1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што ручавме денес? (за деца од 1-3 години)

Дискусија во 'Дете' започната од koritsaki, 13 јуни 2012.

 1. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  16.441
  Допаѓања:
  94.314
  Пол:
  Женски
  300 мл кисело млеко и лебче
  пола банана
  1 краставица
  грашок со телешко месо
  крема од житарки со мед
  малку бисквити
  300 мл кисело млеко
   
 2. MSkorpionka

  MSkorpionka Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.972
  Допаѓања:
  4.089
  Што ручавме денес ( за деца од 1-3 години )

  ^
  Ова само за ручек? Машала апетит

  Мала чинија ориз со пилешко, третина канче кисело млеко и многу малку леб...толку, на диета сме :D
   
 3. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  16.441
  Допаѓања:
  94.314
  Пол:
  Женски
  Што ручавме денес ( за деца од 1-3 години )


  не,не, ова е за цел ден :D
   
  На MSkorpionka му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Neodlucna

  Neodlucna Популарен член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  853
  Допаѓања:
  1.048
  Што ручавме денес ( за деца од 1-3 години )

  Лепче со путер и урда плус домашен сок од праска
  Манџа леќичка
  Бисквит со сок
  Палента и кисело млеко
   
  На anilorakkarolina му/ѝ се допаѓа ова.
 5. vickyy90

  vickyy90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.487
  Допаѓања:
  1.068
  Што ручавме денес ( за деца од 1-3 години )

  1 јогуртче и бурек
  мусака и леб
  грозје
  палачинка со нутела,банана и плазма
  неколку кругчиња чајна и малку леб
  чоколадно млекце
   
  На minuu и joy1 им се допаѓа ова.
 6. mace4545

  mace4545 Активен член

  Се зачлени на:
  14 август 2013
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  3
  Што ручавме денес ( за деца од 1-3 години )

  омлет
  Мусака
  јаболко
  колачиња
  Сок од портокал
   
 7. RozeSk

  RozeSk Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2011
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  26
  Што ручавме денес ( за деца од 1-3 години )

  16 месеци:
  Лебче и павлака
  сокче
  леќа со лебче
  чоколадо
  млеко пред спиење
   
 8. RozeSk

  RozeSk Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2011
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  26
  Што ручавме денес ( за деца од 1-3 години )

  Мамички, ајде ве молам дајте ми некој предлог за рецепт со јајце? Малово почна да ми одбива да јаде јајце, а вообичаено му го давав во следниве компбинации:


  1. Варено јајце со кисело млеко и леб
  2. Омлет со сиренце
  3. Намаз од варено јајце, путер и сирење

  Друго не ми текнува ништо. Ми го јаде само ако му го ставам во спанаќ манџичка. Дај кажете како да му го протнам јајцето, зошто па и ич да не го јаде не бива...
   
 9. macy28102012

  macy28102012 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2012
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  57
  Пол:
  Женски
  Што ручавме денес ( за деца од 1-3 години )

  Пробај да го испасираш со банана, а може и мед да ставиш доколку сака. Моето дете, кога не сакаше да јаде ништо друго освен банана, така го јадеше јајцето.
   
  На RozeSk му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Meredit

  Meredit Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  90
  Поголемото синче јајцето го јаде многу во супа.Онака сварено ќе му го срендам и ептен му е вкусно така.Кога не сака ништо друго да јаде ова јадење обавезно го сака.Кога беше помал не можеше да се замисли ден без супичка и коке. :)
   
  На RozeSk му/ѝ се допаѓа ова.
 11. RozeSk

  RozeSk Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2011
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  26
  Ви благодарам феминки, баш ќе ги пробам овие комбинации
   
 12. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.980
  Денес моето маже ручкаше:
  1 домат, 1 младо кромидче, целер-корен и лист, тиквичка, неколку макаронки и 1 цело јајце изблендирано и си ја искрка поолна чинија со сласт :)
   
 13. MiAmor

  MiAmor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2013
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  2.564
  Пол:
  Женски
  мајки кажете некој предлог за доручек и вечера,скоро сме 13 месеци,насабајле јаде лебче со кисело млеко и маслинки, ајварче со маслинки или мармаладче домашно,веќе не ги сака овошните кашички,и палента со кисело млеко др не ми текнува дајте некој предлог :)
   
 14. Ane10

  Ane10 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  256
  Допаѓања:
  143
  Ние насабајле јадеме омлет со јогурт и сиренце,или овесни снегулки со млеко и измешано со јаболко,банана или било кое овошје,млеко со бисквити,леб со путер,сирење и кисело млеко,лешник чоколино,кроасан со млекоо ехеееее има многу јадења за доручек колку сакаш :D Јас пак не знам за ручек веќе што да му готвам кажете некоја идеја :D
   
 15. saseiefi

  saseiefi Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2012
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  77
  Majki dali kolicinski se zgolemuva hranata dali uste merite kolku gr izelo :)
   
 16. Mravce

  Mravce Популарен член

  Се зачлени на:
  11 март 2012
  Пораки:
  350
  Допаѓања:
  252
  Јас воопшто не му мерам колку сака јаде, некогаш повеќе некогаш помалку, зависи како е расположен дечкото :D
   
 17. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.980
  ние денес сме
  д. на пола банана
  р. едно мало варено компирче
  в. 3 плазма бисквита и измеѓу наместо вода цел ден пиеме чај од нане,
  п.с. Вчера ми поврати се што беше изел, 2 пати и морав денес да го ставам да му се стабилизира желудничето, страв ми беше да му давам друго нешто да не ми поврати пак, а причината сеуште не ја откривме :worried:
   
 18. saseiefi

  saseiefi Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2012
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  77
  Majki po kolku mleko im davate dnevno na vasite decinja nie pieme po odprilika po 500 ml dali e mnogo ili malce
  vcera ova ni bese menito vo
  7 sabajle 150 ml mlekce
  10 i 30 ovosna kasa
  13 i 3o mleko 150ml
  16 i 30 blitva so kompir
  20 00 1 kriska lepce so dgem od aronija
  00 00 mleko 180ml
  i izmegu sto si gricnuvame ovosje krusa i jabolko malecki parcenca
   
 19. Ane10

  Ane10 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  256
  Допаѓања:
  143
  Ние денеска на менито имавме вака :)

  07-120мм млеко
  09-лешник чоколино
  -12-банана за ужинка
  15-блитва со ориз и пилешко месо
  18-120мм млеко
  20-30 овесни снегулки со банана и млеко
  А утре на менито за доручек имаме
  јајце со кисело млеко и сирење
  за ручек јунешко месо со компир,кромид и морков
  за ужинка јаболка
  и за вечера некои житарки со млеко
   
  На Rina Limani му/ѝ се допаѓа ова.
 20. MiAmor

  MiAmor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2013
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  2.564
  Пол:
  Женски
  од кои овесни снегулки давате,и дали блендирани?