1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што после дипломирање? Да се работи што било или да се чека добра прилика?

Дискусија во 'Барање работа' започната од Lilit, 17 февруари 2015.

  1. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Неможеш да ме убедуваш во нешто за кое самата го имам доживеано и искусено. Така да, неможеш да ми наметнуваш мислења.
    Ништо не ми смета на мене, ако ти така мислиш јас не се замарам. Никој на мене не може да ми кажува и да ме убедува во спротивното, јас си знам што сум доживеала. Ќе трпам уште ако треба ама келнерка никогаш во животот нема да бидам.
    Па седете си тука, фаќајте си врски преку Вмро и чекајте да ви падне од небото нешто асално, ама позади таа врска има памти па врати, ако не клоца у гз и седи дома. ;)
     
  2. omg92

    omg92 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 март 2014
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    582
    Пол:
    Машки
    Не ни пробав да ти наметнам мислење. Можам да не се согласам со твоето и ти да не се согласуваш со мене. Форум е ова, дискусии насекаде. Немора да се осеќаш навредено од ништо
     
    На Hipica му/ѝ се допаѓа ова.
  3. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Не се осеќам навредено, ниту се пронајдов. Кажав погоре секој со својата среќа и мислење.
     
  4. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    А па тебе Бубаче, те чекаат со нашава диплома да одиш во странство, одма добиваш позиција извршен директор и плата 5 илјади еура. :rofl::rofl:

    Сестро, у странција се работи од јутра до сутра ако сакаш пари и коли и станови, на почеток ќе молиш и да најдеш можност некој да ти даде да чистиш, оти па и за тоа бараат искуство.

    Со такво размислување, седете си дома поарно, ич не ни барајте работа, супер ќе ви биде. 8-|
     
    На Espadrila, Oxymoron, Lella и 17 други им се допаѓа ова.
  5. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Многу јасно, немој ич да се сомневаш. :D А за чистење, мало сутра.
    Со вашите мислења докажувате дека преку врски сте вработени. Да не мешам сега партии ама очигледно е. Пошто тамо каде што треба највеќе да бидете ве нема. Штета, така со години си патиме.
     
  6. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    Абе ти како сакаш, ја ти кажувам од искуство, а за инатење на форум е најлесно. Чисто да не те мавне реалноста и да не ти падне круната кога ќе чистиш по генералниот директор во странција
     
    На glosipgirl, Oxymoron, galapce и 5 други им се допаѓа ова.
  7. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    А ти клозети не чистеше? Демек тука преку нозе да не дојде до работа. Која реално молим те? Платичка од 200 евра и чекање за нешто повеќе. Хахахаха смешкиии.

    Не ми соли памет мене за реалност, соли му на некое муле кое не видело уште ништо од животот тука.
     
  8. omg92

    omg92 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 март 2014
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    582
    Пол:
    Машки
    Седи сега овие што се ценат ќе ги стават одма директори. Дека се ценат не за друго.
    Еј не сакам да те навредам ама стварно или си проста или не знам што е работата. Само глуп народ размислува ко тебе. Ако си вработен, со врски си вработен, ако не го поддржуваш Заев, Грујовист си. Јас пример во животов немам гласано воопшто, што ме прави тоа мене? Бреее :x
     
    На Espadrila, VladeMila, calliope и 12 други им се допаѓа ова.
  9. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    А фала. Јас значи сум проста што сакам да работам во странство за поголема плата. А вие тука што се буткате за 200 евра цвеќиња за мирисање. Еј слушај да ти кажам нешто, дипломатијата не ми дава да те навредам.
    Само глуп народ чека работа од партија. А добро знаеме дека без партиска книшка работа НЕМА!
    Ај пак мачкај си очи и навредувај други, мислам мене не ме вреѓаш сам себе се вреѓаш.
    Мизерија.
    Ами мене ми се чини дека на вас ви е жал што 90% од младинава си отидоа по странство.
    Австралија, Америка, Германија и др.земји врие од Македонци.
    Ами што ќе се објаснувам јас со неразбирливци.
    Глуп народ.
     
  10. omg92

    omg92 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 март 2014
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    582
    Пол:
    Машки
    Ми докажуваш поента. Не реков дека си проста затоа што работиш во странство.
    Болдот те прави да изгледаш проста.
     
