1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што сè е потребно за новороденче?

Дискусија во 'Бебе' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Би сакала да ве прашам ладе да најдам убаво плико , ги видов тие во стружанка не ми фатија око ич ... и уште нешто што би било најдобро да се облече за новороденче за излегување од болница во ноември - декември дека тогаш ќе биде поладно воопшто немам идеја
     
  2. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    За плико не знам ,но види по продавнициве има јорганчиња кои се прават како плико и ако ништо друго барем ќе го користиш и понатаму. Јас мојата малечка од болница ја извадив во боди,шпилхозни,чорапчиња и скафандер,а беше декември и -20 степени.Така облечена беше ставена во корпа/транспортер и не беше покриена со ништо друго. Исто вака ја вадев цела зима ,секој ден.
     
    На okcenzi и pepus им се допаѓа ова.
  3. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    На Бит пазар, низ магацините има неверојатен избор.
    За од болница исто има цели комплети за облекување, од гаќи ,маички, боди, кебенце, блузиче, шпихозни,..... ги има по 12парчиња па и повеќе во комплетот.

    Јас за изнесување земав комплетч, боди, шпихозни, капче, ракавички и лигавче, а + докупив чорапчиња и хулахопки , па како мислат така нека ја облечат. А ќе носам и едно подебело и едно потенко ќебенце, зависно како ќе биде времето со тоа да ја завиткаат и во пликото немам појма како ќе ја пикнеме така стокмена :lol:
     
    На pepus му/ѝ се допаѓа ова.
  4. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Кој како ќе одбере? Па ти ќе бидеш со малото и сестрата за облекување :)
     
  5. PParaskeva

    PParaskeva Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    259
    anat aj kazi od kade da zemam vakva kolicka so transporterce............ gi gledavne nekni ama se se izgor skapi a nekvalitetni .........plus koga go staviv sinceto vnatre kaisovite mu dovagaat nekako mnogu visoko duri do vratceto pa mi je strav taka da go stavam..........ili pa da poracuvam po internet
     
  6. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Е не знаев ова :$ јас мислев само ќе им ја дадеме торбата па ќе ја облечат. Ништо тогаш јас ќе диктирам :lol:
     
  7. PParaskeva

    PParaskeva Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    259
    Da de taman da mu bidat na bebeto.........ama vise koga ke pocne da trca :D
    Izgleda pogolemi nosat posto se poeftini...... na povojnica kaj nas mi donesoa trenercinja za 2 godisno detence :tmi:
     
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    PParaskeva, сите се скапи, точно. Ама не се исплати транспортер да купуваш и онака е само за во кола препорачлив. Пристојна цена и квалитетна количка имаше, еве пример, во CAM (ние во Бисер ја гледавме, 8000 беше, ама тоа лани пролетта, и пак од брат ми зедовме).
     
  9. PParaskeva

    PParaskeva Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    259
    Ama jas sakam kombiniran ......... gledav na ebay da poracam kineskite se eftini ( mislam deka i ovde so gi prodavat se kineski ) ama neli kinesko pa olovo vo plastikata pa tova pa ona............ drugite so se eu standard skapicki se ama pak se poeftini otkolku ovde so se tije ama postarina i cekanje 30 dena dodeka dojde....... nekni gledavne kombinirani transporterce i kolicka 13 000 ke go zemevne ama nekako ne mi fati oko posto imase od onije kisovi sto se ukrstuvaat
     
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    А колкаво е малото? Транспортер не ти се исплати да купуваш ако има повеќе од 6 месеци. Инаку, мислам дека Chipolino имаат така поефтини комбинирани колички, а тие се бугарско производство. Мислам дека може да се најдат на страницата на Мегастор.
     
  11. PParaskeva

    PParaskeva Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    259
    e ovakvo sakam da zemam [​IMG]
    Samo namesto korpa so sediste za vo kola......... moze da se koristi do 4 godisna vozrast
     
  12. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.449
    Допаѓања:
    34.366
    Пол:
    Женски
    Јас имам слична на таа што ја сакаш . само мојата е и плус со корпата. која ја користев многу малку
    До 4 месец сакаше да лежи во неа а после се бунеше нејкеше да лежи
    На количката се ставаше и транспортерот кој искрено и те како го искористивме ем за во кола ем на количката :D :D
     
  13. Alondra

    Alondra Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    2.353
    Мамички јас во јануари ке добијам внука од брат ми :inlove: Сакам да и купам некои работи за облекување па ме интересира кое бројче или за колку месеци да и земам. Дали 0-3 или 3-6? Според ваше искуство што мислите што да земам?
     
