1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што по завршувањето на диетата?

Дискусија во 'Диети' започната од angel4e121, 20 април 2011.

  1. angel4e121

    angel4e121 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2010
    Пораки:
    687
    Допаѓања:
    291
    Враќање во нормала

    Здраво девојќи.Од вас ми треба еден совет.До денес бев на диета но на диета што сама си ја правев дури и некогаш во денот не јадев ништо пиев само вода и навистина има видливи резултати дури луѓето неможат да ми се изначудат.И почнаа сите да ми велат дека е доста но јас тврдоглава си продолжив по истото темпо но во последно време почнува да ми се врти да припаѓам,едноставно неможам да функционирам мајками се нервира денес на училиште му паднав свеста му се зеде на луѓето ми купија кифла да јадам а јас како да ја јадам леп немам таква работа во уста пикнато цели 6 месеци.
    Е сега ако има некој вакво искуство или познава некој дај дајтеми некој совет тако да почнам да јадам за да се вратам во нормала а воедно и да си ја задржам сегашната килажа бидеќи мајками сака да ме носи на болница да провериме крв а ако ми е ослабена ништо не правам кога ќе ме надујат со инфузии.Ви благодарам однапред!!
    Пред да ја отворам темата видов дали постои ваква не најдов но ако е дупла слободно избришетеа!
     
  2. angel92

    angel92 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    1.592
    Допаѓања:
    3.269
    Враќање во нормала

    Девојче ти всушност гладуваш за да имаш добра фигура. Сакаш анорексична да си или ?

    Сакаш совет?
    Стани од компјутерот и оди до некоја пицерија и порачај една голема пица или лазања и најади се како човек...И тогаш нема да ти се врти и ќе имаш сила за се.

    Ето ти совет.
     
  3. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.561
    Враќање во нормала

    Одиш во школо,а имаш 20 години?!
    хм...
     
  4. angel4e121

    angel4e121 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2010
    Пораки:
    687
    Допаѓања:
    291
    Враќање во нормала

    Не немам 20 години туку имам само 14 :o :o :o
    само ве молам немојте да ме критиковате а ангел ти благодарам за советот и да ти казам и тоа ке го направам само мене ми е тоа што залудно потросив 6 месеци
     
  5. angel92

    angel92 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    1.592
    Допаѓања:
    3.269
    Враќање во нормала

    Од една пица во неделата,нема да се здебелиш. И ако воопшто вежбаш,ќе ги тргниш тие екстра калории.
     
  6. spellbound

    spellbound Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2010
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    1.482
    Враќање во нормала

    Само ќе ти кажам дека не смееш да бидеш на строга диета додека растеш.
    Пробај јади здрава храна а не многу калорична и можеби ќе има резултати ;)
     
  7. Anely

    Anely Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    225
    Враќање во нормала

    Толку строго на само 14 години? Девојче, многу поважно ти е здравјето. За да си го чуваш здравјето и негуваш телото...ВЕЖБАЈ, ЈАДИ ЗДРАВА ХРАНА, ПОСЕТИ НУТРИЦИОНИСТ, а не да се изгладнуваш!
     
    На 4ever му/ѝ се допаѓа ова.
  8. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Враќање во нормала

    Јади на сила ако треба, почни со полесна храна.Јади супа, салати, овошје, полека навикнувај го организмот на храна и внесувај витамини обавезно.За да не се здебелиш почни и да вежбаш по малку.
     
  9. angel4e121

    angel4e121 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2010
    Пораки:
    687
    Допаѓања:
    291
    Враќање во нормала

    Веќе вежбам одам на аеробик 2 месеци па ете сега ке почнам по некоја кифла да поткаснувам па да видиме во секој случај ви благодарам за советите.
    А диетата ја држев тлку строго бидеќи сега полуматура а јас сум висока 1и50 а бев 62 кила можете да замислите и сега сум 49 и мислам дека е доволно :?:
     
  10. macence85

    macence85 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    1.217
    Допаѓања:
    821
    Враќање во нормала

    Постојат толку многу информации за здравата храна и здравиот начин на живот на интернетов што навистина е жално да слабееш со изгладнување. Земи прогуглај повеќе, ќе видиш дека гладувањето не е вистински начин за одржување идеална тежина. Знам како е кога имаш повеќе килограми, и јас имам слабеено, но мојов начин беше многу поразличен и траеше 2 години за 12-13 кг. Сега година дена па и повеќе само ја оджувам, ама далеку од тоа да не јадам. Почни со полесна храна, ама веднаш и полека додавај си различни видови храна, не мора пици и хамургери. Јади здраво и нема да се поправиш. И пак ќе кажам...не користете го интернетот само за фејсбук. :!:
     
  11. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Враќање во нормала

    Ако?
    Нема потреба од сомнеж. Ослабена ти е крвта.
    Не си играј дете со здравјето аман. Послушај овде што ти велат.
    И мајка ти слушај ја. Да одиш да си провериш крв, што ќе ти рече лекар - ќе правиш. Здравјето пред СЕ‘.
     