    На Lella му/ѝ се допаѓа ова.
  11. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.648
    Допаѓања:
    6.152
    Жал ми е што целава дискусија отиде во сосема друга насока. Темата не беше да се омаловажуваат луѓето што работат. Темата беше дали да се почека (и под почека се мисли на две до три години а не на 10) да се разгледуваат детално огласите или уште веднаш да се прифати работа без разлика што не е по струка и што платата е минимална.
    Сите почнавте со тоа дека неможе да се почне од врвот...па срамота било да се биде без работа, па оние што барале повеќе биле мрзливи, па невределе дипломите, па сите сме биле исто, оние што барале повеќе барале плата од 500евра (а тоа никој не го кажа) ...

    А да се вратевте на темата?
     
    На makedonkamak, mims-89, Sanjichka007 и 3 други им се допаѓа ова.
  12. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Зашто да ме прави,јас не чекам од нив работа. Партиски сум неопределена.
    Друго ќе ти кажам пример.
    Другар заврши медицина отиде да работи како доктор во Словенија првата месечна плата му изнесуваше 2000 евра.
    Другарка се вработи во приватна ординација како докторка во Скопје освен плата од 17,000 денари добиваше малтретирање, пцуење, плукање од главниот доктор.
    Другар заврши филолошки сакаше да се вработи во школо како професор, директорот му рекол жалам без партиска книшка не можам ништо, работи како магационер за 200 евра.
    Другар заврши факс за земјоделски науки работи како столар за плата од 150 евра.
    И и најде да ме прави проста. Седи бе тамо.
    Братучедка ми магистратура на правен работи како помошник во суд за 100 евра. Бедно и мизерно.
    Па кога ќе видам кога ќе отворам некоја агенција со можности за во странтсво мило ми е што можам да најдам нешто што мене ми одговара.Фала пријатно.
     
  13. mackica1

    mackica1 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2012
    Пораки:
    469
    Допаѓања:
    1.721
    Пол:
    Женски
    Не мислите дека премногу препотентно и арогантно е вашето размислување и став, холивудски глумци со исклучителни таленти работеле се и сешто пред да станат познати, Дејвид Бекам најплатен фудбалер на сите времиња го тера својот син да работи како келнер во нивниот ресторан, Џим Кери исклучителен комичар работел у сендвичара, Опра Винфри исто така продавачка била, не знаеш животот што ќе ти донесе, нормално дека секој сака подобро работно место, кој будала не би сакал, ама нема и јаре и паре, среќни исклучоци се тоа.

    Сите бе сакаат у Швајцарија да идат да земаат 5000 евра плата, но и одењето во странство си влече жртва, ќе бидеш далеку од личностите со кои сакаш да си опкружен, далеку од дома, без избор, без толку слобода. За некој е ок и тоа, ама некој не сака толку лесно да го напушти домот и личностите со кои е близок, па мора да се снајде некако, макар и за помала плата, колку да не биде бескорисен во очите на блиските, и да безделничи по дома за џабе, тоа не значи дека се потценува или дека нема самодоверба, туку дека се чувствува како способен и продуктивен да направи нешто сам, да не седи во место и да чека од мама и тато за да излезе у чаршија, не значи дека ќе остане засекогаш на таа позиција, не сме престарени мајку му стара, па директори и такви јаки позиции над 30-та/40-та година се бара, пред тоа се е искуство.

    Јас мислам дека целава ситуација во државава и сите неправди кон младите направија да размислуваме премногу арогантно, како да сме секогаш оштетени, увек да се чуствуваме како жртва а не ја воочуваме реалноста, колку е реално толку високи позиции да има за сите што дипломирале, кој ќе работи во стандарниот сектор итн, ако сите бидеме директори кои ќе бидат секретари итн итн. секој си ја живее сопствената реалност но генерално гледам перцепцијата за реалноста е искривена во целост.
     
