1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што правам погрешно?

Дискусија во 'Интимни прашања и проблеми' започната од Pembe, 8 март 2017.

 1. Pembe

  Pembe Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2017
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки:)
  Јас сум нова на форумов. Ги разгледував темите веке два-три дена па решив да ви пишам.
  Имам 20 години и сеуште не сум имала сексуални односи. Нешто блиску до тоа да, но сепак не се случи.
  Сите мои врски траеле прилично кратко ( неколку месеци ). Едноставно незнаев што е проблемот што прави секогаш се да се заврши одма, но во последно време вината секогаш ја префрлам на сексот.
  И да да го знам тоа дека кога ке го најдеш вистинскиот он би те чекал тебе ако треба и една година дрндрн..
  Но веке сум на 20 и очекувам да задржам една врска, но таа никогаш не доага
   
  На Willbeokay, Istata od vcera и Milita18 им се допаѓа ова.
 2. Petra777

  Petra777 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  2.877
  Допаѓања:
  29.048
  Пол:
  Женски
  Не е тоа начин да задржиш дечко.
  Може ќе му биде интересно некоја година, па ќе посака да смени.
  Ако е она вистинското, ќе те чека. Да, има и такви :)
  Ако е од тие, вреди да се бориш.
  Релативно си млада и не знам зошто тоа го сфаќате како проблем. Невина сум? Па што...
  Чиста си(да не речат сеа другиве прљави се) , гордеј се со тоа и чувај го колку што можеш повеќе. :) Нема поубаво верувај. Ако треба ќе се случи.
   
  На deskarada, Istata od vcera, Dust и 2 други им се допаѓа ова.
 3. Rebecca_R

  Rebecca_R Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2016
  Пораки:
  3.083
  Допаѓања:
  55.711
  Пол:
  Женски
  А како може сексот да е проблем, кога секс нема? :rofl:
   
  На Istata od vcera, piksooki, crimson и 2 други им се допаѓа ова.
 4. Згодно Момче

  Згодно Момче Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2016
  Пораки:
  867
  Допаѓања:
  4.979

  Еден краток совет од искуство: кога најмалку очекуваш тогаш ке се случи т.е спонтано.

  Нема потреба да се форсираш/нервираш сакам да кажам. :D
  Со среќа... ох и честит 8-ми март!
   
 5. Едно Чупе

  Едно Чупе Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2015
  Пораки:
  453
  Допаѓања:
  1.067
  Пол:
  Женски
  Кога веќе си чекала досега нема потреба да го направиш тоа ради реда дека сите го прават или колку да си докажиш самата дека си посакувана.Не дека не му си привлечна туку како да се плашат кога ќе наидат на некоја поразлична како тебе можеби грешам не ја знам до толку психологијата на машките ама знам дека ако некој навистина сака да биди со тебе за озбилно ќе те почитува во твојата одлука и ќе чека дури не се почувствуваш спремна за тоа.Во спротивно само ќе сака да си го прави ќефот со тебе а на таа возраст повеќето ( со поштовање на исклучоците) размислуваат така.Трпение-спасение како рекле на сите ни иди среќата пораноили покасно :mm:;)
   
 6. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  3.578
  Допаѓања:
  6.343
  Девојче, ама ич да не се секираш. Немој тоа што си немала секс до сега да го чувствуваш како некој товар (истото го велам и на оние што имале, а посакуваат да немале - значи да не се обвинуваат) зошто не е. Кога ќе дојде вистинскиот момент, тоа ќе си се случи спонтано и природно, без ти да размислуваш околу тоа. Јас исто така сум имала неколку кратки врски од по максимум 5-6 месеци, ако воопшто можат да се наречат врски, и никој до сега не ме форсирал да имаме секс, туку јас самата себе сум се форсирала и затоа не сум ни имала, зошто моментот бил некако неприроден и извештачен и повеќе сум мислела на тоа - ајде веќе нека се случи, отколку да се препуштам и да уживам во мигот.

  Дури, на некој начин сум благодарна што тоа не се случило (не заради приказни од типот не бил вистинскиот, го чекам принцот на бел коњ бла бла, зошто тој "вистинскиот" е релативна работа) туку атмосферата не била погодена, јас стварно не сум сакала а тоа според мене треба да важи за било кој секс во животот, не само за првиот.

