1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што сè е потребно за новороденче?

Дискусија во 'Бебе' започната од flowergarden, 20 февруари 2012.

  1. ikame

    ikame Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    368
    Пол:
    Женски
    како што пишав и погоре јас се породив на 21.06 и цело лето го поминав со 4 бодиња пошто беше 50 степени и да переш одма се суши а тетра имав 5 пелени и не и ставав широк пивој на нив ја легнував и кога ја држев во раце имав под главчето една пеленка а за бљуцкање то со влажно марамче се чисти имав и долги пантолончиња ама верувајте на 50 степени не и ни ги облеков греота беше imate vo djambo evtini bodinja
     
  2. cherry-pie

    cherry-pie Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2012
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    39
    Девојчиња мене термин ми е септември и ме интересира што треба да купам за бебушко?? Знам само дека октомври веке заладува и ке треба со долги ракавчиња друго не знам :lol:
     
  3. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    ^Разгледај ја темата, да не се повторуваме, многу мајки имаат пишувано што се е потребно за новороденче.
     
    На ikame му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Колку време пред терминот почнавте со некои основни подготовки?
     
    На Novaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
  6. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    има добри списоци тука :)
     
  7. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    Мајки јас полека си се спремам веќе 2 3 месеца - значи секој месец по малку купувам и сега сум сумарум го имам следново

    - 6 плишани шпихозни
    - 5 потенки памучни шпихозни кои јас планирав да ги користам и како пижамки за спиење
    - 7 пара бодиња со долги ракави
    - 6 пара чорапки
    - 2 потенки ќебенца и 1 плетено дебелко
    - постелнина со јорганче и оградица се комплет плус уште една постелнина за менување
    - 3 капчиња и 3 пара ракавички
    - 2 пара плетенки калчунки, 1 пар бебешки обувки
    - плик крпа памучна за бањање поголема и 3 крпи памучни помали
    - 4 лигавчиња
    - 1 шишенце tommee tippee
    - четка за шишиња
    - чешле и четка за коса

    креветче и душек имаме, нарачавме комода за преоблекување.Планирам да докупам уште пелени шведски и тетра, бенкички и ѕивриња, количка, кадичка за бањање и додатните работи од аптека...

    прашањето ми е што уште ми е потребно од облека? (бебето мое ќе е зимско бебе :inlove: )

    :?:
     
  8. auroraa

    auroraa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    843
    Јас мислам дека ти е доволно облека затоа што брзо растат малите. И јас имав толку одприлика плус пижамчиња многу се корисни :)
     
    На Mrs.Bass му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Имаш сосема доволно облека за почеток, многу брзо се надраснува облеката, посебно првите месеци. Евентуално ако планираш да го шеташ, можеш уште скафандер некој да купиш.
     
    На Mrs.Bass му/ѝ се допаѓа ова.
  10. nevesta

    nevesta Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2010
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    110
    можеш да докупиш и нешто зимско за прошетки- зимско капче, шалче, нешо како вреќичка пошто ќе е мало за скафандерче, сепак до кај април, па и цел април ќе е така свежичко и ладничко, а сигурно до мај нема да го чуваш само дома, па имај си на лагер за секој случај ако ти се присака да шетнете да не му ја мислиш во што да го облечеш, па и снгче ако падне кај и да е, барем на тераса ќе го вадиш на чист воздух... ;)
     
    На Mrs.Bass му/ѝ се допаѓа ова.
  11. encimenci

    encimenci Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2013
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    439
    Ja iscitav cela tema..super spisoci ima,sve si prepisav vo tevterce.
    moeto bebe treba da pristigne na kraj na mart,pa sakav da prasam dali da si zemam podebeli ili potenki spikozni.
    kako se ovlaka bebe vo toj period??
     
  12. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Zavisi kakov ke se pogodi mart,no sepak kako i da e potoplo ke e vremeto,nema da e zima.Jas bi ti rekla da si zemes potenki pamucni, doma sigurno ke palite ogan,ke odrzavate temp.vo sobata. Vo plisanite ke se svari bebus ako temp.e nad 20 stepeni.Mojot bebus se rodi sredina na april,go oblekuvav bodi na dolgi rakavi,zivricki so stapalo,potenki spik. I tenko kapce.
     
    На Ygritte и Saricko им се допаѓа ова.
  13. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Никој нема спомнато за потребни работи од аптека, како што се шишенца, пумпа за одмолзување( потребна по секој подој за остатокот од млекото), лажички, цуцли, и.т.н. Дали има некој да ми даде предлог за каде и во која аптека има се и по нормална или поефтина цена и колку работи ќе ми се потребни од аптеки???
     
  14. donna.17

    donna.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    5.012
    Пол:
    Женски
    Јас се купувам од зегин. Имам едно мало шишенце до 150мл. за чајче и едно големо шише за млеко, но се уште не ми е искористено зошто дојам и немам потреба барем до сега да го прихранувам. Цуцла исто така од зегин купив и држачот за неа за да не паѓа по земја. Лажички и ваганчиња имам видено таму исто но сеуште немам купено.
    А сега ме збуни со пумпава за измолзување. Зошто измолзување после секој подој?! Ако бебето убаво си цица нема потреба да се измолзуваш.
    Јас се измолзував само на почетокот првите 2 недели бидејќи не ја фаќаше градата и измолзеното млеко му го давав преку шише. Сега не се молзам воопшто.
     
