1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што сè е потребно за новороденче?

Дискусија во 'Бебе' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. honey95

    honey95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2012
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    Имаат такво како заштита ама најверојатно малку му се поголеми сигурно заради тоа ми прави проблем, кога ќе му станат точни ќе видам баш, фала :D
     
    На pravnicka_2604 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Dodo1

    Dodo1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    843
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки. Сакам да почнам да си нарачувам за бебка работи од интернет додека има попусти, па имам неколку прашања што ќе ми треба највеќе и од каде да земам, не мора да е од интернет само да е убаво. Инаку, декемвриско бебе ќе биде.
    -Тетра пелени- планирам околу 10 парчиња 80х80, да бидат со интересен дизајн не скроз бели. Стружанка? Читав и една страна тука ја пофалија 10 тетра за 1000 денари.
    - Какви бодиња ќе ми требаат и колку за почеток? Со кратки или со долги? Како треба да се облече бебе, боди на кратки и одозгора шпикозна? Вакви бодиња гледав од tiny baby shop дали се океј таму ?
    - шпикозни имам 3 сега за сега од бомида земено ми се свиѓаат, колку да докупам?
    - пешкирче за после бањање од каде да земам да е убаво мекичко? Има попуст во генц бебе ама не знам како е со квалитет.
    -корито ќе земам најобично поголемо со некоја мрежа или подлога за новороденче
    - вреќа за спиење сакам да земам ама дома ни е со клима 25, 26 степени преку зима, зимска враќа да не ми е многу дебела. Од локо кроко гледав вреќички дали се океј?
    - едно дебело плишано ќебе ќе си земам од генц бебе или од хелоу бејби истата продавница е, за надвор за на транспортер од дома до кола и слично.
    -што треба за бебе за надвор за зимска прошетка еве во корпа да речеме. Каква јакничка, скафандер нешто за да му е топло?
    - дали треба ракавички да се ставаат на рачињата?
    - дали треба на почеток додека е многу мало да се облакаат хулахопчиња?
    - дали се океј на бејби лав чешлињата за бебе, гледав таму има оние како во пар што одат.
    - ќе земам две цуцли филипс агент и едно исто такво шише за почеток, доста е.

    Сега за сега тоа е ама сигурно ќе ми текне уште нешто..
    Ако нешто имам пропуштено кажете ми, абер немам што и како треба :worried:
     
    На Feniksgirl му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Orchidea

    Orchidea Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2017
    Пораки:
    1.111
    Допаѓања:
    2.414
    Пол:
    Женски
    Јас чекам да ми стигне порачката од gencbebe, нарачав крпа бањарче и неколку шпикозни на попуст по 200 денари, ќе ти кажам какви се. Инаку, претходно нарачував плишано ќебенце 390 денари и неколку комплетчиња и бодиња и се супер вака на прва, премеки се.

    За другово и јас ќе чекам одговори од поискусните, исто декемвриско бебе.
     
    На Dodo1 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. LeL15

    LeL15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2022
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    151
    Пол:
    Женски
    Ако се пораѓаш во зима тогаш бар 10 бодиња на прерамки/кратки ракави земи за под долго, ама искрено јас некад му облакав и два пара по долги едно над друго, што имав при рака.
    Шпикозни имаш секаде и во пар што идат по 2-3 зависи и од дезен и цени ама провери онлајн и во мапет, зара, било кои други детски бутици. Мене ми беа најпрактични за бебе затоа што е многу поедноставно од хеланки и блуза посебно да облакаш на новороденче.
    Пешкири земав од Грција јас во wenice начекав 3 пара во комплет, а имам и од тука ама ги добив на поклон и стварно не знам од кај се, доволно ти се 2-3 да имаш.
    Хулахопки и ракавици не му требаат освен ако не е баш ладно, ама претпоставувам не би го ни извадиле надвор на преладно време, особено што ако е надвор ќе е сигурно во количка и соодветно облечено во скафандер со ќебенце/зимска вреќа.
    Вреќа за спиење најнеупотребена работа ни е нас, имам 2, бебе околу 4 месеци почнува да се врти и сигурно нема да ти ни треба повеќе од тоа така да не троши пари за џабе, подобро купи јорганче со тие пари.
    На babylove чешлето со природни влакна е најубаво (дрвена дршка), најнежно е за бебешко главче за разлика од пластичните во пар.
     
    На simoncelicius и Dodo1 им се допаѓа ова.
  5. TinnaMinna

    TinnaMinna Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2022
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    393
    Пол:
    Женски
    Баш пиши ме интересира и мене за тие работи
     
    На Orchidea му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Orchidea

    Orchidea Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2017
    Пораки:
    1.111
    Допаѓања:
    2.414
    Пол:
    Женски
    @Dodo1 и @TinnaMinna стигна порачката па да пишам, супер се вака на прва шпикозните, мекички. 100% памук нормално. Е сега не знам по перењето како ќе се покажат, рано ми е некако уште сега. Планирам после 7 месец да спремам се тоа.
     
