1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што по завршувањето на диетата?

Дискусија во 'Диети' започната од angel4e121, 20 април 2011.

 1. angel4e121

  angel4e121 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 август 2010
  Пораки:
  687
  Допаѓања:
  291
  Враќање во нормала

  Здраво девојќи.Од вас ми треба еден совет.До денес бев на диета но на диета што сама си ја правев дури и некогаш во денот не јадев ништо пиев само вода и навистина има видливи резултати дури луѓето неможат да ми се изначудат.И почнаа сите да ми велат дека е доста но јас тврдоглава си продолжив по истото темпо но во последно време почнува да ми се врти да припаѓам,едноставно неможам да функционирам мајками се нервира денес на училиште му паднав свеста му се зеде на луѓето ми купија кифла да јадам а јас како да ја јадам леп немам таква работа во уста пикнато цели 6 месеци.
  Е сега ако има некој вакво искуство или познава некој дај дајтеми некој совет тако да почнам да јадам за да се вратам во нормала а воедно и да си ја задржам сегашната килажа бидеќи мајками сака да ме носи на болница да провериме крв а ако ми е ослабена ништо не правам кога ќе ме надујат со инфузии.Ви благодарам однапред!!
  Пред да ја отворам темата видов дали постои ваква не најдов но ако е дупла слободно избришетеа!
   
 2. angel92

  angel92 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  1.589
  Допаѓања:
  3.257
  Враќање во нормала

  Девојче ти всушност гладуваш за да имаш добра фигура. Сакаш анорексична да си или ?

  Сакаш совет?
  Стани од компјутерот и оди до некоја пицерија и порачај една голема пица или лазања и најади се како човек...И тогаш нема да ти се врти и ќе имаш сила за се.

  Ето ти совет.
   
 3. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.709
  Допаѓања:
  150.476
  Враќање во нормала

  Одиш во школо,а имаш 20 години?!
  хм...
   
 4. angel4e121

  angel4e121 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 август 2010
  Пораки:
  687
  Допаѓања:
  291
  Враќање во нормала

  Не немам 20 години туку имам само 14 :o :o :o
  само ве молам немојте да ме критиковате а ангел ти благодарам за советот и да ти казам и тоа ке го направам само мене ми е тоа што залудно потросив 6 месеци
   
 5. angel92

  angel92 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  1.589
  Допаѓања:
  3.257
  Враќање во нормала

  Од една пица во неделата,нема да се здебелиш. И ако воопшто вежбаш,ќе ги тргниш тие екстра калории.
   
 6. spellbound

  spellbound Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2010
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  1.482
  Враќање во нормала

  Само ќе ти кажам дека не смееш да бидеш на строга диета додека растеш.
  Пробај јади здрава храна а не многу калорична и можеби ќе има резултати ;)
   
 7. Anely

  Anely Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  225
  Враќање во нормала

  Толку строго на само 14 години? Девојче, многу поважно ти е здравјето. За да си го чуваш здравјето и негуваш телото...ВЕЖБАЈ, ЈАДИ ЗДРАВА ХРАНА, ПОСЕТИ НУТРИЦИОНИСТ, а не да се изгладнуваш!
   
  На 4ever му/ѝ се допаѓа ова.
 8. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.345
  Враќање во нормала

  Јади на сила ако треба, почни со полесна храна.Јади супа, салати, овошје, полека навикнувај го организмот на храна и внесувај витамини обавезно.За да не се здебелиш почни и да вежбаш по малку.
   
 9. angel4e121

  angel4e121 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 август 2010
  Пораки:
  687
  Допаѓања:
  291
  Враќање во нормала

  Веќе вежбам одам на аеробик 2 месеци па ете сега ке почнам по некоја кифла да поткаснувам па да видиме во секој случај ви благодарам за советите.
  А диетата ја држев тлку строго бидеќи сега полуматура а јас сум висока 1и50 а бев 62 кила можете да замислите и сега сум 49 и мислам дека е доволно :?:
   
 10. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  821
  Враќање во нормала

  Постојат толку многу информации за здравата храна и здравиот начин на живот на интернетов што навистина е жално да слабееш со изгладнување. Земи прогуглај повеќе, ќе видиш дека гладувањето не е вистински начин за одржување идеална тежина. Знам како е кога имаш повеќе килограми, и јас имам слабеено, но мојов начин беше многу поразличен и траеше 2 години за 12-13 кг. Сега година дена па и повеќе само ја оджувам, ама далеку од тоа да не јадам. Почни со полесна храна, ама веднаш и полека додавај си различни видови храна, не мора пици и хамургери. Јади здраво и нема да се поправиш. И пак ќе кажам...не користете го интернетот само за фејсбук. :!:
   
 11. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Враќање во нормала

  Ако?
  Нема потреба од сомнеж. Ослабена ти е крвта.
  Не си играј дете со здравјето аман. Послушај овде што ти велат.
  И мајка ти слушај ја. Да одиш да си провериш крв, што ќе ти рече лекар - ќе правиш. Здравјето пред СЕ‘.
   