  14. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Ни едните ни другите нема да се износат, едвај 3-4пати ако ги облечат.
    Најубаво е да се договориш со мајката и онака ти се блиски, па со оглед на тоа како повеќе и одговара така да купуваш. За од 6месеци имаш поголем избор, до пред тоа си по ограничена, зошто се носат само одредени парчиња, додуша има многу убав избор на шпихозни, интересни, секакви има.
    Ако они изнакупат за првите месеци, тогаш ти купи им за поголемко кога ќе е бебето.
     
  15. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Што и да купуваш внимавај на тоа кое годишно време би било кога ќе ги носи и според мене за новороденче најубаво е да земаат работи за 3-6 месеци ,затоа што помалите се многу мали и за неполн месец ќе ги израсне,а плус и скоро секој ден се перат па и тоа дополнително ги смалува алиштата.
     
  16. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    и моето бебенце ке се роди јануари, па ке им бидам благодарна на оние мамички чии бебиња се родени на зима ако имаат време да ми напишат што да си купам за да знам ;) фала :*
     
  17. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    И моето бебенце здравје треба да се роди во јануари :inlove: се погодија се зимски бебиња :)
    Мене пак многу пријателки ми кажуваат да не купувам ништо за почеток, неколку ми се понудија да ми дадат тие облека за првите месеци од 0-3 месеци, затоа што многу брзо се израснуваат и штета е толку пари да се фрлат кога секоја недела се менуваат бројчиња, па така некако и јас се предомислив, до душа сеуште ништо не сум купувала за бебето, освен креветчето и количка немаме ништо друго купено, пријателка ми подари неколку бенкички, јорганче, ќебенце, крпички разни и некои такви ситници , од нејзиното детенце кое е веќе големко и таа и уште 2,3 ми се понудија да ми дадат работи за бебето и ме предомислија да не купувам за првите месеци и навистина е така кога ќе подразмислам добро. Така да, што друго ми преостанува и е неопходно, здравје ќе купувам за некој месец, засега сеуште ништо немам гледано по продавниците :?:
     
    На Novaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  18. SuNsHiNe989

    SuNsHiNe989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2012
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    201
    За земање од болница му земав најмало боди она од 0-3 верувајте си заминавме со голи рамена :D . Не купувајте такви малечки кои ќе ги искористите 2 пати најмногу, во нашиов случај ниту еднаш . И сакам да кажам бидеѓи син ми многу повраќаше морав да имам многу рала боди и шпикозни оти не се сушеа баш брзо (Јануари месец) .
     
  19. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Па претпоставувам дека ќе ти бидат потребни зимни алишта, барем за почеток. И јас сум спремна со зимни иако најверојатно месецов ќе се раѓаме.
    Ти требаат бенкици + панталончиња шпихозни, целосни шпихозни, боди, од се ова по 10 да имаш најдобро би било, зошто и тешко ќе се сушат, а ќе се пере постојано.
    Од ситници лигавчиња, капчиња, ракавички, чорапчиња од овие по 10 и хулахопки(подебели), јас имам 2пара, па ќе видиме дали ќе има потреба за уште.
    За преповивање мушами , јас земав 4, а планирам да докупам барем уште 2.
    Ќебенца, барем 2потенки, 2подебели и јорганче. Можеш и од ќебенцата што се закопчуваат, како вреќички се прават.
    Навлаки, постелнина, алишта за дотерување, скефандери, јакнички тоа си е индивидуално, шишиња и сл. колку мислиш и какви мислиш да зимаш.
     
  20. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    искрено највеке се мислев што ке треба да купиме од алишта, мислам бенкичиња, бодиња и такви работи, и по колку да земам, за почеток ... а за кебенца, јорганче тоа ке мора знам :)
    е сега од една другарка добив совет обавезно да си купам шишенце, цуцла лажачка, и вештачко млеко ;)
    п.с колку убаво што си имате да ви даде некој, алиштенца за почеток, така ке ви биде многу полесно :D нашето е прво од сите во друштвото, па здравје јас ке им давам после на другите :D