1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што подразбирате под мување?

Дискусија во 'Сингл' започната од kate16, 14 април 2010.

  1. zoki-poki

    zoki-poki Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2010
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    370
    Ахааааа........ ок, значи тоа било мување....
    Добро. Една пријателке ми објаснуваше дека ја фатила ќерка (средношколка) и со момче, а таа и се правдала дека е само „мување“... :D
    Мене ми беше срам да прашам што е тоа :lol:
    Ех младинава денес :rofl:
     
  2. meruska

    meruska Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    103
    мување-да се бакнувас со некого кога ти е досадно :D тепас време или немас деЧко а едноставно ти е потребен некој ама само една употреба(не за секс) ете тоа е мување :D
     
  3. mjauuuuu

    mjauuuuu Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    3
    вака..мување значи бакнување со одредена личност, ден...два...недела...итн итн...разликата измегу мување и врска е тоа што кога се муваш не си обврзан кон таа личност...тоа е само за забава...
    ке се избацваш , чао чао и толку....и така дури не ви се смачи :) иначе јас не би практикувала мување во градот каде што живеам...бидејки тоа го сметам само за забава...а не сакам да ме мислат за лесна девојка...и да ме покажуваат на другарите како некоја нивна претходна мувачица :) што значи за мене тоа е понижување
     
  4. My.self

    My.self Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2010
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    2
    Досега со никого не сум се МУВАЛА како што се вели...или што велат само за една вечер бакнување ...Можеби сум грешка но мене тоа ми е ниско и незнам зошто не сакам ни да направам такво нешто...Досега сум имала две врски онака подолги..и подобро ми е така него да отидам со некого само неколку пати или еднаш..Потоа ќе ми биде глупо...:/ Поправете ме ако сум грешка
     
  5. strelecF

    strelecF Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    14
    јас пак под МУВАЊЕ подразбирам нешто друго.
    што и да имаш со некого а да биде без обврски. не мора да се бакнуваш, може и односи да имаш и утредента како ништо да не било.
    сите под МУВАЊЕ подразбираат лапање(наротски да се искажа), али тогаш што би било ако денес некој/а легне со некого или некоја , а утре како да не се познаваат.. ?
    значи МУВАЊЕ ти е глупости :D :D
     
  6. Cokolatce95

    Cokolatce95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    131
    Под мување подразбирам чисти глупости, залудно трошење скапоцено време. И трошење себеси.
    Никогаш не сум го практикувала , ниту ќе го практикувам.
    Или си со некого од љубов, или воопшто не си со него. Толку :)
     
  7. Lovely

    Lovely Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    1.262
    Допаѓања:
    1.057
    Пол:
    Женски
    Под мување подразбирам запознавње подобро, после мување следи или врска или разидување.
    Врска без обврска!
     
  8. marina.baby

    marina.baby Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2011
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    44
    Мување е премин пред врска, така барем јас го сфаќам. Или како што спомнавте “Врска без обврска“

    Ти се свиѓа типот, се мувате, и океј е све ти се бендисува излегувате некое време, се дружите (тоа спаѓа под мување) ама нешто не те привлекува немаш задоволство во него. И завршува сето тоа со едно “неможам утре да излезам“ и то е мување.

    Исто може да се фатите со некој да имате кратка врска или авантура на одмор додека сте и да се мувате. Тоа со сексот не е популарно кај нас, или се навистина горди девојките на себе па не се лесни или сме назадни. Иако јас го мислам првото :)
     
  9. Idiotka90

    Idiotka90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    36
    Разменување нежности без утредента да имаш обврска да се јавиш ... задоволување на некои потреби коа не сакаш да се "врзеш"
     
  10. hiphopgirl

    hiphopgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    190
    да ве прашам девојки :)
    до сега колку дечковци сте имале и зошто ние женските ако имаме 2-3 дечковци веднаш сме ... за нив неможам да го објаснам ова :@
    како прво глупо ми звучи
    а како второ се наоѓаме во 21 век што веќе се е возможно..зборувам без секс :!:
     
  11. Butterfly-itgirl4s

    Butterfly-itgirl4s Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    285
    леле многу се нервирам сто зивееме во такво опстество со такви малограгански манири срекна сум сто не сум таму сто има лосо во тоа да си имала 2-3 децковци па тоа е искуство а со треба да се затрцас на првиот сто ке ти симнува ѕвезди да мислис се сто лета се јаде,напротив подобро искуство да имам отколку да ме прави будала се има граници де не па ти да ги менувас како цорапи па и секс да има во врските нема никаква веза тоа како сто реков се во граници ама според мене подобро промена разоцаруванја и станувас посилна и поискусна :talk:
     
