1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што ручавме денес? (за деца од 1-3 години)

Дискусија во 'Дете' започната од koritsaki, 13 јуни 2012.

  1. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.759
    Пол:
    Женски
    Ај па бар да ги јаде спремани некако, внука ми ги јадеше живи. Шала на страна најдобар поттикнувач на апетит кај внука ми се покажа градинката. Само што тргна у градинка се врати апетитот, сега јаде се и тоа без престан. Иначе ме фаќаше сафра, ко стапче се направи, само палачинки сакаше и живи тестенини, неварени да ги јаде, а сестра ми сирота се утепа од готвење. Ама скраја да е, добра е сега, јаде и манџички, јаде се.
     
    На ivence69 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. milamamica

    milamamica Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2013
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    61
    здраво мамички, загрижени и помалку загрижени (кога станува збор за јадењето..)...

    девојчица моја има 1 годинка, околу 9 кг (родилна 3.100 гр.)...ситна е...
    имам неколку проблемчиња...
    прво, не сака да јаде од друг освен од мене..па и во градинка и бабите и тато има проблем со хранењето...
    второ, болежлива е, со бактерии во носето кое постојано и е активно чинам (а најшесто бато ни ги пренесува или од градинката)....иако крвта и е ок...
    трето, растат катниците и знам дека и тоа и прави дополнително мака....
    четврто, на 4 месеци имаше варичела која се искомплицира и премина во бронхит...уф...
    петто, многу често кака (околу 4 пати дневно)

    Инаку, немам проблем од типот НИШТО несака да јаде, но бидејќи малку се поправа јас сум збунка и незнам дали е доволно она што и го давам да јаде...хммм

    Дневното мени (кога и давам јас кога сум дома - за викенд на пр.) изгледа вака....
    за доручек на пример: палента со 1 лаж. павлака, сиренце и едно цело јајце (цело го јаде) (вкупно 250 гр. и повеке)
    за ручек : околу 100 гр. мевце (тел. пил. или риба) компир, морков, пиперка, домат, кромнид, лук итн, (вкупно околу250-300 гр.)
    овошен оброк: овошје, обавезно 1 банана со две други овошки, малку сокче и 2-3 бисквити (околу 250 гр. )
    ужинка: 1 овошно јогуртче (100-150 гр,) или пудингче (100-150 гр.)
    вечера: млечен оброк, тарана или гриз со чоколадо и бисквити....(околу 250 гр.)
    знае и да цицне ама не многу, најчесто 1 преку ден и 2 пати ноќе но незнам колку внесува при цицањето??

    Е сега, се случува да не изеде се од се ова...но 80% го јаде.....
    НЕЗНАМ ДАЛИ Е ДОВОЛНО?? А МАЛКУ НАПРЕДУВА ВО ТЕЖИНА.....
    ШТО Е ВАШЕТО МИСЛЕЊЕ?
    ПОЗДРАВЧЕ И УБАВ ВИ ДЕН!:makeup:
     
  3. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.757
    Допаѓања:
    137.588
    Пол:
    Женски
    moeto e 13 meseci...ne sum go merela skoro ama sigurno e nad 10-10,5 kila ,a jade skoro da ne recam i isto kolicinski kolku sto si pisala...jas ne bi se grizela za tezinata ako deteto e veselo i aktivno i ako krvna slika e vo red.

    bakterija vo noseto imase i sin mi i doooolgo ja tretiravme...od eden mesec starost sme celo vreme so nastinki i virusi ama pa toa e prokletstvoto na vtoro dete sto ima postaro bratce ili sestrice sto e vo gradinka ili vo uciliste i se prenesuva doma.
    kakanjeto ti e dokaz za brz metabolizam i za toa ne napreduva mnogu...a i sto ke ti e debelina(imam edna takva manekenka doma-jadi -vadi si ja vikame-od masa vo wc-ko grisinka e)..
    bronhit pomina i moevo vo maj,kako rezultat na nastinka i nesoodveten antibiotik..za malku izbegnavme bolnicko lekuvanje ama zatoa 3 pati dnevno 7-8 dena odevme na inhalacii.
    moze so mislenjevo ne ti sum od nekoja korst ama sakam da ti kazam deka gore -dolu site se isti ..samo neka se zdravi i zivi...
     
