1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што сме носеле некогаш, а сега тоа ни е смешно

Дискусија во 'Мода и стил' започната од karina8, 7 јануари 2011.

  1. ohoho

    ohoho Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2011
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    99
    во прво одд запнав за оние кондури кои своевремено беа хит левис 501 со желевце напред :lol: ко сегашниве работнички кондури за градежништво од хтз опрема :D Времето 91-92 год беше хит сукња-пантолони :D и прво и второ одд сум сликана на групната слика во нив пошто се знаеше дека се свечена облека а за сликање мора да си дотеран :rofl: Се сеќавате ли на оние фармерки кои ги носевме како деца на едната ногавица имаше патика со врвки :lol: секој трет ги имаше.Да не се повторувам за ламбадите,бициклистичките,монтките и сл.Времето кога актуелни беа Backstreet Boys сите носевме комбинизонки.Да не ги заборавиме и сукњите на преклоп која мода беа ееејјј хахахахаха Од поновово време и да не зборувам за phard се тепаа девојчиња да стигнат до посакуваното парче облека барем јас знам неколку примери.Училишните ранци со една прерамка ууууфффф само колку ги имаше.Качкети-колку само беа модерни имав и јас еден таков во 5 одд си го купив на еден црковен празник од тезги хахахахах
     
    На MarchelineAmaru, LivingGlam и lolyta777 им се допаѓа ова.
  2. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    Ах, кај ме потсети на желевцата! Не ги вадев од нозе, мислам дека толку ги сакав што сакав и да спијам со кондури. :D

    Пред некое време си најдов слика од првиот школски ден. Облечена во црвено костумче со потпунка до образ. Ах, мамо ма, биваше ли така да ме облечеш. :D
     
  3. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Пред месец дена при една реконструкција на настани се смеевме со другарките на ОНИЕ САКОАТА ШТО ИМАА ПОСТАВА НА РАКАВИТЕ...ПА ОНАКА ПРЕВРТЕНИ РАКАВЧИЊА...ПА ВО ЏЕПЧЕТО МАРАМЧЕ ... ОНИЕ БРЕ КРАТКИТЕ ... хихии и кога тадааам ЗЛОСТОРНИКОТ ПО СИТЕ ИЗЛОЗИ НАРЕДЕН аууу :)
     
  4. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    Имаше еден период хит, панталончиња до коленици уз тело(таков материјал што се растегнува) а доле на крајот со малце чипка розови лила нормално во сите можни бои, и ги комбиниравме со сандалчиња во иста боја на топук пола црн пола иста боја со сандалата....јас имав со две прозирни ленти кај прстите и со лепенка околу глуждот. И сите носеа такви. и оние маички со отвор од градите па надоле ^ -вака некако, нормално напред подолги. Кломпи на така наречен топук. Уф не ми текнува што уште не.
     
  5. lily-prune

    lily-prune Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    155
    мислиш на бициклисти така се викат ги имаше во повеке верзии јас имав црни со зелено од страните и од оние со чипка ама нема што беа хит тогаш и многу модерни се носеа со долги маици кога ке се сетам на нив само сега ни за по дома не облекуваме такви а и за потпунките колку беа модерни ама јас никогаш не сум носела и нема да носам ме нервират а и да спомнам во оној период кога јас бев полуматурантка актуелни беа зелената и портокалова боја ама оние драч нијанси и така бев облечена во зеленка комбинација што да се прави таков беше изборот низ дуканите
     
  6. Hopeful

    Hopeful Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    1.467
    Хеланки со ластици на стапалата, кошули со големи чипкани јаки, лаковани сандали со панделка на прстите, еден куп шноли во косата и задолжително една поголема, дали со цвеќе, или со чипка, ама да се истакнува од другите, таа беше „главната“ шнола. :)
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    не, не беа хеланки туку панталончиња розевки стреч...
     
