1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што сè е потребно за новороденче?

Дискусија во 'Бебе' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. TeaB

    TeaB Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    1.868
    Допаѓања:
    543
    Може делува глупо но што функција има аспираторот за нос? И какви шишенца препорачувате и од каде се најубави?
     
  2. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Аспираторот за нос служи за вадење секрет од носот. Ние имаме на Nosefrida, ми го препорачаа мајките овде на форумот, за среќа само два дена имав потреба од него кога и беше растечено носето и тоа само насабајле кога стануваше, и задоволна сум од аспираторот. Се користи во комбинација со капки за нос, прво се ставаат во носето капките и по неколку минути влечеш со аспираторот.

    А шишенца за почеток нема да ти требаат ако бебето е на цицање. Јас купив две мали стаклени на
    babynova за секој случај, ама досега не сум ги искористила, бидејќи е само на мајчино млеко, не и давам вода, ниту чај. Јас преферирам стаклени бидејќи пластичните може да испуштаат штетна материја бисфенол - А која се ослободува во течноста во шишето. Затоа ако купувате пластични шишиња гледајте да пишува BPA free.
     
    На Forko му/ѝ се допаѓа ова.
  3. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Па сега скоро сите шишенца се BPA0% што се по аптекиве јас немам сретнто данее означено а многу пазам зашто пластични користиме
     
  4. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Јас сепак кога ќе почнам да користам тоа ќе бидат стаклени шишиња. Полесни се за одржување, а пластиката се заматува, сигурно и замирисува и треба почесто да се менува шишето, а плус и испушта штетни материи.
    За штетноста на пластичните шишиња може да прочитате тука.
     
  5. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Кому како му е згодно инаку од се што е наведено на статијата не сум направила воопшто не користам машина з асадови имикробранова т,е ги немам воопшто затоа што не ги сакам ич тие 2 уреди и шишињаи цуцли менувам на точно 1 месец а цуфката обожува да си го придржува шишенцето а рацете на него ги става од 40 дена
     
  6. Micika80

    Micika80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    295
    Јас користам пластични шишенца на медела и на чико, двете фирми особено меделата се едни од најдобрите производи за бебиња,во нив ставам мајчино млеко и адаптирано по потреба, никогаш не сум ставила ништо кисело или опасно за нивниот состав. Истите шишенца ги користат и во Ремедика,така што сметам дека ако не им се загрозува основната улога, не би требало да бидат штештни, освен ако се купуваат било какви евтини шишенца од непроверени производители.
     
  7. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    јас користам пластични шишенца за чајче и водичка,а за млекото користам стаклено шише затоа што така можам побрзо да го изладам, а и полесно ми се мие
     
  8. Dreem.Girl

    Dreem.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    118
    може некој да ја освежи листава и ада каже што се ке ми биде потребно за априлско бебенце :$
     
  9. loki.c9

    loki.c9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2012
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    201
    јас за моево земав 5 пара боди со долги ракави и 1 со кратки, 4 пара ногавици, 1 пижамки, 2 пара попки, чорапчиња треба да купам, 2 кебиња од дормео за бебе што е сетот, 1 прекривач , навлака за душек, оградица мои ќе ми купат, стаклено шише чико, лажалки чико, козметика хип ( шампонче, купка, крема со цинк ), креветче, транспортер, количка. Корито за бањање, бањарка и памперс ќе купи маж ми кога ќе се породам. Не купував многу облека затоа што ќе ми донесат одпосле а и брзо расне бебе за 40 дена нема ништо да може да носи. поздрав
     
    На Dreem.Girl и Forko им се допаѓа ова.
  10. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    Ќе ве замолм ако сакате да ми кажете што треба да купам за бебенце кое ќе биде родено крај на април пошеток на мај.Благодарам.
     
