1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што после дипломирање? Да се работи што било или да се чека добра прилика?

Дискусија во 'Барање работа' започната од Lilit, 17 февруари 2015.

  1. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Te razbrav.
    I bidejki ne se soglasiv,dadov primer so knigovodstvenoto biro kade pocetnata e 6000 den.
    Nikoj ne go osporuva intelektot,no intelekt bez praksa ne e potpolen i dovolen za da na primer nekoj prezeme odgovornost za menadjiranje na grupa rabotnici,pa i 10.
    Retko koj pocnal od vrvot i se zadrzal tamu.
    Taka e vo cel svet,ne samo kaj nas.
     
    На Annath, toogood и Daydream им се допаѓа ова.
  2. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.648
    Допаѓања:
    6.152
    @galapce се вртиш во круг бе злато. Еве ти една хиерархија(ниво за градење на кариера).Те молам пополнија, колку според тебе треба секој од нив да зема плата.

    Општ (без средно) работник почетник ______
    општ работник без средно со искуство од 3год _______
    општ работник без средно со искуство од 5год и повеќе...__________

    Општ работник со завршено средно почетник ________
    Општ работник со завршено средно со 3год искуство ______
    Општ работник со завршено средно со 5год искуство...._______

    Дипломиран ...почетник ____
    Дипломиран ...со 3год искуство _____
    Дипломиран ...со 5год искуство и повеќе...__________

    Дипломиран и искуство од над 5год во областа -менаџер почетник без мрежа на клиенти(контакти)
    Менаџер со искуство од 3год со мала мрежа _____
    Менаџер со искуство над 5 год со веќе оформена мрежа __________

    Знам дека не е баш точно ама кога веќе споредуваме со странство каде хиерархијата е скоро ваква (знам дека фалат CEO, директорите, исл) ама еве нека биде ова. Добро има и разлика од професија до професија ама грубо отприлика е вака http://www.the-registry.org/Portals/0/Career Levels 9-2014.pdf.

    Според тебе, сите почетници треба да земаат 12000. Јас со тоа не се слагам. А во однос на книговодственото биро сите огласи се со средно економско, значи не бараат факултет.
    Според тебе менаџер во Македонија зема 20.000 ден :D мислам дека си малку грешка со платите. Т.Е. може така му ја книжат ама прашањето е колку зема од добивката? Затоа што нив ги исплакаат врз основа на оствареното...
    Зошто тогаш делиме минимална 9000 од просечна 23000ден. Кој ја зема според тебе оваа просечна? Просечната е далеку од високата ...Ако се сложам со твоето дека сите почетници се исто, зошто тогаш се трудиме да бидеме одлични во средно и зошто тогаш се запишуваме на факултет? Кога според тебе а со факултет, а со средно пак си исто.

    Мислам дека веќе е глупаво да те убедувам во нешто. На крај секој со својата среќа и секој со својот памет. Кој како сака нека прави. Не сум јас овде за да делам памет.
     
    Последна измена: 19 февруари 2015
    На okcenzi, sanja.burgundy и mims-89 им се допаѓа ова.
  3. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    @kolovoz nikoj ovde nikogo nisto ne ubaduva.
    Jas pak zamisli pomisliv deka si diskutirame.Ama ti si se pocuvstvuvala kako da me ubeduvas a jas i toa ne go primetiv.
    Ne rekov deka spored mene site pocetnici treba da zemaat 12000den.
    Kade napisav deka so sredno i so fakultet e isto?
    Neznam zosto isprevrtuvanje na obicna diskusija.
    Isto taka spomnuvas deka spored mene eden makedonski menadjer zemal 20000den.
    Fala bogu stojat iznapisanive postovi pa mozeme da si se smeeme na niv kolku sakame.
     