  12. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.586
    Допаѓања:
    80.673
    Пол:
    Женски
    Враќање во нормала

    Како мала имав сличен проблем на твојот - свесно одбивав да јадам леб уште од забавиште и си мислам дека и тоа е причината за денешнава моја килажа на вреќа цемент. :^) :fubar:
    Значи, водев инает, не држев диета, до душа тогаш немав појма што е тоа диета. Е веќе во 5то-6то одделение кога почна пубертетот почнаа и моите колабирања - многу јасно, јадев одвај 1 парче леб на оброк, а да ти кажам и косата почна да ми опаѓа, од недоволно јадење и недоволно внесување витамини добив косопаст. Сега се средив, не велам дека не може и подобро, ама спасот е во јадењето. Леб, леб, а не водичка ! :!:
    Јас си кажав што имам, а твое е да одлучиш дали сакаш (не дај боже) да те снајде истово или (не дај боже) полошо...
     
  13. macence85

    macence85 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    1.217
    Допаѓања:
    821
    Враќање во нормала

    Се надевам после ова нема да пиеш само водичка... :( . Незнам зошто ама од прво видување на сликава ми текна за твоето АКО..Ете до каде може да си поигра нашиот ум, затоа почни да си јадеш да не си навлечеш поголема белја.. :*
     

    Прикачени фајлови:

  14. angel4e121

    angel4e121 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2010
    Пораки:
    687
    Допаѓања:
    291
    Враќање во нормала

    а да ве прашам на училиште во пекарите кога ќе одам според вас со која би било кифла да почнам односно која не е толку калорична бидеќи знам дека пинерлиите,пирошките освен тоа што се калорични се доста мрсни,па некој предлог? :$
     
  15. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Враќање во нормала

    Јас па ви се чудам како можете цел ден ништо да не јадете и леб да не ставите во уста 6 месеци!
    Јас дневно не можам без леб, за 6 месеци сучка ќе се направам.
    Е сега озбилно.Почни полека со супи внатре надроби леб, па нешто ѓеврече, некоја кифла посува, јогурт, свежо овошје.Не мора се одеднаш да се натрупува. ;)
     
  16. angel92

    angel92 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    1.592
    Допаѓања:
    3.269
    Враќање во нормала

    Јас пак се чудам како сеуште не си почнала со воведување на новава исхрана? Зарем сеуште гладнуваш ?
     
  17. angel4e121

    angel4e121 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2010
    Пораки:
    687
    Допаѓања:
    291
    Враќање во нормала

    Секако дека не почнав да јадам,но сеуште немам почнато да јадам леб а и не планирам во иднина да јадам леб сега оваа недела планирам некоја кифла па затоа прашувам со што да почнам и мислам дека е најдобро да започнам со ѓеврек :?:
     
  18. ecen4e

    ecen4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    27
    Враќање во нормала

    Па јас мислам дека редно е да јадиш почни со помалку ама повеќе пати на ден оти стварно не загрижуваш сите околу тебе :*
     
  19. atllete

    atllete Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Враќање во нормала

    devojce, da treba da pocnes da jades no ne leb i kifli i piroski i ne znam uste sto. Toa nema ama bas nikakva korisna hranliva vrednost osven viso na jaglehidrati i rafinirano brasno koe nema da ti napravi nikakva korist tuku samo ke te nadue i zdebeli. Najdobroto sto mozes sebe si da si gi pruzis e da pocnes da jades "ziva hrana" zelencuk, ovosje, zitarici no od celo zrno ne ekspandirani muski polni so sekeri i hemikalii, jajca koi se niskokaloricni a kako sto znaeme od jajceto se sozdava zivot, jadi sirenje, urda, belo pilesko meso, jadi varen zelencuk oriz, jadkasti plodovi ke imas mnogu energija i zdravje. I obavezno vezbaj barem 4 pati nedelno navikni so go teloto od mala na fizicka aktivnost, pa ponataka nema da mozes da prestanes da vezbas i da se hranis zdravo. Veruvaj mi ti kazuvam od licno iskustvo:)
     
  20. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
    Совети за одржување на моменталната тежина

    Досега барав подршка за да ослабам,а од сега ќе барам како да ја задржам моменталната тежина.Ослабев околу 15 кила повеќе не сакам ни да слабеам а ни да се поправам. Не знам што да правам,ако продолжам да јадам како изминатиов перид ке продолжам и да слабеам.А не сакам ни да се вратам на старото бидејќи можам да ги вратам килограмите.Моето прашање е како да најдам златна средина? Миаслам дека доста тешко да ја задржиш идеалната тежина,кога веќе си стасал до неа.Се надевам ме свативте што сакам да кажам.

    Темава не нека не се однесува само на мене,туку и на сите оние кои се нашле во ситуација како мојава.

    Барав низ темите на долу,но не најдов слична.Ако не се согласувате со мене,бришете ја
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.