Што принесувате кога одите во црква?

Дискусија во 'Религија' започната од Bitter-Sweet, 2 септември 2015.

 1. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.643
  Допаѓања:
  49.295
  Пол:
  Женски
  Дали некогаш кога Бог ќе ви помогне или кога го молите да ви помогне, одите во црква и принесувате нешто? На пример, јас сум гледала мајка ми отсекогаш носела и оставала масло па и јас истото го правам, но не се носи само масло па масло... Но не знам што друго е во ред, вие што оставате во црква?
   
 2. Orthophill

  Orthophill Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2012
  Пораки:
  1.223
  Допаѓања:
  3.099
  Пол:
  Машки
  Најважното нешто што треба да го принесеме в Црква е нашето чисто срце, чист ум и нашата борба со гревовните страсти.
  Од материјалните работи добро е да принесеме: вино (потребно за светата литургија), поскура (потребно за светата литургија), масло (потребно за кандилата), големи свеќи за олтарот (потребни за светите богослужби), икони, кандила, богослужбени книги, диплиња, потоа убаво е во знак на наша благодарност да принесеме и некое наше ракоделие (како на пример перничиња за столиците во црквата). Може да се принесуваат и крпи, чорапи, маици, кошули, сапуни, шеќерчиња и слично, но тие немаат дирекна богослужбена употреба.
  Некогаш нашите свети предци во знак на благодарност приложувале и ниви, животни, богослужбени книги (една книга чинела колку едно стадо кози), куќи, дуќани итн.
   
  На Таа Сум, korisnichka, angelche16 и 5 други им се допаѓа ова.
 3. Daleron

  Daleron Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2014
  Пораки:
  2.996
  Допаѓања:
  16.390
  Пол:
  Женски
  Однесете цела покуќинина и куќата ако сакате за на крај да завршат по пазарите на продажба.(facepalm)
  Море не еден печен вол за да можат биволите од попови да се натоват убаво.
   
  На Bender Rodriguez, Jordanovska-K, CameliaMiller и 5 други им се допаѓа ова.
 4. Avokado

  Avokado Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2014
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  346
  ^
  Верувам во црква, но не и во попови. Одам често во црква палам свеки и по нешто ситно по иконите ставам(10-20). Сега се зареков па кога ке ми проиде срцката црвена ке одам да оставам зеjтин. :)
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  3.974
  Допаѓања:
  5.436
  Носам чорапи некогаш наменети за одредени светци и ги оставам пред иконата. Зејтин не сум носела. Видов минатиот пат на празник на богослужба многу луѓе донеле зејтин. Треба да се однесе , зошто да не,
   
 6. YoungandBeautiful

  YoungandBeautiful Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јули 2014
  Пораки:
  1.177
  Допаѓања:
  7.609
  Пол:
  Женски
  И јас масло носам, друго не сум однесла не знаев што.
   
 7. betiboo

  betiboo Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2012
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  60
  imam razgovarano so svestenik za ova i mi ima kazano deka vo crkva ili manastir moze da se prinese maslo,krpa ili nekoe darce no nosenje na zivotni ne zatoa sto toa bilo paganstvo,kurban poveke ne smeelo da se dava zatoa sto bilo paganstvo,taka mi kaza svestenikot pa sega vie sami odlucete.
   
  На jacqueline.s му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Winter Lady

  Winter Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  3.361
  Допаѓања:
  26.036
  Пол:
  Женски
  Масло се носи за здравје , НА ПРАЗНИК незнам дали може или само недела.Вино се носи кога пее попот на гробовите инаку за внатре во црквата не знам.Можеш за здравје да си однесеш крпи, чорапи, маици убаво е на тежок Петок да си однесеш и на велигден може и секогаш.Кога има задушница (ден на мртвите) се носи од дома лепче колбаси баница бонбони благо ставаш во книжен танир и на секоја жена даваш по едно такво си разменуваш со секоја жена.Можеш што сакаш кога не е посен а кога е посен се носи посно нешто и посно благо.Кога е црешарски се носи плус цреши.Се раздава и овошје , кој што ке си однесе.Кога е празник се носат кифли , шунка , кашкавал ,маслинки.На божиќ се носи баклава , на велигден јајца.
   