  Врските што ти си ги раскинувала не мора да значи дека било стрикно заради сексот, врски се раскинуваат заради многу нешта, ете можеби не си била погодена со партнерите, и некои што ти раскинале/си им раскинала само сте си направиле услуга со тоа за да во иднина бидеш среќна со некој друг, отколку да тераш безвезе со некој ради реда. Плус, ти си уште млада, па и не верувам дека причината за раскинување било немањето секс на 16-17-18 години после два месеци врска, најверојатно станувало збор за нешто друго.

  Мој совет, не се оптоварувај со овие работи, фокусирај си се на факултетот, друштвото, излегување, журкање, за дечковци имаш цел живот пред тебе, и за секс исто така. Кога ќе дојде некој, ако ти се допадне пружи му шанса, само без притисоци и што е твое, ќе си дојде. Немој да си ствараш паника само затоа што си немала секс, тој што ќе те сака, ќе те сака секаква, сигурно нема да те остави заради тоа, нели? :)
   
  На Dust и Someonespecial им се допаѓа ова.
 7. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.349
  Допаѓања:
  77.675
  Пол:
  Женски
  Е ова е тоа. :) Да си го почекаш оној што ќе те цени таква и нема да те тера да имаш односи за да му ја ,,докажеш" љубовта на тој начин. Тоа е таа врска што ќе трае. :) Затоа што има љубов и страст. Знаеш да ги разликуваш? :)
   
  На Petra777 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Yassie96

  Yassie96 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2017
  Пораки:
  69
  Допаѓања:
  229
  Пол:
  Женски
  Ако си сеуште невина биди и остани таква не е начин за некој дечко убаво ти кажаа и погоре чиста си нема потреба да мислиш дека немаш секс па кратко трае врската едноставно биди горда со тоа што сеуште си невина Ако некој те сака ќе те сака ама оваа нашава ѓенерациа. Штом фатат врска веднаш мислат на секс!!
   
  На Згодно Момче му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.624
  Допаѓања:
  172.048
  Пол:
  Женски
  @Pembe за да задржиш некого потребно е многу повеќе од секс.
  Тоа што до сега не се случило не е причината за т.н кратки врски...
  Сексот сам по себе е само задоволство плус, но никако начин за задржување на партнер.
  Според мене врските засновани само на секс, не траат долго.
  Затоа стреми се кон пронаоѓање на партнер со кого ќе ти биде убаво се...дури и без да имате секс. Сексот ќе дојде сам по себе... :)
  Ако тоа "СЕ" не функционира, џабе вие имате секс...
   
  На Yassie96 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.464
  Допаѓања:
  7.834
  Пол:
  Женски
  Не те привлекол никој како што треба затоа ти е така. Ако те привлечи можеш да сакаш и првиот пат кога ќе излезиш на кафе со него. Понекогаш си има посебна хемија и многу практикуваат секс на прв состанок и после тоа им е како ништо да не се случило, а има и случаеви каде после тоа прераснало во доста стабилна врска.
  Ќе знаеш сама точно со кој ќе сакаш, а тоа дека требало година или пет години нема врска. Душата ќе ти сака сама, ќе си осетиш :)
   
  На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Blue000

  Blue000 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2017
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  159
  Пол:
  Женски
  Па имаш само 20 колку долга врска би можела да имаш и зошто ти е потебно долга врска сега? Одговори си на ова и биди искрена...некако не мислам дека ти е потребно тоа него проблемот ти е што тоа кратко трае па те прави несигурна и мислиш дека нешто не е во ред со тебе а сосема е нормално тоа посебно ако искачаш со типови од твоја генерација што очекуваш... се е во ред со тебе тргни си ги тие мисли уживај во слободата со тоа ќе привлечеш некој а не со тоа што се грижиш колку ќе го задржиш и колку ќе остане со тебе. Во однос на сексот не ти треба долга врска за тоа ако имаш желба и ако толку сакаш да пробаш зошто да не ама само ако ТИ сакаш никако само поради тоа да задржиш некој никој нема да задржиш така.
   
