1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што ручавме денес? (за деца од 1-3 години)

Дискусија во 'Дете' започната од koritsaki, 13 јуни 2012.

  1. Ane10

    Ane10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    143
    Јас и давам овесни снегулки на виталиа и не и ги блендирам му топлом млекце прво па потоа ги ставам овесните снегулки и внатре ставам јаболко или банана или било кое овошје и вкусно му е и си крка :)
     
  2. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    имаме 2 год и 3ипол месеци. денеска започнавме вака 8h.100 мл млеко 9h 1зденка и виршла и малку рендена краставица и лепче.10 30h 50мл млеко 11h 150млдомашно цеден сок од портокал мандарина и малку лимон псле тоа две коцки чоколада.12 45h 50гр монте помесано со пола банана 14h пак сок овој пат 100ml 16h една црпка грав со малку лепче внатре. 16 30h некој глупости благотијќки нешто и едно кесе од малите чипс. 17h 250 мл сок-(овој сок наместо млеко си го пиеме. си бараме млекце ама добиваме сокче бидејќи почнав да му го одбивам млекото бидејчи мака мачевме со млекото не сакавме ништо друго туку по цели денови само на млеко бевме. 18 30h 120 мл млеко. 20h пак 50 гр монте и пола банана и накај 20 45h 100мл млекце и заспавме бидејќи денеска не спиевме преку дента и во текот на нокта ќе испиеме уште едно две шишиња од по 150 мл млекце и тоа е. јас се си мислам дека моето дете не јаде мн ама сега кога гледам колку сум испишала си викам и не е баш така малку. ама има денови кога послабо јадеме па само на некој си глупости сме ама тоа е да сме здрави и живи.
     
  3. macence4

    macence4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    416
    Имаме проблем но не најдов тема каде да пишувам па овде ке се жалам :( имаме 13 месеци но пред една недела малата ја фати стомачен вирус (со пролив и повраќање).Млеко непие воопшто ,за овие две недели има изедено само дв банани и пола литар јогурт (баланс +)само вода пие и ноке додека спие му давам чај зошто денски несака да го пие.ни дозволија само компир,морков,ориз,банана,јогурт и супа.а таа несака ништо од тоа.Само што ке ја види лажицата и почнува со повраќање.Ве молам за некој рецепт или начин како да ја натерам да јаде.
     
  4. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Vnuk mi ima 3 godinki.
    Od deneska pak do petok jas go cuvam
    Deneska mu napraviv pileski virsli so krastavica i lebce za rucek. A za vecera spagjeti so kecap i sirenje. Sega pak jade plazma keks. :)
     
  5. macy28102012

    macy28102012 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2012
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    Денеска конечно ќерка ми јадеше нормално за нејзината возраст, 17 месеци. За појадок кексолино, за ручек компир, морков, пиперка, кромид и телешки бифтек, голема порција капини, големко парче лубеница, за вечера супа со овесни трици и на крај едно Пингви гранола бар. Помеѓу оброци цицаше кога сака, вода околу 600 грама и сок од 1 портокал. Во текот на ноќта вообичаено цица по 2 пати и пие по 1 шише вода и 150 грама сок од јаболко :D
     
    На saseiefi му/ѝ се допаѓа ова.
  6. saseiefi

    saseiefi Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    78
    masala mojava za 3 dena ova go jade
     
  7. macy28102012

    macy28102012 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2012
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    И на мојата , до пред 5 дена тоа и беше неделно мени, да не ја урочам почна да јаде. :clap: Количински не многу,освен овошјето, ама каснува. Денеска кога стана изеде 50 грама каша од банана и манго, потоа доручкуваше овошен јогурт со овесни трици. За ужинка едно Пингви мусли бар, за ручек оризови шпегети со тиквичка, морков, лук, блитва и сирење и тоа една убава порција. Од овошје. јаболко, големо парче лубеница и капини и за вечера, интегрален тост со сирење, ама само неколку залчиња. Во текот на денот испи 2 шишенца вода и едно шишенце чај од ројбос со 1 лажица маџун. Исто секој ден јаде по 2 лажици мед со семе од коприва.
     
