1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што после дипломирање? Да се работи што било или да се чека добра прилика?

Дискусија во 'Барање работа' започната од Lilit, 17 февруари 2015.

  1. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Гледам сеуште продолжувате да напаѓате. Јас не реков никаде дека никој не треба да работи како келнер, туку јас реков дека мене ми е срам да работам како келнерка. Очигледно вие си сфаќате како што сакате. Значи не ги ни дочитавте другите мислења што ги напишав. Прочитавте тоа што ви одговара.
    Па добро луѓе да ве прашам нарачувате од и-беј, алиекспресс сеедно фалширана роба полна со отрови и му ја продавате на некој. Немате ли трошка совет дека може некој ќе добие алергија? Не е битно така, бидно парички си лапате.
    Второ. Моите да ми се живи и здрави, јас се издигнав при крај сум со факултетот. Свесна сум дека колку толку имале ми давале, никогаш не сум им пререкла нешто. Нити се преценувам нити ништо. Моите мислења не се прости, само ја кажувам вистината реалната вистина. Вие се зафативте со другарми дека зимал 2000 евра, а другите примери ги оставивте си замачкавте очи. Без оглед кај ќе аплицираш - каде ќе ти падне среќата тамо. Никој отишол на брод - не се вратил, судбина. Незнам што сте толку контрадиктирни. Ако не ве навредува вас се ова нема да ме напаѓате. Вратете се погоре и прочитајте каде другарка за таа пара добиваше навреди, плукање и пцуење од главен доктор за 17,000 денари работеше од утро до мрак. Вредеше ли се тоа, кога реши да напушти и се закануваше?
    И мене некој да ми кажува тука седи вреди за 12.000 денари.
    Јас сум воспитана на начин да се борам за она што вреди. И сеуште се држам до своето мислење, дека тука нема абер од работа. Никаде не напоменав дека не треба вие да работите, кој колку си мисли дека си вреди ќе си работи. Кој што сака нека работи. Јас за мене си гледам и за мене си кажав. Што толку се навредивте, се пронајдовте? Сешто.
    Јас сметам дека вредам повеќе од 12.000 денари. Не ги испревртувајте зборовите, никој не кажа директорска фотеља, никој ништо не спомна.
    И престанете да ме напаѓате, тоа човек не ве прави.
     
    Последна измена: 21 февруари 2015
    На omg92 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Те молам објасни ми каква врска има болдираново со темата.
    Не те напаѓа тебе никој, дускутираме. Ти си таа што потценуваш и што кажуваш дека некои професии ти се под чест.
    И исто така, никој не рече дека треба да се задоволиш со 12 000 за цел живот. Туку дека додека не најдеш подобра опција, и тоа е подобро отколку да седиш дома и да трошиш туѓи пари.
     
    На Annath, mackica1, Hipica и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Па трошењето туѓи пари на родителите јас не ги сметамм за туѓи. Мајка и татко секогаш ќе ти даваат пари, не си оставен од нив гол. Секој родител ќе му даде на свое дете. Јас си кажав за потценувањето, тоа вие си се пронаоѓате сами. А болдот е само пример дека не е се така розово како што мислите.
     
  4. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    Вака сега ти ако вредноста ја прецениваш во пари колку вредиш,мојата вредност е бесценета не можам во пари да кажам колку вредам,ама вредам затоа што имам срце и не потценувам никаква работа или да се страмам од некоја работа ,човек за да вреди за него и за околината прво треба да се замисли што е она кое него би го направило вреден
     
    На Doozy и mirandaa им се допаѓа ова.
  5. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Зборам за работа аман. Не за човечките вредности. Што ги испревртуваш зборовите сега?
    Прочитај убаво.
    Сите имаме срце аман.
     
  6. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    Зборот ми беше еден келнер може да биде повреден од тебе во секоја смисла и тој келнер со таа негова вредност може да ја надмине таа парична вредност во која ти ја ставаш твојата вредност
    И да додадам нема секој срце да работи како келнер
     
    Последна измена: 21 февруари 2015
    На Hipica, LaraSolare и mirandaa им се допаѓа ова.
  7. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Секој за себе..
     
