Што ручавме денес? (за деца од 1-3 години)

Дискусија во 'Дете' започната од koritsaki, 13 јуни 2012.

 1. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  5.196
  Допаѓања:
  42.999
  Пол:
  Женски
  Јас и давам.
  Обожава кришки.
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 2. sofi2107

  sofi2107 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2014
  Пораки:
  2.186
  Допаѓања:
  5.815
  Пол:
  Женски
  Сеуште пржени јајца не сум му дала ( 31мес е дете ), кајгана во вид на палачинка му ја правам на путер или во калап за крофни или во апарат за вафли. А, ниту пржени лепчиња класика не сум дала. Лепчињата во рерна му ги правам ( натопени во матени јајца и плус додатоци ако ставам ) и во рерна ги печам. Ништо до сега пржено не сум му дала, а ни за нас не правам тоа ( прженици ). Инаку јајца домашни само давам.
   
  На Carpe Diem New и mal.ecka им се допаѓа ова.
 3. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  5.131
  Допаѓања:
  21.260
  Пол:
  Женски
  После година и пол. Обожава и јајце и лепчиња со јајце.
   
  На mariz и mal.ecka им се допаѓа ова.
 4. Pelargonium

  Pelargonium Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2018
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  701
  Пол:
  Женски
  Вчерашно мени

  Д: омлет,маслинки и свежа краставица
  У: животинско царство и компот од кајсија
  Р: спанаќ манџа со телешко
  У: пудинг од банана,круша, кајсија од компот и бисквити
  В: чоколино со кокосово млеко, па после тоа начека соленки
   
  На mariz, Skorpija25 и Coco31 им се допаѓа ова.
 5. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.058
  Допаѓања:
  64.270
  Пол:
  Женски
  Доручек и ручек во градинка, како и ужинка.

  Ручек: компир манџа со телешко + лебче и двајцата без салата зашто ако извадев салата немаше да изедат се, вака мав цела чинија.
  Ужина: калинка, јаболки и некое домашно колаче.
  Вечера:
  Синко лебче со путер и мармалад + чајче.
  Малата: лебче со путер, сиренце и домат, не јаде мармалад на лебче (само во колачи).

  @karak после 12м им дадов :) Кога збориме за пржено тоа не е пржено во 300мл зејтин. На нелеплива тава со путер и кајганата и јајце на око им правам. Јајце на око имам финта го ставам на тавата и со капак од тенџерче затварам, за секунди е готово од пареата. Лепчињата кога како, убави се и печени и на тава со путер исто. Земи си една тава мала нелеплива и "пржи" си. Ако се случи да немам путер, а да сакаат јајце, и со малку зејтин премачкана тавата нема гајле.
   
  Последна измена: 14 ноември 2019
  На Coco31, kukla21, Верче4 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. Milaаа991

  Milaаа991 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2018
  Пораки:
  2.654
  Допаѓања:
  9.945
  Пол:
  Женски
  Јас денес во очај и дадов пржено јајце со спанаќ на година дена. Сакав прво да го печам како фритата, ама за едно не ми се исплати, па и го спржив на малку путер . После цел ден одбивање на секаква храна, конечно го изеде јајцето.
   
  На mal.ecka, kukla21, Gaga.sk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  3.606
  Допаѓања:
  33.302
  Вчерашно мени:
  Појадок: овес во пире од јаболко и јагода + гоџи бобинки
  Ужинка: лепче од мешани зрна со путер
  Ручек: манџичка леќа, парче кашкавал
  Вечера: компот од крушки, ништо друго не сакаше
   
  На Skorpija25, Coco31, kukla21 и 2 други им се допаѓа ова.
 8. emkaemka

  emkaemka Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 јули 2013
  Пораки:
  5.753
  Допаѓања:
  58.092
  Пол:
  Женски
  Д: макарони со сирење.
  У: чоколадо, смоки, сусамки.
  Р: крокети од компир и ослич.
  У: монте, лепче со абц.
  В: пржени лепчиња со јајце.
   
  На eli25, Skorpija25, mal.ecka и 3 други им се допаѓа ова.
 9. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  3.606
  Допаѓања:
  33.302
  Денешно мени:
  Појадок: пудинг од сварено просо, половина банана, какао
  Ужинка: потпечено лепче со путер, шери доматчиња
  Ручек: зелка манџа со кришка леб
  Вечера: омлет со намаз од авокадо и сварена леќа
   
  На eli25, duffi, Coco31 и 2 други им се допаѓа ова.
 10. Maremama

  Maremama Активен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2019
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  259
  Пол:
  Женски
  Доручек: лебче со намаз и кисело млекце
  Ужинка:пола банана и две јаболки (обожава јаболка може и 5 да изеде)
  Ручек:полнети пиперки
  Вечера:омлет со кашкавалче и урда и една чаша јогуртче
   