    На Lella, galapce, Hipica и 7 други им се допаѓа ова.
  14. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.469
    Пол:
    Женски
    :D :D :D
    Стрaшнo е кoлку некoи луѓе знaaт дa бидaт oгрaничени. Изедеме туѓ срaм, штo би рекoл тaткo ми. :D

    @buba4e89 a штo мислиш декa ќе рaбoтиш вo стрaнствo? Дaли си вooпштo инфoрмирaнa декa нaшите универзитети не се признaти вo ниту еднa држaвa? Сo диплoмaтa oд тукa, сaмo тебе ќе те чекaaт тaму, oдмa фoтељa дa ти дaдaт и црвен тепих уште нa aерoдрoм. Oф мoри мaјкo. Ем шутo ем бoде ти се викa oвa.

    Вие штo викaте декa се цените и бирaте рaбoтa, не ви е жaл зa вaшите штo рaбoтaт зa вaши луксузи? Не ви е жaл кoгa мaјкa ви стaнувa сaбaјле вo ниеднo време зa нa рaбoтa? Кoгa тaткo ви се врaќa мртoв умoрен пoсле 10 сaaти рaбoтa? Кaкo мoжете дa ги пoгледнете вo лице и дa им бaрaте пaри зa кaфињa, телефoн, лични пoтреби...? Немaте ли грижa нa сoвест? Нaвистинa ме интересирa. Периoдите кoгa не сум мoжелa дa нaјдaм рaбoтa јaс сум се срaмелa дa им бaрaм пaри. Кoгa рaбoтaм, штедaм, зa дa имaм зa oснoвни пoтреби бaрем кoгa ќе сум без рaбoтa. Срaм ми е бре. Кoгa сум мoрaлa дa им пoбaрaм зa нештo нaвистинa хитнo и пoтребнo сo пoлa устa сум им бaрaлa. Пa мaјкa ми зa тие пaри цел ден е нa рaбoтa и се мaчи.
    Не е битнo дaли вaшите имaaт пoгoлеми или пoмaли примaњa, и дa мoжaт дa си ги дoзвoлaт вaшите луксузи, пaк се греoтa, и мaлaтa и гoлемaтa плaтa требa дa се зaрaбoти.

    И пoсле сaкaме Еврoпa, oф леле. Дaлеку сме ние oд Еврoпa. Знaете кaкo се рaбoти вo Еврoпa? :D Не се принцези зa тaму. ;)
     
    На CameliaMiller, Giovanna, Oxymoron и 15 други им се допаѓа ова.
  15. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    Чистев мори сестро, чистев, со мерак кажувам дека чистам, и ми викаат алал нека ти е, браво. Па кога си дојдов со убави паричиња, па кога си плаќам сама факултет, па кога си купувам сама што ми треба, па дома кога некогаш ќе го наполнам фрижидерот, па здравје за некоја година кога сама ќе се дошколувам настрана со тие пари, знаеш моите колку се горди? Не можам да ти опишам. Оти знаат дека нема да чистам долго време со мојот став. Луѓето со таков став, кои се вредни и спремни, успеваат. Уште потрагично да ти биде целиов муабет, годинава здравје Боже, пак ќе чистам.:D Е оти не ми е понижување да чистам и не ми е понижување да го кажам тоа, оти на другарка ми не и е понижување да копа и да продава на пазар, оти на друг другар не му е понижување да крева во маркет, оти на некој трет, пет, не му е понижување да те служи, ќе стасаме далеку во животот, така да знаеш.

    Кој е глупав или паметен, не сакам да кажувам, тоа времето ќе ни покаже за 10 години. ^_^ Всушност, и сега се гледа истото, луѓето гледаат и приметуваат. Квалитетот се ИЗДВОЈУВА од толпата.

    Знаеш на колку луѓе им имам БЕСПЛАТНО завршено некоја работа? На еден куп. Знаеш зошто? За искуство, за оставање добро лице и за мое добро. Јас се вежбам со тоа мое ,,бесплатно,, работење. И знаеш дека тој еден куп сега ме препорачува на други, тие други на трети и ме бараат баш мене? Еве ти кажувам реално и јавно, мене секоја недела ми ѕвони телефонот и некој ме бара за нешто што е во мојот домен. Немам ни оглас пуштено, ни ништо. Како ме нашле? Некој им кажал за мене. Што значи тоа? А? Дека сме глуп народ, и ја, и другиве спремни да работат за мали пари?8)

