1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што со исушеното лепче...

Дискусија во 'Рецепти' започната од katka-slatka, 7 јули 2010.

 1. katka-slatka

  katka-slatka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  296
  Допаѓања:
  45
  Мислам дека ќе има некој некоја добра идеја и некои рецепти,што правите со лебчево кое ви заостанало,а да не го фрлите...
  Еве и од мене еден рецепт

  Го сечеш на потенки парчиња лебчето,го намакуваш во претходно разматени посолени јајца и пржиш во добро загреано масло...Брзо,едноставно и вкусно...

  Па пишете,оти ми е жал да фрлам секој ден по некое парче... :*
   
  На WhiteButterFly5 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.444
  Пол:
  Женски
  Ќе го исечеш на мали парчиња, ќе го оставиш скроз да се исуши, го мелеш во машинче и добиваш презла :)
   
  На WhiteButterFly5 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. BurstBerry

  BurstBerry Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2010
  Пораки:
  790
  Допаѓања:
  1.434
  Или пак ќе си го стоплиш во микробранова да не ти биде исушено и после го јадеш со што сакаш ;)
   
 4. girl12

  girl12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2010
  Пораки:
  651
  Допаѓања:
  43
  Каша преубаво е го ситниш лебчето на мали парчиња и го ставаш во кисело млеко ммм :P исто така убави се и пржените кришки :D
   
 5. Gargamel

  Gargamel Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 мај 2010
  Пораки:
  413
  Допаѓања:
  129
  ехее :)
  ке го намачкаш со маргарин или путер,ставаш кашкавал на лебчето али дебелко исечен, ставаш малце сечкана салама и малце кечап и оригано. и така , го ставаш у рерна( или микро) на 15 минути( за рерна) и мммм милина :D :D кашкавалот коа ке се растопи :lol: :rofl: :rofl:
   
  На Steff.Unique и Saxobeat им се допаѓа ова.
 6. ludacaa

  ludacaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2010
  Пораки:
  749
  Допаѓања:
  180
  или можес кришките дА ги ставиш на самата рингла малце да загорат па после ги мачкаш со путерче и со сиренце ммммм мерацииииии :rofl: :rofl: :rofl:
   
 7. AngelGirl

  AngelGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2010
  Пораки:
  264
  Допаѓања:
  78
  Го сецкаш на ситни коцкички , му ставаш малку зејтинче и малку лута или балага сол ...... го ставаш во релна ке го подпечеш и кога ке го извадеш одма му рендаш сиренце и оно ке се стопи ммммм...... :mm:
   
 8. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.370
  Допаѓања:
  63.406
  Пол:
  Женски
  Го правиш попара.
   
 9. katka-slatka

  katka-slatka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  296
  Допаѓања:
  45
  ооооооо вредни домаќинки има на форумов. Фала ви на сите морам да пробам некој специјалитет... :)
   
  На elka.timova му/ѝ се допаѓа ова.
 10. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.370
  Допаѓања:
  63.406
  Пол:
  Женски
  Се инстант домаќинки тука :D
   
  На malenna му/ѝ се допаѓа ова.
 11. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  A можеш и да го гостиш кучето :lol: Ако го имаш :!: :lol:
  ШАла на страна, јас најчесто си го печам во рерна со маргарин, сиренце рендано, лута буковска пипер и сосем малку солца. Превкусно :mm:
   
 12. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Проверено! И најдобро искористување на исушеното лепче ;) Само што јас не ставам кечап, туку шунка и кашкавал со оригано :)
   
 13. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.504
  Допаѓања:
  195.482
  Пол:
  Женски
  Ако правам ќофтиња и имам сув леб, го омекнувам со вода и го ставам во ќофтињата. Ама не претерано многу, парче-две најмногу. А инаку, го попрскувам со маслиново масло, на хартија за печење и му ставам чајна, сирење, маслинки, кечап и оригано... после во рерна на 200 - мини пици :)
   
 14. katka-slatka

  katka-slatka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  296
  Допаѓања:
  45
  ЕЕиии како ме потсети кога бев мала,мама нонстоп правеше попара. Фала ви за рецептите...
   
 15. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.811
  Еве што направив утрово:
  намачкав неколку парчиња со маргарин, одозгора со зденка и на крај малце вегета и правец во загреана рерна на 200 степени едно 5 минути.
  Мх мх :) :)
   
 16. Sweety-Tweety

  Sweety-Tweety Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  994
  Допаѓања:
  499
  Како дете, за доручек баба ми ги печеше на фолија на рингла, па ги мачкавме со путер и стававме сиренце и пиевме планинско свежо чајче мх мх мх. Убавини.
   
 17. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.044
  јас ги сакам и намачкани малку со мајонез и кечап па парчиња тенки кашкавал и кругови тенки краставица и патлиџан..ги загревам во микро печка и супер сендвичиња :)
   
 18. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски

  познато како топли сендвичи, стандард доручек во недела :lol:
   
 19. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  3.317
  Допаѓања:
  5.822
  кришки или пак намачкај го одозгора и одоздола со маргаринче на средина и стави го во релна не многу некои 4/5 минути ни толку и ќе биде како двопек (добро не баш двопек но тука е)
   
 20. Ema.Sk

  Ema.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  1.273
  Допаѓања:
  4.525

  Ова секогаш го правиме по дома :D си ги викаме мини пици :P :P