1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што постоело пред Big Bang?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Briar Rose, 4 јануари 2018.

 1. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.683
  Пол:
  Женски
  За повеќето луѓе е тешко да се замисли време, пред околу 13,7 милијарди години, кога целиот универзум постоел како сингуларност.
  Според теоријата на Big Bang, еден од главните претенденти кои се обидуваат да објаснат како се создал универзумот, целото прашање во космосот - целиот простор сам по себе - постоело во форма помала од субатомска честичка.

  Од ова всушност и се создава прашањето: " Што постоело пред Big Bang? "
  Самото прашање, секако не е ново, туку претпоставува современа космологија од најмалку 1.600 години.

  Во врска со ова, најчесто го земам во предвид ефектот на масата на време.
  Тешката маса на една планета го искривува времето - правејќи го времето да тече малку побавно за човек кој се наоѓа на Земјината површина отколку на сателит во орбитата.
  Разликата можеби е премногу мала за да се забележи, но факт е дека времето поминува побавно за некој кој стои покрај голема карпа отколку за за една личност што стои сам во едно поле.
  Пред- Big Bang сингуларноста ја поседувала целата маса во универзумот, ефикасно доведувајќи го времето до застој.
  Ама исто така е познато дека според Ајнштајновата теорија на релативност, времето настапило кога таа исконска сингуларност се проширила кон сегашната големина и облик. Така, можеби некои би рекле дека ова решава се, но тоа не е секогаш така ...

  Каква е вашата претпоставка во врска со ова прашање?
   
  На buba4e89, theowndemon, kikkki и 2 други им се допаѓа ова.
 2. +++

  +++ Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2017
  Пораки:
  1.752
  Допаѓања:
  8.058
  Ова прашање не можат ниту најбрилијантните научници да го одговорат.
  Но колку што знам (поправете ме ако грешам) имало „битка“ помеѓу материјата и анти-материјата во која победила материјата и така настанал Големиот Прскот! :inlove:


  Во секој случај пред да настанат галаксиите не постоеле Македоноидите и лорандитот. :D
   
  На Црна Ружа, Indiegurl, buba4e89 и 6 други им се допаѓа ова.
 3. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.683
  Пол:
  Женски
  Па поради тоа и споменав дека во оваа тема сите заинтересирани можат да ја изјаснат својата претпоставка, односно мислење :)

  И ве молам, не почнувајте повторно со македонскиот превод на Big Bang theory .... :P
   
  Последна измена: 4 јануари 2018
  На buba4e89, Someonespecial, Lianna Anna и 2 други им се допаѓа ова.
 4. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.683
  Пол:
  Женски
  Првично имав мислење дека нашиот универзум е само потомство на друг, постар универзум, односно дека пред Big Bang постоел друг универзум, наместо ,, ништо ,, како што некои претпоставуваат.

  Прочитав во една астрономска статија дека одредени астрофизичари го поврзуваат ова со cosmic microwave background (CMB), односно реликвиското зрачење останато од Big Bang.

  Можеби ова за некои има логика ама јас го оспорувам ова мислење од причината што ова би предизвикало проблеми со т.н. космичка инфлација - теорија која вклучува исклучително брзо проширување на универзумот во првите неколку моменти од своето постоење.
  Секако, флуктациите на температурите и густината при CMB би требало да бидат земени во предвид.

  Но ако подразмислиме, ќе сфатиме дека низ целиот универзум постојат флуктации, ама тие не се еднакви. Со ова сакам да кажам дека на одредени места има повеќе, додека на други места има помалку флуктации. Ова би значело дека целиот универзум е искривен, и ова може да ни служи како трага зошто е тоа сега така, или зошто е моментално искривен и што го предизвикало тоа.
   
