1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што сè е потребно за новороденче?

Дискусија во 'Бебе' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. Thinkerbell.

    Thinkerbell. Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2020
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    2.759
    Пол:
    Женски
    Многу голем список имаш :)
    Шведски тетри за повивање не ти требаат. Ако планираш гнездо да купиш, едно креветче ти е и повеќе од доволно :D Ние гнездото максимално го искористивме, а креветчето го користевме до 4,5 месец сега сза украс ни е :D Држач за цуцли не ти треба уште од сега. Ок е да имаш 1,2 цуцли ама може и да не ти фати цуцла па не давај пари пред време. За кенгур ти е релативно рано можеш и понатака да земеш тоа. Во однос на доењето, мој совет да не купуваш ништо пред време. Ако се мачиш со млеко може ќе ти треба поубава електрична пумпа. Ако имаш многу и рачна ќе ти заврши работа. Колектор за колострум јас не би земала, а бубамари понатака ако има потреба. Кеси за млеко исто не би земала од одма. За бејбипруф ти е ееептен рано :)
    Со лесно!
     
    На warrior му/ѝ се допаѓа ова.
  2. FitGirlK

    FitGirlK Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2024
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    93
    Пол:
    Женски
    Да, некои од работите се за подоцна, на пример хранилка ќе добијам на подарок од старосватицата. Но сепак е во списокот. Транспортно креветче ќе ми треба за кај моите и за на викендица. Тоа исто така ќе го добијам на подарок од другарки две. Инаку креветчето Next to me е за до 6м а потоа ќе го монтираме дрвеното креветче кое кумовите се понудија да ни го купат. Релаксатор немам во списокот бидејќи во околинава моја на пријателиве ниедно дете не сакаше да седи па реков ниту ќе го запишам ниту купам.
     
  3. FitGirlK

    FitGirlK Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2024
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    93
    Пол:
    Женски
    Зошто шведски не? Планирам широк повој да ја повивам. Гнездото мислев за во дневна да си лежи во него на гарнитурата. Цуцли две (така беа во паковање) земав да имам, точно, не се знае дали ќе сака да фати воопшто, но 200ден беа не беа некоја скапа ставка и да седат џабе. Ќе ги дадам некому. Пумпата исто така чинеше 3$ и таа да не ја употребам нека.. овде во Хака буквално истата е 1500. Инаку да, некои работи на списокот се за понатака ако има потреба, но ги запишав да не изумам.
     
  4. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.897
    Допаѓања:
    12.264
    Пол:
    Женски
    Широк повој нема потреба. Нема штета ако не те мрзи да ставаш, ама освен ако детето нема конкретен проблем не е неопходно, плус обичните пелени доволно ги шират ноџињата.
     
    На Tiny Love му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Thinkerbell.

    Thinkerbell. Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2020
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    2.759
    Пол:
    Женски
    Самиот памперс е широк повој и доволен за бебето. Ако има развиени колкови нема потреба од широк повој. Ако нема ортопед ќе ви даде насоки што понатака, дали специјални гаќички или нешто друго.
     
    На Tiny Love и joy1 им се допаѓа ова.
  6. FitGirlK

    FitGirlK Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2024
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    93
    Пол:
    Женски
    Посетував курс за психофизичка подготовка на трудници, во ЗдравоБебе центар кај Јасна која широкиот повој ни го демонстрираше и тој се состои од 1 памперс, 1 тетра пелена и 1 шведска пелена. Истото и мајка ми ми го покажа од времето. Да не ја вртам темата во друга насока, јас само го споделив мојот список ако некому се најде од помош супер.
     
  7. Tiny Love

    Tiny Love Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2021
    Пораки:
    4.132
    Допаѓања:
    5.692
    Пол:
    Женски
    Баш чудно што Јасна презентирала широк повој. :?:
    Таа и Драгана ми ги следат 2 деца од раѓање и никогаш не спомнале широк повој.
     
  8. FitGirlK

    FitGirlK Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2024
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    93
    Пол:
    Женски
    Ни кажа дека сѐ повеќе ортопедите се навраќале на препорака да се практикува широк повој во последниве 2-3 години по она што го воочувале на прегледите особено кај женските деца.
     