 12. Liu

  Liu Популарен член

  Се зачлени на:
  31 март 2016
  Пораки:
  724
  Допаѓања:
  2.501
  Пол:
  Женски
  Опушти се, ти непρавиш ништо погρешно. Сеκот е чин κаде се пρедаваш и со душата и со ѕелото на паρтнеρот. Ќе се случи κога ќе му дојде вρеме . Сеκсот е важен во вρсκата но не и најважен. Сигуρно тоа немањето на сеκс не била пρичина за тоа што вρсκите не опстоиле . За губење на невиноста и пρвиот сеκс многу е важна подготвеноста и пρед се паρтнеρот, не може тоа со било κој. Тρеба да се чувствуваш сигуρна и саκана за да можеш да уживаш. Не се оптоваρувај и не ρазмислувај многу на тоа гледај да најдеш неκој κој исκρено ќе те саκа и почитува. Останатото ќе си дојде спонтано. :)
   
  На Arjanit2021 и Dust им се допаѓа ова.
 13. Stariot

  Stariot Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2012
  Пораки:
  124
  Допаѓања:
  162
  Пол:
  Машки
  Хмм, мое мислење е дека сексот не треба да биде стожер на врската. Врската не почнува заради секс. Сексот се појавува кога двајцата се спремни за него. Не мислам дека е проблем што си 20 години и без секс. Сексот треба да биде круната на врската, а не иницијатор на врската. 8-|
   
 14. love angel

  love angel Нов член

  Се зачлени на:
  26 декември 2018
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Zdravo na site ja sum nova vo forumov. Imam 18 godini so decko mi ideme vekje 1 godina prviot odnos go imav so nego pred 2-3 meseci.Obicno ne sum osoba koja e otvoren tip povekje sum sramliva i slicno sto duri ni po 3 meseci ne sum opustena dovolno.Imam problem sto duri svrsuvam do 3 pati vo eden odnos i vaginata mn se navlaznuva i se siri sto decko mi nemoze da svrsi tolku brgu. On veli deka nemam nekoja siroka vagina tuku deka problemot bil vo toa sto ne sum stenkala a toa dopolnitelno vozbuduvalo A jas se sramam ve molam za sovet kako da se opustam
   
 15. Trajce22

  Trajce22 Нов член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2021
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Sakam nesto da prasam stvarno mi znaci mnogu,koga imah prv seks so devojkami veke taa bese skinata a ne znaev zatoa ni krv i potece nisto bese skinata,potoa razgovaravme i mi rece deka na 6,7godini vozrast napravila bela so masko 11god i togas taa osetila bolka na vaginata dali e tocno toa i dali moze na tolku mala vozrast ili toa i e samo izgovor?
   
 16. Glowy

  Glowy Популарен член

  Се зачлени на:
  4 септември 2019
  Пораки:
  2.825
  Допаѓања:
  6.357
  Пол:
  Женски
  И што ако е само изговор? Ќе ја оставиш само дека не и си прв? Што толку тебе ти менува дали имала некој пред тебе или не? Може така ти кажала зашто си напнал зошто нема крв, а крвта не е морална при прв однос.
   
  На WildMk, cresa-jagoda и Arjanit2021 им се допаѓа ова.
 17. Trajce22

  Trajce22 Нов член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2021
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Mene nisto nemi mene,no zatoa sakaav da dobijam odgovor dali taa me laze ili ne sakam vistinata da ja znam,pa pisav ovde da vidam dali e mozno toa na taa vozras ne dobiv konkreten odgovor
   
 18. forumce

  forumce Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  8.153
  Допаѓања:
  37.725
  Пол:
  Женски
  На 6,7 години имала односи? :o wow каков изговор
   
 19. Glowy

  Glowy Популарен член

  Се зачлени на:
  4 септември 2019
  Пораки:
  2.825
  Допаѓања:
  6.357
  Пол:
  Женски
  Еве размисли кој на 6-7 години имал односи по сопствена волја. Возраст на прво одделение.
   
 20. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.714
  Допаѓања:
  283.218
  Можно е, ако ја силувал.