  11. ikame

    ikame Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    368
    Пол:
    Женски
    моето се роди во јуни и јас цело време употребував само е4 бодиња и чорапчиња и ти мочеш и исцело боди пошто уште не е толку топло тој период а и не купувај мн.работи непотребно е
     
    На Forko му/ѝ се допаѓа ова.
  12. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    мене пак по практично ми беше боди на кимоно и одозгора шпихозни ,тенки чорапчиња и толку на собна температура до 28с , ама поради широкиот повој а и дека мнооогу брзо ги одраснуваат работите посебно до 40 дена шпихозните ни стануваа тесни па носевме боди на долги а доле ѕиврички или евентуално ако и носев боди на кимоно одозгора памучна блузичка
    Форко мојот список изгледаше вака од прилика :
    -тетра пелени
    -осмици
    -боди на долги ракавчиња
    -боди на кимоно
    -ѕиврички
    -чорапчиња
    -шпихозни
    -лигавчиња :!: мн ни беа потребни често знаеше да бљуцне
    -капчиња
    бројки не пишувам секој според можностите си купува нели и плус што ке ти носат ,само да кажам дека многу практични ми беа дводелните памучни комплетчиња (памучни во секој случај) пак ке кажам поради повојот ,испуштив кебенца плик ,обични и за постелнини ,оградици тоа веке си знаеме :)
     
    На Forko му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    Фала ви :*
     
  14. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Не се согласувам дека е непотребно.
    До 40 дена никој нема да дојде да ви донесе нешто за бебето ( ако се почитуваат 40 дена за НЕ одење на повојница), а и оние што ќе дојдат, ќе Ви донесат поголемки работи.

    Според мене потребно е барем да се има по 5-6 работи од се`, како на пр. 5-6 боди по кратки/по долги/по кимоно, 5-6 пара шприкозни или пак многу се практичко дводелните памучни комплети и од нив на пр. 3-4, 5-6 пара ѕиврички, 2-3 пара чорапчиња и лигавчиња, тетра пелени (10-на за почеток, потоа докупив уште 5 мислам), осмици т.е шведски пелени-мене доволни ми беа 5-6.
    Сето ова Ви е потребно бидејќи не знаете дали бебето ќе бљуцка, дали пелените ќе Ви прокиснуваат, дали бебето ќе се поти итн. итн. Ова за бебето строго за гардероба.
    Исто и ќебенце Ви треба, подебелко на пр. за ноќе и потенко евентуално преку ден, а се` друго е по желба на родителите и можностите (плик, количка, транспортер, релаксатор.....)

    А тоа дека ќе ги пораснат брзо...па ќе си чувате за братче, сестриче, внуче. ;)
     
    На Forko, SimonaTino и nesa им се допаѓа ова.
  15. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    Обавезно седиште за во кола, за сигурност не се штедат пари.
    И вреќа за спиење, за мене е неопходна, да спиеш на раат.
     
  16. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Леле нашата вреќа за спиење нејќе даја види уште спиеме во пликот ,
    Јас купував вака 10 бодиња и тоа 3-4 кратки 2 без ракави и другото со долги
    тетра пелени еден комплет 10 се внатре 2 шведски
    7-8 пара шпикозни тука е вклучено икомплетчето за изнесување , 1 пли к ќебе за април може пелена плик 1 ќебе тенко (дебели имав) 1 корпа , 1 торбица, онакви пупиња за нозете ракавички чорапчиња капчиња лигавчиња едно десетина и сеа ми се малку :D памперс за во болница и павловичева постелнини за спиење 3 оградици за креветче 2 оптрикиа тоа беше
     
    На Forko му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Cliona

    Cliona Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2012
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    189
    Девојки од каде се купуваат тетра и шведски пелени? Има некои убави, дизајниранки, или пак во боја или само бели? :$
     
  18. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Во стружанка има во боја и бели ,ама бидејќи јас се породив порано пелените ми ги купи мајка ми шведските биле само бели, таа ги одбрала сите бели, ама искрено мене не ми се допаѓа квалитетот воопшто
     
    На Cliona му/ѝ се допаѓа ова.
  19. stefeli

    stefeli Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2010
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    35
    Мамички ке ве молам за мааала помош! Што се ми треба за јунско бебенце? И дали ке ми треба тетра пелена (се мислам, сакам да и ставам дека е девојче, но да не е многу жешко и за памперс и плус уште 2 пелени?) Ако може и бројчано да ми кажете што се треба да земам. поздравче и фала
     
  20. Afrodita25

    Afrodita25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2012
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    75
    Во дилема сум дали да земам облека за носење од болница со кратки или со долги. Терминот ми е 23 јули, баш во најжешкото. Што ми предлагате?