1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што ручавме денес? (за деца од 1-3 години)

Дискусија во 'Дете' започната од koritsaki, 13 јуни 2012.

  1. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.510
    Допаѓања:
    144.235
    Блендирам.
    Не сака ни пасирано. И јас сакам да џвака и знам дека е подобро и повкусно ама не ни оди... засега. Ни уста не отвара, практично на сила му ја пикам лажицата.
     
    На ludoto19, kukla21, mal.ecka и 3 други им се допаѓа ова.
  2. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    Мислам дека со пасирано треба многу порано да се почне. Ама од страв дека ќе се задави многу мајки блендираат, а не ни даваат парченца сами да јадат. Многу убаво се сеќавам на советите на Анатх да се почне со пасирано уште на самиот почеток на дохрана. Тој совет го применував и јас. Мислам дека и затоа немаме проблем со цврстината на храната. А со сила применување може само да се створи спротивен ефект.
     
    На Среќичка, mal.ecka и sofi2107 им се допаѓа ова.
  3. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.510
    Допаѓања:
    144.235
    Парчиња давам од старт. Кора, бисквит, смока, банана, сирење...се што сметам дека може да џвака.
     
    На mal.ecka и forumce им се допаѓа ова.
  4. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.400
    Пол:
    Женски
    Бебе мое е 18м и уште јаде мазно блендано 8)
    Точно, сметам дека ,,треба,, да јаде барем помалку мазно, па и пасирано, ај ако не е парчиња, но ете тоа е реалноста.
    Уствари јас сум пресреќна што почна храна да фаќа со рака (грицки не сметам у ова) и што принесува до уста :D
    Ќе биде, ама ич не се устручавам, битно јаде 8)

    Јас кога јадам ѕирка да види што јадам, но мм кога ќе седне да јаде обавезно се врти да го земе и дури мм јаде он му седи у скут. До скоро само јадеше леб и гледаше по тањири, но од скоро почна да си зима што види (како компирите вчера) и пробува.
    Прееска се наврте на маслинки, но не ги бендиса :smirk:

    @duffi какво е тоа Хипис цвекло?
     
    На TeddyGrey, kukla21, mal.ecka и 3 други им се допаѓа ова.
  5. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    I mojata toa jade, biskviti, smoki, solenki, sirenje, ama rucekot blendiran so puterce. I jas sakam od naseto jadenje da jade, ama tesko odi.
     
    На eli25 и duffi им се допаѓа ова.
  6. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.510
    Допаѓања:
    144.235
    Холе сум сакала да напишам.|-)
    Од новите, Зебра мислам беше со јаболко и банана.
     
    На mal.ecka и emkaemka им се допаѓа ова.
  7. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Јас така почнував уште од 6 мес. од прв оброк. Се задавуваше и повраќаше. И цело време пробуваме , цели оброци ми повраќал буквално со неколку млазеви. Ќе изеде и на крај нешто ќе го задави и толку. До детето си е. Инаку сега на 20+ имаме напредок , дел јаде неблендирано.
    @duffi браво за дечкото :)
     
    На mal.ecka, Black girl, forumce и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    И мојата јаде блендирано. Ич не му се секирам. Јаде јаболче, јаде крушка, портокал, грицки, леб, бисквити, ама оброк тешко. Посебно ручекот.
    Не знам за вашите, ама она јаде со "затворена" уста. Не отвора, него некако само усисава со устата.
    Тарана кога и давам отвора малку повеќе, ама и тоа е на гурање.
     
    На mal.ecka, duffi и eli25 им се допаѓа ова.
  9. Skorpija25

    Skorpija25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2017
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    21.853
    Пол:
    Женски
    Мојата не јаде блендирано уште пред годината, ама проблемот е што слабо јаде, а само вика дај ако види некој да јаде. Месо посебно, не сака да види.
    Што да давам во замена на месо?
    Леб да и дадеш цел ден ќе јаде, кисело млеко, тарана. Добро е што овошје и зеленчук сака многу, свежи си ги јаде исечени на тенки парчиња, морков рендан..
     
