Што се смени откако станавте родител?

Дискусија во 'Дете' започната од Snow-Queen, 31 јануари 2012.

 1. drugarka

  drugarka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  1.266
  Допаѓања:
  4.467
  Освен љубов многу за овие 2 месеци ништо скоро,ситници.
  Малце излегувањата ноќни. За овие два месеци само два пати сме биле на пијачка сами со мм навечер, дека спие 5 часа без да се буди, но има време ќе излегуваме. :D:D
  Бебе спие ноќе јас со него по 10 саати.:$:D
  И многу сум попипава некако. Порано брзав се'. Сега и пелена да сменам поплецка па си играме. 8)

  Ќе пишам пак догодина. :^)
  Едит: јас не жалам за ништо порано. Премногу сум воодушевена од бебо, а и си се луфтирам сама по саат во денот, и мм е тука и многу сум спокојна.
   
  Последна измена: 18 август 2019
  На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  4.121
  Допаѓања:
  38.379
  Пред да станам родител, целото време беше исклучиво мое. Егоизмот си го негував, сите желби си ги исполнував, правев што и да посакам (во смисла - ми се оди некаде, ми се купува нешто, ми се оди сама и безгрижна на 9 места вечерта) и со полно срце го уживав тоа.
  Сега тоа не постои, на моменти ми фали, но во суштина ми е изживеано и само со доза носталгија се присетувам на некои работи. Кога купувам облека, инстинктивно прво гледам облека за неа, па за себе. Излегувам сама ретко, но квалитетно. На почеток ми беше застрашувачки фактот дека имам пар очиња што вечно се вперени во мене, сега веќе знам - јас си ја одбрав и таа не' одбра мене и татко и, зарем нема поубаво од тоа?
  Се смени и килажата и трпението, се сменив и јас, се надградив и буквално и метафорично.:D

  Баш денес имав пишано еден таков твит. Сосема ми е прекрасна и природна оваа животна улога. Не би се враќала назад на таа што сум била, оти сум била некако површна, центрирана на себе, нецелосна. Барем јас така си се доживувам.
  Сега ова ново јас е прекрасно поле за истражување предизвикувачки нешта. Ништо не е исто, а се' е некако - исто само поенергично, полно.
   
  На Lady*Bug, dayla, ines.h и 4 други им се допаѓа ова.
 3. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  8.957
  Допаѓања:
  40.938
  Пол:
  Женски
  Хахаха, ова со гаќиве исто, се преиспитав дека само тоа останало :rofl:

  Сакав да кажам дека косата обеле. На почеток ги мразев и со пинцета едно по едно влакно ги корнев. Сега ако ги корнам ќе останам без коса :D
   
  На zuto и TeddyGrey им се допаѓа ова.
 4. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  6.212
  Допаѓања:
  54.881
  Пол:
  Женски
  Догодина само нема полецка да менуваш пелена, ќе мора да убрзаш, зашо ќе бега. Некад и со гомната на газот ќе бега. :rofl:
   
  На katalina, zuto, drugarka и 4 други им се допаѓа ова.
 5. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.444
  Допаѓања:
  9.250
  Пол:
  Женски
  Освен што денот го планирам според дремките на бебето, не се сменило многу. Барем не во овие 7 месеца до сега. Многу брзо ми поминуваат деновите, зошто цело време нешто треба да се направи. Цицање, пресоблакање, каша, шетање, успивање, чистење, перење, пеглање, јадење...
  Додуша и пред да се омажам и да станам мајка, не одев во дискотеки, ама кафе со другарки сега и со бебе си терам, или да ја успијам во 9, па да излезам до покасно. Не сум некоја што се дотерува и шминка, па затоа врзанава коса не е драматична промена. Кога ќе се вратам на работа, знам дека и тие минути што ги имам слободни сега ќе ги снема, ама сакам да ми е исполнето времето генерално.
  Можеби смисла на животот имам повеќе. Се што правам е за неа на некој начин. Ама секојдневието го доживувам некако нормално, иако сум покнап со време, пак си ги правам работите што мене ме исполнуваат, само со бебе до мене. :)
   
  На drugarka му/ѝ се допаѓа ова.
 6. drugarka

  drugarka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  1.266
  Допаѓања:
  4.467
  Даааа... Ќе морам... мене сега ми ги брцка петите во гомцата кога е какан, тек тогаш :rofl::rofl:
   
  На Leo_29 и TeddyGrey им се допаѓа ова.