    На WORRIED.BT му/ѝ се допаѓа ова.
  15. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.708
    Допаѓања:
    136.688
    Пол:
    Женски
    се се согласувам со дона ,само уштеби ти рекла не купувај непотребно шишинја и цуцли .имај по еден модел колку да не трчаш првите денови по аптеки. и пумпица не купувај подобро ке извадиш количина рачно ако се молзиш отколку со пумпицата.ова од искуство ти кажувам ене ја ми стои како експонат.џабе фрлени пари.
    син ми цуцла лажачка нејке купив силиконска пред да се роди а после и каучукова.исто ни се случи и со цуцлите за шише.не можеш да знаеш што ке му годи а што не.затоа не трупај многу парчинја.
     
    На Jeny му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Jeny

    Jeny Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2011
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    230
    Луѓе ви се чудам на паметот, како тоа купувате работи од аптека кога не знаете претходно како ќе ви биде состојбата? Ако доите, немате потреба од никакви шишиња, лажички па најмалку, тоа се за поголеми деца, за првите шест месеци ако доите не ви треба ништо освен градници за доење, а тоа пумпици за одмолзување што се, од нив се нема потреба ако детето убаво цица. Јас од аптека земав само:
    - топломер за мерење на температурата на телото
    - топломер за мерење на температура на водата (кога ќе го бањам)
    - аспиратор за нос
    - неутрален бебешки сапун ( веројатно само со сапунче ќе го бањам оти се изнаслушав за тоа колку козметиката им прави проблем на бебињата, немам намера од мало да го изложувам на хемикалии па после да се мкнеме по кожни лекари)
    - бебешки стапчиња за чистење на уши
    - ноктарка за сечење на ноктињата
    -цуцла (една, чисто да видам дали ќе ми ја прифати, ако има потреба ќе докупам, ако е мирно и не е крескаво уште подобро да не ми ја прифати).
    Толку е мојот список, за почеток тоа ми треба, бебето треба да се роди прво, да видиме какво е, па според неговите потреби ќе купуваме, вака зашто само да трупате работи кои можеби и воопшто нема да ги искористите? За понатаму чекам од болница да ми кажат за папочето ако треба стерилна газа и прашаче, ќе видам како ќе биде, на многу случаи папочињата уште од болница им паѓаат. Затоа не се брза со купување, почекајте ќе ви кажат сестрите во болница што ви треба.
     
    На Liksi, Mama25 и nesa им се допаѓа ова.
  17. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Педијатарот каде што одев на вежби во државна кажа доколку ти остане мнлеко во градата го измолзуваш, ако не го исцица цело пошто прво едната града му ја нудиш до крај да ја исцица па отпосле наредната ако сака а ако несака е тогаш ја одмолзуваш.
     
  18. verba

    verba Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    193
    Всушност тоа е сепак индивидуално.Кај мене бебчо секогаш на едно доење цица само од едната града а на следното доење од другата. Јас не се одмолзувам а и малку ми е чудно ако едната града ја исцица зошто другата да ја одмолзувам кога бебето секако ке цица повторно за 1-2 часа.(ако не и порано- зависно од бебето).
     
  19. verba

    verba Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    193
    Секој со различно искуство. Јас од пред да се породам купив 3 шишенца и сите ги користев од првиот ден.Имено имав многу болки во брадавиците и првите дена се молзев (тоа млеко го ставав во шишенце и во фрижидер) а истовремено му правев и АД така да првите недели додека ми се стабилизираа градите постојано ги користев трите шишнца. Исто и после кога фатија грчевите, за чајче ги користев. Во моментот не ги користам ама кај и да е ке почнеме со сокчиња па повтоно ке ги користиме. Така да шишенца секако требаат.

    Јас имам на коритото топломер за мерење температура на водата ама никохгаш не го ни погледнувам-секогаш водата ја пробувам на лакт. Исто набавивме за секоја соба тополмер за мерење собна температува а исто и тој не го погледнувам.Така да моја препорака ова да не се купува.
    За сечење нокти на бебенце ножиците се многу полесни за користење од ноктарчиња. Јас имам на Чико од Зегин-одлични се.
    Исто погоре прочитав дека требаат 2-3 подлоги за пресоблекување. Јас имам само една и навистина е доволна, дури и не ја користам на секое пресоблекување.

    Исто купив и градници за доење ама по дома ич неможам да ги користам, само кога излегуваме ги користам. (доволни се 1-2).
     
  20. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Јас живеам далеку од центарот на градот и немам аптека во близина, најблиската аптека ми е на 6 автобуски станици, а не се знае кога ќе ти спотреба нешто и дали ќе го најдеш баш таму. Не велам се да изнакупам туку по препорака некое шише или како што кажавте две, јас незнам дали да се стаклени или пластични, ако имате предлози упатете ме има многу голем избор и незнам кое е најдобро. А ако може да се измолзува рачно тоа е супер, само треба да се проба некако и дали ќе знам за да не купувам пумпица, и освен основните работи како што се: топломер, цуцла, шише, капки, лажливка цуцка (без детска козметика ако ја исклучиме) друго не би требало да се купи предвреме јас баш за тоа прашувам некој со повеќе искуство околу квалитет и цени. На пример што мислите за марките на цуцли и која е добра за новороденче или подобро е некоја ефтина цуцла и шише?? Јас видов дека и на тезга на битпазар продаваат шишиња и во Џамбо па незнаеме со маж ми дали е безбедно од каде било да се купи??