  4. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.469
    Пол:
    Женски
    @kolovoz Едно се статистики, а друго е реалноста. Прво и основно кај нас на било кој факултет нема пракса, тука најмногу губат студентите. Излегуваат од факултетите со диплома и знаење, а како да не завршиле факултет. Сите прво треба да се изборат за искуство, па подоцна да бараат повеќе и да се ценат себеси реално. Само со факултет и без апсолутно ниту еден работен ден, ние не вредиме нешто многу и нема ни да влеземе во кругот на конкурентноста. Зашто со факултетска диплома има многу, она кое што се бара низ цел свет, па и тука, е искуството. Во тој случај, ако многу бараме, тоа значи дека се преценуваме, а не дека се цениме. А кога веќе го имаме искуството, тогаш можеме да ги ставиме на маса и нашите услови, зашто имаме што ние да понудиме, па со тоа имаш право и да бараш. Кога немаш што да понудиш, немаш право ниту да бараш. Со искуство можеш да се цениш, a без искуствo пaк ќе кaжaм, тoa јaс гo нaрекувaм преценувaње.
    Јас многу убаво ја сфатив @mims-89 што сака да каже. Без искуство, никој не те прима. Чекај ако сакаш ти не една, не две, 10 години, џабе ти е. Мoжеш сaмo дa изгубиш дрaгoценo време. На една обична работа во маркет на каса па никој не сака да те прими ако немаш искуство, а не пак да збориме за сериозни професии.
    Јас лично никогаш не го сфатив тоа преценување и нема да го сфатам ниту да го прифатам. А да ви кажам тоа само во Македонија го има. Секаде во светот младите ќе се степaaт дa рaбoтaт дури и зa минимaлнa плaтa сaмo дa збирaaт искуствo, кoе спoред мене е непрoценливo. И зa вoлјa нa вистинaтa јaс не пoзнaвaм ниту еднa личнoст кoјa пoсле фaкултет сo седење дoмa сo гoдини пoстигнaлa нештo или пaк oд првa јa дoбилa рaбoтaтa oд сoништaтa. Oсвен, нели, сo врски.

    И гледaнo oд другaтa стрaнa, зa мене личнo, мнoгу пoгoлемa срaмoтa и пoтценувaње нa себеси би ми билo нa 25 гoдини дa прибирaм рaбoти кaкo бoжем сaмo јaс имaм фaкултет вo држaвaвa и дa бaрaм oд мoите дa ми дaдaт 100 денaри зa кaфе или 100 денaри зa еднa кремa зa рaце, oткoлку дa рaбoтaм зa 200 еврa. Пoгoлемa срaмoтa oд тoa немa зa мене. Амa кoј кaкo си ги сфaќa рaбoтите.
     
    Последна измена: 19 февруари 2015
    На Kom.pot, Lella, cresa-jagoda и 9 други им се допаѓа ова.
  5. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    19.081
    Пол:
    Женски
    Јас сметам дека е добро да се работи послаба позиција, а во меѓувреме да се бара добра прилика. Прво, билдате CV и искуство, второ ќе си земете некоја пара, и слично. Сега нормално, не можеш да прифатиш се и сешто, ама јас кога немав работа барав и работа по игротеки, и по дуќани, и за секретарка итн. Тоа не ме спречи во меѓу време да барам подобра работа и притоа да ја најдам, па тоа што го работев во меѓувреме испадна како дополнително искуство и предност за мене. :)
     
    На Annath, Elena69221, Mishela и 5 други им се допаѓа ова.
  6. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    Да се работи било што(fingers), затоа што ми е смачено да гледам 25-6 и кусур годишни телиња како лежат и кукаат дека нема работа, им ги трошат платите на нивните додека го тресат цигарчето и пополнуваат спортска. |( Епа како беше таа, работи повеќе во младоста, за после да ти се исплати, сигурно нема да ја имам оваа сила и овие нерви за глупости за 25 години.

    Во цел свет младината работи било што од 16 години за да си обезбеди џепарац и дополнителен луксуз, дали кола, телефон, компјутер, школување... Да да, некаде и школувањето е луксуз. Само кај нас ги тапшаат и растат мини-амеби, седи сине, не се мачи, еве ти за кафе, нема што ти да служиш, ќе те служат, за што учеше школо/за што учиш итн.

    Капитализам, борба за заработка и конкуренција, тоа е тоа, eat or be eaten е работава. :D

    А дека искуството не е важно, не се согласувам, најважно е. Ако ништо друго да сфатиш како функционираат работите, што значи да работиш физичка работа, што значи да работиш умствена работа, што значи да чекаш да дојде пауза за ручек, да разбереш како кога одат луѓево на работа им се приспива пред 12, и не, немаат несоница.

    Не сфаќаат луѓево дека стануваат магистри со нула работно искуство, тој феномен никогаш не можев да го разберам и сум многу против. Не викам дека и јас можеби нема да завршам исто, ама шта чеш, пак сум против, сами на себе си правиме лошо. Да сум газда и да треба да вработам магистер по тоа и тоа, и некој со барем пола година искуство, ќе го вработам тој со искуство.