 12. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.573
  Допаѓања:
  80.649
  Пол:
  Женски
  Враќање во нормала

  Како мала имав сличен проблем на твојот - свесно одбивав да јадам леб уште од забавиште и си мислам дека и тоа е причината за денешнава моја килажа на вреќа цемент. :^) :fubar:
  Значи, водев инает, не држев диета, до душа тогаш немав појма што е тоа диета. Е веќе во 5то-6то одделение кога почна пубертетот почнаа и моите колабирања - многу јасно, јадев одвај 1 парче леб на оброк, а да ти кажам и косата почна да ми опаѓа, од недоволно јадење и недоволно внесување витамини добив косопаст. Сега се средив, не велам дека не може и подобро, ама спасот е во јадењето. Леб, леб, а не водичка ! :!:
  Јас си кажав што имам, а твое е да одлучиш дали сакаш (не дај боже) да те снајде истово или (не дај боже) полошо...
   
 13. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  821
  Враќање во нормала

  Се надевам после ова нема да пиеш само водичка... :( . Незнам зошто ама од прво видување на сликава ми текна за твоето АКО..Ете до каде може да си поигра нашиот ум, затоа почни да си јадеш да не си навлечеш поголема белја.. :*
   

  Прикачени фајлови:

 14. angel4e121

  angel4e121 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 август 2010
  Пораки:
  687
  Допаѓања:
  291
  Враќање во нормала

  а да ве прашам на училиште во пекарите кога ќе одам според вас со која би било кифла да почнам односно која не е толку калорична бидеќи знам дека пинерлиите,пирошките освен тоа што се калорични се доста мрсни,па некој предлог? :$
   
 15. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.562
  Допаѓања:
  7.990
  Пол:
  Женски
  Враќање во нормала

  Јас па ви се чудам како можете цел ден ништо да не јадете и леб да не ставите во уста 6 месеци!
  Јас дневно не можам без леб, за 6 месеци сучка ќе се направам.
  Е сега озбилно.Почни полека со супи внатре надроби леб, па нешто ѓеврече, некоја кифла посува, јогурт, свежо овошје.Не мора се одеднаш да се натрупува. ;)
   
 16. angel92

  angel92 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  1.589
  Допаѓања:
  3.257
  Враќање во нормала

  Јас пак се чудам како сеуште не си почнала со воведување на новава исхрана? Зарем сеуште гладнуваш ?
   
 17. angel4e121

  angel4e121 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 август 2010
  Пораки:
  687
  Допаѓања:
  291
  Враќање во нормала

  Секако дека не почнав да јадам,но сеуште немам почнато да јадам леб а и не планирам во иднина да јадам леб сега оваа недела планирам некоја кифла па затоа прашувам со што да почнам и мислам дека е најдобро да започнам со ѓеврек :?:
   
 18. ecen4e

  ecen4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 август 2010
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  27
  Враќање во нормала

  Па јас мислам дека редно е да јадиш почни со помалку ама повеќе пати на ден оти стварно не загрижуваш сите околу тебе :*
   
 19. atllete

  atllete Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Враќање во нормала

  devojce, da treba da pocnes da jades no ne leb i kifli i piroski i ne znam uste sto. Toa nema ama bas nikakva korisna hranliva vrednost osven viso na jaglehidrati i rafinirano brasno koe nema da ti napravi nikakva korist tuku samo ke te nadue i zdebeli. Najdobroto sto mozes sebe si da si gi pruzis e da pocnes da jades "ziva hrana" zelencuk, ovosje, zitarici no od celo zrno ne ekspandirani muski polni so sekeri i hemikalii, jajca koi se niskokaloricni a kako sto znaeme od jajceto se sozdava zivot, jadi sirenje, urda, belo pilesko meso, jadi varen zelencuk oriz, jadkasti plodovi ke imas mnogu energija i zdravje. I obavezno vezbaj barem 4 pati nedelno navikni so go teloto od mala na fizicka aktivnost, pa ponataka nema da mozes da prestanes da vezbas i da se hranis zdravo. Veruvaj mi ti kazuvam od licno iskustvo:)
   
 20. kristii

  kristii Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  1.650
  Допаѓања:
  1.706
  Совети за одржување на моменталната тежина

  Досега барав подршка за да ослабам,а од сега ќе барам како да ја задржам моменталната тежина.Ослабев околу 15 кила повеќе не сакам ни да слабеам а ни да се поправам. Не знам што да правам,ако продолжам да јадам како изминатиов перид ке продолжам и да слабеам.А не сакам ни да се вратам на старото бидејќи можам да ги вратам килограмите.Моето прашање е како да најдам златна средина? Миаслам дека доста тешко да ја задржиш идеалната тежина,кога веќе си стасал до неа.Се надевам ме свативте што сакам да кажам.

  Темава не нека не се однесува само на мене,туку и на сите оние кои се нашле во ситуација како мојава.

  Барав низ темите на долу,но не најдов слична.Ако не се согласувате со мене,бришете ја
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.