мување подразбирам врска без обврски, само за разонода.
   
  На WildMk, Twinkles и Lyly им се допаѓа ова.
 6. Amore

  Amore Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  339
  Допаѓања:
  71
  Зависи и до годините. Кај тинејџерите само бакнување, онака без обврска, додека кај повозрасните може да се вклучи и сексот. Кај нас во Македонија, тоа со сексот не е многу популарно, ама во другите држави -да. Сепак мувањето значи да бидеш со некој, без да се обврзуваш кон него, туку само од задоволство.
   
  На duso му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.382
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  Мување-да бидеш со некого чисто онака од мерак или од досада, најчесто скришно од другите :) И секако само бакнување, ништо повеќе.
   
  На Twinkles и Nine25 им се допаѓа ова.
 8. lylaby

  lylaby Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2010
  Пораки:
  631
  Допаѓања:
  333
  Пол:
  Женски
  Да се гледаш со некој но без обврска притоа да разменувате бакнежи можеби и да имате секс но без никаква обврска значи утредента кога ќе те боли глава ти излегла најголемата мозолка на чело :Dпр имаш пмс и сакаш да се пожалиш или истуриш на некој тоа нема да е дечкото со кој си спиела си се бакнувала или штотија знам вчера! :)
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 9. fairytale

  fairytale Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  201
  Допаѓања:
  24
  Се согласувам потполно со сите.
  Во никој случај не е понижување. Далеку од тоа. :)
   
 10. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.988
  мување = ке се залапате неколку пати + ќе се испофаќате по телото малце....ќе си се опуштите и ќе си направите ќеф на душичката....се разбира без никаква грижа на совест и обврска....краткотрајно задоволство....да не кажам едновечерно....и во никој слушај не е лошо доколку сте млади и слободни :rofl: :rofl: :rofl:

  ова морав вака да го дефинирам поописно :lol:
   
  На LittlePinky, Monique995, 13Maca13 и 13 други им се допаѓа ова.
 11. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.786
  Допаѓања:
  65.478
  Пол:
  Женски
  Така е Гоу. Се сложуавам потполно. Уф ова мувањево ми беше модерно некое време, па на некои дури ни име не им знам.
  Ми се случи еднаш еден тип ме сретнува и ме поздравува како да се знаеме сто години, а јас немам поима кој е. И ме информираа другарките дека сме се мувале некоја вечер, а јас камен сум била, па не ми ни текнува дури :^)
  Среќа веќе ова не се случува :whew:
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 12. girl12

  girl12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2010
  Пораки:
  651
  Допаѓања:
  43
  Под мување подразбирам бакнување но без никакви обврски ..
  како што спомна суммергирл врска без обрвски :)
   
 13. elenadaceva

  elenadaceva Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јули 2010
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  5
  ееее лапање ..драпање...и тоа се за една вечер..потоа или не се знаете или другари сте :rofl: или ќе се смува со некоја вашата другарка па леле и ја го муваф леле ова она...глупости...ама ич не ми е од мерак мувањето..јас сакам посериозни врски :D
  а ако се сретнувате почесто и се мувате без обврски тоа веќе сте 'in open relationship' ко што би рекол фб-кон :rofl: :rofl: :rofl:
   
  На Vaga03 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. LadyStyle

  LadyStyle Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  121
  Мување...
  Мување е пример кога си се свиѓате и сеа ти викаат другарите ај бе смувајте се...
  И коа ќе се смувате...тоа е бакнеж со јазик шо трае некои 3-4 секунди...тоа е мување според мене...
  А иначе сум слушала многу теории за мување,те на српски,те на ова,те на она...али оваа е онака попозната (ваљда) :)
   
 15. Iva-Mici

  Iva-Mici Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  237
  Мување според мене е да си го истераш ќеифот за една вечер,а од утре како ништо да не било.(значи се се сведува на лапање и фаќање,никако на секс :!: )
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. karina8

  karina8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  4.099
  Допаѓања:
  5.544
  мување - веза без обавеза :D :D ... па според мене се сведува на една или неколку вечери , бакнување без секс , иако во другите држави сексот за една вечер е се попопуларен. Но знам и девојчиња чии врски започнале со мување , еднаш ќе излезеш па уште еднаш сакаши така од мување ќе стане нешто повеќе иако не било така планирано ...кога се некого се чувствуваш убаво сакаш да го задржиш покрај себе :) сепак ни мене не ми е од мерак мувањето :D
   
  На Magnolija му/ѝ се допаѓа ова.
 17. LaChiquita

  LaChiquita Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јули 2010
  Пораки:
  586
  Допаѓања:
  463
  Едно време мојава другарка се "муваше " со еден тип додека имаше дечко. И така тоа нивното мување траеше негде 2-3 месеца, јас секако знаев за нив двајца, дури и ги криев :sweat: (за тепање сум) ама тоа е. За мене мување беше што знам јас, бакување, галење, се, ама не и секс.
  Аферата помеѓу нив заврши, и една вечер бевме соберени со другарките и така пиејќи вотка (вотката е крива!) другарка ми почна да расправа како нејзиниот дечко немал редовен секс последниве месеци, а таа имала скоро секој ден! Мене пињето во грло ми застана. Искрено, се чувствував ко малоумна...јас мислев дека мување е лапање, ама ете, не било САМО тоа. како и да е, мој личен став е, ако не си во врска, мувај се, прави што ти душа сака. Ама мување како секс... е тоа некако не е мој избор. :?:
   
  На viktorija26 и ana-banana им се допаѓа ова.
 18. aquafortune

  aquafortune Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2010
  Пораки:
  179
  Допаѓања:
  23
  За мене мувањето е понижување,од причина што се сваќа како врска без обврска,но се прават истите работи како во врска.Дечко и девојка решаваат да се муваат,под изговор рано е за врска,не се знаеме,а се љубат,се сексаат.За мување го сметам една вечер помината со некој дечко и потоа се останува на поздравување во образ,на пријателски разговори.Подолгото мување сметам дека е понижувачко бидејќи јас треба да бидам во исчекување до неговиот повик,до неговата покана да излеземе,додека со дечко е различно.И плус се вљубуваме,ја нема онаа сигурност кога си во врска,се разбира зависи се од партнерот. :)
   
  На Street.chic му/ѝ се допаѓа ова.
 19. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  651
  Пол:
  Женски
  Мувањето е одлична забава, ама може да прерасне и во нешто поозбилно, еве јас на пример со мојот сегашен дечко прво се мував, во тоа време јас имав друг дечко а он девојка. Ама ни се заарни заедно и раскинавме со овие и се фативме и ден денес одиме веке 8 години 8)
   
  На eleni982 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Pavlin4e

  Pavlin4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 септември 2010
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  9
  Definitivno e taka, se slozuvam..........