    А уште не сум ни дипломирана, замисли ни книшка немам.:P Значи некој во државава ЦЕНИ и сака за парите да добие квалитет. Не се сите веќе исполитизирани будали.;)

    И мислиш дека јас и да останам во Македонија, доживотно ќе работам за плата од 200е, 250е?:D Нема. Еве арогантна сум со можеби со изјавава, ама и доволно свесна да знам колку вредам, а и доволно свесна да знам дека почетокот е тежок, немаш заработка, ама калемиш занает. Мислиш дека на факултет те спремаат доволно и кога ќе се вработиш се' ќе знаеш да работиш, од прва? Аха, мисли си.:D Затоа што квалитетот и подготвеноста да работиш и да бидеш вреден, секогаш ама секогаш ќе те однесат многу далеку.;)
     
    На Espadrila, calliope, CameliaMiller и 27 други им се допаѓа ова.
  16. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Zosto site razmilsuvate ili za partisko vrabotuvanje ili za odenje I ostanuvanje vo stranstvo? Zosto nikoj ne razmisluva za svoj biznis svoja firma ili rabota preku internet? Dali znaete zosto albancite I grcite se uspesni vo ptivatniot biznis? Zatoa sto odat vo stranstvo zarabotuvaat pari i gi vlozuvaat vo familijarni biznisi namesto familijarno da lizat gazovi za Eden ili dvajca od familijata da se vrabotat so vrski. Samo nasite makedoncite odat vo stranstvo za da se prcat ednas godisno koga se vrakjaat vo mk so parite I kolite. Ako ne vi se dopagja odnosot na drzavata kon privatnite firmi imate sekogas moznost fimata da ja registrirste vo stranstvo.
     
    На Robin25 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.379
    @Doozy и јас, и ти, и имелда и други имаат веќе пишувано за животот односно за почетоците во странство.
    Што те чека таму, колку долго трае сето тоа...па доколку не го подвиткаш опашот и буквално физички и психички не се распаднеш после колку години дури иде убавото.
    Почнувајќи од документи, јазик, тип на работа, можности за продолжување на образованието до најмали ситници и цени не само храна и облека туку семестри, стан/студентски, осигурувања, даночни класи.


    Од мене уште еднаш (y) што со ред како студент си ја фаќаш работата, па со една летна работа успеваш да си ги подмириш трошковите за цела година тука, и истовремено да заштедиш и да се информираш за продолжување на образованието на некоја од институциите таму далеку.

    Сакам ќерка како тебе:hug:
     
    На Espadrila, CameliaMiller, Oxymoron и 4 други им се допаѓа ова.
  18. Robin25

    Robin25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2014
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    138
    Потполно се согласувам со babyblond, освен последната реченица. Дури ако се регистрира фирмата во странство а пазарот е ориентиран во Македонија, паток е сепак потежок. Почнав да работам продажба во Македонија и морам да признаам дека негативно се изненадив од менталитот за да се пробаат нови работи. Не сакам да ги заплашам другите што сакаат вакви можности, туку само да предупредам дека во било која земја за успех е потребна тврда работа, "инат" за успех и многу контакти.

    Дали да се чека за работа или да се најде било што?
    Дефинитивно било што ако ништо друго за контактите и за работниот дух. Муабетот што се прави во вработени луѓе е многу попозитивен. Ако седиш долго без работа влегуваш во фаза на мрзеливост и губиш работни навики.. после ке ти треба многу време да се вратиш во колосек.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  19. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Јас не реков дека со факултет ќе се вработам во странство. Туку ќе се вработам кога ќе најдам солидно за мене, со добра плата. Многу подобро од тебе сум информарана и онака пола фамилија ми е по странство. Имам тетка во Мадрид, немаше леб да јаде тука во МКД па сега во Мадрид секој ден злато купува. Неможете мене вие да ми кажувате ваши бајки. Јас сум цврсто убедена дека животот надвор е многу подобар од тука.
     
  20. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    Темата не беше дали животот надвор е поубав од тука, и никој тука некажа дека таму не е убав животот
     
    На Hipica, Elena69221, mackica1 и 5 други им се допаѓа ова.