1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што правите кога некој ве копира?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од OrdinaryGirl, 8 јули 2010.

  1. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747
    Ништо само ме нервираат. Зар се до толку смотани да си направат нешто свое? Светот сака оригинали не копии :lol:
     
  2. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Абе и јас не ги регистрирам ама ме вади од такт кога пример: ќе ми текне, ќе си ја навиткам косата и ќе ставам една голема шнола никој што нема ставено дотогаш (повторувам: ПРИМЕР) и ќе се случи не ќе ме приметат толку луѓето, па утредента другарка моја да ја има направено истата фризура со истата шнола и да се шетка наоколу среќна,да ја приметат и да и речат неа: еееј супер фризура, како ти текна беее? и сите честитки кај неа,а таа да се смешка не ќе си пукниш в кожа? И нека не биде фризура, топик на мсн нека е или на фб, да ти го преземе некој, па некој што не го приметил кај тебе да и напише: еееј супер топик. Значи пример кажувам, не ми текнуваше друго.
    Мене ми се има случено, една не ми е ни другарка ни ништо, ме виде дека сум фарбана и не чекаше мн.и таа да се исфарба со истата боја. И ми иде и ми вика: еј, и ти имаш ко мојава боја? Лелеее како се погодивме исти. :@
    Едноставно неможеш да останеш рамнодушен на некои работи...
    А кога нема вакви ситуации едноставно си се смеам кога ќе ги видам, па и интересно е да си му идол на некого :lol:
     
  3. LadyStyle

    LadyStyle Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    121
    Многу се нервирам!Тие немаат свое ЈАС и како што викаат се китат со туѓи перја!
    А после заслугите за прекрасната „идеја„ одат кај копијата :envy:
     
  4. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Ееее, тоа секогаш е така. Треба да почнам и јас да копирам некого, па да почнат да фрчат фалби :D
     
  5. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Лани за нова година бев да купам нешто ако има на попуст , не планирав да фрлам многу пари за облека . Без со другарка и видов нешто во една продавница , и вика не ми е убаво и јас си го пробувам . Ми стоеше добро , си го купив и вика добро ти стои и јас ќе си го земам . И така си бевме исто облечени за нова година . Од такт ме извади ова .. ама си преќутев.
    Знаев да купувам блузи , да ми дава пари да купам иста таква за неа . Еднаш и земав ама друга боја и грда ( намерно ова :devil: )
    Другпат сакаше како моите фармерки и и реков дека нема да и стојат зашто е дебела .
    Злобна сум ама кога се нервирам правам такви работи . Јас никого не копирам , не сакам никој мене да ме копира.
    Од една страна гледаш дека ти завидуваат и сакаат да бидат како тебе , ама од друга страна се нервираш .
     
  6. Go-Girl

    Go-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    3.712
    Допаѓања:
    3.988
    постои заштита на интелектуална сопственост бе.....патентирајте си ги работите :rofl:
    мала шала иначе што се однесува до тоа дали ми пречи што ме копираат....па не премногу, само ако претера...е тогаш збеснувам ]:) и јас копирам или подобро да се изразам крадам идеи од списанија, од телевизија....од се околу мене, НО најбитно е што ги применвам на мој начин, онака како мене што ми одговараат, ги прилагодувам на мојот стил и начин на живот....никој неможе да биде 100% оригинален, секој црпи инспирација од нештата околу него.....сте се запрашале ли дали на вашите идоли им преши што ги копирате (ова е за оние кои имаат идоли) ???
    оправдувам копирање или како јас тоа би го нарекла инспирирање од некого, но притоа да се стави личен печат на работите, односно да се видоизменат и прилагодат...да не биде тоа фотокопија по секоја цена...зошто тогаш е веќе бедно....само бледа копија и ништо повеќе... ;)

    успат приметив на темава коментирала членка која копира и тоа на големо, а тоа се познава по мислењата на форумот....иако не ја познавам лично приметив дека нејзините постови многу наликуваат на други во даден момент...дури и истата конструкција на реченици ја користи....жалосно, ама сепак има време ќе созрее можеби ќе оформи сопствен начин на изразување, се гледа дека сеуште лута и неможе да се пронајде себе си ;)
     
  7. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Гоу тоа ти се вика зајакот му рекол на магарето дека има големи уши, а Дамбо се скинал од смеење.
    (се разбираме и истото го приметив и јас само преќутев ;) ) :lol:
     
  8. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Мислам дека знам на која мислиш :)
     
  9. renata77

    renata77 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    8.124
    Пол:
    Женски
    Се согласувам со Гоу дека не е возможно некој да е апсолутно оригинален во денешно време доколку е социјализиран и писмен. :) Ако е сам на пуст остров без никакви извори и средства за информирање и комуницирање,тогаш може да креира и да се фали со својата уникатност. :) Сите копираме и имитираме ,повеќе или помалку и тоа е е во ред,имајќи во предвид дека е апсолутно невозможно да се оградиме од влијанието на медиумите и воопшто на сите луѓе со кои постојано комуницираме.
    Но,сепак постои и разлика во копирањето.Едно е кога си одбираш сам нешта кои ти се допаѓаат и кои не треба да се само и исклучиво да се поврзани со една личност(макар била и селебрити која сака нека е)и на свој начин ги вклопуваш и усогласуваш со сопствениот стил и така постепено си го градиш.А сосема друго е кога од глава до пети се копира имиџот на некој,и тоа по принципот copy paste,кога не се вклучува ни грам мозок и комплетно си ја убиваш индивидуалноста,пример за ваков сама се себе убијал е копирањето на Ријана од страна на Сека.Мене ми е тоа смешно, очајно,дебилно и одвратно.
     