  9. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.333
    Допаѓања:
    4.653
    Пол:
    Женски
    Кај мене се роди предвремено бебето и додека не достигна одредена тежина не ни помислував на широк повој, едноставно преголемо оптоварување ќе беше за неа.
    А потоа поедноставно ми беше со овие, бар неколку недели што ставивме.
    https://www.freeon.mk/product/bubaba-пелена-за-широк-повој/

    Тетри 20 се може и многу.

    Бејби џим, бар на моево до кај 2 месечна возраст не му беше ни интересно. Џабе ја ставав, не перцепираше ништо наоколу. Тек после тоа. А може плус и на подарок ќе добиеш.
    Креветчиња и јас мислам 3 се многу и Next to me и дрвено и транпортно. Ама нели вие си знаете дали имате потреба.

    Јас искрено на подарок добив дрвено, од овој аспект не би купила никогаш. Од кога научи бебе да се исправа само очекувам да се повреди во скокање на него.
     
  10. Tiny Love

    Tiny Love Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2021
    Пораки:
    4.132
    Допаѓања:
    5.692
    Пол:
    Женски
    Бебето ако има проблеми со колкчињата, широкиот повој нема да е решението. Плус денешните пелени ги држат ножињата раширени исто како широк повој. Не знам дали некаде во друга земја ортопедите го препорачуваат.
     
    На Thinkerbell. и joy1 им се допаѓа ова.
  11. Thinkerbell.

    Thinkerbell. Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2020
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    2.759
    Пол:
    Женски
    Од времето да, тоа го правеле. И мене ме замараа старите зошто не ставам широк повој. Ако не дај боже има проблем ортопед ќе ви даде насоки. На своја рака не би ставала. Ама секако вие си знаете
     
  12. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.427
    Допаѓања:
    22.254
    Пол:
    Женски
    На ехо бевме пред 4 дена со второво, на 5+месеци, машко, супер му се јадренцата оформени нема потреба повеќе да идите на контрола и не треба широк повој, и викам на докторката јас воопшто не му ставав, епа добро рече :) на првото исто машко ставав само до 40 дена, после тргнав исто во ред му беа до 5,6 месеци јадренцата.
     
  13. Bella.alleB

    Bella.alleB Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    2.451
    Пол:
    Женски
    Девојки терминот ми е средина на мај, прва бременост па претпоставувате немам поима што и колку е доволно. тој период е некако премин од ладно во топло башка лани и мај и јуни беше врнежливо па не знам што и колку да купувам од страна на облека. Веќе имам нешто купено 7-8 шпикозни, 14 бодиња на кратки ракави и неколку комплетчиња панталонки со блузички
     
    На Sunrise!!! му/ѝ се допаѓа ова.
  14. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.427
    Допаѓања:
    22.254
    Пол:
    Женски
    Доволно ти е за почеток.
     
    На Bella.alleB му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Sunrise!!!

    Sunrise!!! Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2023
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    423
    Пол:
    Женски
    E sekoja cest ti se si nabavila. I mene mi e termin vo maj uste nisto nemam kupeno za prvo bebe.
     
    На Bella.alleB му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Bella.alleB

    Bella.alleB Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    2.451
    Пол:
    Женски
    Ептен ми беше мерак дека прво и почнав облека така по нешто да купувам после нова година:D до прва треба да се купува од покрупните ствари ама имаме време здравје 7ми 8ми месец ќе се спремаме
     
    На ohlala, lackygirl и Sunrise!!! им се допаѓа ова.
  17. Ena05

    Ena05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2019
    Пораки:
    676
    Допаѓања:
    692
    Пол:
    Женски
    Од каде купувате тетра пелени? И која цена се?
    Би сакала по можност да не се скрос бели туку во боја или бела со некоја шара :D
     
  18. Easter

    Easter Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2023
    Пораки:
    401
    Допаѓања:
    1.878
    Пол:
    Женски
    Од Стружанка имам земено бели со нешто розево , околу 100 ден.
     
  19. Ena05

    Ena05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2019
    Пораки:
    676
    Допаѓања:
    692
    Пол:
    Женски
    100 денари една?
     
  20. Easter

    Easter Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2023
    Пораки:
    401
    Допаѓања:
    1.878
    Пол:
    Женски
    Да.
     
    На Ena05 му/ѝ се допаѓа ова.