1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што правите кога некој ве копира?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од OrdinaryGirl, 8 јули 2010.

  1. eki4k2

    eki4k2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    41
    Ќе ја изгледам убаво (ако се однесува до облекувањето) и само у мозочево си викам Спаси ја Боже..
    А ако ме копира онака во однесување е тогаш дури....има караница
     
    На barbiche му/ѝ се допаѓа ова.
  2. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.019
    Допаѓања:
    5.937
    па зависи за што м копира...ако ме копира по форумов некој мило ми е бидејќи тука јас сум јас без никакви маски , се што мислам си кашувам ...ако ме копира некој во живо ,на ушилиште в чаршија почнувам да го надоградувам мојот стил бидејќи тоа го сваќам како личен КОМПЛИМЕНТ :)
     
  3. number1

    number1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2011
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    4
    Ништо не правам ниту ми пречи, тоа е знак дека сакаат да бидат како мене 8)
     
  4. barbiche

    barbiche Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2011
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    120
    па коа ме копира некој свесно јас само иронично ке се насмејам и усвет ке фати..хахахахахахахаха се шаламм :))))
     
  5. la-chicka

    la-chicka Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    1.336
    Допаѓања:
    1.571
    Пол:
    Женски
    Си се восхитувам на самата себеси :lol:
     
    На Name и Go-Girl им се допаѓа ова.
  6. Avril.09

    Avril.09 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    737
    Допаѓања:
    892
    Ако ме копира во облекувањето, и' се допаѓа мојот стил или го копира бидејќи нема свој.
    Ако ме копира во моите идеи, способности, изјаснувања, нема свој карактер и го бара на најпростиот можен начин.
    Ова е моето мислење и се држам до него, па затоа лесно се снаоѓам со таквите луѓе ;)
     
  7. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Хахах, мене ми е убаво чувството кога некој ме копира. Идол сум и. хехехехе
    Шала на страна, не ми пречи ако ме копира некој, сепак таа е само копија, оригиналот си е оригинал.
    Оригиналот се познава од далеку!!
     
  8. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    28.794
    Пол:
    Женски
    Често ми се случило да ми ископираат: текст, фотографии кој што лично јас сум ги сликала, многу идеи па и начин на однесување и облекување, кога бев помала многу се нервирав и често знаев да им кажам на тие што ми ископирале да избришат(доколку е текст или слика) бидејќи тоа не е нивен труд, јас сум се потрудила и сум била креативна да направам нешто, но сега не се замарам многу многу, но не е убаво да се китат со туѓи перја.
     
  9. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Бидна тоа времето кога како малечки во основно некој ќе купеше стегач во боите на виножитото и сите трк - купуваат ист таков.
    Денес ваквите работи ми се незамисливи и смешни и обично за таквите имам најголема доза на сожалување која може да ја пронајдам во себе.
    Фала Богу си имам одбрани луѓе околу мене, секој со свој изграден став, оформен во една зрела личност, кому не го интересира туѓата работа, ниту навики.
    Пресреќна сум што секој си е различен на свој начин, никој никого не копира, и сите се почитуваме меѓусебно.
    За тие останатите кои се справуваат со ваков проблем, што има да се каже, освен -
    High school is over!
    |(
     
  10. stella83

    stella83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    129
    Хмм...кога некој ме копира...заземам поза и позирам... :lol:

    Шала на страна, немам убаво мислење за тие што копираат (не се дооформени личности), ама во секој случај тоа би била само бледа копија, оригинал си е оригинал ;).
     
  11. GarpovaV

    GarpovaV Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2011
    Пораки:
    999
    Допаѓања:
    1.962
    Пол:
    Женски
    Во прв момент кога ќе видам некој дека ме копира се изнервирам, но кога подобро ќе размислам...тие не се мачат да го употребуваат својот мозок туку гледаат од другите, иако сите имаме иста големина на мозокот ;) Можеби и јас некогаш некој сум ископирала но не ептен и мислам дека со тоа никој не сум навредила :)
     
  12. klaudija90

    klaudija90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    18
    Мразам кога некој прави copy-paste ....
    Ме нервира кога човек нема свои идеи,нема своја креативност, па налесна варијанта е да копира и да го применува кај себе.
    Го оправдувам однесувањето кое она што е мое и моја осмисленост да биде поттик за да се создаде нешто ново.
    Но кога некој не знае што сака па го одбира тој „полесниот“начин за да се оправда себе си, но во лажно и туѓо светло. Секој си го одбира патот по кој ќе чекори :angel:
     
