1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што содржи храната која ја конзумираме?

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од ana-banana, 23 февруари 2011.

 1. ana-banana

  ana-banana Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  751
  Пол:
  Женски
  Дали знаеме храната што секој ден ја користиме дали содржи протеини, дали јаглехидрати или пак масти??
  Кое е вашето искуство за која храна знаете? Наведете кои производи што содржат?

  Проверив и не најдов ваква тема ама ако не и е овде местото нека оди во канта ;) И ако нешто не е добро формулирано променете
   
  На honest girl му/ѝ се допаѓа ова.
 2. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.464
  Допаѓања:
  7.832
  Пол:
  Женски
  Лебот, компирот и оризот содржат јаглехидрати
  Месото( свинско, телешко, пилешко) содржи протеини
  Овошјето и зеленчукот витамини и олигоелементи
  Бананата содржи калиум, морковот содржи каротени
  Портокалот витамин Ц исто и кивито
  Рибата содржи Омега 3

  Треба секојдневно да се венсуваат разновидни намирници за да се задоволат енергетските потреби на организмот, значи мора да се внесува храна од различно потекло, не смее да се внесува храна која има само јаглехидарти и протеини. Ако ве интересира нешто друго пишете ми лична порака :*
   
  На honest girl и ana-banana им се допаѓа ова.
 3. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  15.910
  Допаѓања:
  32.510
  Пол:
  Женски
  Најмногу треба да се внесува риба. Добра е за коските. Овошјето и зеленчукот се исто така многу важни во исхраната. Овошјето содржи природни шеќери и влакна. Треба да се избегнуваат белиот леб, печивата и компирот.
   
 4. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.711
  Пол:
  Женски
  Бразилскиот орев содржи селен, млечните производи, портокалот и лешникот-калциум, копривата, спанаќот и цвеклото содржат железо, цитрусните овошја-вит. Ц, рибата и морските плодови содржат омега3 масни киселини...
  Општо, лебот и белите пецива содржат јаглехидрати, месото и млечните производи-протеини, белкови, но и витамини, овошјето содржи здрави јаглехидрати и многу витамини, исто и зеленчукот е богат со мноогу витамини. :)
  Се’ му треба на организмот, но во умерени количини преку избалансирана исхрана. (fingers)
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.