  8. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.079
    Допаѓања:
    11.220
    Никако чекање. После дипломирање, прва пристојна работа и за 12.000 прифатете. Дома човек затапува, губи рутина, потешко е после да се влезе во шема. Немојте мама, тате, нема вечно да се живи и да ви помагаат. Познавам девојка која 14 год студираше од пуста мрза, а сега вика немало работа, а не пратила ни едно цв. Сега има 36-37 год и нема ден стаж, нити планира да бара работа, не е мажена. Не се угледувајте на мрзи. И јас сега си викам" еее да сум знаела еден јазик плус нема да е на одмет". Од дремење дома фајде нема.
     
    На herbst-girl и VladeMila им се допаѓа ова.
  9. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Нема правило тука, зависи од многу работи, што факултет имаш завршено, колку можат да те издржуваат твоите без да си им товар голем, имаш ли врски, пријатели влијателни, партија позади себе, каков си на карактер, способности реални надвор од диплома...
    Оти има многу кои чекаат а знаеш дека го немаат тој луксуз да седат дома и чекаат, им ги знаеш плус способностите и интелектот без разлика што допреле до диплома, па како виц изгледа тоа што се надева на работа по струка и почетна добра плата. Други си можат, доаѓаат од добро ситуирани семејства за кои 12 000 не се ништо па не би прифаќале било каква работа за тие пари. Или се тотално сигурни во себе, своето знаење и способности па келнер е испод чест. И тоа е во ред. Некои едноставно не можам да ги замислам како келнери или во маркет, жива енциклопедија се, интелект за почит, па и 10 години да чека не би рекла ништо оти заслужува повеќе и еден ден сигурно ќе добие, и не мора да дига гајби за да некој го примети тоа. Во странство работат се и сешто ама додека се средно, додека студираат, допрат ли до диплома секој си бара по струка.
    Лошото е што многу се ставаат во втората група непотребно т.е се преценуваат па ете ти виц. Верувајте неколку пријатели, познаници имам кои се со диплома а не знаат да се изразат правилно, не знаат како се пишуваат зборови, од англиски и покрај испити на факултет и часови во средно уште само ај лав ју и тенк ју знаат, а од компјутери фејсбук и фемина. Колку може некој сам реално да се процени колку вреди не знам, идеално би било дипломата да е најголем показател, ама...Македонија.
     
    Последна измена: 21 февруари 2015
    На CameliaMiller, Grungie, SexiLy и 8 други им се допаѓа ова.
  10. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.300
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Јас од сите вас тука најмалку сум компетентна да коментирам.
    Ама од мое гледиште, само ќе кажам, какви се тие луѓе што се срамат да работат како келнери, а не се срамат да бараат пари од родителите?
     
    На Tanjamm, CameliaMiller, Arthur и 13 други им се допаѓа ова.
  11. 1slavjanka

    1slavjanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2014
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    503
    Пол:
    Женски
    Во врска со келнериве ја знаете онаа
    Во Македонија му се смеат на келнерот оти е келнер а немаат пари да си го платат кафето
    Јас сум за тоа да се почне со било каква работа. Мислам стварно е без врска да се правда некој со дипломчето кое знаеме дека денеска ја има изгубено вредноста и секоја година има се повеќе дипломирани додека дома неговите едвај сврзуваат крај со крај.
    Немам ништо против оние кои си го почитуваат знаењето (кое вистински го имаат а ги има се помалку) и не прифаќаат секаков тип на работа под услов да потекнуваат од добро ситуирани семејства на кои нема да им е проблем да им ги подмират трошоците.
    Значи може да пребирате работа ако околностите ви го дозволуваат тоа а доколку не ви дозволуваат а сепак пребирате ги жалам вашите семејства.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  12. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.648
    Допаѓања:
    6.152
    Уф конечно најдобриот пост откако се отвори темата. Браво @Bridget ...
    ...Само незнам дали да плачам или да се смеам зошто доаѓа од човек кој живее надвор од Македонија. Зошто од сите постови што ги прочитав сфатив дека мојот народ не заслужува поголема плата од 12000 ден зошто не сака да се бори за неа....Изгледа имаме премногу луѓе кои завршиле факултет само за да завршат. Секоја чест на оние малкумина.