  13. Krisi88

    Krisi88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    30
    Искрено кажано до сега сум имала неколку другарки кои ме копирале најчесто во стилот на облекување ,фриизура и шминка , а неретко и мислења, но моментално една моја другарка очајно ме имитира, што дури не знам ни како да се поставам веќе со неа ,сепак имам и други пријатели и дечко, и навистина ми е незгодно кога тие луѓе ја гледаат потполно исто облечена како мене , со иста фризура , па дури и боја на коса , чевли , чанти и шминка,па дури и сака да почне да оди на јога со мене само затоа што јас ја сакам, а претходно се обложувам и дека никогаш нема ни слушнато за јога ,фенг шуи и медитација.Последно нешто што ме полуде е што девојката дури сака да слуша и иста музика како и јас ,а апла гледам дека не и лежи и никогаш не го сакала тој тип на музика ,туку најверојатно очајно се обидува да изгради стил па не знае од каде да започне, иако не ми е јасно како некој нема изградено став, стил,имиџ на 23 години. Од сега натаму ќе се обидам некако да и кажам , затоа што ова не е само униформираност, јас имам специфичен имиџ и сакам да си останам и доследна и препознатлива по него.
    Искрено мислам дека на таквите личности треба во лице да им се каже, а подготвена сум и да и помогнам да изгради свој стил , а и секој кој има ваков проблем треба да го направи истото,т.е. можеби треба да сфатиме дека способноста за самоодредување и детерминација не ја има секој.
     
  14. vendiii

    vendiii Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    2.464
    Кога некој ме копира тогаш акциите ми се креваат до небо :rofl: Нз не се нервирам затоа што од ена страна морам да признаам ми ласка кога гледаш дека некој те гледа како пример ти се восхитува .... Од друга страна затоа што ***НИЕДНА КОПИЈА НИКОГАШ НЕ МОЖЕ ДА БИДЕ ПОДОБРА ОД ОРГИНАЛОТ *** ;) :P
     
    На locaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  15. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Само добро ќе му се изнасмеам у фаца[​IMG]а тоа што ми расте егото со самиот факт е тоа е друг муабет. :D
     
  16. Biggie

    Biggie Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2011
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    62
    Па кога првиот пат ќе забележам ми е непријатно и не знам како би изреагирала, а потоа се смеам :D . Но тоа всушност ме невира. Не знам што можам да направам во овој случај, да речам зошто ме копираш? Не го носи тоа? Ако толку сака нека ме копира, со тоа само комплексите ми ги лечи :lol: .
     
  17. Butterfly-itgirl4s

    Butterfly-itgirl4s Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    285
    на оваа тема толку многу пати сум дискутирала ... јас го имам многу цесто тој проблем работата е во тоа сто некогас ми е симпати4но зосто е толку о4игледно и сите знаат која е копијата или пак кога другарките ме копираат во облекуванје или некои фрази сто ги користам но сепак не ми смета тоа зосто си признаваат во стилот те копирав хаха ...но најмногу сто ме вадило од такт е кога некој толку оцигледно ми ги краде идеите стилот ева не ми се верува па озгора на се се прави улава.ситуација, ги купува истите парцинја облека ама скроз исти па и ми вика еееее иста ни е маицката каква коинциденција а пред два дена ме прасува од кај сум ја купила ми иде да ја убијам исто со таснава си купив ја оригинал луј витон таа ја купува истатааааа ама плагијат и ми вика ееј гледај исти ни се таснивее леле во вакви ситуации верувајте ке се збудалааам ама не слуцајно е казано
    NE E DOBRO DA SE KRADE NO KOGA VEKE KRADES KRADI OD NAJDOBRIOT!
     
  18. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Се нервирам првите 15 минути, додека не се подсмирам и не им кажам на луѓето дека таквото однесување ми пречи.
    Од секогаш сум се издвојувала од останатите, дали по облека, или фризура небитно...И секогаш купувам нешто ми се допаѓа, без разлика на тренд...
    Па токму поради тоа веднаш забележувам доколку некој направи такво нешто, и очи ми пара таа појава, па морам да се соочам со личноста. :devil:
    Јас одсекогаш сум заљубена во стари работи (винтејџ стил) и со мали корекции на некои парталчиња од мајка ми, добивам уникатни прекрасни парчиња. Еднаш носев здолниште (од мајка ми) и една „другарка“ со која едвај муабет правев ме праша од кај ми е, (јасно ми беше што сака да постигне зашто и пред тоа често се случуваше да забележам дека ме копира), изнервирано и одговорив од Манго. Цурата се дрзнала, пошла во Манго барала и се распрашувала и другиот ден лута ми беше зошто сум ја излажала :envy:
     
  19. unforgiven

    unforgiven Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    му кажвам в лице дека нема свој живот ;)
     
  20. babaDara

    babaDara Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2011
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    Sekoj treba da bide originalen. Originalnosta go odlikuva covekot, negoviot karakter, licnost. ne e licnost kopijata. Toj go glumi DRUGIOT.
    [mod-kirilica:350aonv1][/mod-kirilica:350aonv1]