Што со белките од јајцата?

Дискусија во 'Рецепти' започната од magic.girl, 19 јуни 2014.

 1. magic.girl

  magic.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2014
  Пораки:
  525
  Допаѓања:
  184
  Пол:
  Женски
  Здраво феминки сега правев торта и ми останаа белките од јајцата е сега незнам како што да направам со нив за да не ги фрлам ???
   
 2. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.720
  Допаѓања:
  32.165
  Пол:
  Женски
  Направи домашен шлаг.Ќе свариш шеќер и вода,еден вид шербет и постепено ќе додаваш во белките додека матиш со миксер.Ќе матиш се додека не добиеш компактна смеса,односно густина.Можеш да го искористиш за премачкување на тортата,а може и така да го сервираш со малку цимет.
   
  На daylight и magic.girl им се допаѓа ова.
 3. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  2.434
  Допаѓања:
  28.722
  Пол:
  Женски
  Доколку имаш мрсно лице или коса, може да се почестиш со по една маска од белка и лимун. ;)
   
 4. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.556
  Допаѓања:
  3.241
  Можеш да ја испржиш со лупени сецкани домати или да ги понудиш во фитнес бодибилдинг клуб. Белката е богата со протеини, а протеините помагаат во раснење на мускулите. ;)
   
 5. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.900
  Пол:
  Женски
  Можиш да направиш и целуфки

  еве рецепт
  Изматете 4 белки (можиш колку сакаш белки, толку да ставиш, јас имам правено и со една :)) со шеќер(зависи колку белки ќе ставиш) и 1 ванила.
  Најдобро е белките малку да се изматата посебно, а потоа постепено да се додава шеќерот со ванилата. Се мати барем 10-15 минути за добро да се изработи шеќерот и да не се чувствува во шлагот.
  По желба се додаваат сецкани ореви, чоколадо или суво овошје.
  Се пече во загреана рерна на 130 степени 20-30 минути. Целувките треба да се сушат во рерната, не да се печат како останатите слатки. Ќе бидат готови кога на допир ќе бидат цврсти, но треба да внимавате да не изгорат и да не добијат жолта боја, затоа се печат на ниска температура 100-150 степени зависи од јачината на рерната.
   
  На fificaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.639
  Пол:
  Женски
  Пржени се најубави.
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 2 други им се допаѓа ова.