  На eli25, Skorpija25, Coco31 и 2 други им се допаѓа ова.
 11. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.815
  Допаѓања:
  97.534
  Д. Макароними сирење.
  У. 2 хипис
  Р. Пире со мисиркино месо
  У. Монте
  В. На роденден сме, па што апне, тоа :)
   
  На Coco31, duffi, mal.ecka и 2 други им се допаѓа ова.
 12. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  3.606
  Допаѓања:
  33.302
  Денес:
  Појадок: пудинг од просо со сува слива, банана и гоџи
  Ужинка: кифличка од Милениум
  Ручек: мисиркино со куркума, печени карфиол, тиквица, пашканат, домашен хумус и малку од просото со мелен лешник
  Вечера:овес потопен во сок од портокал, какао и лажица путер од кикирики
   
  На kukla21, Coco31 и duffi им се допаѓа ова.
 13. Girly90

  Girly90 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 септември 2013
  Пораки:
  554
  Допаѓања:
  1.031
  Пол:
  Женски
  Д. Двопек со к.млеко и краставици
  У. Тазе домашни кифлички
  Р. Канелони со кромид, домат, моцарела и модар патлиџан
  У. Смоки, овошен јогурт со праска
  В. Едвај една кифличка со абц
   
  На Coco31 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Maremama

  Maremama Активен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2019
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  259
  Пол:
  Женски
  Доручек: кришки со јаце ( пола кришка само)и јогуртче една чашка. ужинка: надвор еден коросан касна и дома една јаболка
  Ручек:компир манџа со телешко
  Вечера: палента со кашкавал и кисело млекце.
   
  На Skorpija25, Coco31 и Milaаа991 им се допаѓа ова.
 15. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  3.606
  Допаѓања:
  33.302
  Денес:
  Појадок: домашна кифличка со сирење, чаша јогурт
  Ужинка: супа од брокула
  Ручек: тарана со болоњезе сос
  Ужинка: плазма диет со лажиче крем од кикирики и урми
  Вечера: пире од круша, јаболко, кокосов чипс и аронија со Хип пченка.
   
  На Skorpija25, mal.ecka и Coco31 им се допаѓа ова.
 16. Ano

  Ano Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2016
  Пораки:
  4.815
  Допаѓања:
  29.883
  Пол:
  Женски
  Доручек - јајце на око со малку пармезан и краставичка. Лепче само неколку залка
  Ужина - овошен јогурт со додаден овес
  Ручек - печен компир и кременадла.
  Ја утнавме ужината ама затоа врчерата маф.
  Вечера - леп, путер, кашкавал и пршута. Трето лепче тамани
   
  На Skorpija25, Coco31 и mal.ecka им се допаѓа ова.
 17. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  3.606
  Допаѓања:
  33.302
  Денес:
  Појадок: домашна телешка супа со фиде
  Ужинка: касна сува слива, и две три соленки
  Ручек: манџичка боранија со мисиркино, интегрално лепче и малку свежа црвена пиперка
  Ужинка: смути од круша, банана и јапонско јаболко
  Вечера: формички од печена палента со додаток јогурт
   
  На Coco31 и Skorpija25 им се допаѓа ова.
 18. Milaаа991

  Milaаа991 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2018
  Пораки:
  2.654
  Допаѓања:
  9.945
  Пол:
  Женски
  Појадок: снегулки од просо со кисело млеко.
  Ужинка: смути од кива, круша и банана
  Ручек: каша на хипп со пилешко и грашок
  Ужинка: 1 домашна кифла со путер и 3 маслинки
  Вечера: 1 пудинг на нескле од ванила (претходно многу цицаше и не беше гладна)
  Менито не ни е баш нај здраво, но вади 2 четворки, едната веќе гребка и одбива храна, па давам тоа што сака колку да јаде.

  Дали некој знае по колку јајца смее да јаде неделно дете над 1 г?
   
  Последна измена: 18 ноември 2019
  На Coco31, Skorpija25 и Gaga.sk им се допаѓа ова.
 19. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.533
  Допаѓања:
  132.540
  Пол:
  Женски
  Малово јадеше секој ден по едно варено јајце пред појадок, на гладно. Наши домашни јајца се, прилично помали од купечките.
   
  На Milaаа991 и Lolipop23 им се допаѓа ова.
 20. Milaаа991

  Milaаа991 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2018
  Пораки:
  2.654
  Допаѓања:
  9.945
  Пол:
  Женски
  И јас имам речиси секогаш домашни јајца од кај свеки, само сега немам моментално. Ќерка ми не е јадач, ама ете моментално обожава јајца во секаква форма и се прашував колку често смеам да давам. До 1 г најчесто ако давав месо, не давав јајце, ама сега мислам дека ако за појадок или вечера јаде јајце, за ручек смее месо така?
   
  Последна измена: 19 ноември 2019