Што со исушеното лепче...

Дискусија во 'Рецепти' започната од katka-slatka, 7 јули 2010.

 1. Slatkarka94

  Slatkarka94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  422
  Допаѓања:
  785
  Пол:
  Женски
  Јас само правам пржени кришки и потпа си јадам со јогирт или благо млеко мммммм најј
   
  На deliza и ♡Vildana♡ им се допаѓа ова.
 2. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  6.105
  Допаѓања:
  175.681
  Пол:
  Женски
  Со стар тврд леб се прави исто така и топеница, многу вкусен и брз појадок.
  Во тава се топи малку путер или маргарин, се дроби лебчето на мали залчиња се додава во тавата, се зачинува по вкус и се ренда кашкавал и сирење, се пропржува и се добива брз вкусен доручек.
   
 3. SWagger274

  SWagger274 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јули 2015
  Пораки:
  198
  Допаѓања:
  505
  Пол:
  Женски
  Најдобар рецепт е со мини-пиците мммххх:l:
  Инаку јас денес ке експериментирам ке пробам секако дека видов осушено лепче в кујна. Инаку обично правам вака : матам јајциња (зависи колку лепчиња има) и додавам сол.Потоа ги ставам лепчињата од двете страни во јајцето и ги ставам во тава со врело масло... Мх мх мх ... :inlove:
   
 4. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  2.184
  Допаѓања:
  11.733
  Пол:
  Женски
  Зимаш лук,оригано и маслинов врз него ставаш.
  го потпекуваш во рерна и супер е!! нема поубаво
   
  На VladeMila му/ѝ се допаѓа ова.
 5. VladeMila

  VladeMila Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2015
  Пораки:
  428
  Допаѓања:
  8.511
  Пол:
  Женски
  bas sakav istoto da go napisam:clap:
   
  На Kimberly11 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. k.frosina

  k.frosina Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2015
  Пораки:
  1.565
  Допаѓања:
  14.460
  Пол:
  Женски
  најчесто правам пица лепче или мачкам со маргарин ставам одозгора кашкавал и во рерна :)
   
 7. praski4e

  praski4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  272
  Пол:
  Женски
  Пржени лепчиња со јајца или ги потпекувам во рерна со фил по избор :)
   
 8. eutixismena

  eutixismena Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 мај 2011
  Пораки:
  408
  Допаѓања:
  1.413
  Топеницата јас ја правам малку поинаку. Лебот го кршам на мали парчиња и го попрскувам со малку вода и сол и го пржам во тенџере во згреано масло. Убаво да се изпржи можи да загори мене ми е уште повкусно и потоа се јаде со кисело млеко или сиренце по желба.
   
  На bella.s и poenta им се допаѓа ова.
 9. Nane2356

  Nane2356 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  200
  Допаѓања:
  622
  Пол:
  Женски
  Јас најчесто или пржам лепчиња со јајца или пица кришки :)
   
 10. peperutche21

  peperutche21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2015
  Пораки:
  308
  Допаѓања:
  901
  Пол:
  Женски
  пржени лепчиња со јајца, кришки печени со сирење и буковка , направени како мини пици , ставени само во тостер да се потпечат и ги јадам секако, со ајвар, со павлака, со некој млечен намаз..:)
   
 11. Dust

  Dust Game Over Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  8.119
  Допаѓања:
  123.292
  Пол:
  Женски
  Пица лепчиња и буквална пица, редена како пица..
  Тост
  Потпечени стапчиња со лук, маслиново и вегета (или ако имам некој готов микс зачини од оние во кесички)
  Многу ретко пржени лепчиња..

  Ама ретко останува леб, бидејќи не купуваме многу, не сме по лебот баш
   
  На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. rose60

  rose60 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2015
  Пораки:
  923
  Допаѓања:
  2.742
  Пол:
  Женски
  Арно ја видов темава :D
  Јас лепчето што останува а гледам да остани 1 барем најчесто за појадок ова правам брзо и лесно е,земам тава поголема, го кршам лепчето на парченца, и зависи колку јајца ми се потребни ги матам со веѓета,и потурам врз лепчината и правам смеса како тесто, меѓу време си сечкам салама ситна и земам од смесата и од саламата ситна на коцки и формирам ќофте , и потоа си ги пржам , со ќерками со јогурт се изнајадуваме :D
   
  На baby-star, tace73, peperutche21 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. orhideea

  orhideea Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  5.217
  Допаѓања:
  51.827
  Најчесто пржам лепчина со јајца,
  Или го потпекувам во рерна со маргарин намачкано.
   
 14. afrodita26

  afrodita26 Популарен член

  Се зачлени на:
  17 август 2012
  Пораки:
  258
  Допаѓања:
  1.367
  Пол:
  Женски
  Кoгa ми oстaнувa леб гo пoтпечувaм дa зaцрвене и oткaкo ќе истине гo мелaм.Гo кoристaм зa пoхoвaње или гo стaвaм вo плескaвици.
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Популарен член

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.438
  Допаѓања:
  95.546
  Пол:
  Женски
  Со децата ги храниме лебедите покрај езеро :)
   
  На Oscar Lady и jasbi им се допаѓа ова.
 16. marijabella

  marijabella Активен член

  Се зачлени на:
  11 април 2017
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  19
  Пол:
  Женски
  1bajato lebce iseckaj go na sitni parcinja i potopi go vo 300 gr. mleko ladno.otkako ke upie mlekoto naredi go vo tavce premacksno so maslo, odozgora mozes da narendas sirenje ili kaskaval, parcinja sunka i stavi da se pece 20 min. Izvadi i odozgora prelij so 2, 3 mateni jajca i zacin po zelba ti predlagam origano.posle toa dovolno e uste 5, 6 min. da se pece. Mnogu vkusno ☺
   
  На victoria и Acka22 им се допаѓа ова.
 17. Belgin1

  Belgin1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2017
  Пораки:
  587
  Допаѓања:
  4.784
  Пол:
  Женски
  Oдозгора може малку путер, шунка, кашкавал или нешто друго зависи што имате малку да се потпече во тава во рерна и добивата пица лебчиња.
  А јас ги ставам во јајца и директно во тавче пржени лебчиња со кисело млеко добро одат.
   
 18. EMMA EMILY

  EMMA EMILY Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2017
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  177
  Пол:
  Женски
  Две парчиња од бајатото лебче ги мачкам со путер, па на секое редам исецкан лук, правам сендвич завиткан во фолија и право во фурна. Се пече така петнаесет мин и се добива највусниот сендвич ^_^
   
  На Acka22 и joy1 им се допаѓа ова.
 19. moon1

  moon1 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2015
  Пораки:
  585
  Допаѓања:
  1.854
  Пол:
  Женски
  Го сечам лебот на кришки, кришките ги мачкам со маргарин. Ситно, на коцки сечкам младо кромидче, ако немате може и обичен стар кромид, салама, ако имам печурки ставам, ако немам - не ставам. Сето тоа се става на кришките. Потоа ставам малку кечап и редан кашкавал. Сето тоа оди во рерна на 150-175 степени, околу 10 минути. Превкусно! Кромидот ја прави цела магија на вкусот. Пицата може вода да им носи на моите лепчиња.
  Откако ќе се испечат, јас повторно им ставам кечап и плус и мајонез. Мажот ми, на пример не става мајонез... како милувате - така.
   
 20. Feminka22

  Feminka22 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  4.820
  Допаѓања:
  16.005
  Пол:
  Женски
  На тостер.Со путерче.И ставам или маслинки или мед/мармалад.
  Гледаме да не фрламе леб освен ако не е апла пред распаѓање