  На Црна Ружа, buba4e89, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.
 5. +++

  +++ Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2017
  Пораки:
  1.752
  Допаѓања:
  8.058
  Ти го оспоруваш тоа мислење, но научниците кои го откриле тоа (и тоа не го откриле од што сакале туку случајно) имаат добиено Нобелова награда за ова и нивното тврдење е прифатено како доказ за тоа дека имало експлозија. На широко е прифатено дека пред тоа постоело „ништо“ и дека имало само битка помеѓу материјата и анти-материјата. :)
  Всушност тие бранови се остатокот од ајде, Big Bang. :D


  Инаку да се надополнам, ете, јас сум поголем приврзаник на ова тврдење. Не сум научник и верувам во тоа што го тврдат научниците.
   
  Последна измена: 4 јануари 2018
  На theowndemon, Someonespecial и Briar Rose им се допаѓа ова.
 6. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.683
  Пол:
  Женски
  Ама во теоријата на хаотична инфлација имаме бесконечна прогресија на инфлаторни меури, секоја од нив станува универзум, и секое од овие раѓање дури и повеќе инфлациски меурчиња во немерлива мулти-насока :)

  Сепак, овде главно се работи за формирањето на самата пред- big bang сингуларност.
  Ако ги земеме црните дупки како за пример, тие би биле главните кандидати за таа исконска компресија, така што нашиот проширен универзум теоретски би можел да биде излез на белата дупка од црна дупка во друг универзум.
  Белата дупка е хипотетичко тело кое делува спротивно на црната дупка, давајќи ја сериозната енергија и материја, наместо да го всади.
  Или да објаснам преку пластичен пример, замисли го ова како космички издувен вентил :D
  Можеби нашиот универзум се родил во црна дупка, а секоја црна дупка во нашиот универзум може да содржи и посебни универзуми.
   
  На Црна Ружа, theowndemon, kikkki и 4 други им се допаѓа ова.
 7. Lianna Anna

  Lianna Anna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2017
  Пораки:
  2.477
  Допаѓања:
  19.626
  Пол:
  Женски
  Роуз, во срце ме погодуваш со темиве. :D

  Има една варијанта за цикличен универзум. Односно, универузм кој постоел пред овој, па уште еден пред него итн. Многу ми е нелогично, оти така цело време испаѓа има Биг Бенг и постојано почнува се одново и одново. Ама, кој да знае. :wasntme: Има и една друга идеја, дека нашиот универзум не е се, ами е само дел од надредениот мулти степен, каде постојат и други универзуми кои меѓу себе се судираат. :worried:

  Е сега, има една теорија која вели дека не може да се размислува за нешто пред, бидејќи, простор и време се создаваат по Биг Бенг. Ајнштајн пред се. :muscle: :D

  Универзумот се шири, а галксиите се дистанцираат едни од други. Точката каде целата маса и просторно временската димензија се обединуваат, доаѓа до точка на експанзија. Односно, точно како што кажа Роуз, точка на сингуларност. Густината и заобленоста на просторот се бескрајно големи во ваквиот момент. А времето, тука завршува. Затоа не може да има пред. Ова е од аспект на теоријата на релативноста. Проблем тука, е тоа што оваа теорија не ги опишува сите физички промени, оти ги третира само преку гравитација, а ги нема квантните ефекти тука. За да се опишат физичките процеси на почетокот на универзумот, потребно е овие да се спојат. Квантната теорија со теоријата на релативноста, за да формираат теорија на квантната гравитација.

  Од друга страна, под претпоставка, масата, просторот и времето да биле компресирани во мал обем, а не и во точка на експанзија, се отвара патот за хипотезата дека нешто постоело пред Биг Бенг. Ама што? :worried: :devil:
   
  На theowndemon, kikkki, Someonespecial и 3 други им се допаѓа ова.
 8. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.683
  Пол:
  Женски
  @Lianna Anna те очекував на темава :) Мило ми е што ти се допаѓа, и секако, ти благодарам за твојот коментар.

  Мислам дека теоријата за циклусниот универзум е токму она што на почетокот го напишав, односно дека нашиот универзум е само потомство на друг, постар универзум, односно дека пред Big Bang постоел друг универзум, наместо ,, ништо ,, како што некои претпоставуваат.