    Сепак, немојте да бидете мрзливи, работете, трудете се, и да чистите чистете како што треба а не колку да се рече, ако сте добри, луѓето сами ќе ве бараат. :nod:
     
    На CameliaMiller, Giovanna, Lella и 15 други им се допаѓа ова.
  7. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.222
    Допаѓања:
    93.766
    Зависи на кој како ќе му запали. А обично на тие посмотанките (простете ми на изразот), почесто им пали на сите полиња па и на ова е истиот случај. Си се тулат, си се тулат, со сила испитите туркаат, абре, абре и оп го/ја гледаш се убацил/а на некоја позиција за која некој многу поспособен може само да сонува. Но, секој со среќата пред се... не дека знаењето и искуството не би биле од голема помош за стекнување на подобра работна позиција и повисока плата, ама кај е среќата никој не е... мене бар искуството ми покажало така...
    Работев без пари цела година и тоа во друг град одев, па и на панагон превоз плаќав. Работев за 8000ден (работа на терен!), за 9000, 9500, 11000...што да кажам... Кога ќе видев 8000ден на сметка не знаев дали да се радувам или што да правам, а инжинер момава... Мобингот е башка! Ама се тешев, ај ќе биде, ќе биде, ма какви ќе ја биде, она бетер стануваше! Еве цела година сум дома, утринското кафе го пијам со листање огласи и праќање цв и по и надвор од струка, нема никаков повик од никаде. Не ми е лесно, ама сега за под 300 евра работа не прифаќам, само евентуално ако не дај Боже не се најдам во ептен безизлезна состојба па тогаш веќе ќе се мора. И се ќе направам да заминам од проклетијава, тука не ја бидува... неписмењаци да се подиграваат со тебе како на улица да си најден. Тоа го нема никаде, а јас и те како го осеќав на моја кожа доолги 3 години!
     
    Последна измена: 19 февруари 2015
    На VladeMila и kolovoz им се допаѓа ова.
  8. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.648
    Допаѓања:
    6.152
    @Daydream и јас зборувам за реалност ...не се само статистики.
    Еве сите што земаат плата од 12000 нека се изјаснат. Дали некој од нив е пријавен со факултет?
    Јас колку што знам, почетници со завршен факултет почнуваат со мин. од 16800ден.
    Јас постојано разговарам за тоа колку треба да е платата за пријавен со факултет.

    Не го оспорувам фактот дека некој не треба да работи. Нормално е да сакаш да бидеш продуктивен кога знаеш дека си работоспособен. Но, го оспорувам сознанието дека ако ти работиш во игротека 2год, а при тоа бараш работа како економист, некој ќе ти го земе тоа искуство во предвид. Тоа не е искуство. Секој еден што ќе те прими повторно ќе те прими како лице без искуство. Тоа е секаде така не само во Македонија. Што значи пак на крајот почнуваш од почеток, како почетник.

    @galapce или јас тебе не те разбирам или ти мене ...незнам. Како што и сама рече, постовите стојат, па кој како ќе си разбере така.:hai:
     
  9. nice-girl

    nice-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2010
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    111
    Важно во сите огласи се бара искуство а тоа никој не ти го дава... пола и повеќе огласи што се објавуваат веќе имаат најдено луѓе..имам разбрано дека во србија на дипломираните државата им плаќа надмест не ме фаќајте точно за збор ама околу 200-300 евра да одат во фирми на пракса па потоа фирмата си одлучува дали ќе те вработи или не.. важно си добиваш некое искуство во таа област што имаш дипломирано..еве јас имам дипломирано во октомври секој ден дремам по огласине за вработување белки ќе се исплати студирањето исто како останатите не се нафаќам да работам под 300 евра ако ништо ни биде тогаш парталите под рака и надвор од државава и онака не ја бива за ништо :^)
     
    На kjukli му/ѝ се допаѓа ова.
  10. sajonaramucaca

    sajonaramucaca Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    676
    Допаѓања:
    461
    „Искалени“ во образовен систем кој штанца дипломи и продуцира главно неинвентивни, некреативни готовани, почнале сами да си одредуваат минималец 500 евра. Интересно.
     