    Поминав само да искоментирам еден пост од член кој само забиберува и буквално се фаќа само за една реченица (која на него му одговара) од цел пост а алудира на добра дискусија. Па да не бидам и јас подолу решив да го направам истото ...Само колку да кажам (потенцирам) како изгледа тоа.
    Во времето на на Југославија па и денес, постојат еден куп домаќинки кои немаат ни еден ден работно искуство. Можеби и мајка ти е во тие или пак некој твој близок...
    Дали треба да ги осудуваме? Или треба нивниот сопруг (затоа што според тебе живеат на негова сметка) да ги осудува?
    Јас пак мислев дека родителите единствено нешто што посакуваат за своите деца е да бидат среќни. Барем моите се такви. Татко ми верувај дека повеќе се срамеше поради фактот што неговата ќерка работи како магаре и е несреќна (изфрустрирана) на работното место. Отколку што беше среќен, односно горд на фактот што јас за разлика од другите имам работа. Но тоа е мојот татко...
     
    На Grungie, buba4e89 и Bridget им се допаѓа ова.
  13. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Kolovoz ke te preskoknam,od pricina sto probuvajki da me opises se opisa samata sebe si.
    Kontekstot na ona sto go imas zdebeleno nema vrska so ona sto ti go napisa,i samata si svesna,a i da ne si,problemot e kaj tebe.
    Se rabotese za komparacija dali e sramota da se raboti bilo sto(na primer kelner,cistac)ili zdrav prav a da ne rabotis nisto.
    Tuka ne spagaat kategorijata na luge koi ne se sposobni da rabotat i onie koi nemaat den raboten staz ama pripagale na poinakva generacija,ili rabotele primer zemjodelie,ili odlucile vo nivnoto semejstvo deka toj clen ne treba da raboti,bez razlika od koi pricini a ne od pricina od sto cekale cel zivot podobra sansa precenuvajki se.
    Sega mozes da prodolzis da prevrtuvas i da se opisuvas.
     
  14. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.648
    Допаѓања:
    6.152
    @galapce
    Јас од своите зборови не се срамам зошто стојам зад секој напишан збор.
    Ако нешто не сум разбрала воглавно е само поради фактот што тоа нешто ме навредило. И само во тие случаи можам брзоплето да одговорам. Така е и во реалноста.
    За разлика од тебе неправам непотребни дискусии и непотребни реплицирања. Сакајќи да привлечам внимание. Се со цел да го направам мислењето на оној другиот дека е погрешно и глупаво.
    Јас за разлика од тебе го ценам секој човек кој има свое мислење и видување на нештата.
     
    На CameliaMiller, buba4e89, Emy867 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    Муабетов е нешто слично ко со барање на добар маж, да ви кажам право. :D

    Е ај седи дома, не испаѓај, немај познаници, другари/другарки па ич, дотерување и шминкање ни случајно, кафиња нема, никаков контакт со надворешната околина...... е така, седи и чекај да дојава принцот на бел коњ, ќе те најде баш тебе, па он магично ќе се вљуби во твојот добар карактер и среќно ќе си живеете.:devil:

    Шансите за ова да се оствари, ви се горе-доле исти како што некој ќе ве вработи од прва, со плата од 500-600 евра да речеме, во Македонија, без ден работно искуство.:D

    Дипломата ти е како ваџејџејто....:D Ти може ја имаш, ама не ти треба само ваџејџеј за да те земе за жена.:D И ножињата треба да ги подрашириш троа.:D

    Или па може и ти треба, шо знам, не сум пробала уште со таа финта, еве летово последна шанса за на друг континент.:D:D
     
    На sia.bella, Oxymoron, Giovanna и 10 други им се допаѓа ова.
  16. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Баш така Дузи, ама ако си вонсериска лепојка на пример, од дома не излегувај има пред врата да ти идат, до продавница да одиш нема кој нема да се заврти по тебе, не остануваш стара мома. А ако не си баш нешто, излегувај колку сакаш, користи го тоа вајџејџе ли како го викаш :D колку сакаш, не е гаранција дека добар момак ќе добиеш. Среќа.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  17. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Да, во право си.
    Ама никој нема од гледање на твојот лик да сфати колку си способен за работа, без да му покажеш што си работел претходно. Ни самиот не знаеш колку вредиш додека не пробаш.
    И во другата ситуација, што дека ќе ти се лепат машки затоа што си убава, кога никој не те запознал претходно :)
     
    На elisabeta му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    Море во денешно време не ти идат дома да те плукнат:D, не па да те земе за било што за онака. Нема денес убава или неубава, имаш одржавана и неодржавана.:D

    Слично како образована и необразована, епа денеска заврши ерата на таквите, сите се образовани, само имаш вредни и мрзеливи. :rofl:

    Абе и јас си ја правам интересната со споредбиве, остајте ме мене, секако испаѓам лоша и сурова на крај.:D
     
    На Annath, Bridget и elisabeta им се допаѓа ова.
  19. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.648
    Допаѓања:
    6.152
    А бе луѓе затоа постојат ...праќање на апликации, тестирања, интревјуа....Се зависи од тоа како ќе се продадете. Па никој не почнал со искуство па и тој што ти го прави интервјуто. А тука сите се продадовте за 12000ден. Се надевам дека не е така во реалноста.

