1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што принесувате кога одите во црква?

Дискусија во 'Религија' започната од Bitter-Sweet, 2 септември 2015.

  1. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    Obicno nosam zejtin ili nekoe darce i ostavam nekoj denar na ikonite i si palam sveka za zdravje za semejstvoto.
     
  2. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.801
    Пол:
    Женски
    Јас обично кога одам оставам пари на икона и палам свеќа надвор.
    До сега само за велигден јајце имам остаено.
    Е сега ме интересира пример ако сакам масло да остам, каде конкретно да го остам? Покрај некоја икона? Да побарам поп да му го дам? Ете за велигден нели има кошничка за јајца, наутро ко ќе има причесна пак се остава во кошницата покрај иконката. Како со останатите работи ...? :$
     
    На Avokado му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.083
    Допаѓања:
    11.228
    Бев денеска на литургија и имаше народ. Се враќа народот во црквите. овој пат дар не носев, оставив само пари.
     
  4. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Најдобро покрај постољето на целивална икона (икона наместена на мало постоље, во хоризонтална положба, најчесто во центарот на храмот).
     
    На irenna и theowndemon им се допаѓа ова.
  5. muchacha_a

    muchacha_a Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    1.236
    Допаѓања:
    14.580
    Пол:
    Женски
    Носам зејтин,чорапи,крпи,мајци бели машки или женски без разлика,пари на икони оставам и свеќи за здравје среќа палам.И понекогаш кога си обеќам за нешто ако ми се исполни обавезно си го носам тоа што сум си ветила на господ или мајка богородица
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  6. jelena.rozga

    jelena.rozga Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2014
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    205
    Побожна сум, најчесто одам со мајка ми. Таа купува зејтин и остава пари, а најчесто од црквата или манастир си купуваме бележички и крпи.
     
  7. aerodrom

    aerodrom Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2010
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    85
    Бог сака послушност, Бог сака да го дадеме срцето, ниедна крпа ниту зејтин не го прави човек подобар. Да го дадеме дури и целото богатство ако нема љубов тогаш се е напразно. А љубовта се состои во послушноста кон Бога. Што корист од адети кога лугето не го слушаат Господ и што Тој сака од нас.
     
    На theowndemon, kuc, x-MajaEsposito-x и 2 други им се допаѓа ова.
  8. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Најчесто зејтин или некоја крпа и оставам пари и палам свеки.
     
  9. Anna 81

    Anna 81 Активен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2015
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    191
    Пол:
    Женски
    Zdravo. Ne znam dali e prasanjevo za tuka ama mislam najsoodvetno mi se cinese tuka da prasam. Mazena sum 3 god i nemam deca. Otkako vidovme deka imame problem so neplodnost sekogas koga odam vo crkva na site svetci i na Gospod se molam za da mi dade porod. Sekogas mi naviraat solzi na ocite i mi ide da placam. A koga me vide baba mu na maz mi vika od crkva izleguvas ne e ubavo da placis. Pa da ne znae nekoj nesto okolu ova?
     
  10. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    за плачењето не знам, а околу молитвите и јас си се молев и си оставив на икона бебешки чорапчиња. се надевам за брзо ќе и бидат исполнети молитвите:hug::l:
     
    На Anna 81 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Sunshine_1979

    Sunshine_1979 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2015
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    11.927
    Пол:
    Женски
    Не можам да ти дадам стручно мислење но од мое искуство и јас го чувствувам истото во црква. Само интресно е тоа што не е интензитетот ист во секоја црква! При молитвата кон светците понекогаш ми доаѓаат солзи на очите и си плачам....затоа сакам да си појдам во црква кога нема многу гужва и само со најблиските - мм и ќерка ми.
    Ти посакувам брзо и успешно решение на проблемот па наскоро дар да носиш и да се заблагодаруваш за приновата во црква! Тогаш нека бидат солзи радосници!
     
    На Anna 81 и Avokado им се допаѓа ова.
  12. Anna 81

    Anna 81 Активен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2015
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    191
    Пол:
    Женски
    Fala ti mnogu. Ke dade Gospod. Si mislev da ne e loso so placam ama ne mozam da se vozdrzam nikako. I da tocno e ne vo site crkvi i ne sekogas ama pocesto solzi mi idat na ocite...
     
    На Sunshine_1979 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Sunshine_1979

    Sunshine_1979 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2015
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    11.927
    Пол:
    Женски
    Зарем може да биде лошо, од мака одиме, лоши мисли немаме и за убаво се молиме!
    До сега не сум размислувала за ова... но реакцијата е посилна од мене, тоа се искрени чувства и мислам дека нема тука никаков грев! Позз
     
    На Anna 81 му/ѝ се допаѓа ова.