1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што со исушеното лепче...

Дискусија во 'Рецепти' започната од katka-slatka, 7 јули 2010.

  1. dejana2

    dejana2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2013
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    38
    Често имаме леб после третиот па и четвртиот ден па мора нешто да му правиме, не ни се исплаќа да го фрламе :worried:
    1. Го сечам лебот на парчиња, го потопувам во изматени јајца и тоа ептен да накисне и го пржам. Испржените лепчиња јас ги сакам со кисело млеко, може и со сирење, домат..
    2. Си правам мини пици или топли сендвичи. Го мачкам лебчето со маргарин па со кечап, одозгора ставам шунка, кашкавал, малку оригано и буковец. Сето тоа го ставам во тавче и го печам.

    Е нареден пат ќе ги поробам кубетите, пирошките и тие ќофтињата :)
     
  2. aleks26

    aleks26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2012
    Пораки:
    309
    Допаѓања:
    97
    Пол:
    Женски
    Пирошки со суво лепче
    -Една векна бајат леб
    -Две јајцина
    -Ммалку млеко
    -Сол,рендана салама,рендано сирење и кашкавал на коцки
    -Јајце и презла
    Го истрошуваме лебот на ситно,ми додаваме малку млеко,јајцата и мешаме,смесата да не биде многу мека ни многу цврста.Му ги додаваме саламата,сирењето,кашкавалот и солта,вадиме топчиња и секое го формираме во ќевапчеста форма,ги мрцкаме во јајце,потоа ги валаме во презла и ги пржиме на загреано масло.Ги вадиме на солвета за да им излезе вишокот масло.
    Се малку досадни за спремање ама :) ама вредат за трудот префкусни се.
     
    На butterfly.mk и Mayyya им се допаѓа ова.
  3. sofijanoka

    sofijanoka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    2.652
    Допаѓања:
    15.512
    Пол:
    Женски
    Го сечкаш на коцкички и го печеш прво у рерна,као двопек го правиш.После му ставаш јајца,со некој додаток,пример печурки,кашкавал (тоа разматено во јајцата) и пржиш. :)
     
  4. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    му ставаш многу маргарин и кашкавал и го ставаш под тостер xD
     
  5. Alison.Di

    Alison.Di Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    81
    Пол:
    Женски
    Во една тепсија ставам парчиња сув леб. Секое парче го мачкам со кечап, па врз него ставам рендана шунка и рендан кашкавал.( понекогаш печурки или чајна/кулен, зависи што ке се најди во фрижидерот, но најчесто со салама и кашкавал.) Потоа јајцата со павлаката се матат па преливам преку целата содржина. Се става оригано и зачини по свој фкус, најчесто користам + кари и лук во прав ептен малку колку за специфичен вкус и околу 15 мин во рерна на 200 степени. Па брат ми најмногу ме сака ова ко ке му го напрам .. хехехе :angel:

    Вака некако изгледа ..
     

    Прикачени фајлови:

    На hristinnnna, I.want.to.sleep, Libera и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. vodolija123

    vodolija123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    исушеното лепче јас го користам за гибаница
    во еден сад матам 2јајца ставам 1пециво 1чаша јогурт и неполна чаша масло сето тоа го матам со вилушка, потоа додавам рендано сирење од прилика пола кило може и помалку тоа е по желба и салама по желба. Ставам малку оригано и во зависност од соленоста на сирењето сол или вегета. Во тоа го додавам лебот исечен на коцки (1леб) и мешам додека смесата се соедини (може да биде и посува смесата не е никаков проблем). Потоа во подмачкан плех со масло или маргарин ја ставам смесата, од горе ја премачкувам со јајце и ставам сусам. НОрмално следно се пече (никогаш не сум заприметила на време за печење бидејки кога добро ке се зацрвени гибаницата ја вадам од релна) ја сечам на коцки и многу ја обожавам со јогурт. :)
     
  7. hristinnnna

    hristinnnna Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2013
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    171
    Исушеното лепче го пржиме во јајца и имаме готов појадок.Исто мама знае понекогаш да ни напраи домашни бејк ролс, убавини. :inlove: Никогаш сме немале навика да фрламе храна, особено не леб.
    А имаме роднини кои редовно сувиот леб или го фрлаат или го даваат на кучето. :tmi:
     
  8. elanor

    elanor Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    1.031
    Пол:
    Женски
    Пржени лепчиња. Ама со twist :) Две лепчиња се потопуваат во изматени јајца и се прави сендвич со салама и кашкавал што убаво се топи. Се спојуваат со чечкалица и се пржат. Мммм кога ќе се пресече лепчето тече кашкавал :rock:
    Или француски тост. Лепчето се натопува во слатка павлака (може да се додаде цимет и/или морско оревче по вкус) и малку екстракт од ванила. Се пржи на малку путер. Се служи со свежо овошје, најубаво со јагоди и разно шумско овошје и шеќер во прав. Или мед. И евентуално топка маскарпоне или изматен шлаг. Совршенство.
     