  За да биде поддржана теоријата за циклусен универум, сметам дека ова мора да се испреплетува со друга теорија, а тоа е теоријата на низи која претпоставува дека новите материи и енергија пролетуваат во постоење на секои трилион години кога две екстрадимензионални мембрани, или брана, се судираат во зона надвор од нашиот универзум.

  Но ова би значело дека нашиот универзум не е се што постои, туку има и нешто после или над него.

  Формарањето на сингуларноста во циклусот наречен the big bounce во кое нашиот проширен универзум на крајот ќе се распадне на себе во случај што се нарекува the big crunch.
  Сакам да кажам дека овој процес ќе трае цела вечност, но ако се вели дека времето започнало да постои по теоријата на big bang, тогаш тоа би значело дека и времето отсекогаш постоело а тоа се коси со тоа дека и самото време од некаде има почеток на своето течење.
  Да се навратам, бидејќи овој процес би траел цела вечност, како таков, секој big bounce и секој big crunch кој универзумот ќе го искуси, ќе биде ништо друго освен преродба во друга фаза на постоење.


  Всушност, не би рекла дека галаксиите задолжително се оддалечуваат едни од други. Типичен пример за тоа е нашата најблиска галаксија Андромеда која се движи се поблиску до Млечниот пат и евентуално ќе се спојат, само што ние нема да бидеме живи кога тоа ќе се случи.
   
  На ♣ Alba Viduam ♣, theowndemon, kikkki и 3 други им се допаѓа ова.
 9. Lianna Anna

  Lianna Anna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2017
  Пораки:
  2.477
  Допаѓања:
  19.626
  Пол:
  Женски
  Токму така. Би се случувал на секои трилиони години. Тоа е последниот момент на животот на друг универзум, пред кој постоел друг универзум. Според теоријата на низите, претпоставката е дека судирот овозможува почеток на нов универзум, четири димензионален универзум, но не и високо димензионален универзум. Судирот се случува како резултат на различни вибрации или различни честички, добиени од мембрана.

  Во вселена која се шири, колку галаксиите се подалеку една од друга, толку побрзо се оддалечуваат. Тоа е детерминирано од ширењето на вселената, а не движењето низ просторот. Така, галаксии кои се далеку од Земјата, резултираат со поголемо оддалечување, со брзина пропорционална на нивната оддалеченост.
   
  На kikkki и Briar Rose им се допаѓа ова.
 10. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.683
  Пол:
  Женски
  Поради тоа ова прашање е сеуште отворено - има повеќе претпоставки.
  Можеби немало ништо, можеби друг универзум или друга верзија на нашиот сопствен универзум, или цело море од универзуми, секој од нив со различен сет на закони што ја диктираат неговата физичка реалност ...
   
  На kikkki и Lianna Anna им се допаѓа ова.
 11. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.683
  Пол:
  Женски
  Заборавив да додадам во врска со она кое @+++ првично го спомна во оваа тема, а тоа е дека доколку материјата и антиматеријата во првите моменти би биле изедначи во ,, борбата ,, тогаш тие веднаш би се уништиле, оставајќи ништо друго освен енергија.
  Како што знаеме, универумот не е само составен од енергија, и со тоа што материјата победила, универзумот е направен и од други работи и тоа барем ако го споредиме со огромната празнина на просторот или надмоќта на темната материја.
  Постојаната распространетост на материјата претставува атрубут на универзумот, со оглед на тоа што дозволува постоење на галаксии.
  Сепак некои физичари сметаат дека требало да има еднакви количества на материја и антиматерија
  присутни при создавањето на универзумот, што нема смисла: токму поради фактот што го кажав погоре, односно дека тие веднаш би се уништиле, оставајќи ништо друго освен енергија.
  Додека се судираат протони и антипротони, тие создаваат неутрални Б мезони, и овде ние би очекувале дека кога тие ќе се распаѓаат, да видиме еднакви количини на материја и на антиматерија.
  Ама, од било која причина, има повеќе негативни мјуони, кои се материја, од позитивни мјуони, кои се антиматерија. Така, од ова може да се види симетрија која е близу до 1 процент.
  Причината зошто постои оваа симетрија е нејасна ама ако се покаже дека една нова честичка е одговорна за чудната тенденција на Б-мезоните да ја фаворизираат материјата над антиматеријата, таа може да биде демаскирана во супериорните високо-енергетски судири на Large Hadron Collider или LHC.
   
