Што ручавме денес? (за деца од 1-3 години)

Дискусија во 'Дете' започната од koritsaki, 13 јуни 2012.

 1. emkaemka

  emkaemka Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 јули 2013
  Пораки:
  5.787
  Допаѓања:
  58.586
  Пол:
  Женски
  Вчера.
  Д: макарони со сирење.
  У: бадеми, Монте и домашен сок од јаболко 8-|
  Р: џигер, праз и леб.
  У: чоколадо, бадеми.
  В: кајгана со спанаќ и урда.
   
  На mal.ecka, duffi и Coco31 им се допаѓа ова.
 2. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  3.651
  Допаѓања:
  33.913
  Денес:

  Појадок: попара од р'жано лепче со јогурт, маслиново и малку сол
  Ужинка: окејк со овесни никулци
  Ручек: супа, ориз со спанаќ
  Ужинка: Хипис од јаболко и круша
  Вечера: плазма диет со слива и банана
   
  На Coco31, emkaemka и duffi им се допаѓа ова.
 3. emkaemka

  emkaemka Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 јули 2013
  Пораки:
  5.787
  Допаѓања:
  58.586
  Пол:
  Женски
  Д: пржени лепчиња со јајце.
  У: пудинг и бисквити.
  Р: ориз, пилешко и кожинките од пилето :bandit: (ќе се потепа за нив).
  IMG_20191107_173316.jpg

  У: сок од јаболко (едвај 20мл пие ама и тоа е нешто, се тешам овошје внесува :tmi:) чоко стоби флипс, рибици, лешници.
  В: АБЦ и леб (нова намирница :lol:).
   
  На Skorpija25, duffi, mal.ecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  8.849
  Допаѓања:
  75.904
  Д:Потпечени макарони и јогурт
  У:Смути,монте,наполитанки
  Р:Лосос,компир и брокула
  У:Квики,наполитанки
  В:Тост со кулен и кашкавал(од татко му) па побара бисквити и млеко. сега ми вика да му цедам "потокал" и ананас :D Ќе бидат 5 голтки ама ако (fingers)
   
  На Skorpija25, emkaemka, duffi и 3 други им се допаѓа ова.
 5. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  3.651
  Допаѓања:
  33.913
  Денес мака мачи со јадење :(

  Појадок: домашна супа од телешки бујон, појачана со многу лимон, среќа ја изеде цела со малку лепче
  Ужинка: зобеше колаче
  Ручек: морав да ја пасирам боранијата со телешко, едвај 150гр изеде
  Вечера: кришка леб со павлака, со молење
   
  На eli25, emkaemka, duffi и 3 други им се допаѓа ова.
 6. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  20.094
  Допаѓања:
  98.593
  Д. Кајгана со сиренце и јогурт
  У. Што стигне меле, монте
  Р. Мусака со телешко
  У. Калинка
  В. Тарана со пармезан.
   
  На eli25, Coco31, emkaemka и 2 други им се допаѓа ова.
 7. emkaemka

  emkaemka Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 јули 2013
  Пораки:
  5.787
  Допаѓања:
  58.586
  Пол:
  Женски
  Д: макарони и сирење.
  У: вафла со чоколаден прелив и лешници.
  Р: телешки ќофтиња, крокети, грашак.
  У: не сум смислила, а може и што најде тоа.
  В: кајгана со спанаќ и сирење.
   
  На eli25 и Coco31 им се допаѓа ова.
 8. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  3.651
  Допаѓања:
  33.913
  Вчерашно мени, кај баба и дедо си јаде ѓубренцето :)

  Појадок: кришка р'жан леб со путер, варено јајце и јогурт
  Ужинка: печено јаболко
  Ручек: компир манџа со телешко, со дробено лепче внатре
  Вечера: палента со павлака и сирење
   
  На eli25, Coco31, mal.ecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  3.651
  Допаѓања:
  33.913
  Денешно мени:

  Појадок: пржени кришки со чаша јогурт
  Ужинка: смути од јаболко и круша
  Ручек: крем супа од морков, лепче и малку павлака
  Ужинка: парче пита со праз
  Вечера: овесни бисквити со пире од дуња, круша и малку таан
   
  На eli25, mal.ecka, Coco31 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  3.651
  Допаѓања:
  33.913
  Денес:
  Појадок: овес потопен во вода од компот од праска + пире од праската со аронија, вишна и кокосов чипс
  Ужинка: грст чоко мечиња од Лино (ги доби на подарок)
  Ручек: ослич со лукче, печена тиквица и пире од брокула со кромид и пашканат
  Вечера: тост со путер, кашкавал и свежа црвена пиперка
   
