Што ручавме денес? (за деца од 1-3 години)

Дискусија во 'Дете' започната од koritsaki, 13 јуни 2012.

 1. emkaemka

  emkaemka Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 јули 2013
  Пораки:
  5.765
  Допаѓања:
  58.216
  Пол:
  Женски
  Вчера.
  Д: пржени лепчиња со јајце.
  У: соленки, грисинки, ореви.
  Р: макарони со сирење и болоњезе сос.
  У: пица.
  В: пилешко во кари сос.
  У: бдејска торта.
   
  На Leo_29, Skorpija25, mal.ecka и 3 други им се допаѓа ова.
 2. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  3.612
  Допаѓања:
  33.415
  Денес:
  Појадок: овес со јогурт, банана, вишни и јаболко
  Ужинка: кифличка со кајмак
  Ручек: домашна супа со зеленчук и телешко и малку лепче
  Ужинка: Хипис од круша и боровница
  Вечера: леб со кисело млеко
   
  На eli25, duffi, Leo_29 и 3 други им се допаѓа ова.
 3. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  3.612
  Допаѓања:
  33.415
  Денешно мени:

  Појадок: кајгана со сирење, свеж домат, интегрален багет.
  Ужинка: кришка лепче со крем сир
  Ручек: рижото со брокула и бујон, чаша јогурт
  Вечера: пица лепче (премачкано со путер, хумус, оригано, свеж домат и кашкавал)
   
  На eli25, kukla21, Skorpija25 и 3 други им се допаѓа ова.
 4. emkaemka

  emkaemka Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 јули 2013
  Пораки:
  5.765
  Допаѓања:
  58.216
  Пол:
  Женски
  Д: јајца и пица со 4ри вида сирење.
  У: монте со бонитоп.
  Р: пилешки џигер, печени компири и кришка леб со која си макаше у сосот од џигерот (facepalm)
  У: соленки.
  В: лиснато, сирење и грашак.
   
  На eli25, Coco31, kukla21 и 4 други им се допаѓа ова.
 5. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  3.612
  Допаѓања:
  33.415
  Денес:
  Појадок: гриз со јаболко и крушка, малку цимет
  Ужинка: плазма диет
  Ручек: чорба од брокула со парче р'жан леб, пире од компир и морков со путер.
  Вечера: млечна кифла со павлака и кашкавал
   
  На Skorpija25, kukla21, eli25 и 4 други им се допаѓа ова.
 6. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  3.612
  Допаѓања:
  33.415
  Денес:
  Појадок: пица палента со додаток крем сирење
  Ужинка: грисинки
  Ручек: ориз со телешки ќофтенца, парче лепче
  Ужинка: хипис од банана и јаболко
  Вечера: попара од бисквити со кисело млеко, мелени лешници и парченца сува слива
   
  На Coco31, eli25, emkaemka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. Ano

  Ano Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2016
  Пораки:
  4.824
  Допаѓања:
  29.960
  Пол:
  Женски
  Ти јаде толку благо - мед, урми...

  Доручек - јајце на око со павлака пршута
  Ужина - јаболко и овошен јогурт
  Ручек - печена пастрмка и пире
  Ужината ја рипнавме ништо посебно
  Вечера - палента, кисело млеко, некое чварче сигурно ќе украде ова дете мое.
   
  На Skorpija25, kukla21, Coco31 и 3 други им се допаѓа ова.
 8. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  5.198
  Допаѓања:
  43.244
  Пол:
  Женски
  Д: кришки со јајце со кисело млеко
  У: грисинки и банана
  Р: супа, батак со карабатак, пире и моркови печени со месото.
  У: наполитанка и јаболче
  В: мафин со аронија
   
  На Skorpija25, kukla21, Coco31 и 3 други им се допаѓа ова.
 9. emkaemka

  emkaemka Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 јули 2013
  Пораки:
  5.765
  Допаѓања:
  58.216
  Пол:
  Женски
  Д: јајца, леб со семки + татко му го дојаде со паштета :|.
  У: кики бомбони, семки од тиква, фстаци, смоки.
  Р: пилешко на скара и печен компир.
  У: фронди и чоколадни наполитанки.
  В: тост со моцарела.
   