  На Lianna Anna, +++ и DAngel им се допаѓа ова.
 12. +++

  +++ Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2017
  Пораки:
  1.752
  Допаѓања:
  8.058
  @Briar Rose

  „Бриар“, ок Брајар, се согласувам со сè што напиша, и факт е дека ние нема да бидеме живи за да дознаеме што постоело пред Big Bang, ама факт е исто така дека од повеќето научници е прифатена теоријата дека пред овој настан ништо немало. А сето тоа се сведува благодарение на случајното откритие на космичките микро-бранови од страна на овие два научници кои добиле и Нобелова награда за тоа:

  https://en.wikipedia.org/wiki/Discovery_of_cosmic_microwave_background_radiation

  Но, не ме сфаќај погрешно, убаво е што прочитав исто така и други теории во врска со ова, зошто јас сум гледал доста документарни во врска со ова, ама за другиве теории што прочитав беше исто така интересно.

  А можно е исто така пред Big Bang да постоела само Македонија до Индија.
   
  На Lianna Anna и blonde_supergirl им се допаѓа ова.
 13. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.683
  Пол:
  Женски
  Кога ќе подразмислиме дека CMB се само електромагнетна радијација останата од раната фаза на универзумот во big bang космологијата, со тоа сме свесни дека токму таа радијација го пополнува просторот, односно вселената и истовремено ни дава податоци за раниот универзум.
  Ама, и покрај тоа што теоријата big bang предвидува дека раниот универзум било многу вжештен и како што се шири, и гасот во него оладува, сите се убедени дека не постоело ништо пред тоа.
  Со ова сакам да кажам дека иако јас верувам во теоријата big bang, сепак не ја исклучувам можноста дека можеби постоело нешто пред тоа, односно дека универзумот е последица од некаква реакција, дејство или поставеност во одреден дел со вакуум.

  Претпоставувам дека последната реченица е само шега, бидејќи не постои апсолутно никаква шанса за тоа да биде предмет на постоење пред теоријата big bang ... :)
   
  На Lianna Anna, blonde_supergirl и +++ им се допаѓа ова.
 14. MkdBoy

  MkdBoy Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2012
  Пораки:
  438
  Допаѓања:
  711
  Пол:
  Машки
  Од секогаш на ова прашање ги боли глава сите после долго размислување. Зошто?!
  За да се случи некое физичко дејствие, треба простор и време, ај во случајов ке го исклучиме времето, но сепак просторот не можиме! За да се случи големата експлозија или поточно кажано Big Bang предходно би требало да има простор, исполнет со нешто што се создало, па да дојде до експлозијата ! но како, кога и како е можно?
  Сепак имаме простор во вселената за кој не знаеме и дали воопшто има крај,https://www.facebook.com/physicsbyumer1/videos/793330724201949/?id=100008206115271 (интересно видео и приказот на универзумот, од кој по мое сепак мислам дека е и така како што е прикажано во видеото)
  Ако е се така, кој и како го создал просторот, како се создале материите во просторот?
  Имало предходно стар универзум, океј.. како се создал тој универзум? Црни дупки како се создале и тие?

  Сепак се се сведува на едно гоолемо, појма неам..
   
  На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.683
  Пол:
  Женски
  Едно од најнеобичните својства на универзумот е тоа што има многу ниска ентропија, што значи дека има релативно ниско растројство, или обратно голема количина ред, меѓу сите честички.