    На cresa-jagoda, Annath, Pinafan и 3 други им се допаѓа ова.
  11. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    19.081
    Пол:
    Женски
    Точно дека ако работиш во игротека или во бутик нема да игра голема улога во твоето усовршување како економист, на пример, ама се изградуваш како личност и учиш многу работи.
    Еве на пример, јас работев на едно место за никакви 9000 денари. Бев тазе дипломирана, и не ми беше многу по струка, ама на тоа место научив многу работи за тоа како светот функционира, што да променам кај себе при следното барање на работа и слично. Едноставно, со секое искуство се изградуваш како личност и учиш како да се справиш полесно во овој суров свет. Се соочуваш со неправди, ама исто стекнуваш пријатели, познанства, ти се прошируваат видиците. Во меѓувреме барав друга работа, бев повикана на интервју. Довербата веќе ми беше повисока и можев полесно и подобро да се претставам на тоа интервју. И така се искачував по скалилата и се изградував како личност, гледајќи различни работодавци и карактери. Се научив да знам како со кои луѓе да се поставам и како да оставам подобар впечаток. Моментално работам солидно платена работа и не се каам за ништо што сум поминала претходно, затоа што да не било тоа немаше да сум каде што сум сега.
    Ако чекав да бидам вработена по струка уште одма после дипломирање, уште ќе седев дома и ќе прелистував огласи.
    Истата приказна е и со мажот ми, кој поминал низ секакви работи, од деливери, до келнер, па волонтер за без пари итн. Моментално е вработен на неопределено, со 500 евра плата, а неговите 'пријатели' и роднини, кои не мрднале со прст во животот, (чекаат одма директори да станат) му завидуваат и тоа јавно, без да кријат, кажувајќи му колку тој имал среќа. Ако се потрудиме да им кажеме дека за до тука да стигне поминал тежок пат, викаат не можеле тие да работат за малку пари или тешка физичка работа, испод ниво им било. Па ене ги уште дома седат и на мама и тато чекаат.
     
    На VladeMila, CameliaMiller, Kom.pot и 10 други им се допаѓа ова.
  12. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.469
    Пол:
    Женски
    Не мoже дa бaрaш нештo нaд прoсечнoтo кoгa не гo нудиш тoa. Мoрa дa oтскoкнувaш oд прoсекoт зa дa и бaрaш нештo бoнус. Сaмo диплoмa ништo не ви вреди. Тoa гo имa секoј вo држaвaвa.
     
    На cresa-jagoda, Annath, Sky-butterfly и 3 други им се допаѓа ова.
  13. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.222
    Допаѓања:
    93.766
    @Daydream истото треба да важи и во обратната насока, нели? Не може работодавачот да не нуди никакви услови, напредок, усовршувања, плата 8000-10000 ден. а да бара од тебе да се растргнуваш. Секоја медаља има две страни. И пак ќе кажам , зборуваме глобално како оди на ниво на цела држава, а не за поедини личности на кои им се поклопиле повеќето коцки во исто време. Оти, исклучоци има во секое правило! И да, жалосно е да се работи за тие пари макар и без ич работно искуство, бидејќи колку и да ликуваме и да се правиме дека бркаме искуство а не големи пари, платата и те како внесува поттик во човека за понапред и повеќе!
     
  14. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Mozda ne e iskustvo , rabotenje nesoodvetno na obrazovanieto, no baranje pari na 20 i poveke e stramno. Ete moeto dete raboti, volontira, ama nesedi doma. Kolku rabotni saati ima izvolontirano, verojatno poveke nego nekoj vo Mk. na 28 god so polno rabotno vreme.
    Zatoa za referenci nema problemi, a baska ima iskustvo kako da se odnesuva so luge na rabotno mesto (na nejzini 16god).
    Se e skolo, zian nesi nikogas.
    Sekoja paricka e dobrodojdena.
    Bravo @Doozy.
    Vo red ti e postot.
    Kako se odnesuvaat mladive ne bi im dala ni minimalec. Cest na vrednite i pametnite.
    Magistri bez ni eden den iskustvo, neznam deka vo svetot postoi toa, se razbira samo vo Mk.
    Dolga e prikaskata za da se magistrira vo stransvo. Pa zatoa ni vo edna zemja diplomite ne se priznati, a posebno amerikanskiot kontinent.
    Tamu ti gi validiziraat epten kolku da ne ti recat 0.
     