    На TinnaMinna и Dodo1 им се допаѓа ова.
  7. Dodo1

    Dodo1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    843
    Пол:
    Женски
    А тоа крпа бањарче добро ли е ? Ако може испрати ми слика во лична порака
     
  8. MommyToBe13

    MommyToBe13 Активен член

    Се зачлени на:
    9 август 2024
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите,

    Читав доста по форумов на тема новороденчиња и што е потребно, но ме интересира кога би било соодветно време да почнеме да купуваме работи. Уште не го знаеме полот, 12та недела сум, но разгледувам што како има, па ме интересира дали е прерано, или па сепак може да се почне со некои работи?
     
  9. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.676
    Допаѓања:
    14.763
    Пол:
    Женски
    Купувајте тогаш кога вие сакате. Јас пред 12 та имав земено нешто ситно неутрално, бидејќи незнаевме пол.
     
    На MommyToBe13 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Dodo1

    Dodo1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    843
    Пол:
    Женски
    Мајки најдов меченце како крзнено за зимно време, како скафандерче. Е сега ме мислат броевите, има од 1-2 месеци и од 2 -4.. Бебе треба да се роди средина, крај на декември. Кое бројче да го земам?
     
  11. Dodo1

    Dodo1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    843
    Пол:
    Женски
    Дали ми треба бејбифон со камерче? Искористена работа е или џабе фрлени пари ?
     
  12. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.883
    Допаѓања:
    6.392
    Пол:
    Женски
    2-4, брзо надраснуваат.
     
  13. TammiB5

    TammiB5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    543
    Допаѓања:
    962
    Пол:
    Женски
    Ух, ќе наидеш на поделени мислења. Се зависи од просторот и каде живеете.. ако си во куќа - поправило куќа на спрат - МНОГУ ПОТРЕБНА РАБОТА,
    Ако си во стан и сте во иста соба скроз непотребно.
    Ние сме во стан, до сега не ми била воопшто потребна, но ми била потребна кога одиме во викендица или на патување… затоа ако ти е за привремено - има апликација за два телефони што може да ти помогне, ако ти е за стално тогаш да земи, одлична инвестиција
     
    На Dodo1 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.854
    Допаѓања:
    7.101
    Пол:
    Женски
    Зависи во што живееш.
    Ние сме во стан 50кв, како бебе за ќерката никогаш не ми затребал. Кога имаме гости, ја затворам во спална и на месинџер си вртиме со маж и така ја гледавме. Истото и на одмор кога одиме она си спие внатре ние во двор.
    Сега за синко ми поклонија веб камера, 2 месеци направи, ене уште не ми е отпакована.
    Не е нешто неопхпдно дефинитивно.
     
    На Bettina23 и Dodo1 им се допаѓа ова.
  15. Tiny Love

    Tiny Love Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2021
    Пораки:
    4.146
    Допаѓања:
    5.697
    Пол:
    Женски
    Мене ми е искористена работа. Имам и бејбифон со камера и камера што се поврзува со телефон. Двете ми се максимално искористени, еве скоро 4та година уште терам со нив.
     
    На Dodo1 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Doktor F

    Doktor F Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    2.486
    Допаѓања:
    7.507
    Пол:
    Женски
    Јас земав неколку 50 за првите недела/две, за после 56.
    62 ако не се лажам носевме после 3 месеци а сме прилично високи и јас и сопругот.
    Ама страшно ме нервира да виси нешто и да изгледа како позајмено па затоа и земав така.
     
  17. Feniksgirl

    Feniksgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    3.555
    Допаѓања:
    5.982
    Пол:
    Женски
    Другарка што е исто со маж и ко на и маж ми 1 месец има бебка веќе се на 62ка. Не знам како ќе биде, здравје секако ќе ги изнаноси бидејќи се со долги. Ама земав нешто и 56ка.
     
    На Doktor F му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Doktor F

    Doktor F Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    2.486
    Допаѓања:
    7.507
    Пол:
    Женски
    Ова е најслаткото нешто што го имаме од бебе, имаме во неколку бои и супер ги искористивме :l:
     
    На kozuf и Mumoftwo30 им се допаѓа ова.
  19. Doktor F

    Doktor F Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    2.486
    Допаѓања:
    7.507
    Пол:
    Женски
    Јас купив неколку работи одма кога дознав дека сум трудна, од среќа, едвај чекав да ми се исполни желбата и да купувам работи за бебе.
    Така да некако е индивидуално, кога ќе се осеќаш ти спремна тогаш.
    Правев и нифти и релативно брзо го знаев полот па купував секој месец по нешто ( ова нешто е побајаги ама нејсе :lol:), поголемите работи ги купивме накај 6/7 месец.
    Веќе во 8/9 не можев да мрдам а не да купувам мислам дека не одев туку се тркалав и си викав супер што се изнакупив со време.
    Друго, релативно е поголем трошок ако се купуваш од еднаш.
     
    На BellaBibi и MommyToBe13 им се допаѓа ова.
  20. Feniksgirl

    Feniksgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    3.555
    Допаѓања:
    5.982
    Пол:
    Женски
    А што бројче зема? Бебе ноември здравје треба да се роди.