  Да објаснам попросто, замислете една бомба полна со песок која експлодирала на празен простор - тоа е Big Bang. Веднаш по експлозијата би очекувале купишта песок насекаде ама наместо тоа, нашиот универзум веднаш се наредил во многу песочни замоци навидум без причина и без помош.

  Ова би значело дека Big Bang можеби резултирал во една високо-ентроска маса на рамномерно распределени, неорганизирани работи.

  Ама тоа сепак не е така бидејќи наместо ваков резултат ние имаме ѕвездени системи, галаксии и галактички кластери кои се поврзани заедно со темни празнини меѓу нив, односно со други зборови имаме ред.
   
  На Lianna Anna и Masnickaaa им се допаѓа ова.
 16. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.584
  Пол:
  Женски
  Биг Бенг е Божји последен чин, еминација на креацијата, неговата преголема љубов и милост кон сите оние души на кои им треба материјално засолниште, за да не лутаат бесцелно во астралниот мрачен универзум.
   
  На buba4e89, blonde_supergirl и Briar Rose им се допаѓа ова.
 17. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  14.613
  Допаѓања:
  45.055
  Пол:
  Женски
  Имало по некое прашинче и тие се протрљале и буууумммм
   
 18. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.683
  Пол:
  Женски
  Не мора секогаш да значи ...

  Можеби универзумот пред big bang бил во хибернација, односно универзумот бил мал додека не почнал полека да се развива во фиксен простор.

  Сум ја прочитала оваа теорија од страна на физичарот Kurt Hinterbichle, како и други.
  Овој универзум пред big bang би бил метастабилен, што значи дека би бил стабилен само додека во основа не се сфати дека постои постабилна состојба.

  Како аналогија, замислете топка која седи во депресија и вибрира на страната на планината. Секое чукање може да ја испрати топката да се тркала кон дното - или, во случај на нашиот универзум, да настане big bang.

  Универзумот пред big bang едноставно би можел да постои долго време во рамна состојба со висок притисок.
  Ама на крајот, и овој метастабилен период во кој универзумот се наоѓал можел да престане, предизвикувајќи инфлација на универзумот и да настане тоа што ние го гледаме денес.

  Исто така, оваа теорија сугерира дека нашиот универзум ниско-ентропен почеток, без да понуди никакво објаснување зошто е тоа така.
   
  На Lianna Anna и kikkki им се допаѓа ова.
 19. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.584
  Пол:
  Женски
  Никој до сега не потврдил што било пред бинг бенгот, илјада научници копја кршат но се се сведува без заклучок.
  Едно е реално, а тоа е дека постоеле два универзума на кои им требало транзиција, требало почеток на мерење на време или раздвојување на време и простор.
  Како и да е, секој човек всушност е минијатурен универзум
   
 20. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.683
  Пол:
  Женски
  Сепак постојат одредени шпекулативни идеи кои би требало да се сфаќаат сериозно и да се има надеж.
  Ако продолжиме со истражување, можеби ќе дојдеме до вистинскиот одговор ...

  Па, како што можам да дадам дефиниција дека универзумот го претставува целокупниот простор и (вселенско) време, кое вклучува планети, месечини, ѕвезди, галаксии, содржините на интергалактички простор и целата материја и енергија., би кажала дека тоа што го кажа, во принцип е точно. :)

  Факт е дека годините кои како такви се сметаат на планетата Земја поради нашиот ограничен животен век и времетраењето на орбитата околу сонцето, се всушност не многу валидни ако гледаме од поширока перспектива на нештата.

  Зошто? - Бидејќи сите ние сме всушност на иста возраст колку што е и универумот ( 13.799 ± 0.021 билиони години ) бидејќи материјата никогаш не може да биде создадена ниту пак уништена.
   
  На Lianna Anna и baba Rada им се допаѓа ова.