  На Skorpija25, Coco31, eli25 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  8.849
  Допаѓања:
  75.904
  Д:Просо со дуњи,урми,лешници и маџун
  У:Стапче од пекара
  Р:Ѓувеч и зелка салата (обожава зеУка:lol:)
  У:Наполитанки (коитанки:lol:) и бејк ролс
  В:Гриз со какао варен во млеко и пола банана.После пак бејк ролс :)
   
  На emkaemka, kukla21 и Coco31 им се допаѓа ова.
 12. Maremama

  Maremama Активен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2019
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  259
  Пол:
  Женски
  Пијадок: две кифлички домашни со јогуртче (малечки беа)
  Ужинка:едно јаболко и пола банана
  Ручек:домашно ќофте 3 изеде со телешко беа, крастајче и пире компир два залка без леб со лажење се за да добие чоколатце па изеде едно животинско царство
  Вечера:јајце пржено и една кришка лепче со абц намаз
  Се мислам многу малку јаде ни грам не качува.. количински малку,на година ипол колку повеќе јадеше од сега :?:
   
  На emkaemka и Coco31 им се допаѓа ова.
 13. snegulkata

  snegulkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.650
  Допаѓања:
  24.308
  Вчерашното мени:
  Д - омлет со кашкавал и маслинки + доматче и лебче
  У - смути - банана, ананас, мандарина, 6 зрна аронија + маџун
  Р - компир манџа со свинско мевце + зелена салата
  У - чоколадо, грицки, бонитоп
  В - ѓеврече и јогурт


  Денешното мени:
  Д - пита со спанаќ + јогурт
  У - јаболко, киндер чоколадце
  Р - ориз, пилешко и зелка салата
  У - грицки, чоколадо, домашо сокче
  В - јуфки со сирење
   
  На duffi, emkaemka, mal.ecka и 3 други им се допаѓа ова.
 14. emkaemka

  emkaemka Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 јули 2013
  Пораки:
  5.787
  Допаѓања:
  58.586
  Пол:
  Женски
  Д: макарони со козјо сирење и пармезан.
  У: супа 8-| чоколадирани ориз, суво грозје, кикирики.
  Р: печено зајачко и печен компир.
  У: абс, сокче од грејфрут и портокал, костени.
  В: кришки со јајца + 2јајца.
   
  На duffi, snegulkata, mal.ecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.078
  Допаѓања:
  64.665
  Пол:
  Женски
  Доручек и ручек во градинка.

  Двајцата дома:
  У: калинка, јаболки и мандарини
  Ручек во 16ч: манџичка спанаќ со к.млеко и безглутенско лебче
  У: колачиња со безглутенско брашно со мармалад од шипки
  В: тостови (со што ни текне во моментот).
  Покрај синко и малава јаде без глутен.

  Во градинка незнам колку јадат количински, ама си кркаат и дома... Ако ги земам во 12 ужина имаат дома (како денес), а ако седат до 15ч, директ ручек во 16ч.
   
  На duffi, snegulkata, Skorpija25 и 4 други им се допаѓа ова.
 16. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  3.651
  Допаѓања:
  33.913
  Денес:
  Појадок: палента со јогурт и рендано сирење
  Ручек: динстан зеленчук со сусам, доматна салца и варена киноа
  Ужинка: р'жан леб со домашен крем од кикирики и урма
  Вечера: печена дуња со ориз на Хип
   
  На mariz, duffi, snegulkata и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. mal.ecka

  mal.ecka Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  3.263
  Допаѓања:
  44.908
  Д: кифла и к.млеко
  У:Пудинг,пола банана,мандарина.
  Р:мисиркино,рижото со морков,брокула,тиквичка.
  У:смоки
  В:макарони со сирење и зелка салата.
  Пак мандарина побара и лешници.
   
  На mariz, duffi, Skorpija25 и 2 други им се допаѓа ова.
 18. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  3.651
  Допаѓања:
  33.913
  Денес:
  Појадок: домашни крекери со кашкавал и намаз од авокадо и варено јајце
  Ужинка: две лажички домашен путер од кикирики и урми
  Ручек: компир манџа со парче лепче и парчиња печена црвена пиперка
  Вечера: јуфки со сирење и домашна салца
   
  На duffi, snegulkata, Coco31 и 2 други им се допаѓа ова.
 19. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.135
  Допаѓања:
  4.901
  Od koja vozrast przevte jajca, kajgana kako i przeni lepcinja
   
  На АнеАце му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.412
  Допаѓања:
  26.253
  Пол:
  Женски
  После година ипол некаде.
   
  На АнеАце му/ѝ се допаѓа ова.