  На kukla21, Coco31, mal.ecka и 2 други им се допаѓа ова.
 10. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  8.799
  Допаѓања:
  75.341
  Д:Јуфки ,па ме виде мене со тост и смачка половина со врат и кашкавал(а имаше и кечап и мајонез:worried:)
  У:Јогобела праска,2 животински (првпат му е ова да удри на благо :wasntme:изгледа дека не се најаде баш на доручек прво побарал на татко му ,па после на мене (facepalm))
  Р:Лосос,компир,брокула и златна мешавина
  У:Оризови галети,квики
  В:Палента и кашкавал
   
  На kukla21, duffi, emkaemka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. Ano

  Ano Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2016
  Пораки:
  4.824
  Допаѓања:
  29.960
  Пол:
  Женски
  Те читам неколку поста дека даваш семки и јатки. Почна цели немелени да ги даваш?
   
  На kukla21 и mal.ecka им се допаѓа ова.
 12. mal.ecka

  mal.ecka Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  3.196
  Допаѓања:
  43.884
  Д:Омлет со лукче,сирење+ајвар и лепче.
  У:Пудинг,оризова галета и дуња.
  Р:Пастрмка,рижото со брокула,морков и тиквичка.
  У:Чоколадни колачи
  В:Помфрит и везена потпечена пиперка со лук и магдонос.
   
  На Skorpija25, emkaemka, duffi и 4 други им се допаѓа ова.
 13. emkaemka

  emkaemka Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 јули 2013
  Пораки:
  5.765
  Допаѓања:
  58.216
  Пол:
  Женски
  Оддамна давам, што знам од 18м некаде сигурно јаде цели јатки. Он не голта храна, ниту пика неконтролирано, баш си зима убаво и си џвака.


  ^^иначе моментално мези помфрит со сирење, мора татко му да го дружи кога јаде и крај :D
   
  На kukla21, eli25, duffi и 3 други им се допаѓа ова.
 14. Ano

  Ano Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2016
  Пораки:
  4.824
  Допаѓања:
  29.960
  Пол:
  Женски
  Бравооо.

  Мојов не дека пика неконтролирано, ама мрзлив е со џвакањето па ќе почекам. Вчера јадеше ориз со печурки, ако веруваш печурките ги искака цели како што беа:o
   
  На eli25, mal.ecka, emkaemka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. snegulkata

  snegulkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.645
  Допаѓања:
  24.161
  Денешното мено:
  Д - баница со праз и филџан јогурт
  У - јаболко, смоки, домашен сок од рибизла и аронија
  Р - сарма и салатче од моркови
  У - банана,.грицки
  В - тостирано лебче со путер и кашкавал
   
  На Skorpija25, duffi, emkaemka и 3 други им се допаѓа ова.
 16. emkaemka

  emkaemka Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 јули 2013
  Пораки:
  5.765
  Допаѓања:
  58.216
  Пол:
  Женски
  Д: пржени лепчиња со јајца.
  У: и солено и благо од се по нешто, ама ништо конкретно.
  Р: ќофтиња со зајачко месо и жолчка, грашак, помфрит.
  У: палачинки.
  В: макарони со сирење и пармезан.
   
  На Skorpija25, duffi, kukla21 и 2 други им се допаѓа ова.
 17. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  3.612
  Допаѓања:
  33.415
  Денес:
  Појадок: овесна каша со какао, банана и круша
  Ужинка: перече
  Ручек: мисиркино со карфиол, пашканат и хербален путер
  Ужинка: обланда со фил од урми и лешник
  Вечера: тост со кашкавал и домашна салца, плус малку јогурт
   
  На Skorpija25, duffi, mal.ecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  3.612
  Допаѓања:
  33.415
  Денес:
  Појадок: р'жано лепче со путер и кашкавал
  Ужинка: грисинки
  Ручек: просо со тиквичка и лукче
  Ужинка: пире од јаболко, круша и цеден портокал
  Вечера: кајгана со сирење и парче лепче
   
  На duffi и Coco31 им се допаѓа ова.
 19. emkaemka

  emkaemka Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 јули 2013
  Пораки:
  5.765
  Допаѓања:
  58.216
  Пол:
  Женски
  Д: кајгана со урда и малку лепче.
  У: бадеми.
  Р: телешки ќофтиња, компир, грашак.
  1572886496945.jpg

  У: костени, Монте.
  В: тост со пршута и кашкавал.
   
  На Skorpija25, mal.ecka, duffi и 6 други им се допаѓа ова.
 20. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  3.612
  Допаѓања:
  33.415
  Денес:
  Појадок: палента со јогурт
  Ужинка: зобеше бадеми и кикирики (во мое присуство)
  Ручек: чорба од леќа со кришка леб, варено јајце на осминки
  Ужинка: плазма солена со слој хумус
  Вечера: на детски роденден сме, ќе јаде што ќе избере.
   
  На Skorpija25, mal.ecka, duffi и 1 друга личност им се допаѓа ова.