  12. beached

    beached Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    624
    Допаѓања:
    1.697
    Кој вели дека девојка која имала 2/3 дечковци е курва,тој е малодушен,ограничен,прост,неписмен,ИДИОТ!
    Девојка може да има и 10 дечковци и да не биде курва.
    Ама,треба да биде паметна..и да ги одбира дечковците,а не од себе да прави будала..да изгледа ефтино итн. итн.
    Значи,и со еден дечко можеш да бидеш курва..ако си глупава и лесна :)
    Така да девојки,баталете ги стереотипите..само бидете паметни :)
     
    На mims-89, Marilyn-Monroe и Offspring им се допаѓа ова.
  13. annnni

    annnni Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2010
    Пораки:
    3.025
    Допаѓања:
    645
    Јас некако не сум баш за мување,извесно време после мувањето јас почнувам да се интересирам за него(може почнувам да го засакувам)а нели мувањето не се темели на обврски....јас не можам така барем така покажало искуството тоа не е за мене иако на почетокот знае да биде многу возбудливо :!:
     
  14. Nightwalker

    Nightwalker Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.124
    Допаѓања:
    4.447
    Пол:
    Машки
    Под мување подразбирам две мувички, така среќни и си леткаат заедно, крилце до крилце, and having a great time together! :D

    Но, шала на страна, мување, според мене, = физичка „дејност“ со личност која физички те привлекува, но истовремено чувствата оставени настрана. И не, не мора да значи дека доколку е мување, следниот ден не се знаете... Па има парови кои се муваат со недели/месеци... Но чекор подалеку воопшто не одат.
     
  15. lady19

    lady19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2010
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    12
    Дефинитивно сум против мување...не за друго..пред некој ден се измував со еден дечко(само бакнежи имаше, без фаќање а камоли секс)...но од тогаш нешрестано мислам на него...а тој никаде го нема...ми рече вечерта едно -извини пијан сум, ќе правиме муабет.. и на тоа си остана...не знам како да реагирам и како би реагирал тој кога ќе се видиме...? Глупаво се чувствувам поради ова :/ :)
     
  16. Bunny2

    Bunny2 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2010
    Пораки:
    1.301
    Допаѓања:
    1.639
    Јас под мување подразбирам бакнување со едно личност без никаква обврска.Порано мување се знаеше...Се муваш вечерва,а утре исто како ништо да не било пак сте другари. :D Ако сакате нормално пак ќе се мувате,а подоцна може и во врска да бидете :D Интересна работа.Порано ми беше интересна сега веќе не.Луѓево веќе не прават разлика помеѓу мување и идење.Ако се мувал со тебе,зошто у меѓувреме се мувал и со друга? Може зошто не сте у врска? :rofl:
     
  17. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    5.898
    бројче дали е никому ништо незнам баш ..или утредента сите знаат :) во такво опшество живееме со средновековни луѓе кои ги интересираат туѓи животи :?:
     
  18. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Мислам дека поентата на "никому ништо" беше дека една зедничка помината вечер (неколку минути, саати) не создава обврски за понатамошно "дружење"...
    Мувањето може да биде и подолготрајно, недели , месеци...самото мување на накој начин би значело дека еден од двајцата "муватори" не сака да биде во врска само со другата личност со која се мува, т.е.може да биде и со други личности, потоа може некој да има подолготраен партнер (тако звана озбилна врска) а на страна повремено да се мува со друг, постои и мување само за секс (sex buddy)...

    Едит Nightwalker ме изнасмеа со мувите :rofl: :rofl:
     
  19. mence91

    mence91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2011
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    11
    Мување како поим е доста стар, порано кога на некого ке му речеле - „ кај се муваш “ се подразбирало,кај одиш како мува без глава : човек кој што си ги избегнува зададените обврски, кој не е одговорен во никој поглед, и на секој можен начин гледа да избегне било каква работа. Притоа најчесто се употребува за денгубачите и мрзливците, оние кој што не знаат што да прават со самите себеси.
    Во поново време почнува да се применува во контекст кога сакаат да се избегнат било какви обврски кон било кого пред се на емотивен план и на физички, еве ајде вечерва ке имаме секс но утре јас тебе не те познавам нити пак имам било каква обврска кон тебе. Незнам но мислам поимот „мување“ започнал да се употребува како заменска и поблага форма на поимот „курвање“ дали е така или не не-знам сепак е тоа само мое мислење.
     
  20. SubChica

    SubChica Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2011
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    1
    Со многу малку се согласувам! Муванје е лапанје со некого. Тоа е како пред врска! Неможеш да си во врска а да не си се мувал предходно!Во тоа се вклучува и факјанјето по телото додека се врши чинот муванје. И после муванјето ако не е доволно еднаш може поише пати па ако се сакаат тие двајца што се мувале машкото понудува врска!А кога сте во врска на секое видуванје барем еднаш треба да се муваш!Значи ова според мене е најточно од искуство кажувам :$ ! А најчесто девојчинјата почунуваат да се муваат од 13год. а машките од 11год. ! Тоа е тоа ;)