    На forumce и mal.ecka им се допаѓа ова.
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Пасирано се почнува од сам почеток на дохрана. И тоа да се почне кога се спремни за јадење, не порано. Заби не се потребни за храна, бебињата се учат да џвакаат со непцата, после забите само ќе си ја преземат улогата кога ќе никнат. Блендирање не е потребно, дури ни за месо.
    Блендираната исхрана предизвикува проблеми. Прво со развојот на вилиците и сместувањето на забите во нив, придонесува за полесно расипување на забите оти се лепи по нив и прави проблеми со желудникот бидејќи колку подолго се тера со блендирана храна, толку потешко се учи правилното џвакање. Кога ќе се премине на храна која треба да се џвака, не се соџвакува убаво, предизвикува отежнато варење и појава на гастритис во најмала рака.

    Секое дете е приказна за себе. Ама џвакањето е важна функција што мора да се научи во првата година од животот.
     
    На Lolipop23, Среќичка, forumce и 4 други им се допаѓа ова.
  11. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Околу блендиранава храна сакам само да ве предупредам нешто. Внимавајте за возраста до кога би давале. Потполно ве разбирам зошто давате, и мојава има три години, па знам на многу ретко да и изблендирам, демек чорба.
    Ама еден конкретен случај што го познавам на дете со наполнети 11 години и кое не става во уста ништо друго сем блендирана храна, искрено ме извади од памет. И они така се испуштија од колосек, ете не јаде, ете само таква храна сака. Сега детево се плаши од цврста храна дека ќе се задави, веќе е случајов во други димензии отиден.
     
  12. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Се почнува, ама ете некои не јадат така. Гладна ми е жал да ја оставам.
     
    На Tukituki му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Па научиле дека така им е полесно, затоа не се трудат да џвакаат. А не дека не можат.
     
  14. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Јас од старт и нудам нефино блендирано. Не јаде. Едвај на 10м пројаде ко што треба. Требаше гладна да седи за да истерам по мое. Напорна е за јадење. Кој ја видел сите исто викаат.
     
    На Tukituki, mal.ecka и duffi им се допаѓа ова.
  15. Marija_Magdalena

    Marija_Magdalena Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2018
    Пораки:
    812
    Допаѓања:
    2.614
    Пол:
    Женски
    доручек: домашни питулици со овчо к. млеко
    ужина: не беше гладна многу изеде пола јаболко
    ручек: ситни макарони со домашни пастеризирани домати, лук, оригано
    ужина: лино грицки потопени во млеко
    вечера: омлет од 1јајце со печеница и кашкавал
     
    На emkaemka, Skorpija25, duffi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Среќичка

    Среќичка Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2017
    Пораки:
    1.470
    Допаѓања:
    3.554
    Пол:
    Женски
    Појадок: Мафини со сиренце и чајче
    Ужинка: Јагоди и сок од лимон и портокал со маџун
    Ручек: Риба со пире (за пирето се мрштеше, (сакаше да го џвака хаха) па дел јадеше сечкан компир) + млад кромид, краставичка и роткви
    Ужинка: Банана
    Вечера :Овесни снегулки со јогурт
     
    На emkaemka, duffi, Marija_Magdalena и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. glisa

    glisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    153

    Mojata ima 2 godini I 7 meseci naj iskreno bi I davala I do 5 godini blendirano, no ni blendirano ni nikako në saka da jade maka maçime, osobeno manxicki nemat vneseno vo sebe taka da dajte sovet so sa pram zs zbudalvam
     
  18. glisa

    glisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    153
    Ve citam cesto, I se cudam koga pisite avokado, urmi, borani, neznam so, manxhi, I dr pat sum komentirala, dajte sovet kako da pocneme da jadme, nisto ne saka da jadeee vratime I po dvor go cuva jadenjeto vo usta po 5,6 min I go pluka, niti manxhi niti ovosjje jade, zbudalvam, eve kaj majkami is too Imaat malecki od bratmi si jajt so ce najdat I so ce Im dadat, I na lekar sum bila doktorkata mi kazva moras manxhi ovosja, në razbiraat koga I kazuvam deka usta në otvara. ‍♀️‍♀️‍♀️‍♀️‍♀️‍♀️
     
  19. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    Да почнеш да и даваш од б- комплекс гранулите или сирупот. Тие обично се за отварање апетит
     
    На slobodka и glisa им се допаѓа ова.
  20. glisa

    glisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    153
    Rucegot go davas blendirano posto pisuvas I jagnesko kako go davate?