  На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Orthophill

  Orthophill Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2012
  Пораки:
  1.223
  Допаѓања:
  3.099
  Пол:
  Машки
  Животно не се носи како курбан т.е. како жртва, туку како дар. Единствената жртва која се принесува во Православната Црква во олтарот е бескрвната жртва, лебот (поскурата) и виното кои за време на светата евхаристија се претвораат во Тело и Крв Христови. А како што се носат чорапи, крпи и сл. може да се носат и животни или месо како дар. Но, не да се колат и уште помалку да се внесуваат в црква. Всушност животни и месо в црква не треба да се носат, но можат да се остават во дворот. Во манастирот на светиот отец наш Наум, охридскиот чудотворец од секогаш се носеле и ден денеска се носат јагниња како дар на манастирот во знак на благодарност. Тие не се колат, туку само се вртат околу храмот и се оставаат како дар. Исто може да се донесе месо за манџата што се дава за празникот. Исто ни тоа не е курбан.

  Масло и било кој дар (вклучувајќи чисто вино) може да се однесе секогаш. Раздавањата за задушници (освен пченицата) не треба да се прават в црква. Туку надвор од црквата или во припратата.
   
  На anakonda88 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Winter Lady

  Winter Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  3.361
  Допаѓања:
  26.036
  Пол:
  Женски
  Па реков дека не знам за внатре вино дали се носи , инаку за раздавањето секако дека е надвор до црквата си има посебен дел , иако и тоа спаѓа де.
   
 11. Daleron

  Daleron Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2014
  Пораки:
  2.996
  Допаѓања:
  16.390
  Пол:
  Женски
  (facepalm) (facepalm) (facepalm)
  И по една лопата да одите да си купите од црква (некој ја однел за здравје) за да имате среќа цел живот, само пазете колку евриќи или франака ќе понесете.
   
  На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
 12. martina4

  martina4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2015
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  90
  Пол:
  Женски
  prasanjevo ke go postavam ovde koj znae neka mi odgovori ,Dali sega za 11 za praznikot otsekuvanjeto na glavata na sv Jovan se jade crveno ili i toa e babini devetini znam deka se posti ama za nejadenje crveno neznam kazete vie?
   
 13. Winter Lady

  Winter Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  3.361
  Допаѓања:
  26.036
  Пол:
  Женски
  Што цρвено месо или општо све ?
   
 14. martina4

  martina4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2015
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  90
  Пол:
  Женски
  ne meso,toj den e posen crveno jadenje primer kako domat,kecap opsto posno crveno.
   
 15. Winter Lady

  Winter Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  3.361
  Допаѓања:
  26.036
  Пол:
  Женски
  Пρвпат од тебе слушам.Може има вρсκа.
   
 16. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.643
  Допаѓања:
  49.295
  Пол:
  Женски
 17. Winter Lady

  Winter Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  3.361
  Допаѓања:
  26.036
  Пол:
  Женски
  Досега не сум применувала да јадам , да не јадам па сега да менувам ? штознам.
   
 18. Sunshine_1979

  Sunshine_1979 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2015
  Пораки:
  1.351
  Допаѓања:
  11.922
  Пол:
  Женски
  И јас знам дека црвено не се јаде на празникот!
  Инаку во црква носам или масло или само оставан пари на иконите.
  Понекогаш кога има носам и по некое цветче и свеж босилек.
   
 19. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.844
  Допаѓања:
  7.589
  Пол:
  Женски
  Па масло, чорапи, ризи некои вакви работи :)
   
 20. Tove Lo

  Tove Lo Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2015
  Пораки:
  126
  Допаѓања:
  418
  Zavisi redot kaj mene sekogas si e da si zapalam svekja da se pomolam i zablagodaram za se sto imam ,da ostavam nekoj denar da si napunam krstena voda..obicno nosam maslo sum videla bliski do semejstvoto nosat peskiri corapi nesto takvo :))