    И пракса е едно...вработување е сосема друга работа. Гледам дека некои од вас споредувале како земале 2000 ден на пракса па тоа го вбројуваат како работно искуство. Да се разбереме со праксата само се дообразувате. Тоа што кај нас во образовниот систем ја нема а треба да ја има тоа е друга работа.
     
    На sanja.burgundy, makedonkamak и buba4e89 им се допаѓа ова.
  20. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.994
    Допаѓања:
    279.279
    Страшно е какво само значење и се придава на дипломата. Како некој апсолутен критериум за интелигенција, способност и сезнаење.

    Темава и некои коментари на жалост го потврдија токму спротивното. Не морам некого лично да го познавам или да му спроведам интервју за работа со цв пред мене за да проценам неговиот капацитет.


    Скоро во секоја струка е неопходно практично искуство и знаења кои не се добиваат на факултет. Секој дипломиран студент не е финален комплетен производ...
    Низ цел свет се обавуваат пракси кои се бесплатни или со симболични суми. Ретко кој германски студент со дипломата во рака и оп одма супер работиче,
    Како студент работел по хотели, ресторани, продавници за облека за да си заработи нешто за себе.
    Не оти од дома немале да го издржаваат, не оти му фалеле неколку евра за кафето...туку се на поинаков начин програмирани. Стекнувањето работна навика, скромност и самосталност наместо да легачат и да земаат од своите родители.
    Доколку сака да навлезе во браншата за која студира најчесто не може ни да да припари ниту со скратено работно време. Обавува мини џоб и понатаму во предходно наведениве бранши, а обавува бесплатен практикум во фирма. доколку се покаже може ќе започнат да му даваат по неколку стотини евра.

    Од како ќе дипломира и тогаш можеби нема веднаш да му биде понуден асален договор за работа...туку пола од реалното. Може да се случи сеуште да работи како келнер/ка паралелно со практикум во адвокатска канцеларија, книговодствено биро...
    Он учи и стекнува искуство.
    После 1-2 години е тогаш е он финален производ кој и ќе биде соодветно платен.


    Сваќам да не можеш да најдеш работа, дури и било каква. Сваќам да не можеш да се пробиеш бидејќи не си во вистински кругови, ама некој што пиша ем шуто ем боде...е тој комплекс е најстрашното.

    Прво мораш да си дозволиш финансиски да можеш да пребаруваш. Ама и тука...некој со ронките се задоволува за да преживее па си живурка во својата колибка.
    Се додека работата е во тесна поврзаност со мојата професија и имам можност да се стекнам со практично искуство јас би се нафатила и со помала плата. Т.с тоа и со имам сторено.
    Сум почнала со работи од типот што ги наброја предходно дузи. И не ми било воопшто срам и покрај едната диплома која ми стоеше само за украс во таа странција и еден куп сертификати за јазик и компјутерски програми.
    Тоа ми овозможи поштен живот, платени сметки и можност да се запишам на втор факултет. Со текот на времето барем работните позиции драстично ми се промениле..иако не и примањата. Бидејќи нели, ти си само студент без искуство. Али од почетокот до крајот на студиите и платата се смени и од 1000 дојде до 3000. А почнав со 260 многу многу одамна.
    Е одкако дипломирав и со некакво работно исксутво можам да барам повеќе. Во спротивно ниту на интервју немало да ме викнат.

    Е ништо од тоа не иде преку ноќ. Многу години тешка работа, учење и надоградување лежат измеѓу.
    Не гледам од високо ниту со презир никаква работа. Прво бидејќи и ајс самата сум работела многу студентски работи и не гледам ништо лошо во поштена работа, а второ и далеку поважно за во иднина бидејќи е многу важно за издржливоста, флексибилноста, способноста за адаптација, тимска работа...дали тоа лице има некакво работно искуство.
     
    На makedonkamak, Grungie, Elena69221 и 12 други им се допаѓа ова.