  8. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    ^ Трициклистички, или три-четврти како што милувавме да си ги кажеме :rofl:
    Имаше и со шлиц на надворешната страна од коленото :D
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  9. tralalala

    tralalala Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    ШТИКЛИТЕ ОД МАТУРА !!! луѓе никогаш немам купено нешто погрдо :D а тогаш ги сакав највеќе на свет . И пред некое ги пробувам и се изнасмеав сама на себе инаку напред се шпиц :puke: и ко сандали се , високи 2/3 сантиметри ( и стапалата ме болеа до смрт ) :D а сега највеќе на мразам таа височина зашто сега обожавам висоооки штикли , секое купување нови ми се повисоки и повисоки :lol:
     
  10. Linn1

    Linn1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    1.221
    Допаѓања:
    1.935
    Лелееееееее коа ќе ми текне на тие Ѕвонарките како фустани беа хахахаха :D

    Аа и топуците леле 2 пара имам дома хаха :$

    И оние блузите за во зима со различни бои(едниот ракав ваков, другиот таков :lol: )

    И јакнине шушкави до земја ( по можност у жута боја :D )

    И првото место припаѓа нааааа...
    |( |(
     

    Прикачени фајлови:

    На Victorya му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Фармерки-ѕвонарки, имав црвени и жолти, со цветичи. Јаоооооо :headbang:
     
    На MonnaSi и Linn1 им се допаѓа ова.
  12. chocolate-girl2

    chocolate-girl2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    14
    Hахаха...ее кога носевме фармерки широки широки сеа да ти се стемни :puke: Па и оние со високиот струг шо се до папак и куси маички. :puke: леле леле... незнам уште шо ти не друго....
     
  13. agirl17

    agirl17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    фармерки и пантолони широки,траерки :puke: па се сеќавам еди кремови имав пантолони од кадифе цели светеа....и нормално топуците чизмите :puke: црни имав и розеви и многу си ги сакав, ама сега ко ќе ми текни.... :rofl:
     
  14. bojana26

    bojana26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2010
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    3
    Ахахах тие ѕвонарки и јас ги имав и сите ме прашуваа од каде ми се. И широки маици во дреч жолта боја ау ау :D и под маица со долги ракави се носеа блузи со крагњи
     
  15. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Sвонарки во сите можни бои, маички со гол стомак, фармерки со висок струк, широки фармерки, топуци... |(
     
  16. Shelea

    Shelea Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    4.243
    Допаѓања:
    43.111
    Идиотски блузон Бенетон у џиш портокалово, па башка три броја поголем, панталони скејтерки и уште поидиотски патики Аир Најк, со воздушно перниче, па недајбоже да ти го дупнат на физичко, ќе плачеш цела недела! :rofl:

    Хит по родендени ми беа мартинките, бела хАлахопка, карирана суќња и кошула со карнер, ко гроф.
    А, да и бициклистички со маица Генерација М, и старки една розева, друга сива.
    Мизерии :rofl: :rofl:
     
    На MarchelineAmaru, Abeja и Phyramide им се допаѓа ова.
  17. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Она што сме носеле некогаш, денес ни е смешно - и ОП новите колекции се повторно полни со истите тие работи на кои се смееме :)
    Шпартајќи по една актуелна летна колекција, погледнете што најдов.

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    Познато ви е? :)
     
    На MarchelineAmaru, LivingGlam и Theodora им се допаѓа ова.
  18. Ivu4

    Ivu4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    41
    Хехе малку ли алишта имаме што се смееме на нив некои ѕвонарки блуза со широки ракави со ресички :lol: панталони со многу џепови :lol: :rofl:
     
  19. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Токму затоа јас одамна и престанав да се смеам бидејќи сфатив дека прашање на време е кога она што е најисмевано во еден ќе биде најактуелното во друг период и со гордост ќе се носи, :) .
     
  20. bigfish

    bigfish Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    27

    еј да бе не да ми е позната секое одење во грчка купувавме од тие маичките со реси, а пластичната торбичка е моментот