1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што подразбирате под мување?

Дискусија во 'Сингл' започната од kate16, 14 април 2010.

  1. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Бакнување и излегување со некого со кого не си во врска. Чисто за забава и мерак. :D Без никакви обврски, без емоции. Може, но и немора да заврши со врска, нема правило.
     
  2. unlucky

    unlucky Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2010
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    79
    бац- бац помеѓу две личности кои се свиѓаат, а не се спремни на врска и обврски :D
     
  3. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    Се што не е како што се вика официјална врска...Кај мене избледе више она мување само една вечер, многу ми е тапа тоа. А и некако зборот мување ми е помалку смешен. Мување= врска без обврска.
     
  4. L0ve

    L0ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2011
    Пораки:
    337
    Допаѓања:
    199
    лапање, онака бакнување без обврски, понекогаш за една вечер, понекогаш може да потрае па да заврши и со врска.. т.е повеќето врски денес почнуваат со мување
    инаку во странство мување мислам дека значи и секс, но кај нас сеуште е табу
    во никој случај не е понижување, само ако ти му предложиш на некој да се мувате а тој те одбие, е тогаш можиш да се понижиш до некој степен
     
  5. Happygirl13

    Happygirl13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    60
    Мување=лапање,некои го практикуваат и драпањето :D .Може да биде за една вечер,а може да трае тоа со денови и месеци.И ако си се заљубите може да си се фатите (не за раче :D ) и така да си бидете во врскааа. :)
     
  6. paulina2

    paulina2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    419
    Допаѓања:
    122
    eve ja ke te popravam zasto m,islam deka si greshka....prvo toa shto ke se baknesh so nekogo ili so poveke momci.ili se baknes so nekogo za edna vecer..voopshto ne znaci deka si lesna devojka...ti si verojtano mnogu malo pa shto razmisluvash vaka..baknezot kako baknez ne e nisto posebno,deneska sekoj moze da se bakne so sekogo,drugarka so drugarka na primer se baknuva vo usta i shto???shto e strasno,nisko i lesno ovde..e seksot e nesto poveke nesto mnogu pogoilemo od baknezot
     
  7. EmilijaAaa

    EmilijaAaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Потполно се согласувам.. Далеку од тоа дека си лесна девојка ако се смуваш со некој тип. А, и може тоа мување ќе прерасне во врска. Не е ова веќе како во времето на баба ми, го погледнуваш некој тип и готово, се зимаш со него :P
     
    На paulina2 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. wildfire

    wildfire Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2011
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    2
    само еден коментар... ако трае подолго од 1 месец сте на*бале! trust me!
     
    На unlucky му/ѝ се допаѓа ова.
  9. A-j-a

    A-j-a Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    2.023
    Кратко кажано врска-без врска :)
     
  10. Sramezlivoto

    Sramezlivoto Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    100
    Според мене авантура за една вечер, кога ти е зорт :D
     
  11. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Мувење, па тоа ти е нешто слично како ``фак френд``, без обврски си се лапкате само кога си имате потреба за такво нешто, а сте си слободни за други можни врски. Врска без обврска со еден збор.
     
  12. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    Зависи мување само затоа што ти се свиѓа типот и остануваш само на лапање,или пак баш ти се свиѓа типот па преоѓате и на секс а сето тоа без обрвски
     
  13. pink4e

    pink4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    мое мислење за поимот мување е седново:
    мување е да се бакнуваш со некој само еднаш до два пати доколку и понатаму се гледата тоа е некој вид врска.Mеѓутоа сакам да прашам јас се мувам т.е излегувам подолго време со еден дечко ама тој си има други, и јас се мувам со други, и тој знае за мене, и јас знам за него, не контактираме преку телефон, ретко се гледаме и кога не сме заедно сакам да се видиме ама кога ќе се видиме досаден мие и само измеслувам причини да си одам што побрзо
    Nезнам зошто ми се случува ова??
    ако некој знае ве молам кажетеми
    фалави
     
  14. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Па од самиот збор се подразбира:

    мување = да ти го мува, е сега дали јазикот, дали тулето, дали лакт у ребро, зависи од расположение, по желба

    Е сега може да дојде до забуна ако ја земеме основата на зборот мување односно МУВА, пошто мува на гомно иде, може под мување да подразбереме и анален секс, сплет на поими и околности што да правиш :?: :emo:
     
    На crazyinlove19, Philosopher и Maria.cupcake им се допаѓа ова.
  15. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Зависи од човекот кој дефинира,сега многу нешта се променети.
    Јас под поимот мување подразбирам разменување на бакнежи со личност со која не сум во врска.
    Некои под мување подразбираат и петинг,секс :lol: ...Мојата дефиниција е таа.
     
  16. Acerola

    Acerola Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2011
    Пораки:
    537
    Допаѓања:
    630
  17. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Во никој случај понижување. Мување за мене е бакнување со некоја личност на пример цела вечер без да се повтори тоа некоја друга вечер :) :)
     
  18. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Кај нас под мување се подразбира бакување ( лапње ) со некој што не ти е дечко. Значи вака ако кажам се смѕвав со тој и тој тоа значи дека само сме се бакувале, а доколку станува забор за повеќе од бакнување е друго или трачерски би звучело вака:
    - Еј знаеш дека таа таму гледам со Бажо ( тропам гупости :lol: )
    Тоа значи дека подоло време се гледаат т.е. повеќе од бакнежи и подолго време :lol:
     
  19. anneyy

    anneyy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    1.421
    Па според мене тоа е врска без обврска. Се бакнуваш со некој со кој не си во врска (без разлика дали тоа ќе биде еднаш, двапати, n-пати итн.).
     
  20. vendiii

    vendiii Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    2.464
    Дружење :) каде делите заеднички јазик БУКВАЛНО :!: :D а некад и повеќе од тоа и се тоа без обврски .Барем јас така си го подразбирам ...
     
    На Gioia му/ѝ се допаѓа ова.