  8. saseiefi

    saseiefi Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    78
    ma nie maka macime so jadenjevo samo zabi vadime i toa tesko gi vadi eden po eden eve sea 5kite gi vadi drugite site gi ima pa se nadevam posle ova ke pocne da jade ama vo globala ne e nekoj jadac sitna e i e 200 na saat mesto ne ja drzi
     
  9. macy28102012

    macy28102012 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2012
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    Мојата радост, кратко траеше за жал :( Од денес, изгледа пак е на "диета", ништо не сака да касне, 1 банана, јаболка, 2 лажици мед со семе од коприва и 3 оризови филети и толку. Цицаше 2 пати и тоа е се :headbang:
     
  10. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    So maliot bitka vodam. Mnogu slabo jade vnuk mi.
    Deneska mal sendvic so majonez i salama. Pola go izede, pola go ostavi. Potoa Neskvik mu dadov, ne go ispi. Podocna za rucek imavme makaroni peceni so slanina i kecap pak jadese slabo ni pola tanjir. A za krastavici imame mesto vo stomaceto.
     
  11. saseiefi

    saseiefi Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    78
    Mnogu deca letovo slabo jadat kako sto prasuvam majki taka dobivam odgovori kako nisto ne jade ili mnogu slabo jade najverojatno e golemata klimatska promena najveke deluva na niv taka vikaat lekarive i toplovo vo ovoj period e najvazno mnooogu tecnosti i sokovi da pijat a drugo kolku sakaat :^) ama jas znam deka na rab na nerven slom sum samo gluvcevo moe vika Nejkeee i so rakata mava :tmi: ajde i ova ke pomine :(
     
  12. macy28102012

    macy28102012 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2012
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    Денешното мени беше, колку толку задоволително :) За појадок, банана и 1 плазма,2 лажици мед со семе од коприва, ужинка една голема крушка, за ручек неколку лажици грав, 2 домати, кромид и половина краставица, потоа повторно овошје 1 праска и Пингви гранола бар и за вечера, просо со малку хељда, сирење и јогурт. Пред спиење повторно круша. Има испиено 2 шишенца вода и едно шише чај со лажица маџун и пола лажичка спирулина. Цицаше 4 пати. Мама задоволна. :D
     
  13. mylene

    mylene Активен член

    Се зачлени на:
    21 август 2014
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    7
    Вчера на мени беше/ круша, сливи и јаболко со мелени бадеми и лешници, чиа семе, мед, коприва, 4 вида на снегулки мелени, брусница и гоџи бобинки/ ручек леќа, морков и јајце, хималајска сол, тамари, маслиново масло/ вечера снегулки од хељда, банана, јогурт и 4 семиња мелени.
     
  14. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.424
    Пол:
    Женски
    Знам не е за овде прашањето но ми треба совет.
    Керками е 6 год но моментално слабо стоиме со апетитот и имунитетот.Купив семе мелено од коприва но незнам како да и го дадам со оглед на тоа е алергична на мед.Друг начин на комбинација?
     
  15. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    741
    Пробај да го измешаш низ слатко или мармалад ако јаде,мислам дека не е лоша комбинација,ама сепак нека каже и некоја друга мислење,мене не ми пајга ништо друго на памет со што би можело да се измеша.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.643
    Допаѓања:
    95.694
    Пол:
    Женски
    Со јогуртче ;)
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.736
    Допаѓања:
    137.263
    Пол:
    Женски
    се префрлуваме во оваа тема со синко-наполнивме годинка.

    можеш и во супа или во манџа да го измешаш семето од коприва и не заборавај витамин ц задолжително.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.424
    Пол:
    Женски
    Фала девојки :) за супа не ми текна ич дека може..ке пробам денес со тоа.И јогуртот одпагја и него не го сака.Јадеше апсолутно се и едно по едни почна да одбива .Се надевам период е .Крвната слика е добра,но штом ке залади одма грло ја фаќа.
     
  19. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.643
    Допаѓања:
    95.694
    Пол:
    Женски
    Направи и бомбици со суво овошје, додади малку џем, бисквити и ќе ги бута во форма на колачи, нормално внатре убаво замаскирано семето од коприва, ем мама мирна ем дете внело што треба да внесе. Инаку давај и какао да пие, има еден рецепт на Мои рецепти карамел какао, може и деца комотно да го пијат, во какаото има многу железо и е многу препорачливо за таа проблематика.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.424
    Пол:
    Женски
    Да какаото може да го пие мислејки дека е ,кафе' :)
    А баш ке пробам и со бомбиците.Испробувам разни алтернативи и мн ми е криво што не успевам.Толку разновидна здрава и убава храна а она се закачила само за макарони и шпагети |(