    Последна измена: 19 февруари 2015
    На Annath, Sky-butterfly, Doozy и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.222
    Допаѓања:
    93.766
    А @toogood ти не си во мкд како што знам, така да излишно е да правиш вакви банални споредби. Тука фирмите не примаат волонтери туку така, врски се бркаат и за тоа оти ќе им го открадат знаењето младите деца на возрасните тетки и чичковци и ќе им ги завземат работните места. Не го зборувам ова на памет, на себе го осетив!! Кога отидов на пракса, не даваа да им се доближиме на апаратите, не гледаа под око само како нездрави, името не ни го знаеја, а не да не обучуваат! Ме расплака шефицата на одделот пред сите бркајќи ме уште по неколку дена од почетокот со зборовите - Што доаѓаш од друг град не знам и така нема да ти потпишам потврда, така се договоривме нашето здружение на ниво на државата за да не се ствара многу конкуренција!! Ејјј, ова не е нормално, јасно ви е??? Многу е лесно од страна да држиш лекции и да кажуваш што е срамота, а што не... И јас ако некој ден се наместам во некоја удобна фотеља ќе продавам магла од неа, ама вака не можам, оти ептен сум соочена со реалноста!!
     
    На Glasna, sanja.burgundy, Annath и 3 други им се допаѓа ова.
  16. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Вредноста на самиот факултет + дипломата за која цврсто верувам дека како парче хартија ќе можеме да си ја урамиме едино на ѕид во оваа нашата проста државичка е на ниско ниво. Нашето знаење за било која компанија вреди 12.000 денари. А студирањето, непроспиените ноќи, дипломата и дополнителните трошоци вредат многу повеќе од 12.000 денари.
    Луѓе а @Lilit е во право. Со 12.000 денари можете само кафе да се напиете неколку пати неделно, а камоли сметки да платите и кредити да земете. Што е за вас можеби можност да се пробиете некаде, но тоа дополнително ќе ве спушти на ниво подоле, затоа што вашето знаење вреди многу повеќе.
     
    На kolovoz му/ѝ се допаѓа ова.
  17. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    @toogood nie imame ministri bez iskustvo taka da za magistri nemame problem.

    Oti be luge koga nekoj probuva da si iskaze mislenje a ne se sovpaga so vaseto preminuvate na agresivna diskusija?
    Toogood ne drzi predavanja,si napisa svoe mislenje.
    Ako vas ne ve interesira za na drugo mesto kako e,ima nekoj sto ke go interesira bez da probuva nekogo da ogranicuva.

    Ograniceni za finansii,ograniceni za iskustva,za mislenja...
    Nema cudo ako i znaenjeto bide ograniceno.
    E togas ne drzavava,i sto drzavi da smenime ke si ostaneme ograniceni od mnogu samouverie.
    Tocno e toa deka mladi lica od eden grad,ako odat vo drug se posoceni kako tuginci i navodno odzele leb na nekoj na koj mu "pripaga"tamu.
    Ajde deee....nie vo edna drzava ne se prifakame edni so drugi a kamoli drugi drzavi da ne prifatat.
    Bas zaradi istoto...Ograicuvanje.
    Ogranicuvanjeto vo nasite umovi.
    Ama toa e propraten del od patot do 'uspehot'koe se steknuva ne samo so znaenje,tuku i so iskustvo.
     
    На Annath и jacqueline.s им се допаѓа ова.
  18. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.222
    Допаѓања:
    93.766
    Ај сеа ту гуд да ти прати некоја странска валутичка оти и изигруваше адвокат тука. Кај виде ограниченост? Од кај заклучи дека не не интересира како е на друго место? Може па веќе знаеме како е на некое друго место и затоа не можаме да се помираме со тоа како е тука... И читај поубаво, не биди ОГРАНИЧЕНА, договорот бил на ниво на цела Македонија да не издаваат потврда за извршена пракса, а не само ако ја правиш во друг град а не во твојот. Значи, немаш право на пракса т.е. ти можеш да си одиш ама нема документ!
     
    На kolovoz му/ѝ се допаѓа ова.
  19. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Moze da se razbereme i bez navredi.
    Jas minatiot post nesakav voopsto da ti pisuvam nazat, zosto gledam deka mnogu razlicno svakanje imame.
    Nekoj profesii se stitat od drzavata i nemoze tek taka da vleguvaat novi vo taa profesija. Toa e sekade vo svetot taka. Najcesto se raboti za medicina i advokatura i nekoj drugi extrimno visoko plateni ( oil end gas CEO).
     
  20. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.222
    Допаѓања:
    93.766
    A aкo ти кажам дека мојата професија спаѓа во една од поретките тука , па и во светот, тогаш што правиме? И не го кажувам ова дека си ја преценувам професијата, туку едноставно е така, сите статистики го покажуваат тоа. Значи и тоа не е маката, туку маката е самиот систем! Јасно како тоа дека 2+2=4.