  4. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    и моево уште малку 3 годинки и само од мене јаде ретко некогаш од некој друг да јаде. нема јас што ќе речам а му дадам веќе тој си бара. уште сабалје сок пиеше потоа ми побара ајрокрем и леб после накај 10 му сварив макаронки и му викам сега мора макаронки и ајде се излажавме некако јадеше. не ми е мн дебелко ама добар е цврст и крвната слика му е добра та ми е најбитно
     
  5. ivence69

    ivence69 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2014
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Јас сакам да прашам што им давате на вашите малечки за вечера и кое време од прилика вечераат.
    Моево бебче има 1 годинка и навечер само си цицкаме не знам која е полесна храна за пред спиење:|
     
  6. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    jas mu davav krema mlecna so zitarici navecer zatoa sto mleko slabo mi piese pa namesto so voda mu gi praev so mleko
     
  7. ivence69

    ivence69 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2014
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Какви ж итарици му дававте и дали ги блендиравте? Јас од пред два месеци почнав храната да му ја дробам и да ја толчам за да испадне хомогена со малку парченца,но не ми ја сака со сила едвај две три лажички, а со прст ако пробам да му дадам е така ке касне ама пак не е тоа тоа,како кога јадеше блендирана храна.Тој многу малку ја соџвакува и ја голта одма а имаме горе 4 и доле две забчиња:D
     
  8. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    ivence69, ima gotovi kasicki so zitarici, se pravat so voda a moze i so mleko, jas mu gi praev so mleko zatoa sto samo mleko ne mi piese toj period. Inaku za hranata i nie seuste jademe blendirana nrana, neblendiranata ne ja jade, probav na sekkaov nacin i ke apne 2,3 lazicki i ne saka vekje, se najaduva, so kilazata i taka imame problem pa zatoa poarno blendirana otkolku vaka, a koga e lendirana moze i polna cinija da izede
     
    На anitka-fifa му/ѝ се допаѓа ова.
  9. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.757
    Допаѓања:
    137.588
    Пол:
    Женски
     
    На ivence69 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ivence69

    ivence69 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2014
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Да и моево исто кога е блендирана го јаде цело чиниче а кога не е едвај две три лажички и ја плука а истата храна е само не сака крупно, а од други мајки ме советуваат немој никако да го заучуваш само блендирано да ти јаде послем ке биде проблем за јадење кога ке порасне.Абе јас имам и друго детенце тоа има 3 години ама не ми јадеше никаква храна ни блендирана ни толчена се со сила само со тарана палента и 8 зитарки сме биле , сум заборавила како сум го ранела него, а пак ова ова блендираното си го руча цело(на моја радост) а ова другото не сака ни да чуе па послем толку молење ке му го изблендирам и пак го неќе дека е ладно триста маки.

    Сакав да ве прашам за компирот како го варите заедно со другите работи излупен или посебно.(мене ми е пофкусен кога посено го варам)ама полесно е се на едно место да се вари :lol:
    :!: Мене ме советуваа да му давам чоколино нешто што содржи какао дека е слабокрвен ама не ми го сака баш баш пробав и со несле што е тоа чоколадното,ама џабе брат му си го доручкува.Вашите малечки кои житарки ги сакаат највеќе и кога ке го отворите едно пакетче колку смее да стои јас веке два месеци и не можам да го потрошам се мислам дали да му го давам а го пробав нема некоја разлика ама ми е страв :^)
     
    Последна измена: 5 ноември 2014
  11. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.757
    Допаѓања:
    137.588
    Пол:
    Женски
    20тина дена траат отворените кутии...моево се јаде од кашите па не ми траат толку ..за големите пакуванја зборувам.
    компирот го варам со целиот зеленчук..прво месото а после зеленчукот го додавам се заедно да се довари.
    за крвната слика пробај аронија да му даваш наутро во овошни каши по 4-5 зрна...така му давам секој втор ден и хемоглобинот му се покачи за 7 единици во две недели...месо,спанак,брокула...прави му комбинации што знаеш дека сигурно ке ги изеде....а за блендиранјето ич не му ја мисли...на керка ми и блендав до 1,5 година а до две продолжив месото од манџите да го блендам за да јаде...па еве ја се јаде и научи да џвака...8,5 години е..подобро нека се најадени и со крвна слика добра отколку да ги задоволувам параметрите и границите од некоја табела или книга...;)
     