    Прикачени фајлови:

    • french toast.jpg
      french toast.jpg
      Големина на фајлот:
      86,8 KB
      Прегледи:
      343
  9. nene88

    nene88 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    Брускети. Го сечам лепчето на кришки и ги потпекувам. а за одозгора зависи од сезоната. Правам неколку варијанти:
    1. салата од патлиџан, кромид и свеж босилек или магдонос, малку масло и сол и го ставам врз лепчињата.
    2. туна и маслинки
    3. пинџур ( ова е за мм, јас не јадам пиперки и не знам како е )
     
  10. Chikaa

    Chikaa Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    46
    Рендано биено сирење,јајца(едно,две,зависи за колку луѓе е),неколку капки зејтин,сето ова се меша заедно и се става врз парчиња леб,одозгора се ставаат сечени маслинки и се потпекува,абе повкусно нешто нема :lol:
     
  11. Mimi123

    Mimi123 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.015
    Допаѓања:
    1.186
    Немам рецепт, јас исушеното лепче му го ронам на врапчињата
     
    На ANGEL1 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    23.020
    Пол:
    Женски
    Женски не знам каде да го поставам прашањето, како да испржам лепчиња со јајца? :D
    Итно ми треба :D
     
  13. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    ^ Стави масло во тавче да се загрее, а во меѓувреме изматкај ги јајцата. Во јајцата можеш да додадеш и малку млеко, а ако јадеш посолена храна - додади и сол. Потоа потопи ги лепчињата во јајцето од двете страни и стави ги да се пржат. Додека се пржат врти ги од двете страни. Зејтинот не треба да биде премногу врел инаку ќе ти загорат, ама ако не е загреан убаво ќе се впие во лепчето и потоа ќе бидат многу мрсни. Некоја златна средина држи. Ќе познаеш по бојата на јајцето кога се готови :)
     
    На Adi888 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Сувото лепче се сече на тенки кришки, се премачкува со маргарин. Потоа се мачка ајвар домашен и над него сирење и шунка. Се пече во релна најмногу 10-15 минути. Вкусен и крцкав рецепт за доручек или вечера во комбинација со јогурт, чај, млеко или по ваша лична желба.
    Друг рецепт за сув леб, дело на мојата старосватица е следен:
    Лебот се сече на кришки и се премачкува со маргарин, потоа над него се премачкува изматено јајце. Над јајцето се става коцки шунка, кашкавал, печурки. Повторно се премачкува со изматено јајце и згора малку кечап и оригано. Се печат во релна и имаат вкус на пица.
     
  15. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    Не само со исушено, туку и со свежо лепче може да се направи ова. :)

    [​IMG]
     
    На Hipica и WarriorAngel им се допаѓа ова.
  16. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Kога имам повеке сув леб го пржам кришки со јајца, некогаш го правам тост, некогаш го кршам на мали делчиња па му рендам малце сиренце, одозгора вагетичка и го потпекувам во релна, а и обавезно секој ден им ронам на пилињата :)
     
  17. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.406
    Допаѓања:
    35.991
    Денес од малку сув леб кој беше останат направив кубети за во Цезар салата.Го исецкав на коцки и во тефлонско тавче само попрскано со масло го потпеков малку и додадов зачини.
     
  18. Sunshine.Sunshine

    Sunshine.Sunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    2.564
    Пол:
    Женски
    Најчесто исушениот леб го сечам на парчиња и го редам во тава. На секое парче леб ставам по малку маргарин. Потоа во сад ставам сецкана салама, кашкавал (сирење), кечап, јајце, печурки, зачини и сето тоа го редам на парчињата леб и го ставам во рерна да се пече.
    Многу лесно и брзо се прави и ова ми е едно од омилените јадења.
     
  19. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Ова ми се допаѓа, ќе пробам.
    Јас кога имаме сув леб го виткам во кеса и го закачувам на контењерите, го земаат оние кои буричкаат пи нив.
     
    На Sunshine.Sunshine му/ѝ се допаѓа ова.
  20. TheBlueMoon

    TheBlueMoon Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2014
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    645
    Пол:
    Женски
    Јас од исушениот леб често правам двопек. Така најубаво ми e. Уште ако се стави малку оригано или рузмарин, ко брускети-марети доаѓа. :D
    Или пак испржени лепчиња, ама јас ич не ги сакам. Друѓите дома ги јадат.
    Исто од бајат леб понекогаш правам мини пици со: кечап, сирење и оригано.
    Ама јас најмногу сум по двопекот, две-три минути во микро-печка и готов е. :lol: