Што подразбирате под мување?

Дискусија во 'Сингл' започната од kate16, 14 април 2010.

 1. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.754
  Допаѓања:
  3.705
  Бакнување и излегување со некого со кого не си во врска. Чисто за забава и мерак. :D Без никакви обврски, без емоции. Може, но и немора да заврши со врска, нема правило.
   
 2. unlucky

  unlucky Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2010
  Пораки:
  190
  Допаѓања:
  73
  бац- бац помеѓу две личности кои се свиѓаат, а не се спремни на врска и обврски :D
   
 3. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  566
  Се што не е како што се вика официјална врска...Кај мене избледе више она мување само една вечер, многу ми е тапа тоа. А и некако зборот мување ми е помалку смешен. Мување= врска без обврска.
   
 4. L0ve

  L0ve Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2011
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  198
  лапање, онака бакнување без обврски, понекогаш за една вечер, понекогаш може да потрае па да заврши и со врска.. т.е повеќето врски денес почнуваат со мување
  инаку во странство мување мислам дека значи и секс, но кај нас сеуште е табу
  во никој случај не е понижување, само ако ти му предложиш на некој да се мувате а тој те одбие, е тогаш можиш да се понижиш до некој степен
   
 5. Happygirl13

  Happygirl13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2011
  Пораки:
  131
  Допаѓања:
  60
  Мување=лапање,некои го практикуваат и драпањето :D .Може да биде за една вечер,а може да трае тоа со денови и месеци.И ако си се заљубите може да си се фатите (не за раче :D ) и така да си бидете во врскааа. :)
   
 6. paulina2

  paulina2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  419
  Допаѓања:
  121
  eve ja ke te popravam zasto m,islam deka si greshka....prvo toa shto ke se baknesh so nekogo ili so poveke momci.ili se baknes so nekogo za edna vecer..voopshto ne znaci deka si lesna devojka...ti si verojtano mnogu malo pa shto razmisluvash vaka..baknezot kako baknez ne e nisto posebno,deneska sekoj moze da se bakne so sekogo,drugarka so drugarka na primer se baknuva vo usta i shto???shto e strasno,nisko i lesno ovde..e seksot e nesto poveke nesto mnogu pogoilemo od baknezot
   
 7. EmilijaAaa

  EmilijaAaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2011
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Потполно се согласувам.. Далеку од тоа дека си лесна девојка ако се смуваш со некој тип. А, и може тоа мување ќе прерасне во врска. Не е ова веќе како во времето на баба ми, го погледнуваш некој тип и готово, се зимаш со него :P
   
  На paulina2 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. wildfire

  wildfire Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2011
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  2
  само еден коментар... ако трае подолго од 1 месец сте на*бале! trust me!
   
  На unlucky му/ѝ се допаѓа ова.
 9. A-j-a

  A-j-a Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  1.793
  Допаѓања:
  2.019
  Кратко кажано врска-без врска :)
   
 10. Sramezlivoto

  Sramezlivoto Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  100
  Според мене авантура за една вечер, кога ти е зорт :D
   
 11. peperutkaa

  peperutkaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  904
  Допаѓања:
  519
  Пол:
  Женски
  Мувење, па тоа ти е нешто слично како ``фак френд``, без обврски си се лапкате само кога си имате потреба за такво нешто, а сте си слободни за други можни врски. Врска без обврска со еден збор.
   
 12. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.405
  Допаѓања:
  3.471
  Пол:
  Женски
  Зависи мување само затоа што ти се свиѓа типот и остануваш само на лапање,или пак баш ти се свиѓа типот па преоѓате и на секс а сето тоа без обрвски
   
 13. pink4e

  pink4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2011
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  мое мислење за поимот мување е седново:
  мување е да се бакнуваш со некој само еднаш до два пати доколку и понатаму се гледата тоа е некој вид врска.Mеѓутоа сакам да прашам јас се мувам т.е излегувам подолго време со еден дечко ама тој си има други, и јас се мувам со други, и тој знае за мене, и јас знам за него, не контактираме преку телефон, ретко се гледаме и кога не сме заедно сакам да се видиме ама кога ќе се видиме досаден мие и само измеслувам причини да си одам што побрзо
  Nезнам зошто ми се случува ова??
  ако некој знае ве молам кажетеми
  фалави
   
 14. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.188
  Допаѓања:
  16.687
  Пол:
  Женски
  Па од самиот збор се подразбира:

  мување = да ти го мува, е сега дали јазикот, дали тулето, дали лакт у ребро, зависи од расположение, по желба

  Е сега може да дојде до забуна ако ја земеме основата на зборот мување односно МУВА, пошто мува на гомно иде, може под мување да подразбереме и анален секс, сплет на поими и околности што да правиш :?: :emo:
   
  На crazyinlove19, Philosopher и Maria.cupcake им се допаѓа ова.
 15. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.238
  Допаѓања:
  1.312
  Зависи од човекот кој дефинира,сега многу нешта се променети.
  Јас под поимот мување подразбирам разменување на бакнежи со личност со која не сум во врска.
  Некои под мување подразбираат и петинг,секс :lol: ...Мојата дефиниција е таа.
   
 16. Acerola

  Acerola Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2011
  Пораки:
  537
  Допаѓања:
  625
 17. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.259
  Допаѓања:
  7.794
  Пол:
  Женски
  Во никој случај понижување. Мување за мене е бакнување со некоја личност на пример цела вечер без да се повтори тоа некоја друга вечер :) :)
   
 18. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.540
  Кај нас под мување се подразбира бакување ( лапње ) со некој што не ти е дечко. Значи вака ако кажам се смѕвав со тој и тој тоа значи дека само сме се бакувале, а доколку станува забор за повеќе од бакнување е друго или трачерски би звучело вака:
  - Еј знаеш дека таа таму гледам со Бажо ( тропам гупости :lol: )
  Тоа значи дека подоло време се гледаат т.е. повеќе од бакнежи и подолго време :lol:
   
 19. anneyy

  anneyy Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2010
  Пораки:
  1.280
  Допаѓања:
  1.415
  Па според мене тоа е врска без обврска. Се бакнуваш со некој со кој не си во врска (без разлика дали тоа ќе биде еднаш, двапати, n-пати итн.).
   
 20. vendiii

  vendiii Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  1.368
  Допаѓања:
  2.459
  Дружење :) каде делите заеднички јазик БУКВАЛНО :!: :D а некад и повеќе од тоа и се тоа без обврски .Барем јас така си го подразбирам ...
   
  На Gioia му/ѝ се допаѓа ова.