    На ivence69 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ivence69

    ivence69 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2014
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Мами сакам да прашам од кога почнавте на вашите дечиња да им давате зденка ,моево кога и да јадам ме гледа во уста право и едвај чека да му дадам да лизне многу ги сака ама не знам дали смее да се дава он има 1 годинка веке.
    :!: овошни јогуртчиња им правите вие дома или ги купувате готови,кој повеке ги јадат (моево не сака домашни правени а готово го јаде без проблем)(heidy)
     
  13. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.757
    Допаѓања:
    137.588
    Пол:
    Женски
    zdenka mu nemam dadeno a i neplaniram skoro da mu dadam...citav deka se pravi od zaostanati i rasipani mlecni proizvodi....podobro da jade pavlaka ,jogurt,kaskaval otkolku zdenka....ne sum od onie sto se potresuvaat za edna smoka ili cokolado ama od zdenkite i jas se zgroziv ..nekako mi odmilea...
    ovosni jogurti i pudinzi preferiram domasno spremeni ama mu kupuvam ponekogas ..taka sto kako ti jade taka davaj mu...
     
  14. ivence69

    ivence69 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2014
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Леле јас прв пат го слушам ова за зденката јас уживам јадам зденки :o и му давам по малце(facepalm) (facepalm) А кисело млеко ?
     
  15. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.759
    Пол:
    Женски
    Иванче детето ти е премало за да знае што јадеш и да ти бара баш зденка, тоа те гледа се што правиш ти а не прави он, интересно му е, не е дека ради зденката те гледа. Сеедно, зденката е многу масна, не е воопшто точно тоа дека е правена од расипани производи, тоа е млечен производ кој се прави нешто слично како и кашкавалот, по сличен принцип, и е многу масно, масноста на зденката е поголема дури и од масноста на кајмакот. Се разбира доколку се купува од квалитетен бренд, не од квази брендови кои продаваат и растителна зденка како млечна ;)
     
    На ivence69 и tessie им се допаѓа ова.
  16. ivence69

    ivence69 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2014
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Јас најчесто ја купувам happy cow тие ми се најубави не практикував растителни во никој случај ни за мене а па усте повеќе и нему да му дадам да проба.
    Да имаш право дека му е интересно да ме гледа кога јадам ама најчесто од навика и што ми викале греота е да гледа кога јадеш (требало да му се даде малце да лизне :)) му давам да проба по нешто што мислам дека може да проба, тоа што му се свиѓа сум приметила ми ја тегне раката и бара уште,жал ми е да ме гледа а тоа што не му е по кејф одма го вади од уста,
    Пред некој ден пробав да му дадам малце лимон на мое големо чудење очекував да ми се скисели и да не сака ама ми ја фати раката и уште ми бараше се почудив:lol: исто и за маслинка ама онаа што е вакумирана и не е многу солена :D
     
  17. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    Za rucek praktikuvam grav grasak Turli tava boranija Leka kompir so riba oriz mandzicki so kromidce i lukce so toa sto dva dena vo mandzickite ima meso teleskop dva dena jajca dva dena riba i eden den pilesko i si pravam kombinacii
     
    На joy1 и TIGARCE86 им се допаѓа ова.
  18. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    @victoria еве ќе продолжиме овде, ќе се приклучуваат и останатите мајки. Освен ако не ме стават и овде на клада.

    Појадок:
    јаболка, капини, 2 зрна аронија, портокал и урма

    Ручек:
    Црвена леќа, лук, кромид, црвена и жолта пиперка, неколку макаронки

    Вечера:
    Јачменови и овесни снегулки со банана
     
    На girl-miri, TIGARCE86, victoria и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.796
    Пол:
    Женски
    Појадок
    Круша и печена тиква-за орв пат успешно
    Ручек
    Пилешко со оривче, морковче, малку брокула
    Вечера
    Буквално борба за 6-7 лажички кашичка од јогурт со јагода(хумана)
    Ужинљ-2 бисквитки плазма, водичка околу 200мл и доење
     
  20. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    Dorucek makaroni
    pa 250 ml čaj
    pa uznika navikli i biskviti
    pa mleko
    Rucek boranija morkovce lukce i malku makaroni
    ponataka mama e na rabota jadenjeto e na tato i baba