  10. Go-Girl

    Go-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    3.712
    Допаѓања:
    3.988
    :lol: :lol: :lol: абе ќе се пронајде девојката...зајаци-магариња се тоа произлегло од реалниот живот.....туку си викам и на сама себе и на вас сите дајте да не глумиме лудило...зарем има некој кој е оригинален...секој од некаде нешто видел....нели да не се правиме најпаметни и најпоштени :D копирајте ама со мерка т.е. инспирирајте се ;)
    а за примерите кои ги имате наведено со другарките....тоа е веќе бедно и мизерно, за да падне човек на такво ниво да краде идентитет треба да има 0% самодоверба :) жалосно.....во секој случај бидете свои и секогаш чекор пред другите...оставете ги да ве следат :D
     
  11. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.327
    Допаѓања:
    5.841
    Нека си копира кога само тоа го може,а за да те копира мора да има нешто .. :D
    Ич не им се замарам на таквите,нека продужат далеку нема да стигнат ;)
     
  12. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Порано многу ми сметаше некој да ме копира, не дај боже да имаше некој како мене блуза или фармерки не ги носев.
    Многу ме изнервира една бивша другарка кога купи исти чизми како моите и и викам абе ја и ти исти чизми имаме и ми вика не бе овие се малку подкачени, ме прави будала при чисти очи, ама ништо не и реков си поќутев.
    Нека копира, ама како мене не може да биде НИКОГАШ!
    Имам забележано едни од други многу си копираат слики на фејсбук и статуси исто.
     
  13. Ema.Sk

    Ema.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    1.311
    Допаѓања:
    4.758
    Па што знам .. ни е за смеење ни е за жалење .. Не сум будала да коментирам свашта ! Едноставно гајле ми е :D
    Животот ме научи да бидам флегма за вакви работи .. Ако некој неможе да биде оригинален и мора да биде копија моја не ми пречи воопшто :lol:
     
  14. EnnieFabulous

    EnnieFabulous Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    399
    Ги жалам таквите. Си немаат стил на живот, па крадат од другите. Но не ми смета, доколку тоа не почне да преминува во границите како на пример да купуваат иста облека како мене и слично. Така една другарка ми направи, купив едно џемперче и ми го виде, ми кажа дека и се допаѓа и утредента ја гледам со исто такво и ми дојде ми се испофали :fubar: Е тоа веќе ми е иритирачки.
    Ма гајле ми е, колку и да се трудат, никој не може да биде тоа што сум јас :) А и општо, никој не може да биде тоа што е некој друг.
     
  15. Hopeful

    Hopeful Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    1.467
    Не обрнувам внимание, искрено. Нека ме копираат ако сакаат, не ми смета многу, но за некои работи знам да се подизнервирам. Пр. За матурата со една имавме исти фустани и ми сметаше така -така и ми дојде на маса таа и се испонаша нешто ама ја "залепив" и реков дека мене поубаво ми стои фустанот :devil: и си замина. А инаку многу се нервирам кога некој го копира тоа што го зборувам, пр.јас ќе речам нешто и по некое време ( минута, час) ќе ја слушнам брачеда ми истото го вели како нејзе да и текнало или пак ние ќе купиме нешто ( двд, систем) и тие (брачедите) по неколку дена или недели - тап и тие одма :envy: Ама општо не се замарам, ако немаат сопствен стил, речник или идеја нека ме копираат, гајле ми е
     
  16. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Си се смешкам, нема проблем ако немаат свое јас нека копираат :) Жални се бидејќи најчесто тоа го забележуваат и другите а не само јас... :)
     
  17. fairytale

    fairytale Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    24
    Тоа е една да не речам единствена работа што најмногу ме нервира. :@
    Ги има премногу, но најмногу ме нервираат оние девојки кои се прават како мене само за дечко ми да им обрни внимание. Вчера ми се случи тоа кога стварно се изнервирав дури и маусот си го скршив. :@
    Девојкава напишала на мсн име исто како моето (мене ме нема од кај другарка ми видов) на фб., ставала реге песни кои ми се мене омилени. Ја ставила оваа слика што ми е на фемина. И за крај пишала I :l: reggae. Излегувам чаршија ја гледам девојкава..копија моја..останувам цела :o :o Слична облека па дури и две суканици си направила. Абе копија ... Се изнервирав многу но сега искрено ми е смешно бидејќи сето тоа го прави само заради дечко ми. :fubar: :fubar:
     
  18. martina.d

    martina.d Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    2
    Лелеее мразам кога некој ме копира до вчера имав една таква другарка која се гледаше од мене уфф колку само се нервирав ама сега ја шутнав не само поради таа причина има и многу други ... да не набројувам :envy:
     
  19. aNy-to

    aNy-to Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2010
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    394
    Копијата колу и да е совршена, секогаш афирмира туѓа вредност.
    Сметам дека оваа мисла се кажува.
     
  20. SpoiledBaby

    SpoiledBaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    890
    Допаѓања:
    302
    ме многу ме е гајле што сакаат нека прават ако и дошло до копирање нека копираат ако не знаат како да се облечат итн...имаше повеќе девојчиња што ме копираа,завист,љубомора...ама мн ме е гајле..девојки едноставно не се замарајте,оригинал си е оригинал ;) ;)